Başlangıç > Dinler > Kur’an’daki Inanilmaz Hatalar – I

Kur’an’daki Inanilmaz Hatalar – I


Kur’an’da, ‘Kissalar’ diye tabir edilen, tamamen Tevrat kitaplarindan alinti olan, bol suslemeli sacma hikayeler serimize biraz ara verip yeni bir seri baslatmaya karar verdim. Kur’an’daki Inanilmaz Hatalar Serisinde en inanclilarinizi bile supheye dusurecek hatalari siralayacagim.

Yazilarimi takip edenleriniz icin bir tekrar niteliginde olacak ama yeni okurlar icin yeniden aciklamam gerektigini dusunuyorum. Kur’an cevirilerinde ayetlerde sik sik parantez icerisinde verilmis aciklamalara rastlarsiniz. Bunlar cevirmenlerin kendi insiyatiflerini kullanarak, bazen Kur’an’i daha anlasilabilir yapmak, bazen de Kur’an’daki kotu olabilecek ifadeleri guzel gosterme cabasiyla yaptiklari eklemelerdir. Kur’an okurken lutfen bu parantezlerin, Muhammed’in yazdirdigi Kur’an’da bulunmadigini unutmayin. Ne demek istedigim tam olarak anlasilsin diye “Diyanet” tarafindan cevirilmis bir ayet ornegini vereyim:

– Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar. Çünkü Allah insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta)dırlar. İyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah’ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da “gayb”ı korurlar. (Evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün. Eğer itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah çok yücedir, çok büyüktür. (Nisa Suresi, 34. ayet)

Yukarida koyu renkle yazilmis kisimlar Kur’an’da yer almayan, tamamen Diyanet cevirmenlerince Kur’an’i “guya” daha anlasilir yapmak icin yapilan eklemelerdir. Bu aciklamadan sonra konumuza devam edelim.

Kur’an’da Tanri insanlara Muhammed araciligiyla seslendiginde ayetlere “de ki” ifadesiyle baslar. Ornegin Bakara Suresinden rastgele iki ayete bakalim:

94. De ki: “Eger Allah katindaki ahiret yurdu diger insanlar için degil de, yalniz sizinse ve dogru söyleyenler iseniz haydi ölümü temenni edin!”

97. De ki: “Her kim Cebrail’e düsman ise, bilsin ki o, Allah’in izni ile Kur’an’i; önceki kitaplari dogrulayici, mü’minler için de bir hidayet rehberi ve müjde verici olarak senin kalbine indirmistir.”

Eger “De ki ifadesi kullanmiyorsa da anlatilanlarin direk olarak Tanri’nin ifadesi oldugunu konudan anlarsiniz. Yalniz tamamlanmasi uzun yillar suren Kur’an’da, Muhammed’in Kur’an’in Tanri’nin degil kendi eseri olduguna delil olacak hatalar yaptigi da olmustur. Yukarida yaptigim aciklamalari da hesaba katarak gelin inceleyelim neler var neler…

Hud Suresinde 2. ayetini okudugunuzda cumlede oznenin kim olduguna (ayetin kim tarafindan dile getirildigine) dikkat ediniz:

1. Elif, Lâm, Râ. Hakîm ve Habîr olandan bir kitaptır ki bu, ayetleri önce muhkem kılınmış, sonra ayrıntılı hale getirilmiştir.

2. Ki başkasına değil, yalnız Allah’a ibadet edesiniz! Kuşkusuz, ben size O’ndan gelen bir uyarıcı ve müjdeciyim.

(Yasar Nuri Ozturk Cevirisi)

1,2. Elif Lâm Râ. Bu Kur’an; âyetleri, hüküm ve hikmet sahibi (bulunan ve her şeyden) hakkıyla haberdar olan Allah tarafından muhkem (eksiksiz, sağlam ve açık) kılınmış, sonra da Allah’tan başkasına kulluk etmeyesiniz diye ayrı ayrı açıklanmış bir kitaptır. (De ki:) “Şüphesiz ben size O’nun tarafından gönderilmiş bir uyarıcı ve müjdeleyiciyim.”

(Diyanet Cevirisi, (De ki eklemesinin Diyanet cevirmenleri tarafindan durumu kurtarmak icin eklendigini hatirlatirim)

Goruldugu gibi, Muhammed, ayette direk olarak insanlara kendi agziyla sesleniyor ve “Ben size O’ndan gelen bir uyariciyim” diyor. Bu ayetin Tanri’nin degil, direk Muhammed’in sozu oldugu cok aciktir. Aslinda sadece ve sadece bu ayeti okuyan bir Muslumanin hemen isyan etmesi gerekir. “Kuran bozulmamis”, “Kuran korunmus” gibi iddialarla gurur duyarken karsilarina boyle bir ayet cikiyor ve Muhammed acikca Kuran’i kendisinin yazdigini itiraf ediyor. Maalesef yukaridaki ayeti savunmak icin Islam alimleri sartlari epey zorlarlar ve komik duruma duserler. Bunlari yazinin devaminda anlatacagim. Devam edelim…

Muhammed, Kur’an’in Tanri tarafindan gokten indirildigi iddiasiyla cikip Kur’an’dan oldukca kafiyeli ayetleri okumaya basladiginda inanmayanlar Muhammed’i sair olmakla suclar, anlattigi hikayelerin zaten bilinen masallar oldugunu soylerler. Muhammed de ardi ardina Kur’an’in Tanri sozu oldugunu yineleyen ayetler okur.  Ama bazen ovunme ihtiyaci, onu kendisiyle celiskiye dusurur ve Kuran’in Allah’in sozu degil, kendisinin sozu oldugunu soyletir…

40. Ki o, çok soylu bir elçinin sözüdür.

41. Bir sairin sözü degildir o. Ne kadar da az inaniyorsunuz?

Maalesef Kur’an’in kendi yazdigi bir siir ve masal kitabi oldugunu ispatlarcasina 40. ayette Kur’an’in “soylu bir elcinin”, yani kendisinin sozu oldugunu soyler. 41. ayetle de kitabin iddia edildigi gibi bir sair sozu olmadigini yineler. Muhammed’in kendisini soylu olarak tanimlamasi da cok enteresandir. Esitligi savunmasi beklenen ve kurtulusu anlattigi iddia olunan bir kitapla Muhammed, insanlari siniflara sokmus, kendisini de “soylu” sinifina dahil ederek buyuk bir celiski icerisine girmistir.

Tekvir Suresi’nde de Muhammed soyle devam eder:

– Ki o, çok degerli bir elçinin sözüdür. Çok güçlüdür o elçi, Ars sahibinin katinda saygindir. (19-20. ayetler)

Ars sahibi olan Allah tarafindan sayginligi kabul edilmis ve guclu oldugunu yinelemistir. Ovunmeleri bununla da kalmaz Muhammed’in ve kuran ile kendisini ovmeye devam eder:

Süphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salât ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selam edin. (Ahzab Suresi , 56. ayet)

Sana bîat edenler ancak Allah’a bîat etmiş olurlar. (Fetih Suresi, 10. ayet)

İşte bu (hükümler) Allah’ın koyduğu sınırlarıdır. Kim Allah’a ve Peygamberine itaat ederse, Allah onu, içinden ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetlere sokar. İşte bu büyük başarıdır.Kim de Allah’a ve Peygamberine isyan eder ve onun koyduğu sınırları aşarsa, Allah onu ebedi kalacağı cehennem ateşine sokar. Onun için alçaltıcı bir azap vardır. (Nisa Suresi, 13-14)

Islam alimleri, bu tip ayetlerde bahsedilen elcinin Muahmmed degil Cebrail oldugunu iddia ederek bu ayetleri savunmak ve durumu kurtarmak yoluna giderler. Yalniz bu basarisiz bir savunmadir. Islam inanisina gore Melekler, iradesi olmayan, emir kulu yaratiklardir. Allah’a ibadet etmekten baska kendi baslarina hicbir seyi yapamazlar. Hepsi de biz insanlar yaratildiginda Kuran’a gore bize secde edecek kadar yetersiz ve aciz yaratiklardir. Hatta Muslumanlarin anlattigi hikayelere gore Seytan bu duruma isyan ederek Allah’a kafa tutmustur. E bu durumda bu kadar yetersiz bir yaratik olan bir melegin Kuran’i yazdigini savunmak, Musluman’i oldukca komik duruma dusurmez mi?

Cevaplanmasi gereken bir soru vardir: Kuran Allah’in sozu mudur, degil midir? Eger Allah’in sozuyse (ki oyle olduguna inanir Muslumanlar), Kuran icerisinde defalarca kez “soylu elcinin sozudur” denmesi hatalidir. Eger Allah’in sozu degilse, Kuran bariz bir sekilde Muhammed tarafindan yazilmistir. O zaman “kuran mucizesi”nin bittigini kabul etmek gerekir. Cebrailin sozu denecek olursa da, benim onumde secde edecek kadar ezik bir canlinin sozunun benim icin hicbir degeri olamaz. Yani bu savunmalarin hepsi de aslinda ici bos savunmalar olmaktan oteye gidemez.

Devam edelim…. Muhammed’in sinirli oldugu zamanlarda da ayetlerdeki ofke goze carpar:

Yahudiler, “Üzeyr Allah’ın oğludur” dediler. Hırıstiyanlar ise, “İsa Mesih Allah’ın oğludur” dediler. Bu onların ağızlarıyla söyledikleri (gerçeği yansıtmayan) sözleridir. Onların bu sözleri daha önce inkar etmiş kimselerin söylediklerine benziyor. Allah onları kahretsin. Nasıl da haktan çevriliyorlar! (Tevbe Suresi, 30.ayet)

Sizce yukaridaki “Allah onlari kahretsin” gibi bir ifadeyi Tanri mi soyler kendi kendisinden dilekte bulunmak icin, yoksa bir insan mi? Inanilmaz… Islam alimleri bunu da yine Cebarilin sozudur diye savunmaya kalkarlar. Tabii bu durumda bu ayetin yazarinin Allah degil Cebrail oldugunu da kabullenmek gerekir ki artik durum iyice komiklesir. 🙂

Muhammed’in peygamberligini ilaninin ilk yillarinda kendisiyle dalga gecilmesi ve pesinden gidenin olmamasiyla epey cani sikkindir. Ebu Leheb’e nefret dolu bir sure yazar, muslumanlarin namaz kilarken okuduklari “Tebbet” suresidir bu. Bakiniz ne kadar nefret ve ofke doludur bu sure:

Elleri kurusun Ebu Leheb’in; zaten kurudu ya! Ne malı kurtardı onu ne de kazandığı. Alevli bir ateşe yaslanacaktır o; Karısı da, Odun hamalı olarak. Gerdanında bir ip olacaktır onun, en sağlam fitillisinden…

Tanri Elleri kurusun diyerek beddua mi etmektedir Ebu Leheb’e? Yoksa Muhammed midir bu bedduayi eden?

Butun bunlarin disinda Kuran kendi icersinde celiskilerle dolu bir kitaptir. Bunun uzerine yazdigim “Kur’an’da Celiski Yoktur” makalesini incelemenizi oneririm. Bir sonraki yazida gorusmek uzere…

Kategoriler:Dinler
 1. ismail
  Temmuz 7, 2018, 6:01 pm

  geceyi ve gündüzü güneşi ve ayı yaratan odur herbiri bir yörüngede yüzer mealindeki ayet yalanlanarak gece ve gündüz güneşten ayrı varlık olarak söyleniyor deniyor. yörüngede 1400 küsür yıl önce biliniyormuş tabiki yalan. bilim güneşin döndüğünü kurandan öğrendi.
  gece güneş olmadan evvelde vardı. gündüzde başka yıldız sistemlerinde onu boşverelim.
  bir kitapta okumuştum. güneş ışıkları dünyaya gelirkenki aldığı yolu değil dünyaya ulaştıktan sonra dünyayı aydınlatıyor diyordu. tpkı aya giden yolu değil ulaştıktan sonra ayı aydınlatması gibi. bu durumda gündüz aynı zamanda dünyadan sebep var. dünya olmasa böyle bir aydınlık yani gündüz oluşmuyor. gündüzün sadece güneşe bağlı olmadığı açık. dünyadaki dünya için yaratılmış. dünya atmosferi dışındaki boşlukta böyle bir gündüz olma durumu yok denirmi bakmak lazım.gece zaten var.
  abdülaziz bayındırın garip açıklamalarına yer vermiş. bayındırın mucizeleri gösteren açıklamalarıda var onlar işine gelmediğinden almıyor.

 2. ismail
  Temmuz 7, 2018, 6:31 pm

  güneşin ışıkları dünyaya geldiği yolu aydınlatmıyor. dünyaya ulaşınca aydınlanma yani gündüz başlıyor.aydaki durumdan belli öyle olduğu. bu durumda gündüz güneşten sebep var olsa bile güneşten ayrı bir varlık oluyor.gece zaten malum. gülnihal iyi oku.

 3. ismail
  Temmuz 8, 2018, 12:12 pm

  gülnihal cariye nikahlı olmasa bile eş gibi hakları vardır. ondan doğan çocuk özdür ve o çocuğa miras düşer. cariye ile birliktelik zina değildir. kimdir zinakar kadın. onunla bununla kuytularda yatan ve bu sebeple zührevi hastalıklar taşıyan.. neden müslüman mümin erkek zina eden kadınla evlenemez. öyle kadınınvücudunun içi verem, kanser, sarılık türü her türlü hastalığı taşırda o sebeple. nesli korumak adına mümin erkek zinakar kadınla evenemez. aynı sebepten mümin kadında zinakar erkekle evlenemez. herkes kendisi gibi olanla evlenecekki ölümcül hastalıklar temiz insanlardada yayılmasın. cariye zinakarsa onunlada yatılmaz. bunu anlamanın yoluda kolaydır burada yazmayacağım.
  muta nikahı cahiliyeden kalma olarak vardı. islam kaldırdı. hayınlığına kasten karalama yapıyorsun. evvelden gayrimüslimsin. islamdan dönmüş numarası yapıyor burada karşıma çıkmaktanda kaçıyorsun. çünkü ezilirsin sende biliyorsun bunu.

 4. Temmuz 8, 2018, 3:02 pm

  Ismail, 1 yorum daha gelirse senden senin hesabini kapatip tum yorumlarini silicem. Yeter be.

 5. Leylayı görmeyen Mevlayı göremez
  Ağustos 8, 2018, 4:39 pm

  Peygamber efendimiz (s.a.v) Hz. İbrahimin soyundan gelmiştir dolayısıyla soylu bir peygamberdir kur’an da böyle yazması gayet tabiidir.. Diyanetin “de ki” eklemeleri olmaksızın ayetleri okuduğunuz zamanda zaten anlama özürlü olmayan biri o anlamı çıkarır.. Kur’an da yazan her şey biz insanlara hitap edilerek yazıldığı için ve bize de okunması emredildiği için ” Allah onları kahretsin ” cümlesini biz her okuduğumuzda onlara lanet etmiş oluyoruz “Ben onları kahredeyim” gibi bir ifade olsaydı bu sefer biz okurken haşa Allah’a ortakmışız gibi konuşmuş oluruz. Kur’an uslûbunu anlamak için önce her kelimesinin doğru anlaşılması gerekiyor öncelikle Peygamber efendimize(s.a.v) inecek sonra biz insanlara açıklanacak anlatılacak sonra da biz bunu tekrar tekrar okuyacağız bu yüzden her cümleyi bize Peygamber efendimiz anlatacağına göre “de ki” yazması anlamsız zaten Allah, Peygamber efendimiz(s.a.v) anlatsın diye indiriyor bu ayetleri.
  Sana uzun uzun anlatmak isterdim ama sen zaten anlamazsın bu yorumu da senin yüzünden bir an şüpheye düşebilecek kardeşlerim için yazdım..

 6. .......
  Eylül 28, 2018, 6:03 pm

  Benim fabrika inşaatlari yapan kardeşim var. Ek gelirim osun diye oralarda bekcilik yaptiğim oluyor. Bir gun binanin alt katindayim ust katinda koşuşturma benzeri sesler, çiktim ikinci kata, poşet surtunerek uçuyor, birden dondü o sira merdivenden hizla indi. Tekrar dönüp bina dişina. Hafif ruzgar var. Ruzgar posete direksiyon çevirir gibi yön veremezki. Poşetin içinde birşey misal birkaç aylik bir kedi vardi o koşuyordu desek gördüğum birsey yok. Olay benim için sır kaldi. İkinci bir olay yine bu sefer başka binada oturduğum yerden koşuşturma gibi sesler duydum. Çok yakindan, kalktim arandim. Yok. Hafif ruzgar var ama öyle çok değil. Binanin ust katlarindanda sanki ayak sesleri var gibi sesler geliyor. Polis çağiracağim bir şey çikmayacak rezil olacağim. İyi biliyorum. Cesaretimi topladim çiktim ust katlara her yeri aradim. Yok birşey. Peki o sesler ne diye duyuluyor.sanki görmediğimiz bizi gözetleyen varliklarin olduğu izlenimi uyaniyor insanda. Mesela şu olay nasil gerçekleşti dediğim izah edemediğim birkac olay daha oldu hayatimda..
  ……
  şunu yazmıştım bir zamanlar peşinen yalan saymıştın. müslümanken hıristiyan olan kız anlatıyor youtubeda gavurların kanalında. bulgaristanda müslüman türk olarak yaşarmış. sadece ramazanda oruç tutup namaz kılarlarmış. kız anlatıyor en çok hristiyan arkadaşımı severdim diye. incil okurmuş gavur kız. türk kızda incili alıp atarmış elinden. rüzgarla gelen birşeyler musallat olmuş buna. başkalarının göremediği. hristiyan olana kadar aylarca rahat vermemişler. yorum gavur cinleri. namaz kılsada kaçarlardı. onun meyli gavurluğaymış gavur olmuş. hristiyan olunca bir daha gelmemişler. kendi anlatıyor bunları.
  benim yaşadığım olay. iki etti bilip şahit olan. cindir şeytandır bilmem görülmeyen varlıklar var onu bilirim. şahit oldum.

 7. .......
  Ocak 13, 2019, 6:52 am

  janos siten kaç aydır pek garip kaldı. yazı göndereyim istersen. maksat hareket olsun. görüyorsun işde ne varsa yine bende var.

 8. ismail
  Ocak 13, 2019, 11:40 pm

  janos gözümün içine soktuklarının farkındayım. ben bu konuları hep işledim. yakupada defalarca kendine güveniyorsan yazış benimle dedim hep kaçtı. Müge Anlıda konusu işlenenide yazdım. Adem peygamber ile havvanın çocukları meselesinede cevap verdik delil getirerek. eğer işlenmeyen atlanan bir şeyler varsa burada işleriz.cevaplarını durup durup dururken ben kendi kendime vermiş olmayayım. sen buraya yaz yazacaklarını. yanlız ortamı gerecek duruma meydan verilmeyecek bir şekilde. ne sen bana hakaret nede ben sana. ben buradan istediğini istediğin şekilde cevaplayayım.

 9. ismail hakki
  Ocak 24, 2019, 8:38 am

  Herkesin gönlünde eşitlik dini olarak kabul edilmeye çalışılsada kadın ve erkek arasında eşitlik diye bir şey yoktur. Erkek istediğini ve istediği kadar alır veya boşar ya kadın??
  herkese 4 Muhammede gelince bütün akrabaları dahil hepsi yaşı ne olursa olsun helal
  Bana göre islamiyet yalnız erkeklerin çıkarını düşünen bir inançdır

 10. ismail
  Ocak 24, 2019, 5:09 pm

  kadına hiç miras düşmüyordu islam öncesinde. kadın çalışmak zorunda değil çalışıp kazanırsa kendine. kadının görevi sadece çocuk yetiştirip evin işleriniçevirmek. kadına kocası bakmak zorunda. o yoksa babası yoksa ağabeyi o imkanıda yoksa devlet bakacak.. yani kadın her şekilde garanti altında tutulmak zorunda. erkekte böyle bir zorunluluk yok. hal böyle iken kadına mirastan 3 te 1 pay veriliyor.
  kadın erkekten fazla doğuyor, erkekten akıl hastası olanlar evlendirilmiyor. kadın bakamayacak kadar olanlar bile.o sebeple zenginler fazla kadın alabiliyor. yoksa kadın fazlası açıkta kalacak. islam öncesi hiç sınırlama yoktu. 90 a kadar kadın alabilen vardı. islamın ilk yıllarındada eskiusül devam etti. peygamberimizin 12eşi oldu 1de cariyesi ama tamamı aynı zamanda değil. çoğu yaşlı yada himaye idi. hz hatice ve mariadan başkasından çocuğu olmaması durumun bu genelde bu olduğunu gösterir. siyasi amaçlı evlilikler yapmıştır aynı zamanda devlet adamı olduğu için. denge kurmak adına. kimi kabilelerden eş alarak bu yolla onlarıislama ısındırdı.620lerin ikinci yarısından sonra eşleri arttı. 627 ye kadar tek şehirdi islam. sonra birden genişlemeye başladı. kabileler islama girdikçe yakınlık kurmak adına kız verdiler. sonra 4eşden fazlasına ayetle yasak gelince eş sayısı 4e düştü.
  hz ayşe peygamberimizle evlendiğinde 19 yaşında idi. 6 yada 9 değil. gerdanlık olayında hz ayşeye zina iftirası atıldığında peygamberimiz konuşmadı hz. Ayşeyle. ne lup bittiğini bilmediği için kovmadıda. Hz Ayşe babasının evine gitti. orada kaldı bir süre. ayrılabiliyrmuş işte. temiz olduğu anlaşılınca ayette bunu naylayınca geri döndü. ayrılabiliyormuş işte. 628 civarı olmalı.peygamberimiz eşleriyle sorun yaşadı. kadınları kovmadı. evinden kendisi gitti. 1 ay kadar dışarıda çadırda yaşadı. kadınlar onu kovabilmiş gibi bir durum var ortada. 1 ay sonra geriye döndü.
  peygamberimizin bütün kadın akrabalarının kendisine helal olması meselesi, kadın ile erkeğin kan bağı olmaksızın yakın akrabayla görüşmesi yasaktı. hicrette kendi kadın akrabalarıda gidecek idi. yapılacak dedikoduya binaen akrabalarıyla görüşmenin helalliği açıklanıyor. yok öyle değil başka ise hani uygulamada nerede. uygulamada yoksa senin dediğin o zaman benim dediğim doğrudur.
  kadın birden fazla erkekle aynı anda evlenebilmiş olsa yada buna teşebbüs bile etseler erkekler arasında cinayet çıktığı tecrübeyle sabittir.

Comment pages
1 4 5 6
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: