Başlangıç > Dinler > Kur’an’da ve Islam’da Cennet

Kur’an’da ve Islam’da Cennet


– Muslumanlar’in en buyuk hayali, gitmek icin hayatlari boyunca efor sarfettikleri yer, Cennet, nasil bir yerdir? 

– Kur’an’da, her Cennet tarifinin basinda yer alan “Icinden irmaklar akan” deyimini Muhammed nereden esinlenerek almis ve neden 40’tan fazla kez tekrar etme geregi duymustur? Sut, bal, sarap irmaklari, Cennet’i sizin icin cekici kilmakta midir?

– Cennet nerededir? Zaten var midir yoksa kiyametten sonra mi yaratacaktir Tanri Cennet’i? Bu dunyada midir yoksa uzayda mi? 

– Ebediyen calismadan, yan gelip yatarak meyve mi yiyecektir Cennet’e gidenler? Insanin cani sikilmaz mi hic? 

– Cennet’te, Internet, teknoloji, televizyon sovlari, futbol gibi eglenceler de olacak midir?

– Gogusleri yeni sertlesen bakire Huri kizlariyla iliski hangi boyuttadir? Bu dunyadaki tek gecelik iliski gibi midir, yoksa Amsterdam’daki Red Light tarzi bir sey mi beklemektedir inananlari?

– Kadinlar, kocalarinin “Huriye gidiyorum, aksam yemegine beni bekleme!” demeleri karsisinda sessiz mi kalacaklardir? Gerekirse orda da dayak yemeli midirler?

– Kadinlar da huri erkekler alabilecek midir yoksa Cennet’te de erkegin kadina ustunlugu devam mi etmektedir?

– Homoseksuellerin Cennet’le ilgili akibetleri ne olacaktir?

– Biraz gunahi olanlar Cehennem’de bir sure yanip ordan Cennet’e mi gececektir?

Kur’an’in, inananlarindan istedigi, bu dunyada kayitsiz sartsiz kul olmalari, ibadet etmeleri, Sudi Arabistan’a gidip Muhammed’in dogdugu yerde bulunmalari, Yahudilerden ve Hristiyanlardan hele hele Ateist kafirlerden asla dost edinmemeleri, itaat etmezse karilarini dovmeleri, yilda bir ay oruc tutmalari, kurban kesip zekat vermeleri, gerekirse Cihad etmeleri ve Tanri yolunda canlarini vermeleri, eger kadinlarsa ortunmeleri ve kayitsiz sartsiz kocalarina itaat etmeleridir. Tum bunlarin karsiliginda da Cennet vadedilir. Peki nedir bu Cennet?

Cennet Yeryuzunde

Evet, bu gercek Kur’an’da acikca belirtilmistir. Bakiniz Bakara Suresi’nin 30. ayetinde Adem yaratilmadan Tanri’nin Meleklerle sohbeti anlatilir:

30. Hani, Rabbin meleklere, “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Onlar, “Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz.” demişler, Allah da, “Ben sizin bilmediğinizi bilirim” demişti.

35. Dedik ki: “Ey Adem! Sen ve eşin cennete yerleşin. Orada dilediğiniz gibi bol bol yiyin, ama şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz.”

36. Derken, şeytan ayaklarını oradan kaydırdı. Onları içinde bulundukları konumdan çıkardı. Bunun üzerine biz de, “Birbirinize düşman olarak inin. Sizin için yeryüzünde belli bir süre barınak ve yararlanma vardır” dedik.

Tanri meleklere yeryuzunde halife yaratacagini soylediginde Melekler acikca bozuluyorlar. Yeryuzunu biz hakediyoruz manasinda sitemkar konusuyorlar Tanri’yla. Sonra Tanri Adem’i yaratip esiyle birlikte cennete yerlesin diyor. Bu durumda cennet yeryuzunde oluyor 🙂 Bu kadar basit iste… 

Kac Cennet var?

Kur’an’da 4 tane Cennet ismi gecer.  NaimAdnFirdevsMe’va Cennetleridir bunlar. Hepsinin ortak noktasi, icinden irmaklar akmasi, huriler olmasi, meyveler olmasidir. Ama kimi kimine daha ustundur. Bu ustunluk maalesef Kur’an’da aciklanmamistir. 

Cennet’te calisma yok mu? Yan gelip yatacak miyiz?

Evet, aynen oyle. Haftada 60 saate yakin calisan Japonlarin bu durumdan ne kadar hoslanacagi supheli ama petrol zenginligine ragmen kalkinmayi bir turlu basaramamis Musluman Ortadogulular icin ideal bir yer oldugu kesin 😉

İşte onlar için içlerinden ırmaklar akan Adn cennetleri vardır. Orada tahtlar üzerine kurularak altın bileziklerle süslenecekler, ince ve kalın ipekten yeşil giysiler giyeceklerdir (Kehf Sûresi 31 . Ayet)

Onlar astarları kalın ipekten olan döşeklere yaslanırlar. Bu iki cennetin meyveleri (zahmetsizce alınacak kadar) yakındır. (Rahmân Sûresi 54 . Ayet)

Cennet Kur’an’da Nasil Tarif edilir?

– Icinden irmaklar (bal irmagi, sut irmagi, vs.)  akan

– Icinde tukenmez nimetler bulunan

– Yemisleri ve devamli golgeleri olan

– Muminler icin tahtlar, ipek giysiler olan

– Haksizligin olmadigi

– Insanlarin ebediyen genc kaldigi

– Sarhos etmeyen saraplarin oldugu (ne ise yarayacaksa o sarap!)

– Meyvelerin ve kus etlerinin oldugu

– Cadirlar icinde bekletilen, insan veya cin tarafindan kirletilmemis (bakire), yesil yastiklarda yan yatan, gogusleri turunc gibi hurilerin oldugu

Bir kac da ayet sunalim ki Kur’an nasil anlatmis gorun:

Onlara, “Dünya’da yapmakta olduklarınızın karşılığında, sıra sıra dizilmiş koltuklara dayanarak afiyetle yiyin için” denir. Biz, onlara, iri gözlü güzel hurileri eş olarak vermişizdir. (  Tûr Sûresinin 19,20 . Ayetinde)

Oralarda bakışlarını sadece eşlerine çevirmiş dilberler vardır. Onlara eşlerinden önce ne bir insan, ne bir cin dokunmuştur. (Rahmân Sûresinin 56. Ayetinde)

– Takva sahipleri için bir kurtuluş ve bir zafer vardır. Sulak bahçeler, bağlar, üzümler, göğüsleri turunç gibi yaşıtlar, dopdolu kadehler vardır. (Nebe Suresi 31-34. ayetler)

Kur’an Cennet’i neden her tanimlada “icinden irmaklar akan” ifadesiyle anlatir?

Muhammed’in Kur’an’i yazarken baz aldigi temel kitap Tevrat’in Genesis kitabidir. Orada Cennet’in tanimi soyle yapilir: Eden’den bahceyi sulayan bir nehir gecti; sonra nehir dorde bolundu. Ilkinin adi Pishondu; topraklarinda altinin, sakiz agaclarinin, onyx tasinin (degerli bir tas) oldugu Havilah’tan gecti. Ikinci nehirin adi Gihondu, Cush bolgesini sulardi. Ucuncu nehirin adi Tigristi (Dicle). Asur’un dogusundan gelirdi. Dorduncu nehrin adi Euphratesti (Firat).“ Muhammed, Cennet’i tanimlarken yaraticiligini kullanip huri, hurma agaclari gibi eklemeler yapsa da, orijine dokunmamis ve her Cennet taniminda bu irmaklardan, biraz da “bal irmagi, sut irmagi” gibi abartimlar yaparak bahsetmistir.

Kadinlara da erkek huri var mi? 

Yok. Uzgunum ama Kur’an’in sadece erkeklere hitap ettigini, kadinin Kur’an’da ve Islam’da yerinin ne oldugunu daha onceki yazilarimda aciklamistim. Bunun uzerine bir de haddinizi asip huri istemeyin, haddinizi bilin 😉

Homoseksueller Cennet’e gidebilir mi?

Tabii ki gidebilirler 🙂 Saka saka… Hayal bile etmesinler Cennet’i… Tipki Hristiyanlik ve Yahudilikte oldugu gibi Islam’da da homoseksuellik bir hastalik ve affi olmayan cok buyuk bir gunah gibi gorulur. Tum gayler Cehennem’de “cayir cayir” yanacaktir. 

 Herkes Cennet’e gidebilecek mi?

Yasar Nuri Ozturk gibi iyimser Din Alimleri bu soruya evet cevabini verirler. Ben bir din Alimi veya uzmani bile degilim. Tek referansim Kur’an ve Internet. Ama bu soruya cok net “Hayir” cevabini veriyorum. Muhammed’in yazdigi bir cok ayette bu o kadar net bir sekilde soylenmistir ki, hala nasil “biraz yanip sonra Cennet’e gidecegiz” dusuncesini empoze etmeye calisirlar anlamiyorum. Sanirim motivasyon amaclidir bu hipotez. 

– Evet, kötülük işleyip suçu benliğini kaplamış (ve böylece şirke düşmüş) olan kimseler var ya, işte onlar cehennemliklerdir. Onlar orada ebedi kalacaklardır. ( Bakara 81)

– Onun (lanetin) içinde ebedi kalacaklardır. Onların azabı hafifletilmez, onlara göz açtırılmaz. (Âl-i İmrân – 88)

– İnkar edenlerin ne malları ne evlatları, onlara Allah’a karşı bir yarar sağlar. İşte onlar cehennemliktirler. Onlar orada ebedi kalacaklardır.   (Âl-i İmrân – 126)

– Âyetlerimizi yalanlayanlar ve onlara uymayı kibirlerine yediremeyenlere gelince işte onlar cehennemliklerdir. Onlar orada ebedi kalacaklardır. (A’râf – 36.)

Daha fazla yer isgal etmesin diye burada kesiyorum bu “ebedi kalma” olayini. Yani kisaca, Cehennem’de bir sure yanip sonra Cennet’e gitme olayini unutun, kandirildiniz. Eger Kur’an’dan tek bir ayeti inkar ederseniz, veya Muhammed’e itaat etmezseniz, veya Gayseniz, veya kadinsaniz ve ortunmuyorsaniz, Yahudilerden ve Hristiyanlardan dost edindiyseniz, hele ola ki Tanri’ya inanmayan bir kafir ateistle arkadasliginiz varsa ebediyen Cehennem’desiniz… Cayir cayir yanacaksiniz 🙂

Bundan 1400 yil oncesine gidelim. Teknoloji yok, colde yasayan bir Arap kavmi, “Cahiliye donemi” diye tabir edilen bir donem. Erkekler diledigi kadar evlenip diledigi gibi bosuyor karilarini, parasi olan her erkegin cariyeleri de var bol miktarda… Zevk sefa had safhada… Bu arada etrafta gorebildiginiz seyler, hurma agaclari, develer, ucsuz bucaksiz bir col ve gunes. Nasil bir Cennet hayal ederdiniz? Icinden irmaklar akan, golgesi olan, meyve agacli, el degmemis citir kizlar 😉 Su saydiklarimi bir Isvicreli bence cekici bulmazdi. Irmak? Golge? Meyve? El degmemis kiz? I-ih…

Bir sonraki yazimda Garden of Eden, yani Tevrat’ta anlatilan, Muhammed’in de bol bol alintilar yaptigi orijinal Cennet’i anlatacagim. Sonraki yazimda bulusmak uzere…

Kategoriler:Dinler Etiketler:, , , , , , ,
 1. Bismark
  Şubat 16, 2013, 5:53 am

  önce söyle söyliyeyim. okumuşsun ama insanların yazdıklarını okumuşsun insan hata yapan hata yapma özelliği olan bir varlıktır. kendine bir bak spngl hiçmi hata yapmadın. yazılan kitaplar yanlış bilgi barındırabilir. bir düşün Allah azze ve celle zerreden tut kainatın en büyük yıldızına gezenenine ve içindekilere kadar muazzzam bir ölçü ve dengeyle yaratmış var etmiş. hiçbir sıkıntı sorun eğilme bozulma kayma düşme yok değilmi kainatta. sence mantığına göre herşeyi kusursuzca yaratan kendi dinini yaratırken hatamı yaptı ???? (sanmıyorum) kuran herşeyi açıklıyor ama inanan için. sen kuranda bir bozulma bir zıtlaşma bir eğrilik bulamazsın. herşeyi bir ölçüye göre yaratmışım diyor yüce Allah dengesi tesadüfi ölçüsü ayarsız bir cisim bir nesne bir varlık bana gösterebilirmisin ????? suratına bak altın oran duydunmu hiç kromozom sayısı hava su oranı deniz ve karaların oranı güneşin mesafesi ayın mesafesi bunlar sence tesadüfimi ?? daha diğerlerini yazmaya kalksam Rabbimin kuranda dediği gibi (Rabbinin kelimelerini yazmaya kalksak okyanus mürekkep olsa üstüne bir okyanus daha gerekir) sana tekrar soruyorum herşeyi muazzam bir ölçülye hikmetle var eden kendi dinini yaratırken hatamı yaptı ??? (asla sanmıyorum) olay ne biliyormusun: kuşku şüphe kuranda dediği gibi (biz peygamber olarak yeryüzüne melek indirseydik onları yine o kuşkuya düşürürdük) bir kitap bunu yazıyor diğer bir kitap bunu yazıyor alsana kuşku işine hangisi geliyorsa ona inan aklını kullanma.. iman din aklın çalışmasının ürünüdür. çalıştır bakayım aklını ve düşün herşeyi kusursuzca var eden sen kuşkuya kapılasın diyede kusurlu gösteriyor. bir cismin nesnenin atomuna indiğin zaman muazzam bir ölçüyle karşılaşıyorsun değilmi ama o sana kusurlu gösterilmişti (tesadüfi oluşmuş denilmişti bunuda yazan bir kitaptı)… eee noldu şimdi…. Allah herşeyi iyi bilir sen merak etme göğüslerin özünü bilir. noksan sıfatlardan münezzeh olan rabbim çok Yücedir..

 2. bismark
  Şubat 18, 2013, 3:31 am

  sanırım yorumum silinmiş gerçekleri söylemem ve söylediklerimin doğru olduğuna inandığınızı fakat işinize gelmediği için beğenmediğini gösterir. Bu bana haklı olduğumun sizin tarafınızdan kabul edilmesi anlamına gelir. Başka ne amaçla silinebilirki değilmi ????
  şimdi terkrar aynı şeyi yazmıyacam. kuranda cennet : 1400 sene önceki arapların ve diğer insanların hoşuna zevkine giden herşey söylenmiş mesela (güzel yaşıt kızlar bitmeyen tükenmeyen rızk bol nimetler içkiler vs..) o zaman için uzay gemisi verilecek denmez herhalde.. Ve işte can alıcı nokta iyi okuyun kuranda cennetle ilgili şöyle der : (istediğiniz herşey orada olacak) bu cümle yeterli geldimi size neden hurilerle takılıp kalmışsınız ki sen 20. yüzyılda yaşıyorsun cennete gidersen ki Allah bilir senin için zannetmiyorum. şuanki aklınla ne istersen orada olacak. işte kuranın her devre ve döneme hitap ettiğinin bir çok ispatından biri istediğiniz herşey olacak cümlesi.dir

  kuran seni zorlar aklını çalıştırmak kafanı yormak sendede varsa birşeyler doğruya ulaşmak için. kuran seni kandırmaz sana senden yaradılışından amacından bahseder yapman gerekeni söyler yaparsan cennete yapmazsan cehenneme (inanmayana cehennemde yermi yok)

  aklını kullan Allah a inanıp günde 20 dk ibadetine zaman ayırmak bana koymaz ama
  20 dk ibadetine zaman ayırmayıp cehenneme gitmek eminim sana koyar.

  akılcılar bilimciler kanıt isteyenler darwinciler tesadüfcüler. sayılara inanırsınız değilmi sizin tek kanıtınız sayılar değilmi. sayılara bir bakın -sonsuzdan başlar + sonsuza kadar bu iki sonsuzun arasında bir hata bir eksiklik herhangi bir değişik birşey değişgenlik evrimleşme sapma mantıksızlık varmıdır. herşeyi kusursuzca yaratan bunuda kusursuzca yaratmış değil mi ??? ee onun yarattığı sayılara inanıyorsunuz diğerlerine hayır işinize geldiği gibi. kuranda sana diyorki Allah ben herşeyi bir ölçüye göre yaratmışım. in bakalım cismin nesnenin atomuna ki gör muazzam ölçüyü kudreti ama sana o büyüklerin ve yazdıkları kitablarda buna tesadüf demişti.
  ne kadar tezatsınız sayılar sizin salaklığınızı ele veriyor siz hala sayılar bilim diyorsunuz.

  tekrar ediyorum.. kuran senin aklını kullanmanı ister. sana diyor işte herşey bir ölçüye göre yaratılmıştır. hadi aklını kullan ölçüsüz tesadüfi birşey bulda kuranın yüce Allah’ın bu sözünü çürüt. (yapamazsın biliyorum çok iyi biliyorsun).

  al işte buda her devre he döneme hitap ettiğinin bir başka kanıtı. herşey bir ölçüye göre yaratılmıştır. 20 . yüzyıldasın elindeki 20. yüzyıl imkanlarıyla bunu çürütmeye çalışsana.
  bu imkanlarla çürütmeye kalksan bir iki çalışmadan sonra hiçbirşeyin tesadüfi olmadığını görür bizden daha iyi bağlanırdın islama. örnek vereyim noldu darwinin sözlerine yalan oldu. nie çünkü maddenin atomuna indiler ve gördüler kusursuz yapıyı.

  ateistim inanmıyorum diyosun. inanmıyosan dinlerle bu kadar ilgilenmenin sebebi ne ?? özellikle islam ve kuranla ilgilenmenin sebebi ne inanmayan insan başka birşeyle ilgilenir değilmi ona göre bir site açar ama görüyorumki tek amacın islamla uğraşmak. buda senin tek rakibinin islam olduğunu gösterir. Haklı olduğumuzu gösterir. haklı olmasak umursamazdın değilmi ????

  bundan ne çıkarın var onu merak ediyorum ben paramı acmısın birilerine yaranmakmı.
  aklıma geldi yine bir önceki msjım neden silindi. aa yoksa tesadüfimi hayır kesin bir açıklaması vardır hiçbir şey tesadüf olamaz olursa kurana ters düşer değil mi. şimdi anladınmı.

 3. bismark
  Şubat 23, 2013, 4:40 am

  sayılardan girdik devam edelim. ölçü plan ile ilgili örnek vereyim sizelere varmıdır içinizde inşaat veya makina mühendisi.

  şöyleki bir bina yapıyosun ve bu binanın bir projesi bir planı var değilmi. bu plana göre sağlamlığı dayanıklığı görkemi ihtişamı ve kullanışlı olması belirleniyor değilmi. bir düşün binayı plansız ve projesiz yapıyorsun noluyo bina yukarıdaki saydığım özelliklere ters ve kısa zamanda YIKILIYOR. sen şimdi aklını çalıştır da kainatı düşün (şöyle yapalım kainatı geçtim kavrayamazsın dünyayı düşün) dünya nasıl bir plan ve projeyle yaratan (Allah) yaratmışki uzunca yıllardır ne bir bozulma ne bir değişme yıkılma göremezsin dış etkenlerde dahil. bir düşün ya eksen eğikliği olmasaydı aya mesafesi az veya cok olsaydı aynı şekilde güneşe mesafesi az veya cok olsaydı. 7 kat (kuranda yazdığı gibi) bizi koruyan katmanlar olmasaydı. deniz kara oranı orantılı olmasaydı. daha çok yazılacak şey varda ben bilmiyorum. herhangi bir tesadüfi ölçüsüz birşey varmı.??? olsaydı çoktan bozulurdu. dünyamız öyle mükemmel plan ve projeyle hazırlanmışki. bu kadar kusursuzluğunda bir araya gelmesi kendi kendine olması sence tesadüfimi ????? kainattada en ufak bir hata zerre kadar tesadüfi ölçüsüz bir şey olsaydı. tüm kainat etkilenirdi bozulurdu. sayılar ölçü darvini ne hale soktu pehh.

  DR varmı bir hasta hastalığından dolayı doktora geldiği zaman doktor ilk önce onun kan değerlerine bakar. Kan değerleri belli aralıklarda olur. (plt .mv. wvb. hg v.s.) bu değer aralıklarına göre hastalığı belirlenir değilmi. varmıdır bu değer aralıklarında değişme bozulma evrimleşme tesadüfi bir durum.

  sayılar ah şu sayılar biz olmadan önce zaten varlardı yaratılmıştı senin gibi. sence sayıları sizmi yarattınız ???? kainatta herşey muazzam bir şekilde yaratılmıştı. ve sen kabul etmiyosun tesadüf diyorsun SENCE şimdi bu nankörlüğü sence Allah affedermi ????

  SENCE (onlar akılsız ve hayvan gibidirler demezmi ) insan olaydın da düşüneydin…..

  ben sadece iki örnek verdim. sayısız örnek var biliyormusun. dünamız gibi kaç dünya var biliyosun değilmi sayısı bellimi yok. bunca yarattığı var ettiği şeyi kusursuzca yöneten rızkını veren başını ve sonunu belirleyen. var eden öldüren bana kendi kudretini sonsuzun üstünde gücünün kuvvetinin ilminin bir kısmını anlamamı sağlayan RABBİM’e hamd olsun.

  kuran islamiyet çağ dışımı gerimi kalmış o yüzdenmi beğenmiyorsun. halbuki yukarıda yazdığımı senden daha iyi medeni akılcı geniş sebeb sonuç yaratılış amaç ÖLÇÜ çerçevesinde düşünmemi ve yazmamı sağlayan kurandan öğrendiklerim.

  kuşkuya düşesiniz diye yine Allah tarafından hazırlanımış bir iki şeyin ardına düşün (yok balinanın bacakları yok insanın safra kesesi v.s)

  önemli bir konu kuranda herşey çift yaratılmıştır diyor. ör( sıcak soğuk uzak yakın dişi erkek büyük küçük yaş kuru iyi kötü vs.) bunda hem fikirmiyiz varmı yanlış söylüyorsun diyen.????

  herşeyi çift ve zıttını yaratmış değilmi. Allah yarattığı dininde bir doğrusunu birde zıttı yanlışını yaratmış olması lazım değilmi. SEN söyle doğrusu hangisi acaba ??? (darwinizmmi sintelogy mi buddistlikmi meccusilikmi süryanilikmi yıldıza güneşe aya tapanlarmı v.s) bunların hepsini insanlar bizim tarafımızdan yapıldığını biliyoruz. yoksa hiçbirimi din yokmu yani sadece din yok tekmi eminmisin oysa herşeyin çift ve zıt yaratıldığını biliyorsun ne işşş ????

  yöneticisin bir iş yerinde herşeyi kusursuzca yönetiyorsun herşeryi ayarlamışsın elinin altında ulaşabiliyorsun herşeye derken sana rakip bir yönetici daha geliyor iş yerine bütün planlarını ayarladığın herşeyi doğal olarak parmağını sokup bozuyor kendi elemanlarını kolluyup koruyor doğal olarak o işyerinde huzursuzluk ve kargaşa çıkar ve bozulmalar başlar değilmi varmı yanlışlık. SENCE 2 tane ilah olsaydı kainatta ve dünyamızda yukarıda yazdığım gibi inan bozulma olurdu. (sen kainatın nasıl kusursuz bir düzende akıp gittiğini göremiyormusun ???) başıboş da olmaz ilah yoktur diyemezsin tesadüf hiç olmaz gine dengeler altüst olurdu.

  çürüteceğim başka biryerin kaldımı 😀

  Allah a.c asla hata yapmaz asla vadinden dönmez. kuran olmadan kuranı okumadan bir insan bu bilgilere ölçülere bilimle deneyle ulaşabilir değilmi. kuran sana çok önceden haber veriyor ne güzel işte onu kaynak olarak kullansana. sana yol gösteriyor sana verilmiş en güzel hediyeyi aklını kullanmanı öğütlüyor.

  yok ama sizin çıkarlarınıza ters geçeklerin ortaya çıkması işinize gelmez.

  şunuda söyliyeyim sen bana yukarıda yazdıklarımdan dolayı hatalısın yanlış söylüyorsun diyebilirmisin ???

 4. bismark
  Şubat 23, 2013, 5:15 am

  devam edelim biras daha kuranda : kuranı hz muhammed mi yazdı diyorlar öyleyse hadi onun benzeri bir 10 süre getirsinler bütün yandaşlarını (ilahlarını cinlerini v.s) çağırsınlar. getiremezler.

  tabi Hz muhammed güzel insan kainattaki herşeyi ölçüp biçip herşey bir ölçüye göre yaratılmıştır demiş değilmi diğer gezegenlerede giderek.. kapak oldumu yoksa devam edeyimmi.

  herşey çift yaratılmıştır diyo kuran hz muahmmed sence tek tek bütün canlıları araştırmışmıdır ki bu kadar emin söylemiştir.

  kuranda biz demiride gökten indirdik der. milyonlarca yıl önce hz muammed demir gök taşı olarak inerken yanındamıydı ?? senin bilim adamların demirin sonradan geldiğini doğruluyor ama.

  iki denizin birbirine karışmaması olayı hz muhammed deniz bilimcimiydi ???

  göğün yedi kat yaratılması, insanın meni embiryo vs yaratılış evrelerinin açıklanması vs.
  hz muhammed salladı tuttumu sence ?????

  daha çok örnek var yazacağım.. kuranın ilahi bir kitap mucize olduğunu göremiyormusunuz.????

 5. bismark
  Şubat 25, 2013, 3:18 am

  sitenizde kurana ve islamiyete karşı büyük bir çalışma var inanmıyosan bu neyin çalışması neyi çürütmeye çalışıyorsunuz tekrar soruyorum amacınız ne ???
  sanırım yazılarımda birçok boş yalan aslı olmayan çalışmalarınızı çürütmüşümdür.
  tekrar söylüyorum kuran aklını çalıştımanı ister. !!!!
  senden önce de vardı gerçekleri örtmek için çabalayanlar noldu tırt….
  çalıştır aklını sayılar ölçü siz kanıt olarak sayılar görmek istersiniz değilmi. yukarıda çok örnek verdim. sence aklı çalışan benmiyim senmi???
  sayılar (yaratılan herşeyin muazzam kusursuz ölçüsü) senden benden önce ilk insandan önce vardı. bunu yalan söyleyerek değiştirip eğik göstermek hatalı göstermek sanamı kaldı..

  kainatta hiçbirşey ölçüsüz başıboş ve tesadüfi yaratılmamıştır. ve bu kadar kusursuzluğu üstün (sonsuzun üstünde) bir ilme yeteneğe akla zekaya sahip birisi (tek) yapabilir.

  kudreti ilmi bilgisi ile bizim bildiğimiz sonsuzu yaratan rabbim Allah a.c hamd olsun…….

  hey iyi okuyun yazılarımı örnek ve delillerle destekledim. ve kurandan doğruların kitabından

  bunları ben bulmadım. seninde benimde inandığımız sayılardan örnekler verdim.. Sence bu verdiğim örnekleri yaratan bunlar gibi benzerlerini yaratmaya gücü yetmezmi. ??? sence yaratığı dinde ( islamda) yaratırken hatamı yaptı ??? yada kuranımı yanlış yarattı ?? yanlışını sadece senmi buldun. yoksa aklını çalıştırmayıp okuduğunu yanlışmı gösterdin. ???

  O öyle yüce Allah ki kainatı kusursuz yaratmış iki şeydemi hata yapacak. yaratılışça hangisi büyük kainatmı yoksa din ve kitaplarımı ????? yoksa senmi büyüksün hatalı göstermeye çalışıyorsun….

  inanma zaten Allah’ın senin (benim hiç kimsenin) inancına ihtiyacı yokki. Ama senin islama ve kurana karşı bir çalışmaya ihtiyacın var gibi değilmi.???

  cennet kuranda sadece bir bölümdür. sen cennette kime ne verileceğini düşüneceğine (açıkladığı halde) ya doğruysa diye düşün bence… çünkü doğruluğu kanıtlanmış bir sürü söz var ya kitap doğruysa !!!!!!

 6. Şubat 26, 2013, 4:57 pm

  Sevgili Bismark, bir cok soru sormussunuz, ama inanin okuyamadim yorumlarinizi. Benzerleri o kadar cok geldi ki, artik sikildim bu tip musluman yorumlarini okumaktan. ‘Hakkimda’ linkine bakarsaniz, amacimi ve yorumlarin icinde hakaret ve agir kufur olmadigi surece hic dokunmadan yayinladigimi da gorursunuz. Eger isterseniz diger yazilara veya yorumlara goz atin ve sordugunuz tum sorularin cevabini bulacaksiniz.

  Not: Yorumlar belli bir sayiyi gecince yeni sayfalar olusuyor, kimsenin yorumunu silmedim bugune kadar, rahat olunuz.

 7. bismark
  Şubat 27, 2013, 1:39 am

  1. inanın okuyamadım demişsiniz ve benzerleri okadar çok geldiki demişsiniz. okumadınız sa nasıl diğerleriyle aynı kanaatine nasıl varıyorsunuz.

  2. sizin bana vereceğiniz cevapların hepsinin asılsız mesnetsiz saçma bir yalan olduğunu yazılarımda cürüttüm. benim yazdıklarımı siz çürütebilecekmisiniz ?? delillerle

  3. okuduysan sıkılırsın tabi bu tip müslüman yorumlarından çünkü müslümanlar sadece birşeye inanır Allah a ve bize gönderdiklerine (kitaplarına ve peygamberlerine) benim gibi diğer müslümanlarında aynı şeyi yazması bence çok doğal olması gereken biz tesadüflere şansa hurafeye batıla inanmayız söylemeyiz bilimin kuranı kuranında bilimi desteklediğini herşeyin bir açıklaması olduğu gibi ölçüsününde olduğunu söyleriz aklımızı kullanarak tabe..

  4. 3 sayfa yazım var çokmu zor okumak yada okudun haklı bu çocuk delilimizde yok ki nasıl çürütelim mi dedin.

  5. Bende okumaktan sıkıldım bu tip ateist yorumlarından diğer yazılarınızın ve yorumlarınızın cevabını bulmak istiyorsanız kuranı araştırabilirsiniz.

 8. Şubat 27, 2013, 1:31 pm

  Bismark dostum, bir yorumunuzu okudum, sonrasina sadece goz gezdirdim, hani kufur hakaret var mi diye sadece… Lutfen kisisel olarak almayin mesajimi, ama soylediklerinizin hepsi daha once burda defalarca kez dile getirildi ve ben ve bir cok insan tarafindan cevaplandi bunlar. Ayni seyleri papagan gibi tekrarlamak istemiyorum sadece.. O yuzden dilerseniz diger yorumlari okuyun dedim. Ama zaten siz herseyi curutmussunuz, o yuzden sorun yok sanirim 🙂

 9. bismark
  Şubat 28, 2013, 3:21 am

  sizn yazılarınızda yani çalışmalarınızda alaycı ve hakaret var dalga geçer gibi ama söyle söyliyeyim keşke dalga geçmek alay etmek için müslümanları ve islamı seçmeseydin…
  sizinle dalga geçmemi ve alay etmemi hoş karşıladığınız için teşekkur ederim.

  ne olmasını bekliyorsun kurana yeniden ayet yazıp onlarımı konuşalım yalanmı söyliyelim burada tabiki aynı şeyler konuşulacak doğru şeyler konuşulacak. biraz bilimden biraz kurandan anladın.

  ama sizde bilim namına bişey yok sadece dalga geçmek..

  yazacaklarımı hakaret olarak algılama sadece aklımı çalıştırıyorum.;

  kuranda (onlar akılsız ve hayvan gibidirler ) der. aklını çalıştırmazsan hayvandan farkın kalmaz değilmi ? sana islamı seçmediğin için söylemiyor bunu sana ölç diyor kainatı ve zeereyi tesadüf varmı diyo !!!!!

  kuranı bir bütün olarak düşüneceksin parçalayamazsın bir kelime ve cümle alarak türlü türlü saçma yorumlar çıkaramazsın tıpkı kainati bir bütün olarak düşündüğün gibi kainatı bölemezsin parçalayamazsın bir bütün olarak ele alman lazım….
  salladın diyelim şu gezegen bizim dünyamızdan farklı dedin in gine atomuna özüne yine dünyamızla aynı şeylerle karşılaşacağın kesin.

  (muahmmed yazdıysa ) yoksa nerden bilecekde yazacakda hz. muhammed bu benzetmeyi…

  inanmayabilirsin islam ve müslümanlarla dalga geçmezsin saygı gösterinki saygı göresiniz !!!

  hz muahmmedin 1400 sene önce okuma yazması yokken kalkıpta bunlarlamı uğraşacaktı. hz isa hz musa da aynı şekilde o kuranı hz muhammed suan bile yaşasaydı bugünkü imkanlara yinede tamamlayamazdı…

  tekrar söylüyorum senin gibilerle dalga geçmeme alay etmeme vesile olduğun için teşekkur ederim….

 10. Nizami
  Eylül 29, 2013, 2:28 pm

  Baya emek sarfetmişsin bunları yazmak için.Ayetleri güzelce sıralamışsın. Ama Muhammedin yazdığı gibi cümleler doğru olmamış. Kuran Allah kelamıdır. Rasulullaha vahyedilmiş, vahy katipleri rasulullahdan dinleyerek onu yazıya geçirmişlerdir. Eğerki müslümansak bize düşen mensup olduğumuz dinin peygamberini saygıyla anmak, onun hakkında daha itinalı konuşmaktır. Yok eğer islam dışı bir dine menzupsak Allah sana hidayet nasip etsin den başka diyeceğim yok.

 11. bismark
  Kasım 14, 2013, 5:21 pm

  nizami bey bence kendi dininizi ve imanınızı sorgulamanız gerekiyor. bu sitede olanlar ve yazılanlar size sakıncalı gelmiyorda benim üslubumu mu beğenmediniz. oysaki kurandaki gerçekleri doğru anladığım şekilde yazıya döktüm bilmeyen sözde müslümanım diye geçinenler gibi bir yerden kopyala yapıştır veya alıntı yapmadım…..

  sizden ricam putlarınızı yıkın kuranın ilk ayetinde dediği gibi OKU emriyle okumaya başlayın…

  ilk önce dininizi öğrenin saygıyla ilk anacağnız varlık bir ve tek olan RABBİMİZ olacaktır…

 12. Haziran 15, 2014, 4:39 am

  Bazı bölümleri doğru olsada kısmen hatalı bilgiler mevcut yazdıklarınızda. Anladığınız gibi anlamlandırmışsınız fakat bu anladığınızı en doğrusu budur diye anlatmak ne kadar doğru bilemiyorum.

 13. Ugur
  Mart 7, 2015, 7:35 am

  Bence yazdıklarından dolayı af dile yada mucize kitap kuranı kerimi bir daha oku ben zebur,tevrat,incil ve kuranı okudum aralarında yaratılış bölümü dışında benzerlik yoktur bununsebebıde kuranda yazdıgı gibi kuran diger kitapları tadıkleyıcı olarak gelmiştir…yorumlarının cogu tutarsız ve yanlış muslumanlıgı ve kuranı malesef anlayamamıssın o yuzden 👎

 14. IBRAHIM KING
  Mayıs 13, 2015, 1:42 am

  ALLAH YARATTIKLARININ NE YAPACAGINI HENUZ YARATMADAN ONCE BILEREK YARATTIGINA GORE VEFAT ETTIKTEN SONRA, ” GEL BURAYA BENIM EMIRLERIME NIYE ITAAT ETMEDIN DIYE SORARSA BU GULUNC BIR DURUM OLMAZMI?

  BENDE ONA YARABBI SEN KENDI YARATTIGININ NEYAPACAGINI VEYA YAPMIYACAGINI BILEREK YARATTIGINA GORE YARATTIKLARINDA BIR IMALAT HATASIMI BEKLIYORDUN? BEN SENIN YARATTIGININ TA KENDISIYIM.NE BIR FAZLA NEDE BIR EKSIKIM, DERSEM ALLAH BANA NE CEVAP VERECEK?

  ONUN ICIN DINLERIN INANDIGI GIBI BIR ALLAH OLMASI HIC MANA KALDIRMIYOR.

 15. Osman
  Mart 6, 2018, 1:14 pm

  İnsan yaratılmamışsa nasıl var olmuştur

 16. Osman
  Mart 6, 2018, 1:42 pm

  Ben size cevap vereyim istediğiniz cevapları öncelikle kuranda insan çamurdan yaratılmıştır diyor ateistler tanrı yoktur deyip kendi düşünceleri ile dünyadaki tüm canlıların çamurdan türediğini söylüyo o halde sen kuranın 7. Yy da söylediği cevabın aynısını veriyosun o halde kim doğru sözlü sizin gibi yalancılarmı yoksa Muhammedin yazdığını söyleyerek iftira attığınız Muhammed mi o kuranda Muhammedin çıkarına zerre kadar birşey yok hiçmi düşünmüyosunuz o adam bu çileyi hiç bir çıkarı olmadan neden çekti yıllarca şehrinden ayrı kalıp savaşlara gitti zaten zengin biri iken tüm servetini ne uğruna harcadı yakınlarını kaybetti sen dün yokken bu gün başı varsın hiç mi düşünmezsin kuranda siz sarsılmayın diye dağları yarattım diyor Allah bilimsel olarak sarsılmamamızın nedeni dünya dönerken dağlar hiçmi okumadın bu dünya düzeni hiç bozulmadan nası devamlı çalışıyo bu var olan herşey yaratılmamışsa nası hep var olur insan bile dün yokken bu gün nası var oldu hiçmi düşünmezsinizde böyle dersiniz eğer allah sizi hiç sınamadan cehenneme atsaydı ona zalim derdiniz allah ise işlemediğiniz bir günahtan dolayı size azab etmez çünkü o çok merhametli çok adaletlidir o büyük arşın yegane sahibidir sen allaha beni bilerek günahkar yarattın şimdi cehenneme mi atacan dediğinde allah sana demiyecekmi ben sana hak ile batılı gösterdim sana akıl verdim aklını niye iyi kullanmadan sen zalimlerdensin bu azabı hak ettin size bişey daha diyecem cehennemde ebedi kelimesi sonsuza kadar anlamında değil orada ateş azabında ne kadar kalacahınızı size söyleyeyim allahın insanı ilk yaradışından kıyamete işde cehennem için allahın kullandığı kuranda ebedi kelimesi yani milyonlarca belki daha fazlası bu kadar süre azaba uğramaktan hiç mi korkmazsınız en fazla 100 yıl yaşayacağınız dünya hayatının sonsuz güzelliklerle dolu sonsuz bir yaşama tercih mi ediyorsunuz allahın intikamı çok yakındır ve ansızın gelecektir…

 17. Gulnihal
  Nisan 24, 2018, 12:19 pm

  sana gönülden katılıyorum kardeşim.

Comment pages

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: