Başlangıç > Dinler > Secenekler ve Secenler

Secenekler ve Secenler


Uc farkli dusunce vardir nasil varolduk sorusuna yonelik. Birince gruba girenlerinki en garanticisidir.

1. Ben bilmem, ilgilenmem de… Bu dusunce sekli, asagidaki ikinci gruba giren dusunce seklinden cok da farkli degildir aslinda. Arastirma ve dusunmeye gerek birakmayan bir iddiayi kabullenmekten yani…

2. Her seyi Tanri yaratti. Neden? Cunku hersey cok duzenli, cok buyuk, boyle bir sey mutlaka bir guc tarafindan yaratilmis olmali…

3. Her sey Big Bang, yani buyuk patlama sonucu ortaya sacilan gaz bulutlari ve parcaciklarin milyarlarca yil boyunca birbirleriyle carpismasi, birlesmesi ve sicak kutlelerin sogumasiyla olustu. Degisim bir surectir ve halen devam etmektedir.

Bu uc madde evrenin nasil varoldugunu irdeleyen uc gorusken, biz insanlarin nasil varoldugu ise cok daha ayri bir tartisma yaratir. Ama yine ayni dusunce tipindeki insanlarin ayni uc gorusu cikar ortaya:

1. Ben bilmem, ilgilenmem de…

2. Hepimizi Tanri yaratti. Neden? Cunku tesadufen olusamayacak kadar mukemmeliz. Mutlaka bir guc tarafindan yaratilmis olmaliyiz…

3. Tek hucreli organizmalarin milyarlarca yil suren degisimi ve dogal secilim yani natural selectionla hayatta kalanlarin evrim sureci sonucu hominid grubuna aidiz.

Soru: “Evrendeki düzen hiçbir şeyin rastlantı sonucu ortaya çıkmadığını göstermektedir. Evrendeki varlıkların kendi kendilerini var etme güçleri yoktur.”

Bu bilgilerin ikisini de iyi değerlendiren kimse aşağıdakilerden hangisine ulaşır?
A) Varlıklardaki düzen onların kendilerini var ettiklerini gösterir.
B) Evrenin varlığının bir başlangıcı yoktur.
C) Evrendeki varlıklar rastlantı sonucu ortaya çıkmıştır.
D) Evren bir yaratıcı tarafından planlı bir biçimde yaratılmıştır.

Bu soru Islam Devleti olmak yerine Laikligi secmis bir devletin, parasiz yatililik ve bursluluk sinavinda ogrencilere sordugu bir soruydu. Soruda bir dusunce, bir yargi veriliyor. Bu yargidan hangi sonucu cikartabiliriz sorusuyla da yaraticinin varligina varmamiz bekleniyor. Yani “yaratiliscilarin dusunce sisteminin sinavda soruyla empoze edilmesi ve baska hicbir sey degildir bu. Ya bu soruyu hazirlayanin kafa yapisinda olup uc dusunce tipinden ikincisini sececektiniz, ya da Islami olmayan Devletin size sunacagi yatililik ve bursa elveda diyecektiniz. Kur’an’daki “sizin dininiz sana, benim dinim bana“nin Muhammed zamanindan baslayarak hic uygulanmadigi, “ya Musluman olur Musluman gibi davranirsin, ya da…” dusuncesinin 1400 yildir gecerli oldugu bugun dahi belli oluyordu.

Evet devlet laik. Insanlarin kimlik kartlarina dinlerini damgalayacak kadar laik. Soruldugunda cogu insan diyecektir ki: “Din, benle tanri arasindadir. Evet oyledir.” Peki neden nufus cuzdaninizda siz dogar dogmaz “Dini: ISLAM” yazisi konur bu durumda? Tuttugu Takim: Besiktas” daha uygun olmaz mi? Veya “Hoslandigi Aktris: Angelina Jolie”? “En sevdigi yemek: Kuru fasulye”?

Devlet, insaninin dinini neden bilmek durumundadir? Trafik cevirmesi yapan bir polis kimlik kontrolu yaptiginda arabada bulunanlarin dinlerini neden bilmek zorundadir? Peki hicbir dine mensup olmayanlar bu haneyi bos biraktirabilir mi? Bos birakildiginda bu insani ne gibi tehlikeler beklemelidir? Yukaridaki sinav sorusunu hazirlayan zihniyette bir ulkede acaba boyle bir girisim yerine sessiz kalip, kabullenmeli midir dogumunuzla sizin adiniza secilen dogmalari?

Sonraki yazimda Evrim konusunu, neden Charles Darwin’in belki de insanlik tarihinin gelmis gecmis en dahi insani oldugunu, onu elestiren yaratiliscilarinsa neden ortaya zekice olabilecek hicbir fikir ortaya atamadigini yazacagim.

Kategoriler:Dinler
 1. Abdullah TUNA
  Ekim 26, 2009, 4:08 am

  maalesef ülkemiz sadece sözde laik ama uygulamada laik olmadığı açıkca görülüyor. Misal neden dini bayramlarda resmi bütün daireler tatil olur üstelik sadece islam dininin bayramlarında…
  Ayrıca birde devlete bağlı diyanet işleri başkanlığı diye bi kurum vardır ki sadece islamiyetle ilgilenir. Sadece islam dini imamlarına devlet tarafından maaş bağlanır bu ülkede hiçbir papaz veya haham devletten maaş falan alamaz. İşte böyle de garip bir ülkede yaşıyoruz 🙂

 2. NoName
  Ekim 26, 2009, 4:16 pm

  Sayın Abdullah Tuna Bey
  Türkiye bir islam ülkesi fakat islam devleti değildir bunun ayrımını yapmak gerek. Türkiye yönetim olarak laikliği benimsemiştir ve değiştirilmez kanun hükmündedir bunu tartışmak bile gereksiz. Bana kalırsa devlet büyük çoğunluğu müslüman olan ülkede dini devletin kontrolüne alarak radikal grupların ülkeye rejime zarar vermesini engelleme amacında. yani diğer bir yönden bakarsak devlet azınlıkların inançlarınıda bir bakıma böylece güvence altına alıyor. Zaten Kuran hükümleri bir çok mezhep ve inanınışın olduğu ülkemizde uygulanamaz. Kimlikte din hanesinin olması tartışılabilir. belki gaip bir ölüm durumunda kişinin öldükten sonraki dini vecibilerinin yerine getirilmesine yönelik olabilir. Ülkemizde herkesin dini özgürlüğü vardır. insan mensubu olduğu dinden çekinmemelidir. bu çekinmeyi gerektirecek bir neden varsa bunu şikayet etmelidir. Bana göre başka din mensuplarınada gereken eğitim desteği verilmelidir. din adamları yetiştirilmelidir çünkü onlarda vergi veriyor sonuçta.. Allah bize adaletli olmamızı emrediyor başka dinden olsalar bile..

 3. Sibirya
  Ekim 26, 2009, 10:41 pm

  Devlet Interneti de kontrolune aliyor, sporu da, dini de… Asil kontrolune almasi gerekenleri de satiyor ona buna, cani kimi isterse tepedekinin. Devlet vatandasin vergisiyle Imam maasi odeyerek nasil azinlik hakki koruyor soyler misin bana Nonamecim? Alevi bi adam, maasinin 40%’ini veriyor vergi olarak, bunun bir kismi da Alevi adamin hayatinda ugramayacagi bir camiinin elektrigine, suyuna, sakalli imaminin maasina gidiyor. Ama Alevinin Cemevine bir sey gitmiyor. Hadi Aleviyi gectik, benim gibi ateist biri, hem de gicik oldugu bir din icin neden parasinin car cur edilmesinden mutlu olsun, haklarinin korundugunu dusunsun? Benim vergimle benim hangi hakkim korunuyor diyanetin dev butcesiyle soyler misin canim benim? 90 bin caminin bana ne faydasi var, ben o camilerin maasli elemanlarinin ne hayrini gorebilirim? Hadi, azinligim ben, soyle bana guzel kardesim?

  Kimlikte din hanesinde de klasik geyigidir siz muslumanlarin “e olurse nasil gomulecek”? Kardees, akil var mantik var. Eger olunun nufus cuzdanini buldularsa zaten olunun ailesine de ulasirlar, yakinina da… Karga tulumba gommez kimse kimseyi… E farzet ki milyonda bir ya bu, ailesi de yok, kimsesi de, dini de yok. E gom kardesim. Kim ne yapicak o cesedin ne yapildigini. Bu kadar geyikce bir savunma olur mu? Nufus cuzdaninda din hanesinin olmasi cok net ve acik bir sekilde fislemedir. Ben gidip nufus mudurlugune ‘silin bunu, cizgi cekin’ desem yapmayacaklar biliyorum. Farzet ki yaptilar, ilk cevirmede o polis beni anamdan dogduguma pisman edecek bunu da biliyorum. E hani ozgurluk? Din ozgurluguymus, Pehhhh 🙂

  Ulkemizde herkesin dini ozgurlugu varmis.. Onun icin bilincli ve programli Yahudi dusmanligi yapilir, hristiyan veya yahudi din adamlari derin derin katledilir… Kiliselerin yanina dugun salonlari yapilir, camiilerin yakinina bile yaklastirilmazken.. Onun icin Islama dev butce ayirir devlet, diger dinlere de allah versin. Onun icin kurban bayrami, ramazan bayrami resmi tatildir, ama hanuka, noel, vs. vs., kiiiimse sallamaz. Sen rahatsin ya, dini ozgurluk var. Kulahima anlat bunu.

  Allah sana adaletli olmani emrettigi gibi baska dinde olanlarin kafalarini kesmeni, ellerini ayaklarini caprazlama kesmeni de emrediyor, yeme bizi bu iyi kalpli musluman laflariyla…

 4. NoName
  Ekim 27, 2009, 2:45 pm

  Sayın Sibirya, İslam dini gerçekten hoşgörü ve barış dinidir. bahsettiğin ayetler savaş durumunda meşrudur. Sosyal hayatta inanmıyor diye insan öldürülmez Yüce Allah şöyle buyuruyor

  “Eğer müşriklerden biri eman ile sana gelirse ona eman ver. Ta ki Allah’ın kelamını dinlesin. (Müslüman olmazsa) sonra onu güven içinde bulunacağı bir yere ulaştır. Çünkü onlar bilmeyen bir kavimdir”

  Bu ayette, müşrikler hakkındaki ilahi rahmetin eserlerini açıkça görmek mümkündür. Demek ki, müşriklere bu dinin güzelliğini görmek, Allahın kelamını dinlemek fırsatı verilmelidir. Çünkü onlar, bu dini bilmeyen bir toplumdur. Onlardan bu şekilde gelenler, İslam beldesinde emniyet içerisinde yaşarlar, gezerler. Müslümanların hallerini gözlemlerler, neticede İslama girmeyebilirler. Kabul etmediğinde “Sen müşriksin” denilip öldürülmez, emniyet içinde vatanına dönmesine yardımcı olunur.

  Tarihen de sabit olan budur ki, müslümanlar savaş haricinde gayr-i müslimleri öldürmemişlerdir Şayet öldüren olmuşsa, bu dinden değil, o şahsın İslamı bilmeyişinden kaynaklanmıştır. Benzeri durum, gayr-i müslim ülkeler için de geçerlidir. Sözgelimi, bir müslüman yabancı bir diyara turist olarak gidip de malından dolayı öldürülmüşse, bunu o ülke insanlarının İslama düşmanlığı şeklinde değerlendirmek doğru olmayacaktır.

  Polisin sana müslüman değilsin diye ceza verme yetkisi yok. olaki böyle bir cahillik yapan oldu ülkemiz hukuk devleti Savcılığa şikayet edersiniz. insan hakkını aramasını bilmeli

 5. NoName
  Ekim 27, 2009, 3:15 pm

  Sayın Sibirya, verdiğin verginin imamlara maaş olarak gitmesini istememende seni haklı buluyorum.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: