Başlangıç > Dinler > Kur’an’dan Kissalar – IV – Lut (Lot)

Kur’an’dan Kissalar – IV – Lut (Lot)


Bu yazimda, bir suredir ara verdigim Kur’an’dan Kissalar dizime Lut Peygamberle devam edecegim. Lut, gercekten Kur’an’daki en inanilmasi guc davranislara sahip olan peygamberlerden birisidir. Icinde yasadigi homoseksuel toplum, toplumunun meleklere tecavuz etme girisimleri, Lut’un kuzeni Ibrahim’le olan enteresan iliskisi, bakire kizlarini misafirlerine ikram etmesi, kizlarindan cocuk sahibi olmasi ve daha nice inanilmaz olaylar… 

Diger tum Kissalarda oldugu gibi, Lut’un hikayesi de tamamen Tevrat’tan araklamadir. Tevrat’in Genesis kitabinda Lut’un (yani Lot) hikayesi kisaca soyledir:

Kuzeni Ibrahim‘le Misir’a giden Lut, Firavunun hediyeleri olan koyun surusuyle oldukca varlikli birisi olur. Ibrahim’in yalanciligi yuzunden Misir’dan kovulmalarinin ardindan Ibrahim’le koyun suruleri konusunda anlasmazliga duserler ve Lut Ibrahim’den ayrilarak Sodom kralliginin topraklarina yerlesir. Sekiz yil sonra Chedorlaomer isimli kralin saldirisinda esir alinan Lut, yine Ibrahim’in kendisini kurtarmasiyla ozgurlugune kavusur. 

Tanri, Lut’un yasadigi bolgedeki 5 sehri yok etmeye karar verir ve bolgeye  meleklerini gonderir. Lut, melekleri sehir kapisinda karsilar. Bunu yapmasindaki amacsa, sehirde yasayanlarin homoseksuel egilimlerinden oturu sehri yoketmeye gelen bu meleklere tecavuz etmelerinden korkmasidir. Israr eder ve melekleri kendi evinde geceyi gecirmelerine ikna eder. Yine de bu durumdan haberdar olan azmis Sodom halki Lut’un evini basarlar ve melekleri (tecavuz etmek icin) kendilerine vermesini soylerler. Lut, melekler yerine bakire olan iki kizini teklif eder. Fakat homoseksueller melekler konusunda israrcidir. Melekler Lut’u, karisi Irit’i ve bakire kizlari alir ve zorla evden cikarirlar. Sonra Lut’a: “Burdan olanca hizinizla uzaklasin, burayi yerle bir edecegiz. Giderken arkaniza da bakmayin” derler. Lut’un karisi Irit merak edip donup arkasina bakar ve tuza donusur. Lut ve iki kizi bir magaraya yerlesir. Kizlari, yeryuzunde herkesin oldugunu, sadece babalariyla kendilerinin kaldigini dusunerek insan irkinin devamini saglamak icin uremeleri gerektigine karar verirler. Babalari Lut’u sarhos edecek kadar icirip (magarada nerde buldularsa ickiyi) ve babalariyla cinsel iliskiye girerler. Sonrasinda iki kiz da babalarindan birer oglan cocuk dogurur. 

Lut Muslumanlara gore bir peygamberken, Yahudilere ve Hristiyanlara gore degildir. Muhammed, Lut’un hikayesini Yahudilerden dinlerken yanlis anlamis olmali ki peygamber olarak Kur’an’a koymakta bir sakinca gormemis. Kur’an’a, Lut’un kizlarinin babalarindan hamile kaldiklari da alinmamistir. Muslumanlar, bunun bir yalan oldugunu soylerler. Bakin Kur’an, Lut’u nasil anlatmistir (Hud Suresi):

 77. Elçilerimiz Lût’a geldiğinde onlar için kaygılanmış, göğsü daralmış da şöyle demişti: “Bu, zorlu bir gün!”

78. Lût’un kavmi koşarak onun yanına geldi. Bunlar daha önce de kötülükler yapmışlardı. Lût dedi ki: “Ey toplumum! İşte şunlar kızlarım. Onlar sizin için daha temiz. Allah’tan korkun da misafirlerim önünde beni rezil etmeyin. İçinizde olgun bir adam yok mu?”

79. Dediler ki: “Senin kızlarında hakkımız olmadığını çok iyi biliyorsun. Ne istediğimizi de çok iyi biliyorsun.”

80. Dedi: “Ah, size karşı koyacak bir gücüm olsaydı yahut sağlam bir kaleye sığınabilseydim!”

81. Melekler dediler: “Biz senin Rabbinin elçileriyiz. Sana asla el süremezler. Gecenin bir yerinde aileni götür. İçinizden hiç kimse geri kalmasın; karın müstesna. O, ötekilere çatan belaya çarptırılacaktır. Onların azap vakti, sabah vaktidir. Sabah da ne kadar yakın, değil mi?”

82. Nihayet, emrimiz gelince oranın üstünü altına getirdik. Ve üzerlerine, pişirilmiş çamurdan yapılıp istif edilmiş taş yağdırdık.

83. Rabbin katında damgalanmış taşlar. Zalimlerden çok uzak değildir bu.

Tevrat’taki abuk hikayeyi buyuk kismiyla alan Muhammed, eksik bir sekilde anlatmasina ragmen bazi suslemelerden de kacinmamistir. Mesela Lut’un karisinin donup bakmasi sonucu tuza donusmesi kismini, Meleklerin ilk bastan onu elimine etmesine donusturmustur. Lut’un, oz kizlarini kapisindaki sapiklara sunmasiniysa aynen almis, ve bu korkunc, kabulu mumkun olmayan, sapik olmayan bir babanin evladina kesinlikle yapamayacagi seyi, yuksek sifatlilar olarak nitelendirdigi bir peygambere yakistirmakta bir sakinca gormemistir. Kizlarini sapiklara sunan bir adamin o kizlariyla cinsel iliskiye girmesiniyse “sapikca” bularak Kur’an’a almamistir. O kadar yillik karisini, sapiklara sundugu kizlarinin annesiniyse olume terketmekte tereddut etmemis, arkasina bile bakmadan kacarak gitmistir Lut…

Karisini olume terkeder… Evini basan sapiklara ‘alin kizlarimla idare edin’ der… Ve bu yuce insanin bu tavirlari Kur’an’da “peygamber” statusuyle anlatilir… Kucuk dilimi yutacagim nerdeyse… Iste size Kur’an’dan enteresan bir “kissa”, bir peygamber hikayesi daha sundum sevgili okurlar. Lut ile ilgili daha fazla ayet okumak isterseniz asagida sunmaya devam ediyorum:

Lût’u da Peygamber olarak gönderdik. Hani o kavmine şöyle demişti: “Sizden önce âlemlerden hiçbir kimsenin yapmadığı çirkin işi mi yapıyorsunuz?” (A’râf Sûresi 80 . Ayet)

Hicr Suresi

61. Elçiler Lût ailesine geldiklerinde,

62.  Lût: “Siz tanınmayan kimselersiniz.” dedi.

63. Dediler: “Sana öyle bir şey getirdik ki,onun hakkında kuşkulanıp duruyorlardı.”

64.  “Sana gerçeği getirdik. Biz, özü-sözü doğru olanlarız.”

65. “Gecenin bir yerinde aileni yola çıkar. Sen de arkalarından onları izle. Hiçbiriniz geri dönüp bakmasın. Emredildiğiniz yere kadar gidin.”

66. Ona şu emri bir hüküm olarak ilettik: Şunlar, kökleri kesilmiş olarak sabahlayacaklardır.

67. Şehir halkı geldi. Muştulanmış olmanın sevincini yaşıyorlardı.

68. Lût dedi: “Bunlar benim konuklarımdır, aman beni utandırmayın!”

69. “Allah’tan korkun, beni rezil etmeyin.”

70. Dediler: “Seni elâlemin işiyle uğraşmaktan men etmemiş miydik?”

71. Lût dedi: “Eğer bir şey yapacaksanız, işte kızlarım!”

72. Senin ömrüne yemin olsun ki onlar, kendi sersemlikleri içinde bocalıyorlardı.

73. Nihayet o korkunç titreşimli ses, onları güneş doğarken yakaladı.

74. O kentin üstünü altına getirdik/üst düzeydekileri alt düzeye indirdik. Ve üzerlerine pişmiş çamurdan taşlar yağdırdık.

Ankebut Suresi

28. Lût’u da gönderdik. Toplumuna şöyle demişti o: “Öyle bir iğrençliğe bulaşıyorsunuz ki, sizden önce âlemlerden bir tek kişi bunu yapmamıştır.”

29. “Erkeklere gidiyorsunuz, yol kesiyorsunuz, toplantılarınızda çirkinlikler sergiliyorsunuz, öyle mi?” Toplumunun cevabı sadece şunu söylemek oldu: “Eğer doğru sözlülerdensen, hadi, getir bize Allah’ın azabını!”

30. Lût dedi: “Rabbim, şu bozguncular topluluğuna karşı bana yardım et.”

31. Elçilerimiz, İbrahim’e müjdeyi getirdiklerinde şöyle dediler: “Biz şu kentin halkını helâk edeceğiz. Çünkü ora halkı zalim oldular.”

32. İbrahim dedi: “Ama orada Lût var.” Dediler: “Orada kim olduğunu biz daha iyi biliyoruz. Elbette ki onu ve ailesini kurtaracağız. Karısı hariç. O, geride kalanlardan olacak.”

33. Elçilerimiz Lût’a gelince, onlar yüzünden fenalaştı, eli-kolu birbirine dolandı. “Korkma, tasalanma dediler, biz seni de aileni de kurtaracağız. Ama karın, azaba terk edilenlerden olacaktır.”

34. “Şu kent halkı üstüne, yaptıkları fenalıklardan ötürü gökten bir felaket indireceğiz.”

35. Yemin olsun, biz o kentten, aklını işleten bir topluluk için geriye apaçık bir işaret bıraktık.

Kategoriler:Dinler
 1. bilge
  Mayıs 12, 2009, 11:20 am

  anlayamadığınız şeyleri inkar etmek size bir şey kazandırmayacak. Ölüm geldiğinde hizmetinde bulunduğunuz şeytanla buluşmak üzere gebereceksiniz.

 2. Mayıs 13, 2009, 12:04 am

  Richard Dawkins’e konferanslarinin birinin sonunda bir soru gelir: “Bunca yildir bir cok din uzmaniyla tartismalara girdiniz, evrim teorisini, ateizmi savundunuz, onlar da sizin fikirlerinizi ellerindeki kutsal kitaplarla curutmeye calistilar. Peki hic mantiga yatkin, zekice bir gorus geldi mi bu din uzmanlarindan”?
  Richard Dawkins cevap verir: “Hayir”

 3. Ahmet Çakıroğlu
  Mayıs 18, 2009, 11:48 am

  Yazılarınızın bir kısmını okudum. Gerçekten güzel tespitler yapmışsınız. Yazılarınızdan anladığım kadarıyla bu hikayelerin gerçekte yaşanmadığını kastetmişsiniz. Fakat ben tarihte yaşanmış ilginç olayların sizin deyiminizle “süslenmesiyle” bu hikayelerin ortaya çıktığını düşünüyorum.

 4. Mayıs 18, 2009, 1:59 pm

  🙂 Gayet mantikli bir dusunce. Benim yasamisligindan ciddi olarak suphe ettigim bir cok figur var (isa gibi), ama buyuk bir kismi da gercekten de sizin de soylediginiz gibi zamanla hikayeleri degistirilerek anlatilagelmis kisiler olabilir. Maalesef bu kisiler icin elde Tevrat kitaplari disinda bir delil yok. Ornegin Musa’nin Firavun tarafindan buyutulmesi, “kole” Yahudileri, Kizildenizi yararak Misir’dan cikarmasi bence %90 oraninda uydurulmus hikayeler. Ama Musa’nin varligi ve “kole degil ama savasci ve yapici” yahudilerin komutani olabilmesi uzerine bir cok tarihcinin teorileri var.

 5. memet
  Aralık 7, 2011, 3:51 am

  sizin lut kavminden ne farkınız varki.madem dinlerin hepsi safsata siz hangi delilleri koyuyosunuz ortaya mesela öldükten sonra ne olacaz.mesela insanlar neden akıllıdırda hayvanlar akıllı degildir.beyinsizler madem kuran tevrattan alındı neden tevratın aslı yeryüzünde yok.siz alındt demeyin kaynak aynı deyin çünkü kaynagı allahtır.sizin dininiz size bizim dinimiz bize cehennneme beraber gitmek zorundamıyız atın ogulları

 6. memet
  Aralık 7, 2011, 3:57 am

  bütün ilahi kitaplar peygamberimizin gelecegini bahsetmiştir.ve o peygamberlerin en sonuncusu oldugunuda.ben hafızım ve 6666 ayeti ezberledim peki bu nasıl mümkün oluyo.bunu bile açıklayamazsınız kuranı mucize oluşunu artıık kabul edin etmiyosanuzda cenenizi kapatın.düşünceleriniz size kalsın.yaradılışı ve ölümü sen açıkla madem inanmıyosan

 7. memet
  Aralık 7, 2011, 4:00 am

  düzeltme yapıyorum tevratın aslı yeryüzünde yok.peki bu nasıl alıtı olabilir.varsa koy ortaya tevratın indirişinden yüz yıllar geçtilten sonra efendimiz dünyaya geliyo alıntı nasıl oluyo.man kafalılar

 8. Eylül 29, 2013, 12:30 pm

  merhaba 25 peygamber zaten dikkat edilirse insanlığın maruz kaldığı ve kalabileceği yaşamlar şekilleriye dolu zaten inanç kitablarının birinci görevi uyarmakdır bazı metropollerde olanlar ve küçük şehirlerde olanları birleştirib yorumlarsak neden 25 olduğunu anlarız kitaplar bazı olaylardan bahsederki 25 peygamber manalarının diğer yorumuna göre insanların maruz olub ve kalabilecekleri yaşamlardan bahsedib uyarmaktır kitabların önde gelen vasıflarından biri

 9. emir
  Temmuz 3, 2014, 9:54 pm

  Tevrattan araklama demeyelim de.. Şöyle diyelim; yazarlar aynı, olayın kahramanları da gerçek kişiler olduğu için ana teması aynı olan hikaye farklı bir üslupla anlatılmış diyelim.

  Lut’un İbrahim peygamberle ne tip anlaşılması imkansız bir ilişkisi varmış..

  Yani okunandan ne anlaşılıyor anlamıyorum.

  Lut kavmi M.Ö 2100 yılında volkanik patlamaya eşlik eden bir depremle yok edildi.

  Belgeseldr seyrettim.Ekip yalan mı değil mi diye ataştırdı.

  Deneyler yaptı ve orada bu olayın olduğunu doğruladı.

  Lut işte kızlarım derken …Yani kızlarımla nikahlanın bu işi heteroseksüel olarak halledin diyor.

  Lut kavmi salt bir homoseksüellik olayı yüzünden helak edildi mi ? Zorbalıkla yapıyorlar.Yani yol kesip insanlara tecavüz ediyorlar…Ayrıca bu işi açıkta toplu olarak yapıyorlar.

  Allah da onları yok ediyor

 10. emir
  Temmuz 3, 2014, 10:07 pm

  Hadi yazmıyorum dedim ama… Aşağıda bir yorum var…Dawkins’e sormuşlar filan..:) Richard Dawkins’in karşısında yaradılışlar var….

  Şöyle bir örnek verelim…Bi araba fabrikası düşünün…Bantlar…Robotlar…Farklı bölümlerden oluşan bir fabrika…Ortaya çıkan bir araba var…Sonuç bu…

  Tartışma ise şu; YARATILIŞÇILAR DİYOR Kİ BU FABRİKA BURAYA PARAŞÜTLE İNDİ…

  RİCHARD DAWKİNS VE ONUN GİBİ DÜŞÜNENLER DİYOR Kİ HURDALIĞA YILDORIM DÜŞTÜ VE BU FABRİKA ORTAYA ÇIKTI….
  ALLAH SİHİRBAZ DEĞİLDİR.DAWKİNS’ İN EVRİM DEDİĞİ ŞEY ALLAH’IN AŞAMA AŞAMA YARATMA SANATIDIR….

 11. tolonbey
  Mart 9, 2017, 4:21 am

  İşte böyleee,
  A salako,demek muhammedin geleceğini bütün kıtaplar yazmış.Sahimi dedin.Ben Tevratada ,İncilede baktım böyle bir ayat yok ortada.Bak siz üşütüklerin üşütmüşlerisiniz.Siz Tanrıyı bile doğru dürüst tanıdığınız.Kendiniz yapmış,yazmış dönüp TAPMIŞINIZ.Dinler TANRIYA İFTİRA EDENLER TANRI TANIMAZLAR tarafından ortaya atılmıştır.Tanrı ne KİTAP , ne PEYGAMBER nede GELEM nede DEFTER GÖNDERMİŞTİR.TANRI insanın gereksinme duyduğu MUAZZAM BEYNİ insanın kellesine koymuştur.Başka hiçbirşeye ınsanın ihtiyacı yoktur.Yeterki o beyni kullanabilsin.

 12. ismail
  Mart 10, 2017, 12:38 am

  O beyin işine çikarina geldiği gibi davranmayi doğru olarak gosterir bize. Yani işin içinde benim çikarim varsa misal kardeşlerimi kitabina uydurarak dolandirabilitim. Vaadlerle başka birilerini baska turlu aldatabilirim. Kanun kitabina uydurarak yapabilirim bunu. Nefis vardir çunku insanda. Kendi çikari için yaşamak arzusu. O sebeple bazi doğrulari gormezden bilmezden geliyor.
  Zorba kör şeytanin birisi hileli yollarla devlet ele geçiriyor. Her yere heykellerini dikiyor o heykellerine taptiriyor. Öyle bir ruzgar esiyorki o kör şeytan olmasa o millet var olmayacak. Millet yiyiyor bu numaralari ve aslinda duşmanina imanina inancina dusman olana tapiyor.
  Tarih heykele taşa tapan kavimlerle dolu. Kendilerini yoldan çikaranlara tapanlarla.
  İşte insanlar yoldan çikmasin işler doğru şekilde dinine sahip çiksin diye peygamberler ve kutsal kitaplar gelmiş.
  Ağlama duvarinda yahudi dua okuyor. Duada Muhammedin aci geciyor. Demekki tevrat haber vermiş. İncilde heralde peraklit deniyor gelecek diye. Peraklit peygamber demek oluyor. Hz. İsadan sonra peygamber olarak hz. Muhammed geldi. Her iki dinin sahipleride bilerek inanmiyor. Hele Hristiyanlar incili kendilerinin yazdiğini kabul edip incil insanin tanri ile konuşmasi derler. Bu nedemek açiklayalim. Allahim sen kanun koymayi boşver. Bizi dinle biz istediğimizi yapalim sen karişma demek,

 13. Mart 10, 2017, 12:39 pm

  Sen ne pis bir insansin yahu? Kardesimi bile dolandiririm diyosun, kilifina uydurup her turlu dolandiriciligi yaparim diyosun. Sonra Ataturk’e kufurler edip ahlaktan kitaptan dinden bahsediyosun. Senin gibi insanlari din min kurtaramaz, icin kokmus senin pis adam. Defol git yazma bu siteye, midemi bulandirdin.

 14. ismail
  Mart 11, 2017, 12:37 am

  Bana bak oynama genele yazilmiş o yazi. Ben ömrumde hiç kimsenin zerre kadar hakkna girmiş insan değilim. Borcumda olmaz. İnsanlar yapiuor bunu.Hiç bir yerdede ataturk adı gecmiyor. Tarih yukarida bahsettiğim insanlarla dolu.Hristiyanliğa dokundurdum diye köpurduğuni bilmiyorum zannetme. Herkes her şeyin ne olduğunu biliyor. Bizamayacaksin islami burada bunu yayinlama. Daha agirini başka yerlerde okurdun.

 15. ismail
  Mart 11, 2017, 12:51 am

  Janos elindeki gucu ona buna kufretmeye kullanma. Sana ne kufurler edilirken ben yazmayin dedim, bende ederim. Bakarsan doğru soylediğimi anlarsin. Yanliş yoldasin kardeşim. Biz ne deliller koyduk. Bilerek duşmansiniz islama. Dogru olduğunu bilerek.

 16. al oku
  Mart 11, 2017, 1:22 am

  Janos ben islama uyandiriyorum diye yaptin. Kötü söz sahibinindir. Bunun acisi ille çikar senden. Kudurmadir bu sozler. İslami yikamamanin kudurmasi. Koministsiniz. Bak bakalim lenine cuk oturmuyormu o yazi. Kör şeytan değilmiydi o. Bir gozu gormezdi. Heykellerini dikmedimi her yere. Almanyayla işbirliği yaparak yikmadimi çarlik rusyasini. Bizdekinide ingilizler getirdi ya. Şimdi yine basarsin kufuru.
  Ata muslumansa islami kurtardiysa sen ne diye yikmaya uğraşiyorsun.

 17. al oku
  Mart 11, 2017, 1:24 am

  Denetleme hemen koy

 18. al oku
  Mart 11, 2017, 1:25 am

  Hemen koy denetlenecek bişey yok
  Janos ben islama uyandiriyorum diye yaptin. Kötü söz sahibinindir. Bunun acisi ille çikar senden. Kudurmadir bu sozler. İslami yikamamanin kudurmasi. Koministsiniz. Bak bakalim lenine cuk oturmuyormu o yazi. Kör şeytan değilmiydi o. Bir gozu gormezdi. Heykellerini dikmedimi her yere. Almanyayla işbirliği yaparak yikmadimi çarlik rusyasini. Bizdekinide ingilizler getirdi ya. Şimdi yine basarsin kufuru.
  Ata muslumansa islami kurtardiysa sen ne diye yikmaya uğraşiyorsun

 19. al oku
  Mart 11, 2017, 1:27 am

  Pozitif ateizme diğer ate sitelere koyuyorum
  Hemen koy denetlenecek bişey yok
  Janos ben islama uyandiriyorum diye yaptin. Kötü söz sahibinindir. Bunun acisi ille çikar senden. Kudurmadir bu sozler. İslami yikamamanin kudurmasi. Koministsiniz. Bak bakalim lenine cuk oturmuyormu o yazi. Kör şeytan değilmiydi o. Bir gozu gormezdi. Heykellerini dikmedimi her yere. Almanyayla işbirliği yaparak yikmadimi çarlik rusyasini. Bizdekinide ingilizler getirdi ya. Şimdi yine basarsin kufuru.
  Ata muslumansa islami kurtardiysa sen ne diye yikmaya uğraşiyorsun

 20. al oku
  Mart 11, 2017, 1:40 am

  Artik son yorumlari iptal edebilirsin. Haysiyet cellatliği yap diye açtirmadilar o siteyi sana. Bilgisayarimin saati 10 dakika oynuyor diye sokmadin bilerek sokmadin kaç sefer beni sitene. Oyunlari bozacağim diye, kin nefret bağladi her yerini. İrin kustun o yazinda.

 21. al oku
  Mart 11, 2017, 2:16 am

  Oku kendini pozitif ateizmde. Ayip sinirlerimi altust ettin.

 22. al oku
  Mart 11, 2017, 3:00 am

  Ben girmesemde yenileceksin. İslam ülkesi burasi. Ben nerelere neler yazdim. Hiç kimse senin gibi oynamadi. Senin kesinlikle dinin var. İslam duşmanisin. Ya yahudisin yada hristo. Yoksa kinlenmezdin.

 23. al oku
  Mart 11, 2017, 3:01 am

  Koyma sil benim yazilarimi.

 24. janos neden kizdi?
  Mart 11, 2017, 4:33 am

  Janos sen bizim Allahimiza peygamberlerimize neler soyluyorsun. Biz sana binlerce kere dumduz gitmemiz lazim tahammul ediyoruz. Senin heykellerine toz kondurduk derdin bu.heykel hicbiseyden anlamaz. Sendende haberi yoktur kendindende. Kuş siçiyor tepesine kişt diyemiyor.neden zivanadan çiktin. Bi yazsana şunu.atayida hiç abartma. Osmanliyi kaldiran isgalciler ingiliz ve abd nin yahudi lobisi kendi adamlarini getirdi. Yunan savaşi osmanliyi tasfiye içindi. Yunan atilir gibi yapilip bahaneyle osmanli da atildi.
  Erdoğan iki ayyaş dedigi zamanda ayaklanan sizinkilerdi. Çok var öylesi bu memlekette.

 25. janos neden kizdi?
  Mart 11, 2017, 7:08 am

  Mehmet amca vardi alevilerden. Dersimli. Adliye katipliğinden emekli idi. Çok oldu öleli. Muthiş ataturkcuydu. Anlatiyor atayi ovuyorda ovuyor, biraksan saatlerce anlatacak. Durdurdum lafinin bir yerinde, sordum peygamberimizle kiyaslanabilirmi diye. Hayir adla O peygamberdir demişti. Siz şaşirmişsiniz.

 26. Mart 11, 2017, 9:59 am

  Once don bir yazdigin yaziyi oku. Ben mi yanlis anladim, yoksa sen mi yanlis anlattin. Ataturk demedim diyosun. Kimi dedin o zaman? Siz sofularin ataturk nefreti malumken, niye kiviriyorsun ki? Bak ben kivirmadan soyleyeyim, senin efendin muhammed midemi bulandiriyor. 9 yasinda cocuklarla yatan aklini yitirmis ve yalanci bir col bedevisinden baska bir sey degil benim gozumde. Sen de tiksinirsen tiksin Ataturk’ten bana ne. Ama arkasinda ol lafinin. Kivirma.

  Bir de, sen beni hala hristiyan mi saniyosun? Elimdeki guc ne? Beyin mi? Nasil bir calisma prensibi var senin beyninin anlamiyorum. Hangi yazidan veya yorumdan benim hristiyan olduguma karar verdin? Cok hayranisin bu sitenin, o zaman hakkini ver ve tum yazilari oku ve soyle bana, “su yazinda hristiyanim diyosun” de.

  Bi de bilerek, islam’in dogru oldugunu gorerek karsi cikiyor musum. Deli miyim ben yahu? Senin inandigin keloglan masallarinin gercek olduguna inansam, deli miyim yedi basli ejderhaya meydan okuyayim?

  Bence asil sen supheler icindesin. Reddetmek istiyorsun. Ama gunaha girerim korkunla daha da saldirganlasip, kendinin bile inanmadigin sekilde gelip burda islam savunuculugu yapiyorsun. Korkma bu kadar, bir kere bile olsa, cesur ol hayatinda. Sana soylenene inanma, sorgula. Carpilmazsin. Kimse carpilmadi bugune kadar. Oof of…

 27. Mart 11, 2017, 10:12 am

  Bak bir sir vereyim sana. Her yorumu farkli hesapla yazarsan filtreye girer, benim onay vermem gerekir. Ayni hesapla yorum yazarsan otomatik yayinlaniyor zaten. Hicbir yorumunu bloklamis degilim. Cok nadiren blokluyorum yorumlari, onlar da bastan sona bana kufur olan ve hicbir yorum fikir icermeyen yorumlar.

 28. cevap
  Mart 11, 2017, 11:26 am

  Bak atayi ingilizler getirdi. Diğer işgalcillerle birlikte. Askeri başarisiosmanlinin imkanlariyla osmanliyi yenmek.sadece dunyanin gorduğu enbuyuk islam imparatorlugunu yikti.Madem tapmak neden. Yunan savaši osmanliya el koymak için kandirmaca.
  Hz. Ayşe 18 -19yasindaydi. 9 yaşinda diye yazan islam duşmani gusulsuz kizillar. Kendinden 15 yaş buyuk kadinla evlendi yalanida onlarin.hz. hatice ile ayni yaştalar. Şu hadisci yazdi bu yazdi yazdiran onlar. Musluman gozukup gavur olanlar. Kuranda ayşenin yetişkinnolduğunu anlaştiran ayet var.
  Çok sene evvel bangladeşli teslime nesrin kuranda guneşdunyanin etrafinda dönuyor yaziyor dedi. Actim baktim yalan yok öyle birşey. Baştan sonada okudum.yok. Bizim oralarda köylerden birisine gittim. Tanimazlar bir iş için. Yağmur bastirdi muthiş çakiyor hava şimşekler yildirim falan girla gidiyor.
  – O size şimşeği korku ve umut olarak gösteren, (yağmur yüklü) ağırlaşmış bulutları (inşa edip) ortaya çıkarandır. Gökgürültüsü O’nu hamd ile, tesbih eder
  Bu ayet geldi aklima, neden korkmadim diye duşunurken yakinlara bir yere yildirim duştu.’o kadar çok korktumki. Bana cevapti bu. Bilerek inkar ediyorsun. Birebir çikan ruyalarimiz var bizim Allahtan olduğu çok belli olan.
  Bir akrabam fetoyu çok seviyordu ona çok bağliydi. 1982 de ölmüş anneannem bizimkilerin ruyasina giriyor 30 sene sonra, ayirin onu onlardan , o adam terör olacak diyor. Feto daha muthiş sayginken. Denilenlerin hepsi çikiyor.
  Daha huzlerce. Yazsakta inanmazsin. Çunku başka insansiniz. Heryere yuzlerce mucizevi delil koyduk. Sizde okuyorsunuz. Akillica yaz akillica cevap al. Delice yazarsan ona gore cevap alirsin.

 29. cevap
  Mart 13, 2017, 1:19 am

  Bak herkesin mutlaka gunahi vardir. Peygamberler hariç, onlarin hatasi olsada gunahi olmuyor. Evliyalarin bile gunahi olur fakat sevabi ağir basar. Yani bu iki gurup hariç hiç kimse ben cennetlikim garantisi altinda değildir. Ben bunlari değil bunlarin bin mislini daha getirsem delil olarak eğer benim kaderimde cehenneme gitmek varsa yapilacak birşey yok. Tövbe ettik. Karşilamaz tövbemiz, misal tovbenin hakkini veremeyiz. Sirati mustakim yolunun hakkini veremeyiz. Tövbe yerini bulmaz. Yine cehenneme gideriz. Ben misal cehenneme gideceğim. Bu sebeple Allah yok diyorum, olmasin istiyorum. Bu işler benim istememe bakmiyor. Allah var.Bütün deliller bunu gösteriyor. Korkuyorum korkmuyorum meseleside değil.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: