Başlangıç > Dinler > Islam’da Hurafe Yoktur!!! Acaba?

Islam’da Hurafe Yoktur!!! Acaba?


Hurafe: Dine sonradan girmiş yanlış, batıl inanç

Hepimizin basindan bir fal/buyu deneyimi veya en azindan duyumu gecmistir. Kimisi kahve falina bakar keyiflenmek icin. Kimisi hocalara gider dugumler attirip bir kem gozden korunmak icin. Bazilari caresizdir, alkolik ve kumarbaz kocasini evine baglamak icin gider buyuculere… Bazilariysa daha art niyetlidir, sevdiklerini eslerinden ayirmak icin giderler… Bu buyuculerin cogu kendilerine “X Hoca” derler. Kur’an’i basuclarindan ayirmazlar; namazlarini kilarlar. Kutsal kisilerdir cogumuz icin bu hocalar… Kimileri cinleri oldugunu bile iddia eder. Ama buyuk din alimleri bu duruma siddetle karsi cikarlar ve derler ki: “Kur’an’da ve Islam’da hurafe, buyu gibi sacmaliklar yoktur. Bu sahtekarlardan uzak durun. Yoksa Islam’a karsi cikmis olursunuz.”
Peki gercekten de Islam’da hurafe yok mudur? Size Kur’an’dan bir ayet vereyim bakalim, gercekten Kur’an da boyle mi diyor:

– Suleyman’in mulk ve saltanati konusunda onlar, seytanlarin okuyup durduklarina uydular. Halbuki Suleyman kufre sapmamisti; insanlara buyuyu ogretiyorlardi. Ve Babil’de Harut ve Marut adli iki melek uzerine indirileni ogretiyorlardi. Oysaki o iki melek, “biz bir imtihan araciyiz, sakin kufre sapma” demedikce hic kimseye birsey ogretmiyorlardi. Insanlar onlardan erkekle esinin arasini acacaklari seyi ogreniyorlardi. Ne var ki, onlar onunla Allah’in izni olmadikca hic kimseye zarar veremezler. Onlar kendilerine zarar vereni, yarar vermeyeni ogreniyorlardi. Yemin olsun ki, onu satin alanin ahirette hicbir nasibi olmayacagini acikca bildirmislerdir. Oz benliklerini sattiklari sey ne kotudur! Bir bilebilselerdi… (Bakara Suresi, 102. ayet – Yasar Nuri Cevirisi)

Süleyman’ın hükümranlığı hakkında şeytanların (ve şeytan tıynetli insanların) uydurdukları yalanların ardına düştüler. Oysa Süleyman (büyü yaparak) küfre girmedi. Fakat şeytanlar, insanlara sihri ve (özellikle de) Babil’deki Hârût ve Mârût adlı iki meleğe ilham edilen (sihr)i öğretmek suretiyle küfre girdiler. Halbuki o iki melek, “Biz ancak imtihan için gönderilmiş birer meleğiz. (Sihri caiz görüp de) sakın küfre girme” demedikçe, kimseye (sihir) öğretmiyorlardı. Böylece (insanlar) onlardan kişi ile karısını birbirinden ayıracakları sihri öğreniyorlardı. Halbuki onlar, Allah’ın izni olmadıkça o sihirle hiç kimseye zarar veremezlerdi. (Onlar böyle yaparak) kendilerine zarar veren, fayda getirmeyen şeyleri öğreniyorlardı. Andolsun, onu satın alanın ahirette bir nasibi olmadığını biliyorlardı. Kendilerini karşılığında sattıkları şey ne kötüdür! Keşke bilselerdi. (ayni ayet, Diyanet Cevirisi)

Maalesef bu ayetle buyunun Kur’an ve Tanri tarafindan resmen tanindigi ve etkisinin varliginin kabul edildigini goruyoruz.

Namaz surelerinden biri olan Felak’ta 4. ayet de aynen soyle der:

Dugumlere ufleyip tukuren ufurukculerin serrinden. (Yasar Nuri Ozturk cevirisi)
Dugumlere cokca ufuren buyucu kadinlarin kotulugunden de (Tanri’ya siginirim! de) (Turan Dursun’un cevirisi)
Düğümlere üfleyenlerin kötülüğünden (Diyanet cevirisi)

Bu ayette de goruluyor ki, Tanri, Muhammed’e (dolayisiyla inanirlarina), buyuculerin yapabilecekleri buyulerle basina getirebilecekleri kotulukten kendisine siginmasini buyuruyor. Demek ki bu ayetle de “buyu” ve “etkisi” kabul ediliyor.

Peki, tekrar soruyorum size, Islam’da hurafe yok mudur?

Kategoriler:Dinler
 1. Eray
  Şubat 10, 2013, 11:34 am

  Evet büyü vardır ve büyü yapmak Kuran’da büyük bir günah olarak bildirilmiştir.

 2. muhammed
  Eylül 15, 2016, 5:29 pm

  Yukarıdaki hatalı meallerden haraketle ‘’Peki,tekrar soruyorumsize,Islam’da hurafe yok mudur? (diyorsunuz)

  Cevap: Hayır yoktur,zira konuyu hatalı meallerden irdelediğiniz için size öyle görünüyor.

  Yukarıda gösterilen BAKARA-102.ayetin meali hatalıdır,doğru meal ise aşağıdaki gibidir.

  Bakara-102-102-Onlar,Süleymanın hükümranlığı hakkında şeytanların (o bozguncu ve kötü ruhlu kimselerin) uydurup söylediklerine tabi oldular.Halbuki Süleyman (büyü yaparak hakikati) inkar etmedi.Ve iki melek (Cebrail ve Mikail) üzerine de (sihir ilmi vb.) bir şey indirilmemişti.Lakin şeytanlar (o bozguncu ve kötü ruhlu kimseler) insanlara,Babil’de Harut ve Marut’a sihri öğreterek (hakikati) inkar ettiler.Oysa ikisi de (HARUT VE MARUT İSİMLİ BÜYÜCÜLER),«Biz (im bilgimiz sizin için) bir fitne (imtihan) dır.Sakın (sihir ve büyü ilmini öğrenerek) inkarcı olmayın!» demedikçe hiç bir kimseye (sihir) öğretmezlerdi.Fakat (sihir ve büyü meraklıları ve bunları geçim vasıtası yapanlar) o ikisinden,koca ile karısının arasını açacak/ huzursuzluk çıkaracak /şeyleri öğreniyorlardı.Halbuki Allah’ın izni olmadıkça onlar bir kimseye zarar verici değiller.Ve onlar kendilerine zarar verecek,fayda sağlamıyacak şeyleri öğrenmeye devam ediyorlardı.Hakikaten,onu (sihri,ona ait bilgileri) satın alan kimselerin âhirette bir nasîbi olmadığını biliyorlardı.Doğrusu,karşılığında ruhlarını sattıkları o (sanat) ne kötüdür,keşke bunu bilselerdi! ‘’ şeklindedir,yani büyü öğreten Harut ve Marut Melek değildi,ikisi de birer insandı.!!!

  Ayrıca burada bu ayetle büyünün Kur’an ve onu indiren Allah tarafından tanınmadığı,bilakis Yahudilerin iddialarını çürütmek amacıyla bu ayet indiğini ve büyünün etki yaptığını değil, belki büyüye inananların psikolojikmen etkilendiklerini haber vermektedir.Yani kur’an’a göre büyünün etkisi yoktur,fakat büyünün etkisine inanan insanların psikolojilerinin bozulduğunu görebiliyoruz..Bu nedenle kur’an,büyünün etkisini kabul etmiyor.

  Falak suresinin doğru meali ise aşağıdaki gibidir.

  (قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ (1) مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ (2) وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ (3) وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِي الْعُقَدِ (4) وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ (5
  1-De ki; falakın/bölünme Kanunu”nun sahibine sığınırım (2) Yarattığının şerrinden (3) Bastırdığı zaman karanlığın şerrinden (4) İlişkilere fesat karıştıranların şerrinden (5) Kıskançlık ettiği zaman kıskananın şerrinden ‘’ şeklindedir . (alıntı)

  İşte görüldüğü üzere falak suresinin doğru mealinde ne büyücülerden,ne de bunların yapabileceklerinden söz ediliyor.Demek ki bu ayete “büyü” ve“etkisinden”bahsedilmiyor.!!!

  Saygılarımla.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: