Başlangıç > Dinler > Islam’da Intikamin Onemi

Islam’da Intikamin Onemi


Intikam: Öç

Sumer Tanrilari insanlarin zaaflarina sahipti. Severler, evlenip aile kurarlar ve tipki bir insan gibi bazen de ofkeye kapilip intikam duygusuyla yanip tutusurlardi. Eski Misir Tanrilari da ayni ozellikleri sergilerlerdi. Uc buyuk din olan Yahudilik, Hristiyanlik ve Islam’daki Tanrilar da maalesef ilkel dinlerdeki tanrilardan farkli degildi. Tevrat’ta Tanri’nin Yahudiler yasak gunde (Cumartesi) balik avladiklari icin ofkeye kapilarak onlari maskara maymunlara donusturdugu yazar. Bu, Kur’an’da da ayni sekilde anlatilir. Incil’de de Tanri’nin ofke sonucu olusan benzer hareketleri anlatilir. Kur’an’da da bir cok ayetle Tanri’nin “intikam sahibi” olmasi anlatilir.

O, sana Kitab’ı hak ve kendisinden öncekileri doğrulayıcı olarak indirdi. O, daha önce Tevrat’ı ve İncil’i insanlar için birer hidayet olarak indirmişti.Furkan’ı da indirdi. Şüphesiz, Allah’ın âyetlerini inkar edenler için şiddetli bir azap vardır. Allah mutlak güç sahibidir, intikam sahibidir. (Al-i Imran Suresi, 4. ayet)

Ey iman edenler! İhramlı iken (karada) av hayvanı öldürmeyin. Kim (ihramlı iken) onu kasten öldürürse (kendisine) bir ceza vardır. (Bu ceza), Kâ’be’ye hediye olarak varmak üzere, öldürdüğünün dengi olup, içinizden iki âdil kimsenin takdir edeceği bir kurbanlık hayvan; veya yoksulları yedirmek suretiyle keffaret; yahut onun dengi oruç tutmaktır. (Bu) yaptığı işin kötü sonucunu tatması içindir. Allah geçmiştekileri affetmiştir. Fakat kim bir daha böyle yaparsa, Allah ondan intikam alır. Allah mutlak güç sahibidir, intikam sahibidir.. (Maide Suresi, 95. ayet)

Sakın Allah’ın, peygamberlerine verdiği sözden cayacağını sanma! Şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, intikam sahibidir. (Ibrahim Suresi, 47. ayet)

Allah kimi de doğru yola iletirse artık onu saptıracak hiç kimse yoktur. Allah mutlak güç sahibi, intikam sahibi değil midir? (Zumer Suresi, 37. ayet)

Bu yüzden onlardan intikam aldık. Âyetlerimizi yalanlamaları ve onları umursamamaları sebebiyle kendilerini denizde boğduk. (A’raf Suresi, 136. ayet)

Andolsun, senden önce biz nice peygamberleri kendi kavimlerine gönderdik. Peygamberler onlara apaçık mucizeler getirdiler. Biz de suç işleyenlerden intikam aldık. Mü’minlere yardım etmek ise üzerimizde bir haktır. (Rum Suresi, 47. ayet)

Kim, Rabbinin âyetleri kendisine hatırlatıldıktan sonra onlardan yüz çevirenden daha zalimdir? Şüphesiz ki biz suçlulardan intikam alıcıyız. (Secde Suresi, 22. ayet)

Ornekler cogaltilabilir.

Islam’da temel felsefelerden birisi de herseyi Tanri adina yapmaktir. Muslumanlar, Tanri’nin adini anarak aksiyonlarini gerceklestirirler(Her hareket oncesi Besmele cekmek). Bir seyi Tanri adina severler, bir iyilik dahi yapsalar, bunu yine Tanri adina yaparlar. Sokaklarda bizden para isteyen dilenciler bile bunu kullanir, “Allah rizasi icin” bizden para isterler. Yani Tanri’in rizasi uzerine, Tanri icin para vermeliyiz bu dilencilere. Tipki sevgide oldugu gibi, nefretimiz de Tanri adina olmalidir. Maalesef, Kur’an’da anlatilan Tanri, intikam sahibi oldugu icin, ona inananlar da bu yolda gitmeli ve intikam sahibi olmalidirlar.

Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre karşı hür, köleye karşı köle, kadına karşı kadın kısas edilir. Ancak öldüren kimse, kardeşi (öldürülenin vârisi, velisi) tarafından affedilirse, aklın ve dinin gereklerine uygun yol izlemek ve güzellikle diyet ödemek gerekir. Bu, Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Bundan sonra tecavüzde bulunana elem dolu bir azap vardır. (Bakara Suresi, 178. ayet)

Kur’an’da, Tanri’nin intikamini bazen bu dunyada, bazense diger dunyada ebedi surecte alacagi yazilir. Yani bu dunyada, bir kafir, ola ki Tanri’yi ofkelendirirse, cezasini kati surette alacaktir. Ama diger dunyadaki ceza, hic bitmeyecek bir cezadir. Ayni zamanda insanin tuylerini urperten iskencelere de ugrayacaktir. Bu iskencelerin turleri de Kur’an’da bazi ayetlerle bildirilmistir. Bunlar arasinda demirle daglanmak, kaynar su icirilmek, irin icirilmek, derileri eridigi zaman derinin yenilenip tekrar yakilmasi, zincirlere vurulmak sayilabilinir. Bu iskenceler sonsuza kadar devam edecektir.

Bu cennetliklerin durumu, ateşte temelli kalacak olan ve bağırsaklarını parça parça edecek kaynar su içirilen kimselerin durumu gibi olur mu? (Muhammed Suresi, 15. ayet)

Eğer şaşacaksan, asıl şaşılacak olan onların, “Biz toprak olunca yeniden mi yaratılacakmışız?” demeleridir. İşte bunlar Rablerini inkar edenlerdir. İşte onlar boyunlarına demir halkalar vurulanlardır ve işte onlar cehennemliklerdir. Onlar orada ebedi kalacaklardır. (R’ad Suresi, 5. ayet)

O zaman onlar, boyunlarında demir halkalar ve zincirler olduğu halde kaynar suda sürüklenecekler, sonra da ateşte yakılacaklardır. (Mu’min Suresi, 71-72. ayetler)

Şüphesiz âyetlerimizi inkar edenleri biz ateşe atacağız. Derileri yanıp döküldükçe, azabı tatmaları için onların derilerini yenileyeceğiz. Şüphesiz, Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir. (Nisa Suresi, 56. ayet)

Ornekler cogaltilabilir. Bu tuyler urpertici iskenceler maalesef Kur’an’da da anlatildigi uzere, sonsuza kadar surecektir.

Peki diyoruz…

Kategoriler:Dinler
 1. Ocak 17, 2009, 8:17 am

  Burada da yanlış bir bakış açısıyla bakmaktasınız..Kur’an bir insan yaşamında his anlamında kullandığı ne kadar kelime ve okelimelerin özü varsa kullanmaktadır..

  İntikam bizimde kullandığımız bir kelimedir..Kur’an da KİN kelimesi de vardır..Nefret kelimesi de vardır..Çünkü hayatlarımızda olan kelimelerdir..

  Ancak birşey çok yanlış..İntikam Kelimesinin zıttı nedir? Ben bakmadım ama adım gibi biliyorum o kelimenin zıttı Kur’anda daha fazla ayete geçer..

  Sevgi gibi nefretten daha fazladır sevgi kelimesi..Cennet kelimesi cehennemden daha fazla yerde daha fazla sayıda geçer..Size birde istatistik vereyim..İyi ve kötü kelimelerin tamamını çıkartınn ve sayın..Bulacağınız oran %33 kötü %66 iyi yönünde olacaktır..

  Araştırın bakın..Kur’an da intikamdan daha önemli şeyler var..Hatta intikamın zıttı bile intikamdan daha önemli..araştırın lütfen..

  İyi çalışmalar..

 2. halilemrahovali@gmail.com
  Mayıs 28, 2009, 3:08 pm

  kuran korkuyu değil korkunun sonundaki kurtuluşu konu edinir. seçimin bize kaldığını irademizle hangi safda yer alacağımızı bize gösterir. 2 yol vardır seçim bizimdir, kötü yol için nasıl korku varsa, iyi olan yol içinde en az onun kadar şiddetli bir güzellik ve kurtuluş vaadi vardır. ayrıca araştırmanız çok güzel tabi her ayet in hangi olay üzerine indiğini araştırmak şüphesiz ki en güvenlisi olacaktır. kurandaki ayetleri tek tek cümlecikler olarak düşünmek hataya sebep olabilir. kuran bir bütündür ve olaylar zinciri halinde inmiştir. şayet böyle olmasaydı tek seferde hikaye kitabı gibi de inebilirdi. önemli olan hangi olaydan sonra neyi işaret etmek üzere indiğini kavrayabilmek…

  imza:
  din’i araştıran bir insan müslümanlığı bulur
  din’i fazla araştıran bir insan kafirliği bulur
  din’i çok fazla araştıran insan gerçek müslümanlığı bulur

 3. Mayıs 28, 2009, 4:52 pm

  Uzgunum ama bence yaniliyorsunuz. Kur’an’i okudugunuzda cennet ve kurtulusun, cehennem ve azaptan cok daha az anlatildigi gercegiyle karsilarsiniz. Arti, 2 yol ve secim de maalesef bize birakilmamis, “kader” kavramiyla bizim yolumuz Kur’an’in Tanrisi tarafindan belirlenmistir. Bir cok ayette kafirlerin kalplerinin kapatildigini, isteseler de dogruyu goremeyecekleri belirtilir. Dilediginiz takdirde bu ayetlerden de size bir kac ornek sunabilirim.

  Kur’an’i bir butun olarak incelemek gerektigi, ayetlerin inis gerekcelerini incelemek gerektigi konusunda size katiliyorum. Ama bu da yine Kur’an’in kendi ifadesiyle “apacik” oldugu gercegiyle celismektedir. Eger apacik olsa, bu kadar kapsamli bir incelemeye gerek kalmadan anlasilabilmeliydi diye dusunuyorum.

  Cok ilginc buldugum imzaniza istinaden:
  Dini arastiran muslumanligi bulur: Bunu hangi arastirmaya dayanarak soylediniz? Islam’i, Ortadogu, Kuzey Afrika’daki kalkinmayi basaramamis ikinci ve ucuncu dunya ulkeleri disinda bir kac da Asya ulkesi kabul etmis, bunun disinda hicbir ulke kabul etmemistir. Ornegin Amerika’da, Muslumanlik orani %0.6’dir ki bu orani bahsi gecen Musluman agirlikli ulkelerden gelen gocmenler olusturur. Benim bu yazdiginiz cumleye karsi gorusum sudur:

  Musluman olunmaz, Musluman dogulur, Musluman kalip kalmamak da kisiye baglidir. Ozellikle kalkinmis bir ulkede (belki bir kac istisna disinda) hic kimse arastirarak musluman olmaz.

  Dini fazla arastiran kafirligi bulur: Haklisiniz. Birazcik arastirdiginiz takdirde ve birazcik da olaylara cam fanus disina cikarak bakabilme yetisine sahipseniz, tum dinlerin insan yapimi ve celiskilerle ve hatalarla dolu oldugu gercegini farkeder ve dinleri tumden reddedersiniz.

  Dini cok fazla arastiran insan gercek muslumanligi bulur: Ilk maddeyle arada ne fark oldugunu anlayamadim. Gercek muslumanliktan kastiniz, muslumanliktan daha mi farklidir? Bunu yorumsuz birakmak durumundayim.

 4. Doctor
  Haziran 1, 2009, 4:47 am

  Janos kardes cevaplarin hep 5 te 5 . Mantik hatalarina yer vermiyorsun o yuzden cok severim yazilarini .

 5. Haziran 1, 2009, 9:38 am

  Tesekkur ederim Doctor

 6. esma esma
  Haziran 2, 2009, 1:54 am

  benim dinimde intikamın olması bence muhteşem birşey.baze öyle zalimlikler oluyorki onları affetmek zulme dönüşüyor.bunu belki sadece o olayı yaşayan o zulme maruz kalanlar ve yakınları hissedebilirler.kalbimizi paramparça eden ufacık bir ihanetin bile bize intikam duygusu veriyorken zulümlere kareşı Allahu Tealanın kulunun intikamını alması çok yücedir.ONun yanında olduğunun bir göstergesidir.Karşılık beklemeden biizim için birçok şey yapan ve sunan rabbimizin adını tabiiki heryerde anar ve herşeyi onun rızası için yaparız.Çünkü dünyadaki bir çok şey fanidir.Onun dostluğu bakidir.Son olarak İslamiytette Korku ve Sevgi dengesi vardır.İnsan duygusu bu iki duygu arasında dengededir.çok Sevgi duyan insan korku duygusunu yitirebilir ve daha kolay kendine zarar verebilir.Korku duygusu insanların güvenliği (Maddi,manevi) için verilmiştir.Çok korku duyan insanda psikolojik rahatlamak için inkara yönelebilir.Bu iki duyguyu dengede tutmak mühimdir.tşk ederim..

 7. Haziran 2, 2009, 2:04 pm

  Eger tanri olmasaydi onu icat etmek gerekirdi.

  Voltaire

 8. telba
  Eylül 16, 2009, 10:18 pm

  oksijen olmasaydı atmosfere salmak gerekirdi::::))))))

  Telba

 9. bill
  Eylül 17, 2009, 4:38 pm

  tabiiii kii… bu gune kadar sen neyi icat ettin ateist olmayan arkadasim…

  janos guldurme beni… kendinden bahset…

  ALLAH SANA HIDAYET VERSIN…

 10. Eyüp Pulat
  Ağustos 5, 2010, 4:54 am

  İntikam=Ceza mı? yoksa sevgi ögesine yaklaştıran etkinlik mi?ALLAH cehennemi suç işleyenlerle doldurmak için mi yarattı yoksa cennetin yolunu göstermekiçin mi?!…

 11. _SyMuRg_
  Aralık 2, 2010, 10:23 am

  Hz. Ali (r.a)’nın bir hikayesi sanırım İslam edebini ve intikamın yerini açıklamaya yeter de artar Allah’ın (c.c.) kılıcı Hz. (r.a.) bir savaş esnasında düşmanı olan bir yiğidi yere yıkıp öldürmek üzereyken, düşmanı Hz. Ali’nin (r.a.) yüzüne tükürdü. Bunun üzerine Hz. Ali düşmanını bırakarak ayağa kalktı.

  “Yürü git seni öldürmekten vazgeçtim, serbestsin.” dedi.

  Savaşçı bu duruma şaştı.

  – “Beni alt edip öldürmek üzereyken neden vazgeçtin. Seni ne alıkoydu? diye sordu.

  Hz. Ali (r.a.) cevap verip şöyle dedi:

  – “Ben seninle Allah (c.c.) yolunca ve Allah’ın (c.c.) rızasını kazanmak için savaşıyordum ve onun için seni öldürecektim. Sen yüzüme tükürünce kinlendim, sana kızdım; eğer o an öldürseydim sana kızgınlığımdan bunu yapmış olacaktım. Yani seni Allah (c.c.) rızası için değil de kendi nefsim için öldürmüş olacaktım. Bu yüzden seni serbest bıraktım.”

  Bunu duyan adam, bu büyük asalet ve incelik karşısında iman ederek müslümanlar safına katıldı.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: