Başlangıç > Dinler > Kur’an’daki Inanilmaz Hatalar – I

Kur’an’daki Inanilmaz Hatalar – I


Kur’an’da, ‘Kissalar’ diye tabir edilen, tamamen Tevrat kitaplarindan alinti olan, bol suslemeli sacma hikayeler serimize biraz ara verip yeni bir seri baslatmaya karar verdim. Kur’an’daki Inanilmaz Hatalar Serisinde en inanclilarinizi bile supheye dusurecek hatalari siralayacagim.

Yazilarimi takip edenleriniz icin bir tekrar niteliginde olacak ama yeni okurlar icin yeniden aciklamam gerektigini dusunuyorum. Kur’an cevirilerinde ayetlerde sik sik parantez icerisinde verilmis aciklamalara rastlarsiniz. Bunlar cevirmenlerin kendi insiyatiflerini kullanarak, bazen Kur’an’i daha anlasilabilir yapmak, bazen de Kur’an’daki kotu olabilecek ifadeleri guzel gosterme cabasiyla yaptiklari eklemelerdir. Kur’an okurken lutfen bu parantezlerin, Muhammed’in yazdirdigi Kur’an’da bulunmadigini unutmayin. Ne demek istedigim tam olarak anlasilsin diye “Diyanet” tarafindan cevirilmis bir ayet ornegini vereyim:

– Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar. Çünkü Allah insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta)dırlar. İyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah’ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da “gayb”ı korurlar. (Evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün. Eğer itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah çok yücedir, çok büyüktür. (Nisa Suresi, 34. ayet)

Yukarida koyu renkle yazilmis kisimlar Kur’an’da yer almayan, tamamen Diyanet cevirmenlerince Kur’an’i “guya” daha anlasilir yapmak icin yapilan eklemelerdir. Bu aciklamadan sonra konumuza devam edelim.

Kur’an’da Tanri insanlara Muhammed araciligiyla seslendiginde ayetlere “de ki” ifadesiyle baslar. Ornegin Bakara Suresinden rastgele iki ayete bakalim:

94. De ki: “Eger Allah katindaki ahiret yurdu diger insanlar için degil de, yalniz sizinse ve dogru söyleyenler iseniz haydi ölümü temenni edin!”

97. De ki: “Her kim Cebrail’e düsman ise, bilsin ki o, Allah’in izni ile Kur’an’i; önceki kitaplari dogrulayici, mü’minler için de bir hidayet rehberi ve müjde verici olarak senin kalbine indirmistir.”

Eger “De ki ifadesi kullanmiyorsa da anlatilanlarin direk olarak Tanri’nin ifadesi oldugunu konudan anlarsiniz. Yalniz tamamlanmasi uzun yillar suren Kur’an’da, Muhammed’in Kur’an’in Tanri’nin degil kendi eseri olduguna delil olacak hatalar yaptigi da olmustur. Yukarida yaptigim aciklamalari da hesaba katarak gelin inceleyelim neler var neler…

Hud Suresinde 2. ayetini okudugunuzda cumlede oznenin kim olduguna (ayetin kim tarafindan dile getirildigine) dikkat ediniz:

1. Elif, Lâm, Râ. Hakîm ve Habîr olandan bir kitaptır ki bu, ayetleri önce muhkem kılınmış, sonra ayrıntılı hale getirilmiştir.

2. Ki başkasına değil, yalnız Allah’a ibadet edesiniz! Kuşkusuz, ben size O’ndan gelen bir uyarıcı ve müjdeciyim.

(Yasar Nuri Ozturk Cevirisi)

1,2. Elif Lâm Râ. Bu Kur’an; âyetleri, hüküm ve hikmet sahibi (bulunan ve her şeyden) hakkıyla haberdar olan Allah tarafından muhkem (eksiksiz, sağlam ve açık) kılınmış, sonra da Allah’tan başkasına kulluk etmeyesiniz diye ayrı ayrı açıklanmış bir kitaptır. (De ki:) “Şüphesiz ben size O’nun tarafından gönderilmiş bir uyarıcı ve müjdeleyiciyim.”

(Diyanet Cevirisi, (De ki eklemesinin Diyanet cevirmenleri tarafindan durumu kurtarmak icin eklendigini hatirlatirim)

Goruldugu gibi, Muhammed, ayette direk olarak insanlara kendi agziyla sesleniyor ve “Ben size O’ndan gelen bir uyariciyim” diyor. Bu ayetin Tanri’nin degil, direk Muhammed’in sozu oldugu cok aciktir. Aslinda sadece ve sadece bu ayeti okuyan bir Muslumanin hemen isyan etmesi gerekir. “Kuran bozulmamis”, “Kuran korunmus” gibi iddialarla gurur duyarken karsilarina boyle bir ayet cikiyor ve Muhammed acikca Kuran’i kendisinin yazdigini itiraf ediyor. Maalesef yukaridaki ayeti savunmak icin Islam alimleri sartlari epey zorlarlar ve komik duruma duserler. Bunlari yazinin devaminda anlatacagim. Devam edelim…

Muhammed, Kur’an’in Tanri tarafindan gokten indirildigi iddiasiyla cikip Kur’an’dan oldukca kafiyeli ayetleri okumaya basladiginda inanmayanlar Muhammed’i sair olmakla suclar, anlattigi hikayelerin zaten bilinen masallar oldugunu soylerler. Muhammed de ardi ardina Kur’an’in Tanri sozu oldugunu yineleyen ayetler okur.  Ama bazen ovunme ihtiyaci, onu kendisiyle celiskiye dusurur ve Kuran’in Allah’in sozu degil, kendisinin sozu oldugunu soyletir…

40. Ki o, çok soylu bir elçinin sözüdür.

41. Bir sairin sözü degildir o. Ne kadar da az inaniyorsunuz?

Maalesef Kur’an’in kendi yazdigi bir siir ve masal kitabi oldugunu ispatlarcasina 40. ayette Kur’an’in “soylu bir elcinin”, yani kendisinin sozu oldugunu soyler. 41. ayetle de kitabin iddia edildigi gibi bir sair sozu olmadigini yineler. Muhammed’in kendisini soylu olarak tanimlamasi da cok enteresandir. Esitligi savunmasi beklenen ve kurtulusu anlattigi iddia olunan bir kitapla Muhammed, insanlari siniflara sokmus, kendisini de “soylu” sinifina dahil ederek buyuk bir celiski icerisine girmistir.

Tekvir Suresi’nde de Muhammed soyle devam eder:

– Ki o, çok degerli bir elçinin sözüdür. Çok güçlüdür o elçi, Ars sahibinin katinda saygindir. (19-20. ayetler)

Ars sahibi olan Allah tarafindan sayginligi kabul edilmis ve guclu oldugunu yinelemistir. Ovunmeleri bununla da kalmaz Muhammed’in ve kuran ile kendisini ovmeye devam eder:

Süphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salât ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selam edin. (Ahzab Suresi , 56. ayet)

Sana bîat edenler ancak Allah’a bîat etmiş olurlar. (Fetih Suresi, 10. ayet)

İşte bu (hükümler) Allah’ın koyduğu sınırlarıdır. Kim Allah’a ve Peygamberine itaat ederse, Allah onu, içinden ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetlere sokar. İşte bu büyük başarıdır.Kim de Allah’a ve Peygamberine isyan eder ve onun koyduğu sınırları aşarsa, Allah onu ebedi kalacağı cehennem ateşine sokar. Onun için alçaltıcı bir azap vardır. (Nisa Suresi, 13-14)

Islam alimleri, bu tip ayetlerde bahsedilen elcinin Muahmmed degil Cebrail oldugunu iddia ederek bu ayetleri savunmak ve durumu kurtarmak yoluna giderler. Yalniz bu basarisiz bir savunmadir. Islam inanisina gore Melekler, iradesi olmayan, emir kulu yaratiklardir. Allah’a ibadet etmekten baska kendi baslarina hicbir seyi yapamazlar. Hepsi de biz insanlar yaratildiginda Kuran’a gore bize secde edecek kadar yetersiz ve aciz yaratiklardir. Hatta Muslumanlarin anlattigi hikayelere gore Seytan bu duruma isyan ederek Allah’a kafa tutmustur. E bu durumda bu kadar yetersiz bir yaratik olan bir melegin Kuran’i yazdigini savunmak, Musluman’i oldukca komik duruma dusurmez mi?

Cevaplanmasi gereken bir soru vardir: Kuran Allah’in sozu mudur, degil midir? Eger Allah’in sozuyse (ki oyle olduguna inanir Muslumanlar), Kuran icerisinde defalarca kez “soylu elcinin sozudur” denmesi hatalidir. Eger Allah’in sozu degilse, Kuran bariz bir sekilde Muhammed tarafindan yazilmistir. O zaman “kuran mucizesi”nin bittigini kabul etmek gerekir. Cebrailin sozu denecek olursa da, benim onumde secde edecek kadar ezik bir canlinin sozunun benim icin hicbir degeri olamaz. Yani bu savunmalarin hepsi de aslinda ici bos savunmalar olmaktan oteye gidemez.

Devam edelim…. Muhammed’in sinirli oldugu zamanlarda da ayetlerdeki ofke goze carpar:

Yahudiler, “Üzeyr Allah’ın oğludur” dediler. Hırıstiyanlar ise, “İsa Mesih Allah’ın oğludur” dediler. Bu onların ağızlarıyla söyledikleri (gerçeği yansıtmayan) sözleridir. Onların bu sözleri daha önce inkar etmiş kimselerin söylediklerine benziyor. Allah onları kahretsin. Nasıl da haktan çevriliyorlar! (Tevbe Suresi, 30.ayet)

Sizce yukaridaki “Allah onlari kahretsin” gibi bir ifadeyi Tanri mi soyler kendi kendisinden dilekte bulunmak icin, yoksa bir insan mi? Inanilmaz… Islam alimleri bunu da yine Cebarilin sozudur diye savunmaya kalkarlar. Tabii bu durumda bu ayetin yazarinin Allah degil Cebrail oldugunu da kabullenmek gerekir ki artik durum iyice komiklesir. 🙂

Muhammed’in peygamberligini ilaninin ilk yillarinda kendisiyle dalga gecilmesi ve pesinden gidenin olmamasiyla epey cani sikkindir. Ebu Leheb’e nefret dolu bir sure yazar, muslumanlarin namaz kilarken okuduklari “Tebbet” suresidir bu. Bakiniz ne kadar nefret ve ofke doludur bu sure:

Elleri kurusun Ebu Leheb’in; zaten kurudu ya! Ne malı kurtardı onu ne de kazandığı. Alevli bir ateşe yaslanacaktır o; Karısı da, Odun hamalı olarak. Gerdanında bir ip olacaktır onun, en sağlam fitillisinden…

Tanri Elleri kurusun diyerek beddua mi etmektedir Ebu Leheb’e? Yoksa Muhammed midir bu bedduayi eden?

Butun bunlarin disinda Kuran kendi icersinde celiskilerle dolu bir kitaptir. Bunun uzerine yazdigim “Kur’an’da Celiski Yoktur” makalesini incelemenizi oneririm. Bir sonraki yazida gorusmek uzere…

Kategoriler:Dinler
 1. shafak
  Mayıs 15, 2010, 2:54 pm

  Bir dost
  belli ki, benim önceki yorumlarımı okumamışsın… bir oku istersen, kader hakkında yazımı oku, o saydığın ülkelerin hepsinden haberdarım, oralarda da çok doğru yaşanmıyor islam, buralarda da…. üstelik oralarda yaşadım da cünkü türk değilim ve senelerdir kendi başımın çaresine bakarak mücadeleler veriyorum ve Allah’a şükürler olsun O’nun sevgisiyle başarıyorum…konu bu değil.

  Dikkat ediyorum araştırmaların yarım-yamalak. Kuranı sadece okumak elbetteki, kafi değildir, tarihi bilmen şart( sağlam kaynaklardan ve araştırma yaparken taraf tutmamak da şart) tefsirler ve özellikle arapçayı çok iyi bilmen gerekir ki, bazı yanlış tercümelere takılıp da kafanı yormayasın hangisi doğru diye, şimdiki araplar bile Kurandan bazı kelimeleri bilmiyorlar ( hani türklerin çoğusu osmanlıcayı bilmedikleri gibi) Tutturmuşsun ezbere ondan- bundan duyup da ilgini çeken sorular soruyorsun ve cevap arıyorsun kendine göre ve bu soruların çoğu senin fikrin değil, bunun da adını araştırma koymuşsun…

  Bu da apaçık bellidir ki, daha hayatın ne olduğunu bilmiyorsun bile yavrum ….

 2. Bir Dost
  Mayıs 15, 2010, 9:54 pm

  Sende benzetme yerinde olursa her kaygan zeminde patinaj yapan arac gibi laf salatasiyla cevabini gecirmissin be Shafak. Hem elle tutulur bir sey yazmamissin hemde bana yukaridan bakmissin. Aksam aksam gulumsettin beni guzel kardesim eline saglik 🙂

  Yazimda one surduklerime aciklaman “tercume/tefsir hatasi”, yazdiklarimi “ilgimi ceken sorular” olarak degerlendiriyorsan bilgi birikiminin ve tecrube haznenin ne kadar derin oldugu belli beni cok mahcup ettin simdi. Bana dersin ki “senin dediklerin su su sebeplerden yanlis” ama diyemezsin cunku sen inandigin ve semavi oldugunu dusundugun bir inanisi tarihle baglayacak ve oyle aciklayacak kadar gerilerdesin o yuzden bu yaziya cevap yazarsan bile zahmet etme cunku sana ogretecek cok sey var ve epey ugrasmak lazim.

  Hayatla ilgili deneyim ve bilgilerinin sinirli oldugu cok belli cunku hayati bilen adam karsisindakini tanimadan hayati bilmedigini soylemez cunku hayati her tanidigini ve cok seyler yasadigini dusundukce karsisina ondan daha fazla seyler yasamis birisi cikar. Sende bunlari zamanla ogreneceksin “yavrum”, gec olsun guc olmasin.

 3. Mayıs 16, 2010, 2:49 am

  Shafak, su soylediklerini bir inceleyelim:
  Kuranı sadece okumak elbetteki, kafi değildir, tarihi bilmen şart( sağlam kaynaklardan ve araştırma yaparken taraf tutmamak da şart) tefsirler ve özellikle arapçayı çok iyi bilmen gerekir ki, bazı yanlış tercümelere takılıp da kafanı yormayasın hangisi doğru diye, şimdiki araplar bile Kurandan bazı kelimeleri bilmiyorlar ( hani türklerin çoğusu osmanlıcayı bilmedikleri gibi)

  Herseyi yaratan, ve herseyi yaratmasinin yegane sebebi olan biz insanlarin sinav konseptini dusunuyoruz, bize rehber olarak bir kitap ve hadi senin kabulune gore muhtesem bir Arap lider gonderiyor. Sen de diyorsun ki, bunlar yetmez, tarih de bilmen gerekir. Hayir, tarih de yetmez, tefsir de gerekir. Yok yok, tefsir de yetmez, Arapcayi bilmek gerekir. Aslinda, Arapca da yetmez, 1500 yil oncesinin Arapcasini bilmek gerekir. Bi git be kardesim yahu 🙂 Sonra da kalkip Bir Dost’un sordugu gayet mantikli sorular icin Bir Dostu elestiriyorsun. Sen hangi sartlarda inandigini, neye inandigini once bir kendine sor, sonra gel Bir Dostu veya sectigim profil fotosu icin beni elestir 🙂

 4. shafak
  Mayıs 17, 2010, 8:29 am

  yapma janos be 🙂 sana yakışır mı böyle konuşmalar?

  Sümerleri, mayaları araştırıyorsun da, araplara gelince böyle laflar ediyorsun….

  hiç yakışmadı janos…

  Bir de ne kaybedersin ki? Maya dilini şimdi konuşan yok, oysa arapça konuşan çook millet var, bir dil-bir milletir derler duymuşsundur.

  Araplara karşı niye bu kadar hassassın ki? 🙂

  Kuran ingilisçe, ibranıce gelseydi seninçin farklı mı olurdu….

  nedense sanmıyorum…

 5. Mayıs 17, 2010, 2:08 pm

  Shafak, dil veya irk benim icin onemsizdir. Benim icin Arap veya Tayvanli veya Kambocyali, Arapca veya Latince veya Korece farketmez. Beni rahatsiz eden, Kuran’da anlatilan Ilah’in insanlara, senin de kabul ettigin uzere, 1500 yil oncesinin diliyle hitap edip, celiskilere neden olacak kadar yetersiz olmasi ve bu yetersizlige ragmen senin gibi inanclilarin bu durumu sorgulamamasi. Ben bahsi gecen muhtesem Ilah’in bu kadar yetersiz ve bilgisiz olamayacagini soyluyorum sana. Bu yetersizlik o toplumda yasamis insanlarca yapilabilir diyorum.

  Celiskiye dusuyorsun kendinle. Hem kuranin tek basina okunarak anlasilamayacak kadar karisik ve/veya eski oldugunu soyluyorsun (bir daha oku yazdiklarini, bunu soyledigin cikiyor ortaya), hem de bunu belirttigim icin beni irkcilikla sucluyorsun 😉

  Bence Kuran aya neon isiklara yansitilmaliydi ve herkes onu kendi dilinde okuyabilmeliydi. Benim El Ilah’tan beklentim bu yonde 😉

 6. shafak
  Mayıs 18, 2010, 3:55 am

  Janos, önceki yazılarını da okudum, eminim ki, sen de benimkileri okumuşsundur, onlardan birinde Kuranın niye arapça geldiğini de yazmışdın, farklı dilde gelseydi de nolurdu, o yüzden sana niye rahatsız olduğunu sordum. Bir de benim sorgulamadığımı nerden biliyorsun?

  İnan ki, Kuran neon ışıklarıyla Ay’a her kesin okuyabileceği dillerde de yazılsaydı, yine sen ve senin gibiler mutlaka sormaya bir soru bulacaklardı :)…

  Tüm dünyadaki konuşan her mahluk, aynı dili bile konuşsa (tekdilli), inan bana, yine bir-birlerini anlamayacak, didişecek, dövüşeceklerdir. En güzeli konuşmamak. Kardeşim, araştır – kendine göre, yorumla – kendine göre, yerine yetir – kendine göre….Sonuşta her koyun kendi bacağından asılacak, dimi? Ben janosoun yerine hesap veremediğim gibi, janos da benim yerime hesap veremiyecek

 7. Ateist
  Mayıs 18, 2010, 5:58 pm

  Şafak, niye böyle saçmalama gereği duyuyorsun. Allah bize açıkça bir şeyler söylese niye onu tersleyelim. Hiç kimsenin doğru düzgün anlayamadığı iddia edilen, saçmalıklarla dolu, Yahudi ve Putperest bozması bir kitap ile herkesin anlayabildiği aya yansıtılmış özel bir ışıkla yazılmış yazı aynı şey mi?
  Senin sorgulamadığından eminim, çünkü sorgulasaydın eğer her şeyi gerçeği ile kabul eder böyle kaçamak cevaplar vermeye çalışmazdın. Ben de Müslümanken sorguluyordum ve hatalı gördüğüm şeyleri direk kabul ediyordum. Hatalı şeyin doğru olduğuna ısrar etmiyordum.

 8. Ateist
  Mayıs 18, 2010, 6:22 pm

  Şafak, ben daha önce hiç bir insanı hayatı biliyor veya bilmiyor diye yargılamamıştım, ama belliki sen baya kibirli bir insansın ve başından geçen bir kaç tecrübe yüzünden kendini bir şey zannediyorsun, hayatı çok iyi bildiğini ve adam olduğunu düşünüyorsun. Diğer insanları ise küçümsüyorsun. Eğer böyle yaparsan küçümsediğin insanların fikirlerini öğrenemezsin.
  Sana bir tavsiye: Karşındaki insanın yerine kendini koyarsan, her olay karşısında tarafsız davranırsan ve her zaman en iyi bilen olmadığını bilirsen; hem çok şey öğrenirsin, hem insanlar tarafından sevilirsin, hem de doğru olanı bulursun.

 9. shafak
  Mayıs 19, 2010, 8:59 am

  Ateist,

  başkalarının inancına saygı duymadan, inandıkları hakkında ağzına geleni küçümseyerek konuşan sen ve senin gibiler(illa ateistler değil-senin gibi küçümseyerek konuşan başka dinlerden olanra da diyorum), bir de bana söylediklerine bak… İnanmaya bilirsin, bu senin sorunun, ama saygı göstermek zorundasın. Göstermezsin-aynı mamileyi görürsün, o yüzden şikayet etme. Ateistsin diye böyle özgürce konuşamazsın, bu aptalca olur. Bana yaptığın nasihatları kendine uyğulasana 🙂

 10. Ateist
  Mayıs 19, 2010, 9:36 am

  Senin görüşünü küçümsemem seni küçümsemem manasına gelmez. Senin görüşüne saygı duymak zorunda değilim çünkü bu boktan görüş yüzünden başıma gelmeyen kalmadı. Senin görüşün bana saygı duymuyor ki ben ona saygı duyayım. Seni 14 yıl boyunca kandıran bir yalancının yalancı olduğunu anladığın zaman o yalancıya saygı duyar mısın? Üstelik o yalancı 14 yıllık hayatını yalanlarıyla sana zehir etmişse…
  Fakat senin bu görüşü benimsemene saygı duyarım, ucu bana dokunmadığı sürece. Bazen diyecek cevap bulamayınca evet haklısın diyeceğine saçmaladığın için seni bazı zamanlar küçümsüyorum.

  1) Seni kendi yerime koyuyorum, ve ben olsaydım saçmalamak yerine gerçeği kabul eder bir kere dahi olsun haklısınız derdim.
  2) Şu anda tarafsız davranıyorum ve dinsizliğin haklı olduğunu çok ama çok rahat bir biçimde görebiliyorum.
  3) Her zaman en iyi bilen olmadığımı biliyorum. Bu sitede bir çok defa haksız olduğumu kabul ettim, haksız olduğum konularda.

 11. Ateist
  Mayıs 19, 2010, 9:42 am

  Sen de benim görüşümü aşağılayabilirsin. Mesela Aziz Nesine küfür edebilirisin, beddua edebilirsin, Tanrı yanılgısı kitapını tuvalete atabilirsin, evrimin saçmalıktan başka bir şey olmadığını söyleyebilirsin. Hatta ateizmin kökünü kazıma derneği bile kurabilirsin. Bu benim umrumda olmaz. Ama bana hakaret etmediğin, beni küçümsemediğin ve benim inançlaımı yada inançsızlıklarımı istediğim gibi yaşamama izin verdiğin sürece bunları yapabilirsin.

 12. sadık
  Mayıs 20, 2010, 9:38 am

  jaons:
  kurandaki hatalar değil aslında senin hayatında olan hatalar diye bir başlık atsaydın bence daha iyi olurdu.Kur an da hiç bir hata yok asıl hatalı olan sizin gibi insanların algılamasında hata,sorun var.
  Bay ateist : sende çok çabuk sinirleniyorsun senin kalbin var fazla sinirlenme yoksa bu güzelim dünyayı terk eder böceklerin vb.şeylerle baş başa kalırsın.

 13. First ladY
  Mayıs 21, 2010, 9:30 am

  ”sadık” arkdaşımz benm dile getireceğm şeyleri ne güzel sıralamışsın kutluyorum sizi.. ewet keşke ”jaons we onun gibi düşünen beyincikler” diye bi makale yazsan çok daha keyifle okurduk emin ol..! şuan ki yazılarını sadece ”ALLAH hidayet versin demekten kendimi alamıyorum”

 14. Manidar
  Mayıs 21, 2010, 1:28 pm

  Shafak, Sadik, First Lady. Sizin beyinlerinizde hangi lobu eksilttilerse okuduklarinizi anlamiyorsunuz. Adam hatalar diye yazi yazmis siz bunlarin hata olmadigini gostersenize laf ebeliginden baska icraatiniz yok. Azcik kafaniz calissin bu kadar salak olmayin ya.

 15. Ateist
  Mayıs 21, 2010, 2:29 pm

  Şafak yine biraz daha iyi ama Sadık ve Firstlady hepten bitik. Sadık’ın bana demek istediğini çözebilmiş değilim, Firstlady’e ise “Varsa versin.” demekten kendimi alamıyorum.

 16. sadık
  Mayıs 22, 2010, 10:39 am

  eyer benim dediklerimi anlasaydınız orda işiniz ne dostlar…

 17. mikail
  Haziran 7, 2010, 3:20 pm

  allaha hamd ve sukurler olsun ki bize kurani kerim gibi mucizelerle dolu 1 kitap gonderdi…bazi hadisi seriflerde peygamber efendimiz (S.A.V) soyle buyuruyor :(Bilmediklerinizi salih âlimlerden sorup öğrenin!) [Taberani]
  (Âlimler, kurtuluş yolunu gösteren birer rehber ve kılavuzdur.) [İ. Neccar]
  Âlime hürmet eden, bana hürmet etmiş, onu ziyaret eden beni ziyaret etmiş olur.) [İ. Rafii]….
  bu yazdiklarinin hepsinin cevaplari var..git guzel bir hocaya sor gorde bak nasil kolay cevap veriyor sana…hz muhammed cok guzel bir soydan gelmistir : hz ibrahim, hz ismail gibi cok salih peygamberlerin soyundan gelmis bir insandir…

  neyse saygilarimla

 18. T.TAŞPINAR
  Temmuz 20, 2010, 4:34 pm

  40. Ki o, çok soylu bir elçinin sözüdür.

  41. Bir sairin sözü degildir o. Ne kadar da az inaniyorsunuz?
  Buradaki elçi Cebraildir.Vahyin büyük bir kısmı onun Allah’tan getirdiği
  sözlerdir.Bazıları ise doğrudan Allah’ın sözleridir.
  Bazı yerlerde de edebi sanatlar kullanılmış,tıpkı Hz.Muhammed in dilinden söylenir gibi aktarılmıştır.Kaldı ki, “Ki başkasına değil, yalnız Allah’a ibadet edesiniz! Kuşkusuz, ben size O’ndan gelen bir uyarıcı ve müjdeciyim.” ayetinde de Cebrail in ağzından söylenmiş bir ayet olabilir.Tabii ki Cebrail bunları kendi iradesine göre söylemez,o Allah tan aldığı emire göre hareket eder.
  Ama tabii ki bunları Ateist anlayamaz.Biraz eksiklik vardırr..Zaten anlayabilse ateist olmaz.Ancak ahirette sorumlu tutulacağı şey anlayamaması değil,anlamak istememesidir.Zira onu inkara götüren evrim,materyalizm gibi kavramlar üzerinde düşünürken aslında bir şey anlamasa da leb demeden leblebiyi anlamış görünürler.Her şeyi sorgulamayı yüceltirler ancak inkara götüren evrim gibi şeylere gelince sorgulama gereği duymazlar.Onlar zaten doğal olarak doğru olmalıdır onlar için..

 19. Temmuz 20, 2010, 11:11 pm

  Hangi yaratik neyi soylemis kismina yorum yapmiyorum, zaten makale yeterince acik, dilediginiz gibi sundurebilirsiniz anlatimi,,. Yalniz ikinci paragraftaki atiflariniz cok komigime gitti. Anlamadan anliyormus gibi yapiyormusuz ya hani. Inkara goturen evrimi de sorgulamiyormusuz. Dogru kabul ediyormusuz anlamis gibi yaparak. Guzel kardesim, biz salak miyiz? Anlamadigimiz seyi anlamis gibi yapip, senin tabirinle olup curudukten sonra cezalandirilmayi goze alalim?

  Evrimi sorgulamak cok kolay. Tabii sorgulama konseptine alismis olmasi lazim insanin bunyesinin. Mesela kendimden ornek vereyim; ben takip ettigim bloglardan evrimle ilgili makaleleri hic sikilmadan keyifle okurum. Bilim adamlarinin kendi aralarindaki tartismalari da keyifle dinlerim veya izlerim. Anlamadigim bir sey olursa da anlamis gibi yapmam. Ilgimi cekiyorsa, vaktim ve hevesim varsa arastirir anlamaya calisirim. Sonucta quantum fizigi degil bu, herkesin anlayabilecegi sekilde anlatilabilen sayisiz kitap/makale/video mevcut. Bilimden bahsediyoruz sonucta. Bu senin ‘apacik’ olup da hicbir sey anlasilmaz kutsal kitaplarina benzemez. Sen de istersen (istemezsin ama) merak ettigin herhangi bir evrim sorusunu cok rahatca sorgulayabilirsin, arastirirsin ve cevabini da alirsin. Hatta burada sorsan bile sana cevap verecek bir cok arkadasimiz mevcut. Cevabini mutlaka alirsin ama, bunun altini ciziyorum. Bu cevap seni (seni derken genelliyorum tabii, yoksa seni degil) tatmin de eder. Evrimi ortaokulda Musluman bir fen bilgisi ogretmeninden ogrenmis olan senin gibilerse (yine genelliyorum ustune alinma) kelime anlamini dahi bilmeden ‘kafirlige goturur, gavur uydurmasidir’ diye vicdanen reddedersiniz evrimi, sonra da gelir bize camur atarsiniz. Komiksiniz. 🙂

 20. T.TAŞPINAR
  Temmuz 21, 2010, 6:58 am

  janos,
  “Bu senin ‘apacik’ olup da hicbir sey anlasilmaz kutsal kitaplarina benzemez.”
  diyorsun.Ben yukarıda anlattım, sizin Kuran da büyük hata olarak lanse etmeye çalıştığınız,ancak aslında hiç bir hatanın bulunmadığı durumu.Bu konuda bir itirazınız da ol-a-madı.O zaman bir şeyler anla-ya-mayan siz oluyorsunuz bu durumda..
  Peki, evrimi yayınlardan takip edip çok kolay anlayabiliyorsanız,bir başkası çıkıp da evrimin şu argümanı mantıksız geliyor dediğinde neden ona “siz ne anlarsınız,siz evrim biyoloğumusunuz,ya da antropologmusunuz “gibi çıkışlarda bulunuyorsunuz.(Ben de genelleme yapma hakkımı kullanıyorum.Sizin için geçerli değilse kusura bakmayın..)Bir de evrimi sadece dinciler reddediyor,objektif olan aydın biliminsanları ise tereddütsüz kabul ediyormuş gibi bir imaj ortaya koymaya çalışılıyor.(Ben de bir inanan olarak “dinci”lere hiç iyi bakmam.Tabii burada dinci” den aynı şeyi kastettiğimizi düşünüyorum.)Halbuki tüm bilim çevrelerince tereddütsüz kabul gördüğü gibi düşünce çok yanlıştır.Dünyada evrimi kabul etmeyen biliminsanları da vardır.
  Neyse,evrim konusu için bu konu başlığı uygun bir yer değil sanırım.Belki zaman bulursam diğer konu başlıklarında tartışabiliriz.

 21. Ateist
  Temmuz 23, 2010, 11:37 am

  Evrimi kabul etmeyen var, ama Hristiyan veya Yahudi olanlar da var. Sen de islamın doğru olduğunu söylüyor ve bilim-mantık dini diyorsun ama koskoca bilim adamlarından bazıları Hristiyan ya da Yahudi(ezici çoğunluğu dinsiz).
  Bilim adamlarının bir kısmının (azınlık) evrimi kabul etmemesi, onun gerçek olmadığı anlamına gelmez. Tıpkı bir kaç bilim adamının Hristiyan olmasının Hristiyanlığı doğru göstermeyeceği gibi.

 22. Temmuz 23, 2010, 12:57 pm

  Bir duzeltme yapmak istiyorum. Evrimi kabul etmemek gibi bir cumle bence cok hatali bir cumledir. Evrim bir inanis veya bir iddia degildir ki bazilari kabul etsin, bazilari etmesin. Su sorulari mantikli buluyor muyuz?

  – Quantum fizigini kabul ediyor musun?
  – Dunyanin gunesin cevresinde dondugunu kabul ediyor musun?
  – Yer cekimini kabul ediyor musun?

  Bunlar ne kadar mantikli sorularsa evrimi kabul ediyor musun sorusu da o kadar mantiklidir. Evrim bir gercektir ve bunun varligini tartisanlar, Taspinar gibi “konudan haberi olmayan” insanlardir. Eger bir bilim insani (su bilim insani tabirini de bir turlu benimseyemiyorum) “evrimi kabul etmiyorum” diyorsa ben onun verecegi veya ogretecegi herseyden supheye duserim. Zaten bu tip “bilim insanlari” da ancak bizim ulkemiz gibi asiri derecede dindar ulkelerde ortaya cikarlar mantar gibi. Bilim ve din bir arada O-LA-MAZ. Birisi sorgulama uzerinedir, birisi sorgulamama. Sorgulamayan bir insan bilim insani olabilir mi? Bu ne tezattir? En basindan hatalidir bu insanin hayatindaki secimi. Derhal bilimi birakip gidip bir camiye veya kiliseye vs. kendini kapatmasidir uygun olan. Bir bilim insani, Musluman veya Hristiyan (hemen Islam dusmani diye saldiracaksiniz bana), makale yazdigini, oturup aylarca arastirma yaptigini hayal edin. Adam farzedelim ki mikro biyoloji uzerine doktorasini yapmis, ama yaratilis diye bir masala inaniyor. Bu insan neyi sorgulayabilir, ne bulabilir, ne katabilir bilime? Uzerine calistigi bakterinin Allah tarafindan yoktan yaratildigina inanan birisi nasil bilim yapabilir? Boyle zavalli bir insanin “evrim” gibi bir gercek uzerine olan fikirlerini kim ciddiye alir?

 23. ALI SULTAN
  Temmuz 23, 2010, 4:28 pm

  bu siteye rastgele girdim.cogu yazilarinida okudum. sana diyeceklerim var onu yazmak istedim. istersen e mail adresime cevap yazabilirsin.cunku ben fazla nete giremiyorum. 23 yasindayim ve son 4 yildir cok iyi bir dini hayat yasiyordum ama son 8 ayda bazi beklentilerimin olmamasi beni psikolojik bunalima dusurdu ve 8 aydir namaz felan kilmiyorum, isyankar bir haldeyim ve allahin beni sevmedigini dusunup duruyorum.ve allaha olan umidim cok azaldi yani ceneti felan fazla umit edemez oldum.kisaca hakka bira kirginim, bundan dolayi allahin beni sevmedigini dusunuyorum.ama suradaki ateist goruslu insanlari gorunce sok oldum. ben butun insanligin cehennemde yanacagini dusunup uzulurdum. ama senin ve arkadaslarin gibi dusunen insanlari gorunce sunu diyorum kendime.bunlar gercektende ebedi cehennemi haketmisler.cunku siz gercekten gunahkarliktanda uzaklasmis kafirlige girmekten fazla allahin kullarini supheye dusurmekle kalmayip allahin varliginida tamamen yok sayiyor ve buna mantikla delil bile getiriyorsunuz. calismalariniz cok genis bilgiye sahip oldugunuzu gosteriyor hayatimda ilk kez bu kadar genis bilgiyle insanlara allahi yok gosterecek dellillerle saldirildigini goruyorum. siz efendiniz seytana cok yaklasmissiniz.zekaniz ve hileniz onunkinden az degil. benim sormak istedigim bi kac sorum var. okudugum konulardan aklimda kalanlar. ALLAHA INANMAK KONUSUNDA BAZI MANTIK UZERINDE NEGATIF DELIL GETIRMISSINIZ ANCAK ALLAH KITABINDA KULLARI ICIN ” ONLAR GAYBA IMAN EDERLER” BUYURUYOR. YANI DELILSIZ INANMALILAR.BIZ GORMEDIGIMIZ RABBIMIZE BIZE INDIRILEN KITABA GORE IMAN ETTIK DEMEK LAZIM ZATEN YANI DELIL ARAMAYA MANTIKLA VARMI YOKMU DEMEK GEREKMIYOR. BIR YAZINDADA PEYGAMBER HZLERININ BU KITABI KENDISININ YAZDIGINI DIYORSUNUZ. MUHAMMED HZLERININ BUNU YAZMAKTAN NE KAZANCI OLABILIRKI.63 YIL OMUR SURDUKTEN SONRA VEFAT ETTI NE KAZANCI OLABILIRKI BOYLE BIR KITAPTAN KENDISI OLDUKTEN SONRA???USTELIK BOYLE BIR KITABI YAZACAK KADAR PEYGAMBER HZLERININ BILGISININ OLMADIGINI VE BUNU YAZAMAYACAGINI DUSUNUYORUM. HEM DIYELIM KI SENIN MANTIK ACIKLAMALARINA INANDIK, BIZE BUNUN KARSILIGINDA NE VAAD EDIYORSUN, cunku KURAN BIZE MUTLU BIR AHIRET HAYATI VAAD EDIYOR. SENIN DEDIGINE INANIRSAK ALLAH YOK DERSE BU HAYATIMIZDAN SONRA BIZE NE VAAT EDEBILIRSIN. SENINLE SENI IKNA ETMEK ICIN DEGIL, VEYA DINIMDEN BENI SUPHEYE DUSURMEN ICIN DEGIL SADECE OYLESINE KONUSMAK ISTEDIGIM ICIN YAZDIM KESKE BURDA OLSAYDIN

 24. ALI SULTAN
  Temmuz 23, 2010, 4:59 pm

  janos bu benim msnim eger konusmak istersen suan buradayim kizil_yildiz@hotmail.fr istersen bana facebook adresini ver oradan daha kolay konusabiliriz cunku telefondan girebilirm evde net yok

 25. Temmuz 23, 2010, 5:20 pm

  Sevgili Ali, sana son sorundan baslayarak yanit vermek istiyorum.

  Sana Muslumanliktan vazgecmen karsiliginda ne vaadediyorum? Tek kelimeyle cevapliyorum bu sorunu:

  Ozgurluk.

  Su anda ozgur olmadigini sen kendi agzinla soyledin yorumunda. Yukarida hic gormedigin, tanimadigin ama seni yarattigini dusundugun ‘Allah’ isminde birinden beklentilerin oldugunu, ona bu beklentiler karsilinda onunde diz cokup secde ettigini, hayatinin 4 yil gibi uzun bir suresini onun gururunu oksayacak sekilde iltifatlar duzerek yasadigini, veya duzeltiyorum, yasamadigini soyledin. Senin elinden alinan bu ozgurlugunu tekrar bulacagini soyluyorum sana. Yasayamadigin o 4 yili, ki en guzel yillarini, kendini kisitlayarak, korkarak ve cekinerek yasadigin o 4 kotu yilin tekrarlanmamasini vaadediyorum. Bunun disinda seni veya bir baskasini hicbir sekilde bir inanisa itmek veya bir cikar gutmek gibi bir amacim yok. Ben sadece ogrendiklerimi burada paylasan siradan biriyim.

  Inanc uzerine soyledigin “delilsiz inanma” konusu uzerine sana su soruyu sorayim? Delil gosterilmeden sana sunulan baska nelere inandin hayatinda? Pismanliklarin oldu mu? Senden 1 yil boyunca kolem olmani istesem, karsiliginda bu 1 yilin sonunda sana 10 milyon lira vaadetsem, ama bu konuda hicbir garanti de vermesem, 1 yil boyunca kolem olur musun? Sacmalama diyorsan eger, su anda yaptiginin bundan cok farkli oldugunu mu dusunuyorsun? Ben senden tum hayatin boyunca kolem olmani da istemiyorum, sadece 1 yil yeterli 😉

  Muhammed neden kazancsiz boyle bir ise girissin soruna da cevabim sudur: Herseyi bir kazanc icin yapmaz insan. Bazen maddi gelirin cok otesinde beklentilerin olabilir ve bunun icin hayatini feda edebilirsin. Doktor olup bir Turkiye’nin ucra ve fakir bir koyunde hic gelirin olmadan, sana verilen peynirle, balla yetinerek hayatini o insanlara adayabilirsin. Astronot olup hayat garantisi verilmeyen bir mekige binip bir bosluga dogru yolculuga cikabilirsin. Bu arada senin banka hesabina yuklu bir para yatmiyor olabilir. Ama bunu bilim icin, merak icin yapabilirsin. Buyuk bir askeri dehaya sahipsindir, ulken icin erken yasta olumu goze alarak savaslara katilirsin ve olursun. Muhammed de zamaninin isyankar bir lideri olarak Arap toplumunu “din” araciligiyla tek cati altinda toplamis bir liderdir. Bunu yaparken bir yenilik getirmedigi gibi dahiyane bir sistemle (savas ganimeti paylasimi) insanlari cevresinde toplamayi basarabilmistir. Bu ise maddi bir beklentiyle girismediginden eminim. Ama sonucta beklentilerinin cok otesinde maddi bir gelire kavusmus, 10’dan fazla kari ve sayisi bilinmeyecek kadar kolesiyle krallara layik bir hayat surmustur.

  Kurani yazacak kapasitesi oldugundan da emin olabilirsin. Zamaninin cok gezen, ticaret yapan, cok iyi konusup siirler okuyabilen, etkileme gucune sahip ve karizmatik bir liderin boyle etkileyici bir kitap yazmasi kadar dogal bir sey olamaz. Keza kitap yazmisligi da yoktur. Kuranin ayetlerini incelediginde bir butunlugu olmadigini, Muhammed’in gunluk islerini duzenleyen basit ve hatalarla dolu bir kanunlar ve masallar kitabi oldugunu gorursun. Muhammed’in hic bir zaman kurani toplamak gibi bir amaci da olmamistir hayati boyunca. Bunlari kitaplastirma fikri de Muhammed’in olumunde uzun yillar sonra dusunulmus, keyfe ve ihtiyaca gore Kuran toparlanmistir.

 26. Temmuz 23, 2010, 7:13 pm

  Ali, tartismak istedigin konulari burada tartisabiliriz. Eminim sorularina benim goruslerimden cok daha farkli yanitlar da alacaksin. MSN veya Facebook gibi araclari sadece kisisel olarak kullandigim icin burada kimseyle paylasmiyorum.

 27. Ali sultan
  Temmuz 23, 2010, 10:41 pm

  Janos, bu isimden onceki ismin ne idi yani sen musluman iken? bunu merakimdan sordum. seni daha iyi anlayabilmem icin biraz tanimak isterim. bi soru soracagim. sen muslumanken ve goklerin ve yerin rabbi olan allaha secde ederken,seni allahin yolundan ne ayirdi? sen allahi hic sevmedinmi muslumanken? yoksa allah ve dini ile tanistigin ilk yillarindan itibaren mi allah hakkinda supheler geldi sana? islama kalbin hic teslim olmadimi 14 yillik islam hayatinda yani ta bastan beri mi suphe vardi? senin dusunce seklini kavrayabilmem için bunlar hakkîndaki yasadiklarini bilmek isterim iste ozaman mantigim senin fikirlerin hakkinda fikir sahibi olur, ve amacini anlamis olurum cunku sen bir insanin hayatinda cok buyuk bi degisiklik yapacak bi fikir suruyorsun ortaya. bide cvp yazarken ali sultan diye yaz sade ali yazma

 28. Ali sultan
  Temmuz 23, 2010, 10:55 pm

  Janos, peygamber hzleri hakkinda su dusuncem hakkindaki fikrinide ogrenmek isterim. bu dunyada çok buyuk isler yapmis insanlar yasadi inanan ve inanmayan. ilk kez dunyanin yuvarlak oldugunu soyleyen, elektirigi bulan, iskender gibi dunyaya hukmeden vesaire insanlar gecti. peki nicin bu buyuk is yapmis insanlarin hic birinin naami saani hz peygamber kadar un yapmadi. eger o gercek bi peygamber olmasaydi,digerleri gibi sadece adi kalir ve cok az kendisinden bahsedilirdi,tipki diger buyuk is yapmis insanlar gibi.oysa muhammed hzlerinin ismi yer yuzunde en cok taninan,kendisinden en cok bahsedilen bir kisi, bu onun peygamberliginin bir delili olamazmi, cunku gizli ve gorunen herseyin rabbi olan o zattan sonra,bugun ismi soylenen tek insan.

 29. art is
  Ağustos 3, 2010, 9:21 am

  rastgele girdiim bu sitede yormlarınızı okudum . bnde bişey eklemek isterim. biz kürtler arasında imam ve şıhların güzel bi lafı vardır. lı dinexwe bıpırs wek dina(dinini dediler gibi sorgula) bakiorum da janos kardeşimizin dini sorgulamasında bi sakınca bulmuyorum. aksine çok güzel konulara deinmiş. allah varmı yokmu onu bilemem ama kuranın da allahın sözü olduğu düşüncesi bana pekte mantıklı gelmiyo. bnde bu konuları merakla araştıran biriyim ve janosun bulduğu hatalara bnde katılmıyor deilim. hem muhammetten başka peygamber gelmez ve başka kutsal kitap inmez diosunuz hemde kuran 1500 yıl once yazıldığı için tercümede sorunlar yaşıyabılırız diosunuz madem kuran sağlam tercüme edilmicek kadar eskimiş yeni bi kutsal kitap farz olmadımı:D

 30. hidayeticinduaedin
  Ağustos 16, 2010, 9:50 pm

  gerçekten kavrama sorununuz var, en kusursuz teknoloji ile yazılmış bir kitapta bile onlarca anlatım, kelime, harf hatası bulunabiliyorken 1400 yıldır hataları bulunamayıpta sürekli yanlış anlaşılan, yetersiz arapça ile yorumlanan veya kötü niyetli kişiler tarafından çarpıtılan Kur’an-ı Kerîm için yazdıgınız rezil makaleye cevap;
  http://www.sorularlaislamiyet.com/index.php?s=show_qna&id=1455

  Not: (Allah hidayet versin..)

 31. hidayeticinduaedin
  Ağustos 16, 2010, 9:52 pm

  ayrıca şu makaleyide site yöneticisi ve ziyaretçilerin okumasını tavsiye ederim.

  http://www.islamkent.org/archive/index.php/t-3157.html

 32. Gilgames
  Ağustos 17, 2010, 8:35 am

  Hidayet sen uçmuşsun canım kardeşim yere in bahsettiğin kitap kuran-ı kerim yani allahın kelamı allahın kelamında ne yani yazım hatasımı var töbe de ağzın totoşuna döner…

 33. Hasan KAĞNICIOĞLU
  Ekim 29, 2010, 5:23 am

  eğer kurana inasan sözü diyebilme cahilliğini gözteriyorsan diğer din kitaplarınıda insan yazmış olduğunu gösterirki bu açıdan bakarsak dinde allahda yoktur değilmi şimdi bir bina yapalım al tuğlayı toprağı çimentoyu taşı kumu alet edevatı başla yapmaya binayı bitirince geç karşısına bunu ben yaptım de ne kadar gülünç duruma düşersin taşda toprakta alet edevatta yaptığın arsada allahın malı mülkü sana bu ilimi verende allahdır o zaman kim yapmış demekki allah yapmış yaptırmış sende sadece bir alet edevatsın bunu varsa aklınının bir köşesine yaz daha örnekler çok saymakla bitmez. allah bir sözünde “KURAN İNANLARIN İMANLARINI İNANMAYAYANLARINDA AZGINLIKLARINI İNKARLARINI ARTIRIR” sözü ne kadarda cuk diye oturmuş.

 34. murat
  Kasım 1, 2010, 6:52 pm

  Sen Imansizligini bu yazida iyice ortaya koymussun.
  Sen Allah’in ne soyleyip ne soylemedigini nereden biliyorsun?
  Bunu Cebrail, bunu Muhammed soyledi, bunu allah soylemez diyorsun.
  Muhammed soylediyse hadi buyur sende soyle yaz kuran gibi bir kitap.

  Allah sana ve senin gibilerine Hidayet nasib eylesin.

 35. _SyMuRg_
  Aralık 2, 2010, 10:12 am

  Burada oturup Allah’ın varlığını ispat etmeye çalışanlara en iyi cevabı sanırım Mevlana veriyor.”Allah’ı ispatlamaya çalışanları anlamıyorum Allah’ın varlığı sabittir sen önce kulluğunu ispatla”
  Mevlana Celaleddin Rumi

 36. akinci-tamer@hotmail.com
  Aralık 12, 2010, 8:17 am

  hata senin kafanda..

 37. metin
  Aralık 21, 2010, 4:35 pm

  http://www.kurandersleri.net
  karşılaştırmalı meal dersleri
  Allah acıktan görünseydi herkez inanırdı
  inanmak için emek harcadınızmı?

 38. metin
  Ocak 1, 2011, 6:09 am

  Rivayete göre, peygamberimiz risalet görevini aldıktan sonra, Kureyşlileri bir alana toplamış ve onları İslam’a davet etmiştir. Bu ilk tebliğ karşısında orada bulunanlardan Ebu Leheb Peygamberimize, “ellerin kurusun, bizi bunun için mi topladın” diye hakaret etmiştir. Tebbet suresi, bu olay üzerine Ebu Leheb hakkında nazil olmuştur.
  Ebu Leheb, Peygamberimizin amcalarından biriydi. Müşrikler arasında Peygamberimize en çok eziyet eden de o olmuştur.
  Bu surede geçen “iki elin kuruması”ndan kasıt, Ebu Leheb’in amellerinin yok olması, kendisinin de helak edilmesidir ki, sonuçta bu gerçekleşmiştir. Bu sure göstermektedir ki, Ebu Leheb veya onun gibi olanlar, Peygamberimize ve onun getirdiği mesaja karşı çıkanlar, sonuçta helak olacaklar ve amelleri de boşa çıkacaktır.
  Rivayetlere göre, Ebu Leheb peygamberimizi kastederek, “eğer onun söyledikleri doğru çıkarsa, kıyamette malımı ve çocuklarımı feda eder kurtulurum” demiş, bunun üzerine de “malı ve kazandıkları onu kurtaramadı” ayeti inmiştir.
  Ebu Leheb’in karısı da, onun peygamberimize yaptığı işkencelerde yardım ederdi. Bu nedenle ayette Ebu Leheb’in karısı “odun hamalı”, yani cehennemde kocasının yanması için odun taşıyan birisi gibi tavsif olunmaktadır.

 39. metin
  Ocak 1, 2011, 6:44 am

  Kullarım, beni senden sorarlarsa, (söyle ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O hâlde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.Bakara suresi 186 Diyanet meali
  bu surede Allahu teala yakın oldugunu bildirmek için (gul)de ki ifadesini kullanmamıştır. Yani yakınlıgını anlamamız için Peygamber efendimize (S.A.V.)söyle onlara demeyip direk kullarına yakınlıgını bildirmiştir.Hud suresi 1.ve 2. Ayetlerde ise:1,2. Elif Lâm Râ. Bu Kur’an; âyetleri, hüküm ve hikmet sahibi (bulunan ve her şeyden) hakkıyla haberdar olan Allah tarafından muhkem (eksiksiz, sağlam ve açık) kılınmış, sonra da Allah’tan başkasına kulluk etmeyesiniz diye ayrı ayrı açıklanmış bir kitaptır. (De ki:) “Şüphesiz ben size O’nun tarafından gönderilmiş bir uyarıcı ve müjdeleyiciyim.”
  Evet (GUL)de ki yoktur ancak anlamalıyız ki peygamber efedimiz bize uzak degil yakın, yüzeysel degil içsel bir uyarıcı ve müjdeleyiciyi oldugunu Allahu teala kullarına direk bildirdigi ayetlerindendir.

 40. Abdullah
  Ocak 10, 2011, 1:41 pm

  Konu Disi fakat Ilgili bir makale..!
  Selamunaleykum, oncelikle insan oglunun akli nereye kadar neyi dusunebilir kendimize bir sormamiz gerekiyor akli tasiyan ve onu kullanarak dusunmeye calisan varliklar olarak, aklimizin gucunu tartmamiz gerekiyor. Seneler, yuzyillar asirlar gectikce insan hep eskide yada tarihte yasamis olan insanlari hep daha cahil ve aklini kullanamaz mahluk(yaratik) olarak gormustur. Demek istedigim sudurki; biz kendimizi gecen yuzyilda yasamis insanlardan aklini daha cok kullanan insanlar olarak gormekteyiz. Oysa bu buyuk bir yanilgidir..! Aklimizi insa etmek icin, bilgiye ihtiyac duyulur, bilgiyi bir tugla olarak gorelim ve Adem’den (as) baslayarak bu tuglalari gunumuze kadar dizelim birde gorecegizki her yuzyilda insanlar akilliymis tek fark gelecek nesillerin o akil duvarinin insaasinda hazir bulduklari duvardir ve o hazir bulduklari duvari buyutmek icin tugla(bilgi) koymaya devam etmeleridir. Yani olayin aslina bakilirsa Akil dedigimiz duzen bazi olaylari sorgulamamiz icin bize birileri tarafindan kisitlanmis ve bilgisayar programi gibi bizleri dusunerek bir yere kadar goturen,ondan sonrada aklin durmasi icin bir kodlamayla yapilmis bir duzen oldugunu hissederiz . Buda neyi gosteriyor ? Akil ile herseyin bilinemiyecegidir cunku akil zayif bir duzendir ve belli seylere gore kisitli bir sekilde dusunerek calisan bir mekanizmadir.Bide su varki gelecek nesillere gore bizim bilgimiz daha azdir, bunu bildigim halde ben nasil olurda aklimin zirve noktasinda oldugunu iddia edebilirim ! Herneyse..!
  Peki butun bunu ne diye anlattim derseniz.!?
  Insan dune kadar gezegenleri galaksileri bilmezken bizlere baska alemlerden bahseden ve insanin ne icin yaratilip , olum olayinin ne icin var oldugunu ve aklimizin henuz bilmedigi bilgileri paylasan bir Yaraticin var olduguna ve aklimin acizligini kabullenerek Ustun Yaratici olan Allah’a c.c. inandigimi soylemektir.

  Hazir bu siteye ayak basmisken bir diger konuyada deginmekte fayda goruyorum:
  Olum sonrasi hayati inkar eden insanlarada, kendi hayatlarinda yasadiklari gercegi goz onune alarak dusunmelerini rica ediyorum. Ornegim sudur : Insan uykudayken
  ?Ruya? olarak adlandirdigimiz bir aleme girip yasamaktadir, o bu alemde bedeni hareketsiz gozleri kapali iken yasamaktadir,ve ruyada aglar sizlar korkar hatta cinsel temaslarda bulundugunda gercekmis gibi bedeni bunu hisseder ve benden tepkisini vererek meniyi bosaltir. peki olmus bir insanin ruhu niye baska alemlerde yasamasin? Kabir hayati dedigimiz alemde yasamasin? Ikincisi guclu olan bir yaraticiya (ki mutlaka butun bu kainatin ve insan aklinin tesadufen ortaya cikmadigini ) inanan insanlar insanin kemik olduktan sonra birlestirilip tekrar dirilecegine niye inanmasin? Herneyse…

  Insan irade(ozgurluk)sahibidir isteyen istedigi gibi dusunup inanabilir ve hayatini yasayabilir.
  Lakin Akla pek fazla guvenmeyin be cocuklar..! gelecekte yasayacak insanlara gore her nekadar kabul etmesekte daha az bilgiliyiz.!

  Son olarak konu ile ilgili az ve oz bisey soylemek gerekirse orada ayeti arapcada okuyan kisi her nekadar yazilmis olmasada ayeti okudugu zaman orada gizli olan deki lafzini aklinda sekillendirir.

  Saygilar

 41. by bilge
  Ocak 12, 2011, 6:53 pm

  sevgili arkadaşım her insanın yaptığı hataya düşüyorsun …kuran bundan yıllarca önce insanlığa gönderilmiş kutsal bir kitap kuran da hata dediklerine bin yıl sonra nasıl bakacaksın bilemem tabi yaşarsan 🙂 ama bin yıl önceki insanlar kuran’ı okuduklarında bilemedikleri şeylere bu ne demediler şimdi biz çok şeyi aaa kuranda taa o zamanlar bunlar yazılmış diyoruz…. çift yarık deneyi kuantum fiziği elektron bir çok olasılık sergiliyor bakıldığında iki olasılık sergiliyor … ve Allah heryerdedir .. olasılıksız adlı kitabı oku deneyide öğren .. sen nesin bir düşün bir dalgamı bir maddemi 🙂 canım ben Allah senin gibileri ıslah eder inşallah .. dostça kal

 42. by bilge
  Ocak 12, 2011, 6:56 pm

  son cümlede canım benim … Allah senin gibileri ıslah eder inşallah .. yazmıştım aman haaa yanlış anlayıp yorumlama canım ben Allah yazılmış töbe haşa benim yazacaktım sen

 43. dunya
  Şubat 9, 2011, 1:06 pm

  hidayeticinduaedin :

  gerçekten kavrama sorununuz var, en kusursuz teknoloji ile yazılmış bir kitapta bile onlarca anlatım, kelime, harf hatası bulunabiliyorken 1400 yıldır hataları bulunamayıpta sürekli yanlış anlaşılan, yetersiz arapça ile yorumlanan veya kötü niyetli kişiler tarafından çarpıtılan Kur’an-ı Kerîm için yazdıgınız rezil makaleye cevap;
  http://www.sorularlaislamiyet.com/index.php?s=show_qna&id=1455
  Not: (Allah hidayet versin..)

  Şimdi sen bunu cevap diye buraya mı yazıyorsun??? Komedi filmi gibisiniz.Belli ki sende merak etmişsin cevabını bulamayınca bu soruyu sormuşsun.Bulduğun bu komik cevabı da marifet gibi buraya copy ediyorsun.Lütfen beyninizi kullanın başka birşeyi değil.

 44. yusuf
  Şubat 24, 2011, 10:41 pm

  ateist sana soruyorum senin inancın ne vaat ediyor cennet varmı vaatlerinizde ne var

 45. Emrah
  Mayıs 5, 2011, 3:38 pm

  Öncelikle merhaba
  Janos yukarda HZ. Muhammed hakkında “Kurani yazacak kapasitesi oldugundan da emin olabilirsin. Zamaninin cok gezen, ticaret yapan, cok iyi konusup siirler okuyabilen, etkileme gucune sahip ve karizmatik bir lider” demişsin. Dediklerinden Hz. Muhammedin bizler tarafından kabul edilen büyüklüğü senin tarafından da bizimkisi kadar olmasada kabul edilmiş olduğu anlaşılıyor.Bunda mutabıkız herhalde.
  Evet gelelim asıl soruya şimdi Hz. Muhammed bu kitabı yazarken bu kitabın insanlar tarafından, kendisi tarafından yazılmış olduğunun algılanmasını mı istemiştir yoksa Allah tarafından yazılmış olduğunun algılanmasını mı istemiştir(sizin düşüncenizden hareket ile).Öncelikle bu soruya cevap vermek gerekir.
  Eğer kendisi tarafından yazılmış olduğunun algılanmasını istiyorsa ki böyle birşey istemediği anlaşılıyor.Yoksa bunu açık şekilde yazar ve söylerdi.

  Gelelim can alıcı noktaya eğer bu kitabı kendi yazmış ve Allah tarafından yazılmış olduğunu iddia ediyorsa yukarda mutabık olduğumuz noktaya dönelim böyle büyük bir insanın “Şüphesiz ben size O’nun tarafından gönderilmiş bir uyarıcı ve müjdeleyiciyim.” yerine “Şüphesiz O size Benim tarafımdan gönderilmiş bir uyarıcı ve müjdeleyicidir.” gibi bir ifadeyi niçin kullanmamıştır.Cevaplarsanız sevinirim.

 46. Mayıs 6, 2011, 8:23 am

  Benim sozlerimden alinti yaptigin paragrafin devaminda soyledigim cumle sorunun cevabidir. Kopyalayayim: “Kuranin ayetlerini incelediginde bir butunlugu olmadigini, Muhammed’in gunluk islerini duzenleyen basit ve hatalarla dolu bir kanunlar ve masallar kitabi oldugunu gorursun.”

 47. musluman
  Mayıs 11, 2011, 11:28 am

  öncelikle benim bu yorumu yazmamdaki amacım belki sizin gibiler allahın dini olan islamı onun kelamı olan kuranı anlar inanır beyat eder diyedir.nitekim alla sizler için “Onlar sağırlar, dilsizler ve körlerdir. Bu sebeple onlar geri dönemezler”
  (bakara 18).Şimdi siz allahın varlığına gerçek bir delilmi istiyorsunuz ama dünya imtihan yeridir eğer allah herkese görünse inanç bunun neresinde kuranda “cehennemin yakıtı insanlar,cinler ve taşlardır”denilir muhakkakki cennet ucuz değil cehennem boşuna değil.eğer isteyen olursa kuranın allah kelamı olduğunu ispatlarım kuranda bir çok mucize vardır.janos senin dediğin gibi kuranın hz.muhammed tarafından yazıldığını iddana kuranda bir çok yerde “sen sadece bir uyarıcısın”,”muhakkakki biz seni alemlere rahmet olarak gönderdirl,,”deki bende sizin gibi bir insanım” gibi daha birçok ifade vardır eğer peygamber kuranı yazmışsa kendini amacı kendini yücltmek olmazmı peki neden kuranda bu gibi ayetler vardır bide JANOS kuranaki hatalar diye uzun bir makale yazmışsın şimdi bana kuranda bir hata söyle sana cevabını mantıklı bir şekilde söyliyeyim ihlas suresinde allah birdir deniliyo peygamber kuranı yazsaydı kendinide yazmamıydı o doğmamıştır ve doğurmamıştır demekki peygamber kendidinin allahın oğlu olduğunuda iddaa etmiyor daha nasıl kuranın peygamber yazması olduğunu söyleyebiliyorsunuz.kuranda tevbe suresinde eğer bir kişi yaşı farketmez islama girerse annesinden doğmuş gibi günahsızdır deniliyo hala geç değil kelim-i şaadeti bir an önce getirmeye bakın

 48. shinobu
  Mayıs 29, 2011, 5:02 pm

  en cok sevdigim yorumlar `Kutsal kitabimiz degistirilmemistir ve asla degistirilemez` bu 1 numaram , ikincisi de `kalpleriniz muhurlendi haberiniz yok tarzi yorumlar`
  heralde bi kitabi yazan insanin bu kitap dosdogru bir sozdur ve degismemistir yazmasi da normaldir gerci arap degil daha cok karadenizli oldugundan supheleniyorum daha cok `temel buradan para calmamistir` gibi olmus , ayrica ben bir muminden cok daha sakin olgun ve erdemli davranislar beklerdim ama nedense bunyenizde agresiflik ve biz bilmeyiz Allah bilirden baska bisey yok
  haaa tabi kadinlari bunun disinda tutuyorum cunku kadinlar icin oncelikle ben bilmem beyim bilir basamagi var once sonra beylere ulasabilirseek eger ben bilmem Allah bilir doruk noktasina erisebiliriz

  herseyin hakkini vermek gerekir musluman , hrstiyan, musevi, deist . ateist vs vs yani iyi bir muslumanin ` bu konuda … yazmissiniz… konularda haklisiniz/ hakli deilsiniz ama ben …. dusunuyorum ve bunu da ….lar ile destekliyorum` yazmasi gerekir. yoksa kisisel saldiri, siz soylesiniz,yok kalbiniz muhurlu yok efendim acaip bagnazim nerden saldiracagimi sasirdim gibi ifadelerle dininize ya da inanciniza yakin insanlari da uzaklastiriyorsunuz ha tabi bu benim problemim degil o ayri.

  bu arada level atlamak icin tavsiyemi sablon olarak kullanip noktalari doldurabilirsiniz 🙂

 49. big john
  Haziran 1, 2011, 7:05 am

  kuranın mükemmel bir anlatımı var.dün okurken ağladım.ya sizin kalpleriniz ölmüş,yada ısrarla inat edip inkarı seçmişsiniz

 50. yasindemircioğlu
  Haziran 6, 2011, 9:00 am

  ,Kuran daki hatalar diyince bende hakkaten bir şey var zanettim… boşuna burada kıçını yırtmışsın , hiç bir hata yok yazdıkların kayda değer değil.. gereksiz ve saçma bir yazı

Comment pages
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: