Başlangıç > Dinler > Incil, Tevrat ve Kur’an

Incil, Tevrat ve Kur’an


Islam’da hepimize bu uc ana kitaptan bahsedilir, Tevrat, Incil ve Kur’an. Ama hepimizin de cok iyi bir sekilde ogretildigi gibi, Kur’an disinda kalan diger tum kitaplar bozulmustur. Insanlar kafasina gore degistirmis, hasa, ‘Tanri evlat edindi’ gibi uydurmalara bile girisebilmislerdir. Ama pek tabii, Kur’an, gunumuze kadar korunmus ve onceki kitaplari duzeltme amaciyla aynen ilk gunku gibi kalmistir. Buraya kadar tum Muslumanlar benimle hem fikirdir diye dusunuyorum. Peki, Kur’an, onceki kitaplari duzeltmek bir yana, onlari onaylamak icin indirildigini soylese sasirir miydiniz?

Elinizdeki Tevrat’ı tasdik edici olarak indirdiğimize (Kur’an’a) iman edin. Onu inkâr edenlerin ilki olmayın. Âyetlerimi az bir karşılığa değişmeyin ve bana karşı gelmekten sakının. (Bakara Suresi, 41. ayet)

Onlara, “Allah’ın indirdiğine (Kur’an’a) iman edin” denilince, “Biz sadece bize indirilene (Tevrat’a) inanırız” deyip, ondan sonra geleni (Kur’an’ı) inkâr ederler. Halbuki o ellerinde bulunanı (Tevrat’ı) tasdik eden hak bir kitaptır. De ki, “Eğer inanan kimseler idiyseniz daha önce niçin Allah’ın peygamberlerini öldürüyordunuz?” (Bakara Suresi, 91. ayet)

De ki: “Her kim Cebrail’e düşman ise, bilsin ki o, Allah’ın izni ile Kur’an’ı; önceki kitapları doğrulayıcı, mü’minler için de bir hidayet rehberi ve müjde verici olarak senin kalbine indirmiştir.” (Bakara Suresi, 97. ayet)

Onlara, Allah katından ellerinde bulunan Kitabı (Tevrat’ı) doğrulayıcı bir peygamber gelince, kendilerine kitap verilenlerden bir kısmı, sanki bilmiyorlarmış gibi Allah’ın Kitabı’nı (Tevrat’ı) arkalarına attılar. (Bakara Suresi, 101. ayet)

Ey kendilerine kitap verilenler! Bir takım yüzleri silip de tersine çevirmeden, yahut Cumartesi halkını1 lanetlediğimiz gibi onları lanetlemeden, yanınızda bulunanı (Tevrat’ı) doğrulayıcı olarak indirdiğimiz bu kitaba (Kur’an’a) iman edin. Allah’ın emri mutlaka yerine gelecektir. (Nisa Suresi, 47. ayet)

(Ey Muhammed!) Sana da o Kitab’ı (Kur’an’ı) hak, önündeki kitapları doğrulayıcı, onları gözetici olarak indirdik. Artık Allah’ın indirdiği ile aralarında hükmet ve sana gelen haktan ayrılıp ta onların arzularına uyma. Sizden her biriniz için bir şeriat ve bir yol koyduk. Eğer Allah dileseydi elbette sizi tek bir ümmet yapardı. Fakat verdiği şeylerde sizi imtihan etmek için ümmetlere ayırdı. Öyle ise iyiliklerde yarışın. Hepinizin dönüşü Allah’adır. O zaman anlaşmazlığa düşmüş olduğunuz şeyleri size bildirecektir. (Maide Suresi, 48. ayet)

İşte bu (Kur’an) da, bereket kaynağı, kendinden öncekileri (ilahi kitapları) tasdik eden ve şehirler anasını (Mekke’yi) ve bütün çevresini (tüm insanlığı) uyarasın diye indirdiğimiz bir kitaptır.18 Ahirete iman edenler, ona da inanırlar.Onlar namazlarını vaktinde kılarlar. (Enam Suresi, 92. ayet)

Sanirim ayetler benim daha fazla aciklama yapmama gerek birakmayacak kadar net. Ayetlerin tumu Diyanet’in Kur’an’indan alinmistir. Ha, bu arada, hicbir Hristiyan, veya hicbir Musevi, bize ogretildigi gibi kitaplarinin bozuldugunu kabul etmez. Bu benim yorumum degil, gozlemimdir sadece…

Kategoriler:Dinler
 1. Abdullah TUNA
  Haziran 11, 2009, 11:09 am

  İşin ilginç tarafı düşünsenize tanri bi kitap gönderiyor insanlar bozuyor sonra mecburen yenisini gönderiyor o da bozuluyor sonra bi yenisini daha gönderiyor ve artık “yeter bunu da ben koruyum da bozamasınlar” diyor ve kuranı koruyor o da bozulmuyor… Tanrı gönderdiği kitabın bozulup bozulmayacağını önceden bilir.(çünkü herşeyi biliyor) en başından kuranı gönderseymiş ya da artık adı herneyse ilk gönderdiği kitabı gönderdikten sonra kendisi korusaymış ve tekrar kitap göndermesine gerek kalmasaymış daha iyi değilmiymiş 😀 biraz deneme yanılma gibi geliyo bana ve tanrının deneme yanılma yapması tamamen mantık dışıdır 😉

 2. murat
  Eylül 16, 2009, 7:56 pm

  abdullah kardesim onun isine karısılmaz,o herseyi bilendir!!!!

 3. semih
  Şubat 21, 2010, 6:05 am

  isminin anlamını bilseydin böyle konuşmazdın bu görüşteysen ismini değiştirmeni tavsiye ederim…ölünce nereye gideceğimizden bi tahmini olmayan aciz insanlarız hiç gerek yoq bole yorumlara

 4. Ahmet_
  Şubat 21, 2010, 3:41 pm

  Sayın abdullah tuna;

  Gönderilen semavi kitaplar kendi zamanlarında gönderilmesi gereken en mükemmel kitaplardır. Nasıl ki, bir ilk okul çocuğuna çarpım tablosunun öğretilmesi, ne eksiktir ne de fazladır. Fakat üniversitedeki öğrenciye çarpım tablosu değil daha ileri dersler verilir. Bunun gibi, Kur’andan evvel gelen kitaplar, kendi zamanlarının en iyisidir ve o zamanlarda onların gönderilmesi hikmettir, eksiklik değildir. Bu açıdan her Peygamber ve Ona verilen her vahiy kendi döneminin en mükemmeli ve en güzelidir.
  Ancak tabiri uygun ise, insanlığın tamamı bir Kitaptan ve bir Peygamberden ders alacak yüksek okul örencileri gibi bir seviyeye gelince Kuran gönderilmiştir.
  Madem ki en yüksek ilim üniversitede veriliyor. Öyleyse üniversitede verilen ilim, ilkokul çocuklarına da verilsin, diyebilir miyiz. İnsanlık da bir eğitim kurumu gibidir. Her devir bu okulun bölümleri gibidir. Bu bölümlerin hocaları da Peygamberlerdir. Hz Adem’den bu yana insanlık, hocalarından ders alarak sanki üniversite seviyesine gelmiş ve İslam dininin mükemmel derslerini alma kabiliyeti kazanmıştır. Bu nedenle en son ve en mükemmel din en sona bırakılmıştır. İlk okulda da matematiğin özü vardır. Ama ders onların seviyesine göre verilir ve hoca bütün bildiği şeyleri değil de anlayacakları şeyleri anlatır.
  İşte diğer peygamberler de insanlığa seviyelerine göre ilim vermiş ve onları yetiştirmiştir. Sonuçta bütün yönleriyle ders alma seviyesine geldikleri için İslam Dini ve Yüce Peygamberi gönderilmiştir.

  devamı için http://www.sorularlaislamiyet.com/subpage.php?s=show_qna&id=15901

 5. Bir Dost
  Şubat 23, 2010, 4:21 pm

  Sayin Ahmet,

  Insanligin gelisimini asama asama incelerseniz verdiginiz cevabin inandiriciliktan ne kadar uzak oldugunu anlayabilirsiniz.

  Madem “tabiri uygun ise, insanlığın tamamı bir Kitaptan ve bir Peygamberden ders alacak yüksek okul örencileri gibi bir seviyeye gelince Kuran gönderilmiştir”, neden o zaman bu yorumu yazdiginiz bilgisayariniz, kullandiginiz isletim sistemi ve bu sayfalarin yapildigi program bu kitabi hic okumayan insanlarca uretilmistir? Neden bu ogretiyi kabul eden insanlar kendi iclerinde kavgalarla geleceklerini harcarken kucuk bir cip karsiligi 50 tane buzdolabi yapip satmak zorunda kalmislardir?

  Bana 1400 yildir Islami bilgi ve onun asiladigi kulturle yogrulan Arap ve diger toplumlarin bu muhtesem bilgiyi nerelerde kullandigini anlatabilir misiniz? Eger cevap klasik “insanlardan dolayi, dinden degil” ise eger, bu ne kadar mukemmel bir ogretiymis ki yuksek okul ogrencilerini ilkokul ogrencileri seviyesine cekmistir? Ne kadar inanilmaz ve ilahi bir ogretiymis ki dunyanin en akilli kismini kisa bir zamanda en tembel, cahil ve bilincsiz koyunlara donsturebilmistir?

  Hayatlarini dini kurallara gore yasayan ve yasatan insanlarin basarisizligi kendilerinden degil elbette ki kalben kabul ettikleri ve her seyleriyle inandiklari kurallardandir. Size kucukken “her sey Allah’tan” dendigi icin sorgulama yetiniz gelismez, “hasaa” dendigi icin sebebini ogrenmeyi bile dusunmezsiniz.

  En azindan bir seyler yazarken baskalarinin yazdiklarinin inandiginiz degerlerle ortusup ortusmedigini arastirin ve “iste burada yaziyor” deyip kopyalayip yapistirmayin. Umarim en azindan ilkokul ogrencilerinin yaptigi turde bir arastirma sizin semavi kitabinizla yaptiginiz universite egitiminize katkida bulunur.

  Saygilar,

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: