Başlangıç > Dinler > Amin (Amen) ne demektir?

Amin (Amen) ne demektir?


– Bir Musluman, duasini tamamlar ve soyler bu kelimeyi… “Amin” kelimesi agzindan cikarken elleriyle tum yuzunu kapatir ve alindan ceneye dogru bir sivama hareketiyle tamamlar dini rituelini.

– Bir Hristiyansa parmak uclariyla hac isaretini yapar dua rituelini bitirip “Amen” kelimesi agzindan dokulurken.

– Peki ne demektir birbirine bu kadar cok benzeyen, anlam olarak da ayni olabilecegini dusunebilecegimiz bu dort harfli kelime?

– Acaba ettigimiz duanin bittigini bildirmemiz mi gerekmektedir Tanriya? Sadece “bitti” dersek de olur mu?

– Bu kelime bir nevi bilgisayar kodlarindaki “Enter” komutu gibi midir? Veya yazilmis bir emaili gondermeye yarayan “Send” veya “Gonder” dugmesi gorevi mi gorur? Soylenmedigi takdirde dualarimiz isleme sokulmayacak midir?

– “Bitti” veya “amin” demezsek Tanri acaba farkedemeyebilir mi dua etme islemimizin sonlandigini?

– Kuran’da “amin” kelimesi gecer mi?

– Eski Misir Tanrisi Amon-Ra’nin bu isle bir ilgisi olabilir mi acaba?

Sorularimizi daha fazla uzatmadan biraz tarihe girelim isterseniz….

M.O. 14. YY’da Misir Firavunlarindan Amenofis (diger ismiyle Amenhotep IV) ve karisi Nefertiti, monoteizmi (tek tanricilik) benimser ve yeri ve gogu yaratan tek Tanrinin Aton (Aten) oldugunu kabul eder. Kendi ismini de Akhenaton (Aton’un hizmetkari) olarak degistirir. Tarihteki ilk tek tanri inancini icad etmesiyle bilinse de olumunde sonra Amon rahipleri tarafindan izleri buyuk olcude silinir. Amon rahipleri bununla da kalmaz, Akhenaten’in oglu Tutankhaten (Aten’in yasayan goruntusu) ismini de Tutankhamun (Amun’un yasayan goruntusu) olarak degistirirler. Resimde Akhenaten, karisi Nefertiti ve oglu (soldan ikinci) Tutankhamun ile tek Tanri Aton’a ibadet ederken gorulur.

Aton

Acaba Akhenaton’un izleri silinmeye calisilmasa, su anda dua sonlarinda Amin yerine Atin diyebilir miydik? 🙂

Amen

Ahkenaton’un olumu (oldurulusu daha dogru bir ifade olurdu aslinda) ile Amon rahipleri tarafindan en buyuk Tanri yeniden Amon (Amun, Amoun, Amen) olarak kabul edilir ve cok tanrili dine donus yapilir. Amon’un diger tanrilardan en buyuk farki yoktan varolmus olmasi ve diger tanrilar gibi anne babasinin olmamasidir. Amun, tanrilarin krali olarak kabul edilir ve tek tanrili dine biraz da olsa vurguda bulunur. Osiris ile birlikte en cok kayida sahip oldugumuz Misir tanrisidir.

Bolgeyi gezen Yunan tarihcileri, Amun’un kendi tanrilari Zeus’un karsiligi olduguna karar verirler.

Amun onem kazandikca diger bolgelerin Tanrilariyla da ozdeslestirilecek ve nihayetinde Amun’un aslinda Ra’yi da temsil ettigine karar verilecek, ismi de Amun-Ra (Amen-Ra) olarak bilinmeye baslanacaktir. Ra, gunesin gorunen yuzunu temsil ederken Amun ise Gunesin gizemli yuzunu temsil edecektir.

Zamanla Isis ve Osiris onem kazandikca Amun’un popularitesi azalacak ama nihayetinde onlarin ogullari olan Horus’la ozdeslestirilerek tekrar eski onemini korumayi basaracaktir.

Misir disindaki bolgelerde de Amun’a benzer isimlerle tapilinacak, Amen ismiyse ‘Amane’, ‘Arkamane’, ‘Ammonia’, ‘Ammonite’ gibi formlar alacaktir. Libya’da ‘Amun’, Yunan’da ‘Ammon’ olarak tapilacak ve ugruna tapinaklar yapilacaktir. Romalilar antik Libya’daki Jupiter Amun tapinagindan topladiklari ‘Amonyum Klorid’e (NH4CI) “Amun’un tuzu” diyeceklerdir. Beynimizdeki hippocampus (hafiza bolumune)(long term memory) bolgesine sekil olarak koc boynuzunu anirdigi ve Amun tanrisinin sembollerine benzedigi icin “cornu ammonis” denilecektir.

Amen kelimesi Ibranice’de Ingilizce cevirisiyle “So be it” yani kabaca “oyle olsun” anlaminda kullanilir. Tabii orijini yukarida anlatildigi uzere, Misir’da bir zamanlar yasamis bir toplumun (Yahudiler), en buyuk Tanri kabul edilen Amen’e ibadet aliskanliklarindan kurtulamama olmalari oldukca nettir. Yahudiligin etkisiyle ve Misir inanclari senteziyle dogmus bir din olan Hristiyanlikta da pek tabii “Amen” kelimesi atlanmamis, dualarin sonunda ifade edilecek sekilde muhafaza edilmistir. Hem eski Ahitte (Tevratlar), hem de Incil’de ‘Amen’ kelimeleri defalarca kez kullanilmistir. Incil’de Isa’ya karsilik gelecek sekilde “Amen” kelimeleri gecer.

Gelgelelim Islam’a… Her zamanki gibi Muslumanlarin cok sevgili peygamberi Muhammed, dogup buyudugu bolgede inanis ve kulturleriyle hayli etkili olan Yahudilik ve Hristiyanliktan begendiklerini alir begenmediklerine “tu kaka” derken, “Amen” kelimesini de, pek hosuna gitmis olacak ki, “Amin” olarak kullanmaktan cekinmez. Ama Muslumanlarin bilmedigi bir noktaysa, “Amin” kelimesi Kuran’da bir kez olsun gecmez. Bir sonraki namazinizi kilarken okudugunuz Fatiha suresinin sonunda uzun uzun “Amin” cekerken eski Misir Tanrisi Amon-Ra’ya seslendiginizi unutmayin… 🙂

Bir sonraki yazida gorusmek uzere…

Kategoriler:Dinler
 1. Mart 27, 2014, 2:02 pm

  🙂 Cok soyledim ama yine soyleyeyim. Zehra, masmaviro kafasindakiler icin. Bu sitenin hedef kitlesi icerisinde siz yoksunuz. Yaptiginiz yorumlarla aslinda benim amacima hizmet eidyorsunuz sadece. Suphesi olanlara kimlerle birlikte olduklarini gosteriyorsunuz. Bunun icin tesekkur ederim.

  Bir yerlerde bir sey duyup koru korune gitmekse dinin ve inancin tam olarak tanimidir. Kendinizi cok guzel tarif etmissiniz.
  AmenRa

 2. c
  Temmuz 8, 2014, 6:30 pm

  Cok zavallisiniz.

 3. anka Kuşu
  Nisan 30, 2015, 4:28 pm

  Açıkcası her din bozulmaya müsaittir .Müslümanlar genelde hristiyanlara sizin dininiz bozulmuş derken kuranı gösterirler .Elbette en doğrusunu yaratıcımız Allah bilir .Ama yazıda anlatılanlarda islamında bozulabileceğini göstermiştir .
  Dediğimi yanlış anlamayın açıkca yazıyorum : Kuranı kerim bozulmamıştır .Bozulmaması için pek çok önlem alınmıştır ama hadisler gibi şeylerde bozulma ihtimali yüksektir ki hadisler hz peygamberimizden yüzlerce yıl sonra yazılmış kulaktan kulağa geçmiş bilgilerdir .
  Amin Amen Amon benzerliğin tesadüf olabileceği gibi bozulma sonucu olma olsılığıda vardır .

  Kişisel kanaatim niyet önemlidir kimse orada RA için dua etmiyor .Ama araştırılması gereken değerli bir konu.

  şunuda ekleyeyim nazar boncuğu denen şey hristiyanlarda yok ama bizim evlerimizde bolca var .Mavi renkli göz simgesi yine amonun simgesidir .Bu sadece bir tesadüfte olabilir .

 4. hakki
  Aralık 18, 2015, 1:33 am

  Bu ne terbiyesiz bi yazi. Nerenden uydurdun bunlari.

 5. Nusret
  Ocak 22, 2016, 10:44 pm

  Muhammed (s.a.s.) begendigini alir beğenmedigine tu kaka dermiş, demişsin, ve amin deyince ra denilen tanrıya senleniyorsunuz diye ilave etmissin.
  1. Sen islam’ı bilmeyen birisin, çunki islamda ALLAH’dan başkasına yakarış şirktir yani en büyük günah.

  Yine bana şöyle emredildi: “Hakka yönelen bir kimse olarak yüzünü dîne çevir. Sakın Allah’a ortak koşanlardan olma. Allah’ı bırakıp da sana ne fayda ve ne de zarar verebilecek olan şeylere yalvarma. Eğer böyle yaparsan, şüphesiz ki sen zâlimlerden olursun.” yunus süresi 105, 106 ve 107. Ayetler.

  Onlar, Allah ile beraber başka bir ilâha kulluk etmeyen, haksız yere, Allah’ın haram kıldığı cana kıymayan ve zina etmeyen kimselerdir. Kim bunları yaparsa ağır azaba uğrar.Furkan68. Ayet.

  Öyle ise sakın Allah ile beraber başka bir ilâha yalvarma, sonra azaba uğratılanlardan olursun! Şuara 213.ayet .
  Bu ayetler gereği müslüman ALLAH ‘dan başkasına yalvaramaz .
  Senin dediğin gibi olsa idi muhammed (a.s.)’a cağında yaşayanlar demezmiydi? Senin kitabında bu ayetler var sense ra ya sesleniyorsun.

  2. Amon la amin aynı kelime degil , diyelimki aynı anlama geliyor, müslümanlar amona seslenmek için soylemiyor, ki söylerler se müslüman olamazlar.

  3. Senin putunun adlarından biri Mustafa diye, ben bugün Muhammed Mustafa’nin Mustafa ismiyle bahsedince senin putunumu kast etmiş olucam .

  Son olarak seni ve tüm okuyucuları düşünmeye ve aklı kullanmaya davet ediyorum, Akıl bi araç tir doğruyu bulmanızı saglayab, doğru kullanınca hakikate ulaştıran.
  Hakikate ulaşıp tabi olanlara selam olsun.
  Bismillah
  11.51 –
  Ey kavmim! Ben buna karşı sizden bir ücret istemiyorum. Benim ücretim, ancak beni yaratana âittir. Hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız? Hud süresi 51. Ayet.

 6. Sinan
  Ocak 24, 2016, 3:49 am

  Amin Kullandığımız yüzlerce kelimeden sadece bir tanesi. Namazda veya duada bundan başka birçok kelime var kullandığımız.
  Kunut dualarında vs. Önemli olan bu değil zaten. Bahsettiğiniz konu çok basitçe düşünüldüğünde Kuran da arap dili ile yazılmış Arapça olarak tanınan bir kitap. Ancak arap dilini oluşturan birçok kelimeenin de tarihte başka dillerden ve kültür birikimlerinin aktarılmasıyla oluşmuş ses kümelerinden gelmesi mümkün ve araştırırsak buna her dilde sıkça rastlıyoruz.
  Sizin anlayamadığınız konu bir dil veya kelimenin insanlar tarafından ibadet için veya küfür için kullanılması o dinin bozulması yozlaşması anlamına gelmez. Kullanan insanın yozlaşması anlamına daha çok gelir.
  Benim anlayamadığımsa bu kelimenin kullanılmasının Ra ya dayandırılmasındaki ısrarınız.
  Ben şimdi ‘amin’ yerine tasdik ettim desem de farketmez diye düşünüyorum ama siz Amin dersem bilmeden Ra tapan olacağımı ima etmişsiniz. İkincisi de dinimin yozlaştığını iddia etmişsiniz. Ben şimdi tanrıma teşekkür etsem veya elhamdülillah desem bence birşey farketmez. Ama kelime türkçe olunca siz bunu şamanizme de bağlayabilirsiniz diye şüphe oluştu içimde…

 7. Şubat 2, 2016, 8:47 am

  Janos mu Janoş mu? ve bu nick`in sebebi/anlami nedir? Allah inancin yoksa seni Amin kelimesi neden alakadar eder?

 8. kemal
  Mayıs 29, 2017, 5:32 pm

  Hz.ademden hz.muhammed’in zamanina kadar 52 bin yeryüzüne peygamber geldi.Yeryüzünde daha önce yaşayan bütün kavimlere peygamber geldi.52 bin peygamber aynı ALLAH’a imana çağırdı ALLAH C.C tektir hz.adem’in hz.Musa’nin hz.Isa’nin hz.muhammed’in vs hepsinin RABBI ALLAH’TIR.ISLAM EN SON DİNDİR EĞER HİRİSTİYANLAR ALLAH’A ORTAK KOSMASAYDİ YANİ HASA ALLAH’IN OĞLU İSA DEMESEYDİLER KAFİR OLMAZDILAR?..

 9. sıradan
  Aralık 1, 2017, 8:38 am

  Bilmediğin şeylere yazı yazma sonra üzülürsün. İki şey okuyup her konuda ahkam kesenlere bizde kitap yüklü katırlar deniyor.
  Öğren ” ibranicede inanç sözcüğünün karşılığı emin olmak anlamına gelen emuna dır. İman ile aynı kökten gelir. Arapçada kök incelemesini biliyorsan sesli harfleri çıkartır bakarsan aynı kökten olduğunu da anlarsın.
  Amen “eminin ki” anlamına gelir. (hiç şüphesiz)olarakta çevirebilirsin.
  Senin pularına sövmüyorum çünkü Allah izin vermiyor. Sanada putlarınada en ufak bir saygı duymuyorum.
  Tagutuna inanıyorsan yayınlarsın.

 10. Acemi Leylek
  Eylül 9, 2018, 4:47 am

  İlginç bir konu açmış bu sitenin adminş Arkadaşlar güzel tartışıyorsunuz ama hiç kimse kimseye tahammül edemiyor unutulmamalıdır ki tahammül edemeyeni Yaradan sevmez 🙂 )))

 11. Sahin
  Mayıs 4, 2019, 11:14 am

  Ben islam yada hristiyanlikta bilmem ama ibranice de אמן köku emin olmak, güvenmek manasina gelir zaten dilimize giren Emin ismi de bunun sebebidir elbette bir çok kişi neden Amin dedigini bilmez ama ibraniler çok iyi bilir. Turkler Arapça etkisiyle Amin der aslinda demeleri gereken söz dua sonu Emin
  Bu yorumla duanin olacagindan eminim
  Yada Tanriya guvenirim olabilir.
  Yazin guzel tebrik ederim ben kelimenin etimolojisine degindim o vakitler belki Amen boyle dogdu ama sonraki süreç dil bakimindan boyle esenkalin.

Comment pages
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: