Başlangıç > Dinler > Tanri ve Sevgi Uzerine…

Tanri ve Sevgi Uzerine…


Babaannemin bir kedisi vardi, adiysa pek klasik, Tekir. Babaanneme her ziyaretimizde gozlerim onu arardi ilk. Gordugum anda gider oksardim onu. Bir sure sessizce bekler ve oksanmanin verdigi hazla pirlardi usulca. Ne zaman ki sikilirdi, bir sinirle kalkar ve uzaklasirdi yanimdan. Bir defasinda onu o kadar kizdirmistim ki, pencelerini kullanmakta hic tereddut etmemis, beni kollarimda biraktigi ciziklerle cezalandirmisti. Sonrasindaysa kucuk bir cocukta biraktigi hayal kirikligi ve gozyasindan hic de pismanlik duyuyor bir hali yoktu. Bir daha hic sevmedim onu. Yanima gelip sirnastiginda ayagimla ittim onu, affedememisti onu minik yuregim. Haketmedigim bir cezaya carptirmisti beni. Onun yuzunden kedilerden hep cekindim. Hicbir zaman bir kopege duydugum sevgiyi duyamadim bu olaganustu hayvanlara.

Insanlar da tipki kediler gibi hem sevgi ararlar, hem de aradiklari sevgiyi bulduklarinda cabucak usanirlardi. Kizdiklarindaysa tipki kediler gibi pencelerine basvurmaktan cekinmezlerdi. Insanlardan da beni penceleriyle tirmalayan cok oldu. Ama insanlari sevmekten vazgecmedim hic.

Inananlarin Tanrisiysa boyle davranmaktan munezzehti elbet. O sevgi doluydu. Biz insanlar gibi duygusal travmalar yasamaz, bir gunu digerinden farkli olmazdi. Evet boyle olmaliydi. Ya da degil miydi?

– De ki: “Allah katında cezası bundan daha kötü olanları size haber vereyim mi? Onlar, Allah’ın lanetlediği ve gazabına uğrattığı, içlerinden maymunlar ve domuzlar çıkardığı kimseler ile şeytanlara tapan kimselerdir. İşte bunların yeri daha kötüdür ve onlar doğru yoldan daha çok sapmışlardır.” (Maide Suresi, 60. ayet)

Onlar bizi bu şekilde öfkelendirince biz de onlardan öc aldık, hepsini suda boğduk. (Zuhruf Suresi, 55. ayet)

Bu nasil bir nefretti ki, kendi yarattiklarina boylesine sinirlenebiliyor, onlari maymuna veya domuza donusturebiliyordu? Yarattigi bu insanlarin dusuncelerini ve ne yapacaklarini dahi bilirken ve bize bunu “kader” diye aciklarken, nasil olur da olacagini bildigi seyler sonrasinda boylesine hiddetlenebiliyordu? Bir topluma ofkelenip tum yarattigi canlilari nasil olur da soykirima ugratabiliyor, beraberinde sucsuz insanlar ve zavalli hayvanlari bogabiliyordu? (Nuh Tufani) Biz insanlar, hatta belki babaannemin kedisi Tekir, kizdigimizda pisman olabilecegimiz hareketlerde bulunabilirken, herseyin yaraticisi, nasil olur da bizimle ayni hataya dusebiliyordu? Kizdiginda dunyadaki tum canlilari oldurecek kadar hiddetlenebiliyorsa, ileride bir gun, daha da kizarsa, yarattigi evreni de lanetleyerek yok edebilir miydi? Yoksa, yoksa o mukemmel yaratici, o kadar da mukemmel degil miydi? Veya o tanriyi yaratanlar, tanrida biraz da kendi duygularinin esiri olup, sinirlenebilen, intikam alan, yaptigi herseyi bozup yeniden yapmaya karar verecek kadar asabi bir tanri mi yaratmayi tercih etmislerdi?

Sizi asabi Tanrinin ofke dolu ayetleriyle basbasa birakiyorum ki onun ofkesini daha iyi anlayabilesiniz. Bir sonraki yazida gorusmek uzere…

(Ayetlerin hepsi, her zaman oldugu gibi Diyanetin Kuran cevirisindendir.)

– Allah’a karşı gelmekten sakınanları Rahmân’ın huzurunda bir elçiler heyeti gibi toplayacağımız, suçluları da suya koşan susuz develer gibi cehenneme sevkedeceğimiz günü düşün!  (Meryem Suresi, 85-86. ayetler)

Yemin edip duran, aşağılık, daima kusur arayıp kınayan, durmadan söz taşıyan, iyiliği hep engelleyen, saldırgan, günaha dadanmış, kaba saba; bütün bunların ötesinde bir de soysuz olan kimseye mal ve oğulları vardır diye, sakın boyun eğme. (Kalem Suresi, 10-14. ayetler) (Asagilik ve soysuz kelimeleri, tanriya hic yakismiyor. Ozellikle, o soysuz dedigi insanin soyunu belirleyen kendisiyken…)

Kahrolası insan! Ne nankördür o! (Abese Suresi, 17. ayet)

Yahudiler, “Üzeyr Allah’in ogludur” dediler. Hiristiyanlar ise, “Isa Mesih Allah’in ogludur” dediler. Bu onlarin agizlariyla söyledikleri sözleridir. Onlarin bu sözleri daha önce inkar etmis kimselerin söylediklerine benziyor. Allah onlari kahretsin. Nasil da haktan çevriliyorlar! (Tevbe Suresi, 30. ayet) (Allah onlari kahretsin ifadesi, ayetin yazarinin Allah oldugu dusunuldugunde ironik degil de nedir?)

Onlari gördügün zaman kaliplari hosuna gider. Konusurlarsa sözlerine kulak verirsin. Onlar sanki elbise giydirilmis kereste gibidirler. Her kuvvetli sesi kendi aleyhlerine sanirlar. Onlar düsmandir, onlardan sakin! Allah onlari kahretsin! Nasil da  çevriliyorlar! (Munafikun Suresi, 4. ayet)

Çünkü o, düsündü tasindi, ölçtü biçti. Kahrolasi nasil da ölçtü biçti! Yine kahrolasi, nasil ölçtü biçti! Sonra derin derin düsündü. Sonra yüzünü eksitti, kaslarini çatti. Sonra arkasini döndü ve büyüklük taslayip söyle dedi: “Bu ancak nakledilegelen bir sihirdir.” “Bu, ancak insan sözüdür.” Ben onu “Sekar”a (cehenneme) sokacagim. Sekar’in ne oldugunu sen ne bileceksin? Geride bir sey koymaz, birakmaz. Derileri kavurur(Muddessir Suresi, 18-29. ayetler) (Allah o kadar kizmis ki, kahrolasi diye lanetlemekle sakinlesmiyor ve bir kez daha tekrara gerek duyuyor…)

Ebû Leheb’in elleri kurusun. Zaten kurudu. (Tebbet Suresi, 1. ayet) (Bu surede de Muhammed’in oz amcasi Ebu Leheb’e oyle bir ofke ve nefret var ki, 1400 yildir tum muslumanlar bu adama lanet yagdiriyor namazda bu sureyi okuyarak. Acaba sevgi dolu zavalli anneannecigim, gunde 5 kez, gozleri yasararak okudugu bu duada bir insana boylesine lanetler yagdirdigini biliyor mudur? Hic sanmiyorum…)

Kategoriler:Dinler
 1. Ahmet_
  Ocak 15, 2010, 8:24 am

  Hahah gerçekten Janos ne kadar da haklısın! Halbuki Tanrı insanlara “siz istediğinizi yapın, birbirinizi kesin biçin öldürün, bana küfredin, ben sizin aranızda adalet yayılsın diye türlü kötü huydan kurtulmanız için elçi göndereyim siz onları öldürmeye kalkın ama olsun ben öyle sevgi dolu öyle merhametliyim ki sizi affederim” demeliydi değil mi hahaha 😀 Böyle bir Tanrı’nın insanlar üzerinde ne kadar otoristesi olabilir ki? Tanrı böyle dese insanlar ne kadar sakınırdı ki?

 2. Düşünen İnsan
  Eylül 24, 2018, 12:37 pm

  Sevgili Ahmet o nasıl özürlü bir argüman. Nefret ettirdiniz insanlıktan yemin ederim nasıl bir fikirsizlik nasıl bir bomboşluktur bu.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: