Başlangıç > Dinler > Yerle Gok diye bagirip duruyorlardi… Voltaire

Yerle Gok diye bagirip duruyorlardi… Voltaire


 

“‘Yerle gok’ diye bagirip duruyorlardi. Bunun, sonsuzlukla bir atom diye bagirmaktan farki yoktu.” 

Voltaire

Voltaire bu sozu “Eski Yunanlilar”in gok anlayislari ve “tanrilar”indan soz etmelerine istinaden soylemisti. Tesaduf bu ki, Tevrat, Incil ve Kuran da ayni anlayistaydi. Yer vardi, bir de gok… Hepsinin ortak inanisina gore, Tanri yeri ve sonra da gogu 6 gunde yaratmis, 7. gunde de dinlenmisti. Bundan 5000 yil once Sumerli bir genc, gokyuzune baktiginda boyle dusunebilirdi. 2000 yil once bir Yahudi genc de ayni sekilde dusunebilirdi. 1400 yil once de Mekke’li bir Arap genci bu sekilde dusunurse kimse onu suclayamazdi. Peki bugun, Jupiter’in uydularinin capini dahi hesaplayabilen bizler, dunyamizin evrenle bir kiyaslamasi yapildiginda okyanusta bir damla kadar dahi onemsiz oldugunu bilen bizler, “Yer ve Gok” dersek komik olmaz miyiz?

Kur’an’da sekiz yerde, “goklerin ve yerin alti gunde yaratildigi anlatilir(A’raf Suresi 54. ayet;Yunus suresi, 3. ayet; Hud suresi, 7. ayet; Furkan suresi, 59. ayet; Secde suresi, 4. ayet; Fussilet suresi, 9-12. ayetler; Kaf suresi, 38. ayet; Hadid suresi, 4. ayet; Mucadele suresi, 4. ayet).

Hem Tevrat’ta, hem Kur’an’da, aslinda o gunlerin bizim gunumuz gibi olmadigi, bir gunun bin gune karsilik geldigi soylenir. Bu durumda dunyamizin yasinin 6,000′den biraz daha fazla olmasi gerekir. Wikipedia’dan bakarsaniz, bilim adamlarinin Dunyanin yasi icin tahminiyse 4.53 milyar yil oldugunu gorursunuz. Dinlere gore 6,000, bilime gore 4,530,000,000. Peki, karbon yontemiyle yas tespitinin dogrulugu ustunde fazla tartisilmaz. Bulunan dinozor fosillerinden en eskisi kac yilliktir acaba??? Bilime gore 225 milyon yil. Dine goreyse, o fosilleri Tanri bizim inancimizi test etmek icin koymustur dunyamiza. Devam edelim…

Kur’an’da Mearic Suresinde, Tanri katinda bir gunun elli bin yil oldugu anlatilir. Hacc suresinin 47. ve Secde suresinin 5. ayetlerinde, o gunun bin yil oldugu anlatilir. Hangisine inanmaliyiz? 

Fussilet suresi

9. De ki: “Siz, yerkureyi iki gunde yaratana gercekten nankorluk edip O’na ortaklar mi kosuyorsunuz? Alemlerin Rabbi’dir O!

10. O, yeryuzune, denge ve dayaniklik saglayan daglari ustunden yerlestirdi. Onda bereketlere vucut verdi. Ve onda, aziklarini dort gunde takdir edip duzenledi. Isteyip duranlar icin esit miktarda olmak uzere…

11. Sonra buhar/duman halindeki goge yoneldi de ona ve yerkureye soyle seslendi: “Isteyerek veya istemeyerek gelin!” Onlar soyle dediler: “Isteyerek geldik!”

12. Boylece onlari, iki gunde yedi gok halinde takdir edip her goge kendi is ve olusunu vahyetti. Ve biz, arza en yakin gogu kandillerle ve bir korumayla donattik. Iste bunlar Aziz ve Alim olanin takdiridir.

Kuran’a gore evrenin icinde, Voltaire’in de soyledigi gibi, sonsuzlukta bir atom kadar kucuk kalan dunyanin yaratilisi 4 gun surerken, dunyayi da iceren asil buyuk kismin tamamlanmasiysa 2 gune sigiyor. Hadi zaman kavramini gectik, ilginc olan seye gelelim. Henuz nur (yani muhtemelen gunes, ay) dunyanin yaratilmasi. Hem de icinde hayvanlar, bitkilerle birlikte. Gunes yokken acaba bitkiler fotosentezi ne ile yapiyorlardi? Hayvanlar gunesin isitamadigi ve normalde buzullarla kapli olmasi gereken dunyada nasil yasiyorlardi?

Simdi gelelim bir baska celiskiye… Naziat Suresinde su ayetleri dikkatle okuyun:

27. Siz mi daha zorsunuz yaradilisca, gok mu?

28. Onu O yapip kurdu. Onun boyunu yukseltti; ardindan ona ahenk ve duzen verdi.

29. Gecesini karartti, kuslugunu ortaya cikardi.

30. Bundan sonra da yeri yayip deve kusu yumurtasi biciminde yuvarlatti.

Gordugunuz gibi, burada da once gokleri, sonra devekusu yumurtasi seklinde olan yeri yaratti deniyor. Yukarida daha once yazdigim ayetlerdeyse yaratilis sirasi once dunya, sonra evren seklindeydi. Acaba Muhammed daha once yazdirdigi ayetlerin sirasini mi unuttu? Hangisi once yaratildi? Yer mi, gok mu? 

6 gunde yerin ve gogun yaratilisi, Tevrat’tan da oncesine dayanir. Sumer Tanrilarinin yeri ve gogu yaratma hikayelerinin de Tevrat’a kaynak oldugu bilinir. Hatta daha yakinlardan bir ornek, bakiniz OzTurklerde dunya ve gok nasil yaratilmis:

“Tanri Ulge yere bakarak: “Yaratilsin yer!” Goge bakarak “Yaratilsin Gok!” demis. Bu buyruklar verilince yer ve gok yaratilmis. Tanri Ülgen, dünyayi yarattiktan sonra tepesi aya günese degen etekleri dünyaya degmeyen büyük Altin Dagin basina geçip oturmus. Dünya alti günde yaratilmisti, yedinci günde ise Tanri Ülgen uyumus kalmisti. Uyandiginda neler yarattim diye bakti: Ayla günesten baska fazladan dokuz dünya birer cehennem ile bir de yer yaratmisti.

Cin’de yaratilis incelendiginde, orada da bazi benzerlikler goze carpar. Ilk basta evrende hicbir sey yoktur. 18,000 yil sonra bir kozmik yumurta olusur. Icinden Pangu olusur ve cikar. Pangu, ilkel gorunumlu, boynuzlari olan killi bir dev seklinde resmedilir. Pangu dunyayi yaratmaya karar verir. Yin’i Yang’den dev baltasiyla ayirir ve dunyayi(Yin) ve gokyuzunu(Yang) olusturur. Bu ikisini birbirinden ayri tutabilmek icin aralarinda durur ve gogu yukari dogru iter. Bu islem de 18,000 yil surer. Her gun gokyuzu uc metre kadar yukselirken dunya da uc metre kadar genisler. Isi bittiginde Pangu uzanir ve dinlenir. Nefesi ruzgara, sesi gokgurultusune, sag gozu gunese, sol gozu aya donusur. Vucudu daglari, kani nehirleri, kaslari verimli topraklari, sakallari yildizlari ve samanyolunu olusturur. Vucudundaki killar ormanlari, kemikleri degerli madenleri, teri yagmurlari, killarinin arasindaki bitler de baliklari ve hayvanlari olusturur.

Orneklerini verdigim Tevrat, Cin ve OzTurk inanislarinda Tanri yaratma sureci sonunda yorulup dinlenirken acaba Kur’an’da boyle bir yorgunluk soz konusu mudur?

And olsun ki, gokleri, yeri ve ikisinin arasinda bulunanlari alti gunde yarattik ve Biz, bir yorgunluk da duymadik!” (Kaf suresi, 38. ayet)

Kaynaklar:

wikipedia.com

Din Bu (Turan Dursun)

Kur’an-i Kerim Meali – Yasar Nuri Oztuk

http://www.ozturkler.com/data/0001/0001_18_04.htm

 

Kategoriler:Dinler
 1. Hakan
  Ocak 12, 2010, 7:22 am

  ******************************
  70 – ME’ÂRİC SÛRESİ
  Bismillahirrahmânirrahîm
  1,2,3. Soran birisi, yükselme yollarının sahibi1 Allah tarafından kâfirlere kesinlikle inecek olan ve hiç kimsenin uzaklaştıramayacağı azabı sordu.2
  4. Melekler ve Ruh (Cebrail) ona süresi elli bin yıl olan bir günde yükselir.
  Görüldüğü gibi burada 1 yılın karşılığından bahsedilmiyor. ama sen bunu “Kur’an’da Mearic Suresinde, Tanri katinda bir gunun elli bin yil oldugu anlatilir” şeklinde belirtmiş ve Allah’a iftira atmışşın.

  Hac(*) Sûresi
  47 – Bir de senden acele azap istiyorlar. Halbuki Allah asla va’dinden caymaz. Şüphesiz Rabbinin nezdinde bir gün, sizin saydığınız bin yıl gibidir.
  **** dolayısıyla sen hesabı tersten yapmışşın burada 1 günün karşılığı orada bin yılmış gibi

  Daha devam etmeyeceğim anlaşılan sen ayetleri saptırarak ve Yüce Alla(c.c.)a iftiralar atarak yazmışsın amacında belli olmuştur.
  Yüce Kuran-ı Kerim-i bilmeyen ve anlayamamış insaları sapkınlığa götürmeye çalışıyorsun.

  Yalanlarını ve iftiralarını kendine sakla.

 2. Agnostik
  Ocak 12, 2010, 10:11 am

  “…süresi 50.000 yıl olan 1 günde…” denilmiş kuranda. Eğer bir gün 1000 yıl olarak alınmış olsaydı “…süresi 50.000 yıl olan 50 günde…” denilirdi.

  Bir de bu aşamada bir soru yöneltmek istiyorum: Hani allah zamandan münezzehti*? Burada kendi ağzıyla kendinin ve meleklerinin zamandan münezzeh* olmadığını söylüyor.

  *(zamandan münezzeh = zamandan bağımsız)

 3. first lady
  Ocak 21, 2010, 3:06 am

  ben büyük bir şaşkınlıla okudum nasıl böyle yazabiliosunuz aklım almıyo korkuyorum sizin için Allah Selamet Versin:((

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: