Başlangıç > Dinler > Kur’an’daki Inanilmaz Hatalar – III – Kur’an’da Meryem’lerin Birbirine Karistirilmasi

Kur’an’daki Inanilmaz Hatalar – III – Kur’an’da Meryem’lerin Birbirine Karistirilmasi


Isa’nin annesi Meryem, Kur’an’da onemli bir yer tutar. Kur’an’da 34 kez ‘Meryem’ ismine deginilirken, cogu kez Isa icin “Meryem’in oglu” diye atifta bulunulur. Kur’an’daki kissalar arasinda bir baska Meryem’e daha deginilir ki, o da Musa‘nin kiz kardesi olan Meryem’dir. Musa’nin annesi, Firavun yeni dogan erkek cocuklarini oldurdugu icin oglu Musa’yi bir sandiga koyarak Nil’e biraktiginda, kizina, yani Musa’nin (ve Harun’un) kiz kardesi Meryem’e sandigi takip etmesini soyler. (Ilgili hikayeyi okumak icin tiklayiniz.) Musa’nin Meryem disinda bir de Harun isminde erkek kardesi de vardir.

Simdi gelelim Muhammed’in Kur’an’da yaptigi akil almaz hataya… Meryem suresinde, Meryem bakire oldugu halde Isa’ya hamile kalmasi sonrasinda, cevresindekiler Meryem’e “Ey Harun’un kizkardesi” diye hitap etmislerdir. Halbuki bu iki Meryem birbirinden tamamen bagimsizdir. Isa’nin annesi olan Meryem’in Harun isminde bir kardesi olmadigi gibi, bu iki Meryem’den ilki, digerinden yaklasik 1700 yil once yasamistir. 

Meryem suresindeki ilgili ayetler soyledir:

16 Kitap’ta Meryem’i de an. Hani o, ailesinden ayrilip dogu tarafinda bir mekâna çekilmisti.

17 Onlarla arasina bir perde çekmisti. Biz de ruhumuzu ona göndermistik de o kendisine sapasaglam bir insan seklinde görünmüstü.

18 Meryem demisti: “Ben senden, Rahman’a siginiyorum. Takva sahibi biriysen dikkatli ol.”

19 Ruh dedi: “Ben, sadece Rabbinin elçisiyim. Sana tertemiz bir oglan bagislamak için buradayim.”

20 Dedi: “Benim nasil oglum olur; bana herhangi bir insan dokunmadi. Ben bir kahpe de degilim.”

21 Dedi: “Iste böyle! Rabbin buyurdu ki: ‘O benim için çok kolaydir. Böyle olmasi onu, insanlara bir mucize ve bizden bir rahmet yapmamiz içindir. Hükme baglanmis bir istir bu.”

22 Ona gebe kaldi. Ardindan da onunla uzak bir mekâna çekildi.

23 Nihayet dogum sancisi onu, bir hurma agacinin kütügüne götürdü. “Ah, dedi, keske daha önce ölseydim, keske unutulup gitseydim!”

24 Altindan ona söyle seslendi: “Tasalanma, Rabbin senin alt yaninda bir su arki vücuda getirdi.”

25 “Hurma agacinin kütügünü kendine dogru salla, üzerine olgun, taze hurma dökülecektir.”

26 “Artik ye, iç. Gözün aydin olsun. Eger insanlardan birini görürsen söyle söyle: ‘Ben Rahman için oruç adadim. Onun için bugün, insan cinsinden hiç kimseyle konusmayacagim.”

27 Meryem, onu tasiyarak toplumuna getirdi. “Ey Meryem, dediler, sasilacak bir is yaptin!”

28 “Ey Harun’un kizkardesi! Baban kötü bir adam degildi. Annen de bir kahpe degildi.”

29 Meryem, çocuga isaret etti. Dediler: “Besikteki bir sabiyle nasil konusuruz?”

30 Sabi dedi: “Ben Allah’in kuluyum. O bana kitap verdi, beni peygamber yapti.”

31 “Beni, bulundugum her yerde kutsal ve bereketli kildi. Yasadigim sürece bana namazi/duayi, zekâti önerdi.”

32 “Anneme iyilik etmemi önerdi. Beni zorba bir eskiya yapmadi.”

33 “Selam bana dogdugum gün, ölecegim gün ve diri olarak kaldirilacagim gün.”

34 Iste Meryem’in oglu Isa budur! Hakkinda kusku ve çelismeye düstükleri seyin dogrusu bu sözdür.

(Yasar Nuri Ozturk cevirisinden alinmistir)
Kategoriler:Dinler
 1. ismail
  Mart 28, 2016, 4:36 am

  Vahiyler Allah tarafindan gönderiliyor. Kurani kerimin mucizelerine bak mesela ateistler neden ateist başliği altinda özgür sitede var. Sen bir kitap bul 600 sayfa o kadar çok mucize barindirsin.

 2. Bahri dede
  Mart 28, 2016, 8:51 am

  El cevap…ahmak adam o hata değil bilakis hakikat. Zira yahya as ın ismi harun yahya (İHYA ).SEN NE GAFILSIN …ZEKERIYA KIZI MERYEM IN …HARUN YAHYA KARDEŞIDIR..KURANDAKI İSMİ İLE HARUN YAHYA…..MUSANIN KARDEŞİ HARUN VE MERYEM FARKLI…RESULLULLAH SAV HANIMI MERYEM FARKLI…EDEP EYLE …..EĞER KADANA YAKILAN BİR MESELE VAR İSE BİZE SOR BIInıllah hepsine bir cevap vardır…

 3. Cenk
  Nisan 10, 2016, 11:28 am

  Bahri. Sadece Harun değil. İsa’nın annesi Meryem’in babası Kuran’da İmran olarak geçiyor Oysa ki babası İmran olan (İbranice Amran) Musa ve kız kardeşi Meryem! Yani sadece erkek kardeş değil babanın ismi de aynı.

 4. ismail
  Nisan 11, 2016, 10:18 am

  Ula cenk seni bilimsel felsefede kaç yuz sefer tuş ettik. Verilmiş cevaplari ne deşip duruyorsun.

 5. volkan
  Mayıs 23, 2016, 8:08 am

  hz meryem in temizliğine vurgu yapmak amacıyla yahudiler tarafıdan nispet edilmiştir. yani hz harun un temiz pak şahsiyeti ile hz meryem e laf dokundurmuşlar. peygamber efendimiz sav döneminde de kendisine sorulmuştur. kaynaklarda mevcuttur.

 6. Tolga
  Haziran 19, 2016, 1:09 am

  Şahsım adına çok sofi bir ailede hatta sülalede büyüdüm. Çocukluğum köyde hep sakallı adamların yanında, çenelerini bile göremediğim kapalı kadınların arasında geçti. büyüdükçe bazı dini konuları hiç aklım almamaya başladı ama her seferinde kuran’ında dediği gibi şeytana bağlıyordum. Evet, kuran’ı hatimler ettim, mealini okudum ve baya dini eğitim aldım ancak bu mantık dışı konulara anlam veremiyordum.
  Allah bize kuran göndermiş ancak mealine bakılırsa kuranın neredeyse yarısı Muhammed’e hizmet etmekte. Onun hayatını anlatması bize ne fayda sağlayacak? Evreni onun üzerine kurduysa, ondan sonra neden evren halen devam ediyor? Kısasa kısas gibi bir saçmalığı hangi aklı selim insan kabul edebiliyor? Bir insanı sırf yahudi veya hristiyan diye neden gördüğüm yerde öldüreyim?(Kuran herşeyi apaçık yazdık diyor. Ben apaçık yazılanı söylüyorum). Kureyş suresini ölen kişilerin arkasından okunuyor, size soruyorum bir anneniz babanız veya akrabanız öldüğünde arkasından okunan ve SADECE BEDDUA olan kureyş suresini neden okursunuz? Bunun ölen kişiye ne faydası var?
  Ve daha niceleri… Benim bu kaniatı yaradanı olduğuna inancım sonsuz ancak gökten indirildiği sanılan kurana güvenim kalmadı. Tek hedefim insanlığa faydalı bir birey olmak..
  Herkes sağlıcakla kalsın…

 7. cevap
  Haziran 20, 2016, 9:32 am

  Biz bunlarin cevabini özgur site ateistler neden ateist, liber site ve pozitif ateizm gibi sitelerde verdik. Buradada geniş geniş yazmak vardi ya işe gideceğim için vaktim yok.
  Tolga asla dediğin gibi birisi değilsin. Dindardim. Çelişkileri gördum yalaniyla ramazan gunu muslumanlarin inancina darbe vurmaya çalişiyorsun.

 8. cevap
  Haziran 20, 2016, 11:31 pm

  Allahin bize gönderdiği Kurani kerim Hz. Muhammed araciliğiyla gonderildi.. Onun hayatinin muslumanlar tarafindan örnek alinmasi çok normal. Kurani Kerimin onun biyografisini anlatmadiği çok açik. Yaşanan olaylarla ilgili ayetler var. Kainatin yaratilmasi ile ilgili ayet Övgü sözüdür. Ondan önceki ümmetlerin olduğu gibi onun ümmetininde sınavi devam ediyor. O sebep ile kainatta devam ediyor. Kisasa kısas en doğru yöntemdir. Bugün türkiye Avrupanin Amerikanin gudumunde bir devlet olmasa uygulardi bunu. Adam evleniyor 3- 5 ay sonra karisini öldürüyor. Sebep sudan. Bir başkasi eve hirsizliğa giriyor ev sahibi gördü diye onu öldüruyor. Yada başka katilin yüzde yüz suçlu olduğu durumlar. Yada kadin kocasini aldatiyor bu yetmiyor onu sevgilisine öldürtüyor. Hergun gazetelerin ücüncu sayfalari bu tür haberlerle doluyor. Bir kaç tanesini ibreti alem için meydanlarda sallandirdimmi kaliyormu bakalim bu tür cinayet işleyenler. Adam 6-7 kişiyi öldüruyor. 15 sene sonra serbest. Ne bu kanun. Okadar insani sucsuz yere toprak altina gönderenin yeryuzunde nefes almaya hakki varmi. Yahudi ve hristiyanlari görduğünuz yerde öldürün. Bizzat bu ifade yok yanilmiyorsam. Savaş şartlarinda düşmanlarin müslümanlara yaptiğinin aynisi düşman olanlara yapilir. Yinede bunun şartlari vardir. Zavalli bir adamida kimse yeterli bir gerekçe olmadan öldürmez.
  Kureyş suresinde senin dediklerin yazmiyor. Bilgisizce atmasyon gitmişsin. İslami karalamak adina yazan bir gayrimuslim olduğun çok açik.
  Gökten indiği sanilan dogmalar kimin sözüydu malum. Haham okulundan mezun olan sabetayci sari mustafa paşanin. İslami kasten art niyetli olarak karalayan adres çokda belli olmuyormu bu durumda.

 9. muhammed
  Eylül 11, 2016, 5:42 pm

  Sn.Tolga,

  ‘’ Allah bize kuran göndermiş ancak mealine bakılırsa kuranın neredeyse yarısı Muhammed’e hizmet etmekte. (diyorsunuz ‘’

  Kur’an,da 6000 nin üzerinde ayet vardır,bir de keşke zahmet edip sizin deyiminizle bunlardan kaç tanesi hz.Muhammed’e hzimet ettiğini de belirtseydiniz.Demek ki nerdeyse kur’an’ın yarısı hz.Muhammed ‘e hizmet ediyor öyle mi? Öyleyse ona hizmet eden 3000 ayeti göstermeniz gerekir, yoksa,okumadan,araştırmadan ve doğruyu öğrenmeden yorum yapıyorsunuz.

  ‘’Evreni onun üzerine kurduysa, ondan sonra neden evren halen devam ediyor? ‘’diyorsunuz’’

  Kur’an’ın neresinde Allah evreni onun üzerine kurduğunu yazıyor,evreni onun için yarattığını söyleyen ayeti gösteren ayet veya ayetleri gösterebilir misiniz? Yoksa kur’an da olmayan saçma sapan,uydurma ve yalan sözleri kur’an’amı mal ediyorsunuz?

  ‘’Kısasa kısas gibi bir saçmalığı hangi aklı selim insan kabul edebiliyor? ( diyorsunuz)

  Eğer birileri kasten masum bir insanı öldürürse,katilin idam edilmesi (yani kısasın uygunlanması) hukukta bir adalet ve eşitlik gereğidir.Bu kısas hükmünün uygulanmamsı (katilin idam edilememsi) yüzünden nice masum insanlar öldürülmekte,nice çocuklar yetim ve kimsesiz kalamktadır.Bu hüküm uygulansaydı,kimse,kimseyi öldürmeye cesaret edemeyecekti,aslında kısas olmadığından bu caniler, katiller birkaç sene hapiste beslenip daha sonra hiçbir suç işlememiş gibi halkın arasına bırakılmaları ve hatta bir çoğu ölüm makinesi gibi aynı suçu işlemesi akli selimin kabul edemeyeceği bir saçmalıktır.

  Ayrıca kur’an daki kısası da yanlış algılıyorsunuz

  1-Maktulün yakınları katili öldüremez.Onu idam edecek olan devletir

  2-Katilin idam edilebilmesi için devlet,maktulün eş,çocukları ve en yakınlarının onaylarını alması gerekir,yoksa kısas hükmünü uygulayamaz,

  3-Yetim,kimsesiz ve bakıma muhtaç kalan maktülün eş,anne,baba ve çocukları katilin idam edilmesi yerine,onu affedip tazminat da alabilirler.

  4-Kısas hükmünün uygulanabilmesi için,ademi kasden ve bilerek haksız yere öldürmüş olması gerekir, yoksa bu hüküm uygulanamaz.

  Demek size göre:onbinlerce insanı öldüren,yüzbinlerce çocuğu yetim ve kimsesiz bırakan katil Esed’in idam edilmesi bir saçmalıktır? Öyle mi ? Bence her akli selim,tam da sizin tersinizi düşünüyor.

  ‘’Bir insanı sırf yahudi veya hristiyan diye neden gördüğüm yerde öldüreyim? (diyorsunuz)

  Galiba siz ilgli ayetlerin neye vurgu yaptıklarını bilmiyor sunuz ? Bu ayetlerdeki hüküm,
  bunların Yahudi, Hiristiyan,münafık veya müşrik oldukları için değil,belki müslümanları yok etmek için her fırsata saldıran gruplardır.Yani barış antlaşmasını bozmayan ve saldırmayan hiçbir gruba karşı savaşılamaz.

  Konuyla ilgili Tevbe- 5.ayet şöyledir:

  5-Haram aylar bitince;(antlaşmaya ihanet eden ve öldürmek niyetiyle size saldıran) müşrikleri kıstırdığınız yerde siz de katledin.Esir olarak (yakalayabildiklerinizi) yakalayın ve hapsedin.Her gözetleme yerinde onları bekleyin.Eğer (zorlanmadan gönülden) tevbe edip, namaz kılar ve zekât verirlerse kendilerini serbest bırakın.Çünkü Allah bağışlayandır,çok merhamet edendir. İşte bu vb.ayetler barış anlatşmasını bozup saldıran gruptur.

  kur’an da geçen ‘’savaşla ‘’ilgili bütün ayetler savunmaya yöneliktir.Kur’an’a göre hiç bir kimse inancı için öldürülemez,kur’an bunu şiddetle yasaklamaktadır..Konuyla ilgili bir iki ayet şöyledir..
  .
  1-BAKARA-256.‘’لا اكراه في الدين ‘’

  Dinde zorlama yoktur.‘’ Bu nedenle dini veya inancı için hiç bir insanın öldürülmesi asla meşru değildir..

  2-BAKARA-190.ayete de kimlerle savaş yapılabileceğine açıktan vurgu yapılmıştır..

  Mealen: Size savaş açanlara karşı Allah yolunda siz de savaşın.(savunmanızı yapın.) Fakat siz saldırmayın, zira Allah haksız yere saldıranları sevmez.’’denilmiştir. Demek ki sadece ‘’saldıranlara ‘ karşı müdafaa yapmak meşrudur,bunun dışında hiç bir savaş meşru değildir…
  Bu nedenle savaşla ilgili kur’an da geçen bütün ayetlerin hükmü sadece savunmaya yöneliktir.
  ..
  ‘’ Kureyş suresini ölen kişilerin arkasından okunuyor, size soruyorum bir anneniz babanız veya akrabanız öldüğünde arkasından okunan ve SADECE BEDDUA olan kureyş suresini neden okursunuz? Bunun ölen kişiye ne faydası var? ‘’diyorsunuz’’

  Ben burda KUREYŞ suresinin mealini yazacağım,bakalım burada bir beddua varmı ?

  1- Kureyş’i ‘bir araya getirip anlaştırdığı,

  2- Yaz ve kış yolculuğunda onları (güvenliğe kavuşturduğu,başkalarıyla) ısındırıp yakınlaştırdığı için,

  3- Bu ev’in (ibadet için yapılan Kâbe’nin) Rabbine kulluk etsinler.

  4- Ki O, kendilerini açlıktan (kurtarıp) doyuran ve onları korkudan güvenliğe kavuşturandır.

  Peki bunun neresinde beddua vardır ? Demek okuyup araştırmadan yorum yapmışsınız.

  Eğer maksadın Tebbet suresi ise,orada da beddua sözkonusu değil,bu durum belki,hatalı meallerden kaynaklanıyor.

  TEBBET SURESİ-1.AYETİN DOĞRU MEALİ:

  1-Ebu Lehin her iki eli (her iki elle yapmış olduğu bütün işleri) zarara uğradı ve kendisi de.2-Böylece mal,servet ve kazancı ona hiçbir yarar sağlayamadı…) şeklindedir.

  1-‘’TEBBET’’ geçmiş fiil kipi olup,gelecekle,inşa cümlesiyle,beddua ile hiçbir alakası yoktur.
  Msela: Arapça da bunun çekimi şöledir:

  ( تب – تبا – تبوا – تبت – تبتا – تبتن – ….. ) ( Tebbe,tebba,tebbü,tebbet,tebbeta,tebbetne…. )

  Buna göre;‘’ Tebbe’’ (o erkek zarara uğradı,zarar gördü,) ‘’ Tebba’’ (o ikisi zarara uğradı,)’’ tebbü’’(onlar zarara uğradı.) Tebbet ( o kadın zarara uğradı, ) Tebbeta, ( her iki kadın zarara uğradı,) Tebbetne,’’ (o kadınlar zarara uğradı …..) Ayete geçen ( يد ) kelimesi müennes olduğundan onun sığası da müennes fiili mazı olan( تبت )’’ tebbet ‘’ gelmiştir.Yani burada mazi (geçmiş) fiil kipi olarak gelmiştir,bu da ıhbar cümlesi olup,inşa ve beddua ile asla bir alakası yoktur. Arapça dil gramerine tam vakıf olmayan veya belki de dikatsizlık yüzünden melaciler maalesef böyle bir hatayı tekrarlamışlardır.

  Ayrıca arapçada ‘’kurudu’’ ifadesinin tam karşılığı da ( تب) değil,( يبس ) ‘’yebise’’dir ki,bu surede böyle ifade de yoktur.Yani kur’an da‘’beddua’’asla sözkonusu değildir.
  İşte görüldüğü gibi hiçbir ayete beddua olmadığı gibi,Tebbet suresinde de bir beddua sözkonusu değildir,bu surenin 1.ayeti beddua gibi yapan maalesef,yanlış meallerdir.

  Saygılarımla.

 10. Semra ok
  Ocak 11, 2017, 12:35 pm

  Bu saçmalıkları kim yazıyor beyninizi bulandırıyor

 11. Ali
  Şubat 12, 2017, 10:36 pm

  Bu bir iftiradır! Doğru yorumlar tefsirlerde geçiyor. İşte tefsirlerden sadece biri olan Beydavi tefsirini. yorumu… daha birçok tefsir konuyla ilgili açıklama yapmıştır. Bu mesajı yayınlayın!
  28- يَا أُخْتَ هَارُونَ “Ey Harun’un kız kardeşi!”“Harun”dan murat Hz. Harun’dur, Hz. Meryemin ecdadı O’na dayanıyordu. Aralarında bin sene vardı.Denildi ki: Harundan murat, o zamanda yaşayan kötü veya salih bir adam da olabilir. Hz. Meryemi kötü adama benzetmeleri dalga geçmek içindir. Salih kimseye benzetmeleri de, daha önceden O’ndan görmüş oldukları salahat sebebiyledir.

 12. fatih aspir
  Aralık 3, 2020, 2:12 pm

  Ahdi atik de musa aleyhisselamın kardeşi Meryeme HARUNUN KIZKARDEŞİ şeklin de hitab vardır..yan hz. isa nın annesi meryeme bazılarının harunun kızkardeşi demeleri gayet normaldır…yani çocuklarına h. harunun kızkardeşi meryemin ismini koyanlar otomatik olarak onun lakabınıda yani harunun kızkardeşi koymuş olurlar…yoksa kuran da hz. meryem ve isa ve zekerita ve yahya hakkında öyle bilgiler vardırki bunlar bugün apokratif inciller ve pekçok hristiyan kaynaklarında vardır..yani peygamberimizin nübüvvetine inanmıyan müşteşrikler bile onun kuran daki bu bilgileri o devirde kulaktan dolma alamayacağını pygamberimizin pek çok kitap okuduğunu iddia ederler…böyle birisi o devirde en cahil birinin bile bileceği bir yanlışı yapması imkansızdır…tabi ki biz biliyoruzki o okuma ve yazma bilmez kuranı kerim bunu bütün o zamanki araplara açıkca ilan ediyor..işte size bir mucize..size ödev..kuranda meryem ve isa hakkonda yazılanların hristiyan kaynaklarındaki benzerlerine bakın en az 7-8 kitap ismi ortaya çıkacaktır…o devirde bu kitaplara erişmek mkkedeki biri için imkansızdır..aslında bu kuranın mucizesidir..bu arada hz. meryemin harun soyundan olduğuna dair 5, ve 6. asırda yaşayan azizlerin kitaplarında bilgiler vardır..

Comment pages
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: