Başlangıç > Dinler > Amin (Amen) ne demektir?

Amin (Amen) ne demektir?


– Bir Musluman, duasini tamamlar ve soyler bu kelimeyi… “Amin” kelimesi agzindan cikarken elleriyle tum yuzunu kapatir ve alindan ceneye dogru bir sivama hareketiyle tamamlar dini rituelini.

– Bir Hristiyansa parmak uclariyla hac isaretini yapar dua rituelini bitirip “Amen” kelimesi agzindan dokulurken.

– Peki ne demektir birbirine bu kadar cok benzeyen, anlam olarak da ayni olabilecegini dusunebilecegimiz bu dort harfli kelime?

– Acaba ettigimiz duanin bittigini bildirmemiz mi gerekmektedir Tanriya? Sadece “bitti” dersek de olur mu?

– Bu kelime bir nevi bilgisayar kodlarindaki “Enter” komutu gibi midir? Veya yazilmis bir emaili gondermeye yarayan “Send” veya “Gonder” dugmesi gorevi mi gorur? Soylenmedigi takdirde dualarimiz isleme sokulmayacak midir?

– “Bitti” veya “amin” demezsek Tanri acaba farkedemeyebilir mi dua etme islemimizin sonlandigini?

– Kuran’da “amin” kelimesi gecer mi?

– Eski Misir Tanrisi Amon-Ra’nin bu isle bir ilgisi olabilir mi acaba?

Sorularimizi daha fazla uzatmadan biraz tarihe girelim isterseniz….

M.O. 14. YY’da Misir Firavunlarindan Amenofis (diger ismiyle Amenhotep IV) ve karisi Nefertiti, monoteizmi (tek tanricilik) benimser ve yeri ve gogu yaratan tek Tanrinin Aton (Aten) oldugunu kabul eder. Kendi ismini de Akhenaton (Aton’un hizmetkari) olarak degistirir. Tarihteki ilk tek tanri inancini icad etmesiyle bilinse de olumunde sonra Amon rahipleri tarafindan izleri buyuk olcude silinir. Amon rahipleri bununla da kalmaz, Akhenaten’in oglu Tutankhaten (Aten’in yasayan goruntusu) ismini de Tutankhamun (Amun’un yasayan goruntusu) olarak degistirirler. Resimde Akhenaten, karisi Nefertiti ve oglu (soldan ikinci) Tutankhamun ile tek Tanri Aton’a ibadet ederken gorulur.

Aton

Acaba Akhenaton’un izleri silinmeye calisilmasa, su anda dua sonlarinda Amin yerine Atin diyebilir miydik? 🙂

Amen

Ahkenaton’un olumu (oldurulusu daha dogru bir ifade olurdu aslinda) ile Amon rahipleri tarafindan en buyuk Tanri yeniden Amon (Amun, Amoun, Amen) olarak kabul edilir ve cok tanrili dine donus yapilir. Amon’un diger tanrilardan en buyuk farki yoktan varolmus olmasi ve diger tanrilar gibi anne babasinin olmamasidir. Amun, tanrilarin krali olarak kabul edilir ve tek tanrili dine biraz da olsa vurguda bulunur. Osiris ile birlikte en cok kayida sahip oldugumuz Misir tanrisidir.

Bolgeyi gezen Yunan tarihcileri, Amun’un kendi tanrilari Zeus’un karsiligi olduguna karar verirler.

Amun onem kazandikca diger bolgelerin Tanrilariyla da ozdeslestirilecek ve nihayetinde Amun’un aslinda Ra’yi da temsil ettigine karar verilecek, ismi de Amun-Ra (Amen-Ra) olarak bilinmeye baslanacaktir. Ra, gunesin gorunen yuzunu temsil ederken Amun ise Gunesin gizemli yuzunu temsil edecektir.

Zamanla Isis ve Osiris onem kazandikca Amun’un popularitesi azalacak ama nihayetinde onlarin ogullari olan Horus’la ozdeslestirilerek tekrar eski onemini korumayi basaracaktir.

Misir disindaki bolgelerde de Amun’a benzer isimlerle tapilinacak, Amen ismiyse ‘Amane’, ‘Arkamane’, ‘Ammonia’, ‘Ammonite’ gibi formlar alacaktir. Libya’da ‘Amun’, Yunan’da ‘Ammon’ olarak tapilacak ve ugruna tapinaklar yapilacaktir. Romalilar antik Libya’daki Jupiter Amun tapinagindan topladiklari ‘Amonyum Klorid’e (NH4CI) “Amun’un tuzu” diyeceklerdir. Beynimizdeki hippocampus (hafiza bolumune)(long term memory) bolgesine sekil olarak koc boynuzunu anirdigi ve Amun tanrisinin sembollerine benzedigi icin “cornu ammonis” denilecektir.

Amen kelimesi Ibranice’de Ingilizce cevirisiyle “So be it” yani kabaca “oyle olsun” anlaminda kullanilir. Tabii orijini yukarida anlatildigi uzere, Misir’da bir zamanlar yasamis bir toplumun (Yahudiler), en buyuk Tanri kabul edilen Amen’e ibadet aliskanliklarindan kurtulamama olmalari oldukca nettir. Yahudiligin etkisiyle ve Misir inanclari senteziyle dogmus bir din olan Hristiyanlikta da pek tabii “Amen” kelimesi atlanmamis, dualarin sonunda ifade edilecek sekilde muhafaza edilmistir. Hem eski Ahitte (Tevratlar), hem de Incil’de ‘Amen’ kelimeleri defalarca kez kullanilmistir. Incil’de Isa’ya karsilik gelecek sekilde “Amen” kelimeleri gecer.

Gelgelelim Islam’a… Her zamanki gibi Muslumanlarin cok sevgili peygamberi Muhammed, dogup buyudugu bolgede inanis ve kulturleriyle hayli etkili olan Yahudilik ve Hristiyanliktan begendiklerini alir begenmediklerine “tu kaka” derken, “Amen” kelimesini de, pek hosuna gitmis olacak ki, “Amin” olarak kullanmaktan cekinmez. Ama Muslumanlarin bilmedigi bir noktaysa, “Amin” kelimesi Kuran’da bir kez olsun gecmez. Bir sonraki namazinizi kilarken okudugunuz Fatiha suresinin sonunda uzun uzun “Amin” cekerken eski Misir Tanrisi Amon-Ra’ya seslendiginizi unutmayin… 🙂

Bir sonraki yazida gorusmek uzere…

Kategoriler:Dinler
 1. Dindar Kalfa
  Şubat 15, 2010, 6:59 pm

  Boş işlerle uğraşıyosun yazar..

 2. sabri dino
  Şubat 16, 2010, 5:50 am

  sizin derdiniz nedir kime hizmet ediyorsunuz yoksa şeytanın katipliğinimi yapıyorsunuz bu zırvalıklara kendiniz bile inanmıyorsunuz ben sadece yaşasın cehennem sizin gibi kafirler için derim

 3. Bir Dost
  Şubat 17, 2010, 4:20 pm

  Dindar Kalfa ve Sabri Dino:

  Madem oyle, o zaman su isin dogrusunu yazsanizda ogrensek?

 4. Furkan Polat
  Şubat 18, 2010, 1:28 am

  Zırva, saçmalık v.s demekten kolay şey olmadığı açık. Bildiğinizi yazın arkadaşlar. Aksini iddia edemiyorsanız da susun lütfen.

 5. Özgür Birey
  Şubat 19, 2010, 2:19 am

  Janos kardeş, bu boş eleştiri yapanlara aldırmayın siz. İnsanları artık baskıyla ve şiddetle susturamadıkları bir çağa ayak uydurmakta güçlük çeken, ortaçağdan kalma pek değerli dogmalarıyla çelişen herhangi bir şeyi görmek ve duymak istemeyen bir zihniyetteki kişiler bunlar. Bilime, araştırmaya, mantık yürütmeye, ve özgür düşünceye önem vermeyen, hatta onlara karşı çıkan bu ilkel zihniyetin 21. yüzyılda yeri yok.

  Yazılarınızı takdir ediyorum. Fakat Türkçe harfleri kullanabilirseniz yazılarınız daha okunaklı ve başkalarıyla paylaşılmaya daha uygun olacaktır.

  Eğer Türkçe klavye sorun oluyorsa yazılarınızı yazdıktan sonra şu sitede otomatik olarak Türkçe karakterli hale getirebilirsiniz:
  http://www.hlst.sabanciuniv.edu/TL/deascii.html
  Yalnız 880 karakterden sonrasını kesiyor gibi görünüyor, o yüzden parça parça çevirmek gerekiyor. Bir de çeviremediği (çift karşılıklı) bazı kelimeler olabilir (mesela “oldu”). O yüzden üzerinden geçip bir kontrol etmek gerekiyor. İleride yazacağınız yazıların yanında mevcut yazılarınızı da bu şekilde Türkçe karakterli hale getirebilirseniz çok güzel olur. (Gerekirse yardımcı olabilirim).

  Bir de mümkün olduğunca yazılarınızda kullandığınız kaynakları en altta sıralamanız hem yazıları daha ikna edici kılmak açısından, hem de konuyu araştırmak isteyenlere kaynak göstermek açısından faydalı olacaktır.

  Saygılar.

 6. Şubat 19, 2010, 10:52 am

  Ozgur Birey, cok tesekkur ederim yorumunuz ve onerileniriz icin. Turkce karakter kullanimi onerinizi uygulamaya koyacagim ilk firsatta. Kaynak gostermek konusunda ben de kendime hep kiziyorum unuttugum icin listelemeyi. Sanirim yaziyi bir an once yukleme telasiyla arada kayniyor cogu zaman. Onu da duzeltirim umarim en kisa sure icinde.

 7. Özgür Birey
  Şubat 21, 2010, 10:32 pm

  Janos, daha iyisini buldum (bunda sınır 5000 karaktermiş):
  http://www.seslisozluk.com/yazim-turkcelestir/
  Bu da %99’unu çevirebildiğini yazıyor. Yine sonradan yazının üzerinden geçmek gerekiyor yani.
  Önerilerimi dikkate aldığınız için teşekkürler.

 8. burcu
  Mart 3, 2010, 3:32 pm

  janos arkadaşım sen sanki din hz isa hz muhammed yada hz musa ile başlamış gibi konuşuyorsun ondan önce de din vardı ismi a dı, b di, c di farketmez allah inanışı dini bu peygamberlerle başlamadı bu peygamberler sadece gunumuzde en cok bilinenler mısırlılar donemınden oncede peygamberler iniyordu insanlar tek tanrılı dine donduruluyordu zaten bilinen bir kelimeyi yada inanışı alıp tekrar kullanılmasında yanı akenoton bu kelımeyı sallayıpta uydurmadı zaten değilme ben bir kelime sallim tek tanrılı bir din sallıyayım demedi herhalde değilmi bu zaten biliniyordu o seçimini yaptı o yuzden aslında ben senın bu yazında dine karşı bişey göremedim yani senın yazını gerektirecek bir neden göremiyorum ayrıca kuranın hiç bir yerinde amin gecmez neden gecsinki kuranı okuduğunu varsayıyorum bu yazıları yazabilmen için en azından duşmanını incelemiş olman lazım neden amin dicekki kuran .amin kelime olarak ne demektir kabul et kabul buyur genel olarak anlamı budur allah sana seni cehhenneme koyacam amin ,eskiler şu yuzden mahfoldu amin mi diyecekti allahın senden onay almasına gerek yok senın ondan onay alman gerekli o yuzden sen amin dersin ayrıca allah sana sen amin demedin şimdi kafana şimşekler düşürecem demez amin deme sende duanı et arkasındanda allahım yanlış okduysam yada eksikle boyle kabul et de yada allahım su duamı kabul et de. amin de diye sana emredilmiyor zaten sunuda solim tabiki dort kitapta birbirine benzicek hatta aynı olamak zorunda bozulmalar yuzunden suan farklılıklar var aynı olmasa allah bu yuzyıl istediğini ,söylettiğini gelecek yuzyılda değişik istiyecek olsa zaten o zaman sana laf duşer çünkü dersinki allah neden o zaman oyuncak gibi isteklerini emirlerini dualarını değiştiriyor anca boyle bır ozellik ınsanda olabilir allah da değil dort kitapta aynı emirler aynı yasaklar aynı şeyler olması zaten dını kuvvetlendırır senın dediğin gibi zayıflatmaz gene ustune basa basa diyorum bugune kadar cahil inanışlı ınsanlar yuzunden dinler yanlış anlaşıldı istersen amin deme hiçbir dua öğrenme allah sana bunları arapça farsca ingilizce öğreneceksin demiyor ibadet ederken istersen sadece benım adımı an diyor ibadetini şükranını göster diyor ilerletmek istersen sana kalmış diyor amin kelimesine takılıp kalma zaten öyle bır zorlayıcılıkda yok zaten dınımızde ama sakın beynını yıkamaya calısan ınsanlarada ınanma yoksa boyle dinden çıkarırılar ınsanı yazık olur sorunun cevabı şu dinde şekilcilik yok istersen amuda kalkıp oku ellerini açma bu hareketlerin yapılması sadece insanın duygularını yğunlaştırır insanların kattıkları şeylerdir yoksa mecburiyeti yok meraklanma insanlar bazı şeyleri katarken birbirlerinden esirlenirler evet şekillere takılma bence allah doğruyu bulmanda yardımcın olsun

 9. Mart 3, 2010, 4:16 pm

  Sevgili Burcu,

  Senin cok zeki bir insan oldugunu ama yeterince cesur olmadigini tahmin ediyorum. Kendince zeki saptamalarda bulunuyor ama cesur olmadigin icin zekani bu saptamalarla daha iyi sentezler yapmada kullanamiyorsun. Icinde bulundugun ortamda bunu yapman da pek tabii zor. Ozellikle inandigin dinde “yarim akilli” veya daha asagi seviyede kabul edildigin icin bunu yapman daha da zor. Ama bu gibi Internet ortamlarinda kendini ifade edebilmen de aslinda nispeten sansli oldugunun gostergesi. Ornegin su kizin yerinde de olabilirdin. (O da senin gibi bir muslumandi, o da senin gibi “yarim akilli” veya asagilanan birisiydi, yani kadindi. Ama o, icinde bulundugu toplum “daha musluman” oldugu icin senden daha sanssizdi. Izle videoyu izlersen, sonra devam edersin yorumumu okumaya: http://www.facebook.com/video/video.php?v=1222351831315&ref=nf

  Dort kitap konusundaki yorumuna gelelim. Tahmin ediyorum Kuran dahil bu bahsettigin “dort” kitabin hicbirini okumuslugun yok. Zaten olsaydi, aslinda dort tane kitap diye bir seyin olmadigini bilirdin. Mesela Incil denince hangi Incilden bahsediyorsun? Hangi bozulmadan bahsediyorsun? Orijinalini Allah mi yazmisti? Tevrat diyince tek bir Tevrat kitabindan mi bahsediyorsun? Yazari kimdi? Dorduncu olarak sana ogretilen kitap sanirim Zeburdur. Yazari da Davut diye biliyorsun muhtemelen. Davut bir peygamber midir? Yoksa sarki soyleyen guzel sesli bir komutan mi? Yazdigi siir kitabina mi Zebur diyorsun acaba? Dort kitapta ayni emirler oldugunu nereden cikarttin?

  Kuran’da “amin” kelimesinin gecmemesinin sebebi, yazarinin Allah olmasidir diyorsun. Peki, sana en bilinen sureyi yazayim:

  Rahmân (ve) rahîm (olan) allah’ın adıyla.
  Hamd (övme ve övülme), âlemlerin rabbi allah’a mahsustur.
  O, rahmândır ve rahîmdir.
  Ceza gününün mâlikidir.
  Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız.
  Bize doğru yolu göster.
  Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil!

  Tanimissindir sanirim. Evet, Fatiha suresi. Simdi tekrar oku bu sureyi.. Sence bu cumlelerin oznesi kim? Bu cumlelerin sahibi Allah mi?

  Rahmân (ve) rahîm (olan) allah’ın adıyla. (Neden basladigi bir sureye ucuncu tekil olarak kendini koyuyor?)
  Hamd (övme ve övülme), âlemlerin rabbi allah’a mahsustur. (???)
  O, rahmândır ve rahîmdir. (Allah kendisi icin “O” mu diyor? Ben rahman ve rahimim dese daha dogru olmaz miydi? Yazari kendisi ya!!!)
  Ceza gününün mâlikidir. (Yine kendisi icin ucunce tekil sahisi kullaniyor…)
  Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız. (Burda “sana” derken kimden bahsediliyor. Eger bahsedilen Allah ise, kulluk ederiz diyen kim? Eger kulluk ederiz deniyorsa ve bunu Allah diyorsa, Allah kime kulluk ediyor? Eger Allah demiyor baskasi diyorsa bu kitabi Allah mi yazmis, hala bunu mu iddia ediyorsun? Sonunda bir de amin demesi uygun olmaz mi? 🙂 )
  Bize doğru yolu göster. (Kim gostersin? Kime gostersin?)
  Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil! (Daha fazla yorum yok)

  Sevgili Burcu, lutfen diger yazilarimi da oku. Yorumlarini sabirsizlikla bekliyorum 🙂 Bu arada su hediyemi de kabul edersin umarim (……,,,,,,…,,,,….,,..) Bunlar bir sonraki yorumunda cumle icerisinde kullanman icin noktalama isaretleri…

 10. burcu
  Mart 4, 2010, 3:33 pm

  fatiha
  Rahman Rahim olan Allah’ın adıyla

  1- Hamd* Alemlerin Rabbinedir.

  2- Rahman ve Rahimdir.

  3- Din gününün malikidir.

  4- Biz yalnızca Sana ibadet eder ve yalnızca Senden yardım dileriz.

  5- Bizi doğru yola ilet;

  6- Kendilerine nimet verdiklerinin yoluna*

  7- Gazaba uğrayanların ve sapmışlarınkine değil.

  ilk önce noktalama işaretlerine dikkat etmediğim için özür dilerim turkçem pek iyi değil .verdiğin örnek fatiha olduğu için bende sana o örneği vereceğim (fatiha nın iniş amacını bildiğinede eminim )müslümanlığın temelinde insanın yaratılış sebebi allah a zikirdir başka bişey değildir bakara suresi ve fatiha suresınınde iniş amacı budur allah ı zikretmek için dua olarak insanlara indirilmiştir allaha hamd ederek due edin o zaman daha doğru olur ama eğer bu dua yı bilmiyorsan bildiğin şekilde dua et oda makbuldur der. hiçbir zaman sana şu dua yı oku bu dua yı oku diye emretmez .doğrusunu söyler ama bilmiyorsanda bildiğin gibi zikret der yani zorlama yoktur.senin örneğine gelince kuran bolumlerden oluşur insana öğut,allah a nasıl ibadet edileceği.neden ibadet edileceği gibi fatiha zaten dua olarak inmiştir şöylemi yazsaydı kuran da bana hamd edin,bana şükredin,ben yoksa cezalandırım sizi o zaman daha mı doğru geliyor sana yoksa fatiha suresinin indirilmiş şeklimi daha doğru geliyor umarım neden oyle yazıldığını anlamışsındır.neden tekil yazılım kullanılmadığınıda biliyorsun kuranda senin bildiğin şeyleri sana açıklayacak değilim burda ama olayları yorumlarken o taraftan yorumlamıyorsun.kuran okuma meselesine gelince kuran la yatıp kalkmadığım doğru ama hayır kuran okuyorum diğer kitaplara sıra gelmedi ama onlarıda okuyacağım yani yanlış bilmiyorsam 4 tane incil var 4 nude okuyacağım.etrafımdan korkmama gelince hayır hayatımda hiç öyle bir sorunum olmadı 26 yaşındayım 24 yaşına kadar ateistim bunu annemin yanındada kapalı insanların yanındada cok rahat söylerim bu gun ateist olsam gene söylerim alla ha şükür baskı ortamı oluşturan ailem hiç olmadı yada çevrem . hangi inanışa sahipsen dışarıyada oyle yansıtırım isteyen kalır yanımda isteyen gider çevreme takmam ben öyle özgüvenim yerimdedir emin ol.ayrıca videolarda yanyınladığın şeyler insanoğlunun yaptığı hatalar dinin değil insanoğlu herşeyi kendine göre yorumlar ve cevresinede öyle empoze etmeye çalışır.evrim teorisinden bahsediyorsun bana gözün ve kalbin yapısından bahsedermisin evrime göre.yada bazı hastalıklara neden ufacık bile olsa bir evrim geliştiremeyip antikor üretemediğimizden bahsedermisin lutfen yok evrime inanmıyorsan bana 3. bir yol söylemen lazımki diğer ikisini ber taraf eden. allaha emanet ol

 11. burcu
  Mart 4, 2010, 3:37 pm

  hımss bu arada hediyelerin için tşk ederim ama bana pek faydası dokunmayan hediyeleri sevmem :)cümlelerim devrik ama ne demek istediklerini bu gune kadar herkez anlayabiliyordu eminimki sende anlıyabilirsin 🙂 bende sana hediye yolluyorum 🙂 gulen surat daha sempatik

 12. Özgür Birey
  Mart 4, 2010, 10:17 pm

  Sevgili Burcu,

  Evrim teorisiyle ilgili sorularına cevap bulmak için aşağıdaki kaynaklar sanırım faydalı olacaktır. Bu arada evrim teorisi insan vücudunun mükemmel olduğunu veya her hastalığa antikor üretebileceğini iddia etmiyor. Böyle bir iddia evrime değil dini “yaratılışçılık” fikirlerine daha uygun olurdu. İnsan vücudunun mükemmel olduğunu düşünenler “yaratılışçılık” taraftarlarıdır.

  (YouTube’a erişemiyorsan, Google DNS ile erişebilirsin:
  http://www.haberdizi.com/2009/12/google-dns-yasakli-sitelere-giris/ )

  Gözün evrimi ile ilgili videolar:

  Evrimle ilgili genel:
  (Buradaki sayfalar çok kısa, okuyun lütfen).
  http://www.evrimianlamak.org/e/Evrim_101_-_%C4%B0%C3%A7indekiler

  Kalbin evrimi ile ilgili:
  http://www.bilimvegelecek.com.tr/?goster=676

  Evrimle ilgili bazı yanlış iddialara cevaplar:
  http://evriminayakizleri.blogspot.com/2010/02/new-scientist-dergisinden-cevirdigim.html

  Evrimle ilgili çeşitli videolar (5 sayfa, videolar sayfanın alt kısmında):
  http://www.evrimteorisi.org/index.php?option=com_hwdvideoshare

  Lütfen bu kaynakları ziyaret etmeye çalış.

  Saygılar.

 13. burcu
  Mart 5, 2010, 1:43 pm

  özgür birey kardeşim evrim teorisini zaten biliyorum ama genede tşk ederim verdiğin linkler için ama her yıl ünv evrim seminerlerine katıldım akd ünv her yıl olur.genede saol

 14. Mart 5, 2010, 2:42 pm

  Burcu takma ismini kullanan kisinin, Harun Yahya’nin sacmaliklariyla siteyi spam yorumlara bogmasi dolayisiyla son yorumlari silinmistir. Bahsettigi yorumlarin hepsi Harun Yahya sitelerinden kopyalanmistir.
  Kirlilikten oturu ozur diliyorum…

 15. Ateist (eski Agnostik)
  Mart 5, 2010, 3:10 pm

  Ball’lı Harun’dan:D bize bal mı getirmiş Burcu? Aman boşver üstümüze bulaşır yapış yapış oluruz:D
  Biliyorum bazı insanlar bana kızacak ama, insanlığın %98’i salak, inatçı, mantığın m sine sahip olmayan, hayalperest, tavuk gibi yolunmayı seven ve koyun gibi inanan faydasız canlılar.
  Ama bu hayvanlara din lazım, baksana birisi din olmasa anasını becercek, birisi sokak ortasında yapacak, başka birisi önüne geldiğini gasp edecek, öldürecek. Gerçektende din lazım bunlara.

 16. Özgür Birey
  Mart 5, 2010, 6:44 pm

  Dinin eğitim seviyesi düşük, çok zeki olmayan, veya inatçı insanlar için lazım olduğu düşüncesine katılmıyorum. Eğer öyle olsaydı din bu insanların yasalara karşı gelmesini engellerdi ve mesela Amerika’daki hapishane istatistiklerinde dinsizler sadece %0.21 çıkmazdı (toplumdaki oranları çok daha yüksek olduğu halde): http://www.holysmoke.org/icr-pri.htm

  Ayrıca genel olarak en dinsiz ülkelerin refah ve mutluluk seviyesi en yüksek ülkeler olması da bu ikisinin arasında bir bağlantı olduğuna veya bunların ortak bir sebebi olabileceğine işaret ediyor: (İngilizce) http://www.religiondispatches.org/archive/religionandtheology/1697/imagine_no_religion:_sustaining_morality_without_god__

  Tam tersine, bence daha tehlikeli olan, tam olarak dediğin gibi insanların dindar olması. Eğer çoğunluk din konusunda tarafsız ve objektif kaynaklara bakarak araştırmadan, sorgulamadan her söyleneni kabul eder durumda bırakılırsa (aşağı yukarı Türkiye’deki durum), bu insanlar başka konularda da her söyleneni kabul etmekte ve mantıklarını kullanmadan duygularına göre kararlar vermekte bir sakınca görmezler. Bilinçüstünde (farkında olarak) veya bilinçaltında (farkında olmadan) şöyle bir düşünme şekli oluşur: “Bunlara inandım araştırmadan, soruşturmadan; o zaman diğerlerine niye inanmayayım ki.” Bu insanlar ondan sonra nazar gibi batıl inançları önlemek için nazar boncuklarına da para verir, paralarını falcılara ve diğer sahtekarlara da kaptırır, politikacıların her dediğine de inanır, yönetime dar görüşlü ve şeriatçı şahısları da getirir, bilimin (mesela evrimin) öğretilmesini de engeller (ve dolayısıyla ülkenin bilimde sürekli geri kalmasına sebep olur). Eğer doğru koşullar altında beyinleri yeterince yıkanıp, Kuran’da söylenen “Allah yolunda ölürsen, direk cennete gidip, sonsuza kadar memeleri yeni sertleşmiş hurilerle beraber olabilirsin” iddiasına inandırılırsa, bu bireyler intihar eylemlerinde bile kullanılabilir, şimdiye kadar bir çok örneğini gördüğümüz üzere. İlgili bir yazı:
  http://www.agnostik.org/11332-cocuk-intihar-bombacisi-nasil-yetisiyor.html

  Dinin diğer zararlarını düşünelim. Dinin ve/veya Kuran’ın körüklediği, desteklediği, kabul ettiği, ve/veya bahsedip de karşı çıkmadığı şeyler: ensest ilişki, pedofili (çocukla seks yapmak ve evlenmek), kadın düşmanlığı ve kadınların yarım erkek değerinde gösterilmesi, eşcinsel düşmanlığı, kölelik, dinsiz ve diğer dinlerden olanlara nefret, şiddet, ve cahillik (mesela dinde bir çelişkiye işaret edildiğinde “Allah’ın işine akıl ermez” denilmesi veya mantıksız gerekçeler uydurulması, Kuran’a ters olan şeylere insanların aklını kapatma, …):
  http://www.agnostik.org/2230-10-ayette-kuran.html

  Çözüm ne peki? İnsanları olabildiğince bilinçlendirmek, onlara din olmadan da mutlu, topluma faydalı, iyi insanlar olunabileceğini, dinin nasıl da bir virüs gibi yayıldığını ve insanlığı etkisi altında tuttuğunu göstermek (bunu çok güzel anlatan bir kitap: “The God Virus: How Religion Infects Our Lives and Culture”, Darrel W. Ray), ve onların >1400 yıllık efsanelerin gerçekten de masal olduğunu fark etmelerini sağlamak. İnternet bunun için çok iyi bir araç. O yüzden Janos’un blog’u, http://www.agnostik.org ve benzer diğer siteler önemli ve gerekli.

  (Dinle ilgili olmasa da, asılsız iddialara inanmanın zararları hakkında İngilizce bir yazı: http://trueslant.com/michaelshermer/2010/03/05/what%E2%80%99s-the-harm-answer-pentagon-gunman-was-a-911-truther/ )

 17. Ateist (eski Agnostik)
  Mart 6, 2010, 4:09 am

  Evet haklısın. Dinsizleştirmeden önce bilincin gelmesi gerekiyor. Ama bilinçlenmeden dinsiz olurlarsa bunların barbardan farkı kalmaz.

 18. Luca
  Ağustos 19, 2010, 6:48 pm

  BU SITEYI HAZIRLAYAN HERKESE COK COK TESEKKUR EDIYORUM . Icimde bir mum yaktiniz , tum yazilari cok buyuk bir zevkle okudum, sizlere ne kadar tesekkur etsem azdir . Bundan sonra mumkun oldugu kadar hayatimi ogrenmeye ve beynimi dogmalardan kurtarmaya adayacagim , su an agliyorum ve ellerim titriyor… mutluluktan cunku SIZLERIN SAYESINDE KURTULUS YOLUNU GOREBILDIM . Islamdan kurtulmak gercekten guzel bir duygu ! Ahh kaybettigim onca yil … kendilerinin yalan soyledigini bile bile bizleri karanliktan cikmayi cehennem korkusuyla kandirip bizleri yakan bazi insanlara karsi icimde cok buyuk bir rahatsizlik var . Her neyse , tekrar tesekkur ederek sizlerin yeni yazilarinizi buyuk bir sabirsizlikla bekledigimi soyleyerek iyi geceler diliyorum .

 19. sadık
  Ağustos 20, 2010, 8:32 am

  selam hakkı hak olarak yaşıyanlara:
  sayın loca:
  bu güne kadar neye ibadet ettiğinizi bilmiyorsanız ve Allah ın sana verdiği aklı kullanamiyorsan,körü körüne Allah a değilde menfaatın için sözde islama ve ya islamla hiç bir alakaları olmayan insanlarla kalkıp oturursan gerçekten sanin buncaaaaa yılların boşa gitmiş yazık…? Bence sen kur anı kerimi tarafsız bir şekilde oku sonra kararını ver.
  bay ateist sizce bu kadar depremler,seller ,felaketler oliyor insanlar ölüyor da neden bir güne birgün bunun önlemini alamiyorsunuz da o üstün akıllarınızla……?

 20. Ateist
  Ağustos 20, 2010, 4:05 pm

  Biz allah mıyız ki herşeye bir anda gücümüz yetsin? Allah olsam anında durdururum tüm felaketleri. Ayrıca biz üstün akıllı olabiliriz ama en üstün akıllı değiliz ve herşey öyle istemekle olmuyor, peki allah o üstün kudretiyle neden bu felaketleri durdurmuyor, insanların açlıktan kıtlıktan depremden eziyet çekmesinden, çocukların yetim kalmasından zevk mi alıyor?
  Diyeceksin ki o acı çeken insanlara cennette nimetler verecek, peki niçin acı çekmeden insanlara cenneti hediye etmez Allah?

 21. Luca
  Ağustos 20, 2010, 6:59 pm

  Sadik Efendi ben Kuran’i 6 defa tarafsiz bir sekilde okumaya calistim ama maalesef muhammed ve kuran su ana kadar okudugum en korkunc seyleri normal olarak gostermekte mukemmel bir birlikten fazlasini aciklayamiyor . Su an muhammed yasasaydi ve bizzat yaptikarini simdi yapsaydi MULTI-CRIMINAL olarak ya idam edilir yada muebbet hapse atilirdi . Sen ve senin gibilerinin inandigi adamin altida ustude bu !

  Bir seyi anlaman lazim bu felaketler fiziksel sebeplerden dolayi oluyor ve insanoglu bu feleketleri onceden farkedip bunu engelleyebilecekleri teknolojiye ulasana gune kadar bu olaylar vuku bulacaktir . Asirlar once Kolera ve diger salgin hastaliklar felaket olarak gorulup senin gibi insanlarin cehennem tellalligi sokaklarda ve cahilligin hukum surdugu butun mekanlarda duyulabiliyordu , ama ne oldu ? insanlar dogmalardan kurtulup bu FELAKETIN kokunu kazidilar , sana bir soru soruyorum Sadik efendi , neden Louis Pasteur gibi on milyonlarca insanin hayatini kurtaran nice insan kurana gore ebediyen cehennemde yanarken sen ve senin tayfan cennette hurilerin tadini cikartmakla sereflendirelecekler ? bu sana adil geliyor mu ?

 22. sadık
  Ağustos 21, 2010, 1:18 pm

  ateist
  benim sorduğum sorunun cevabını inancına göre bana izah et..?
  luca
  malesef kur anı kerimi hiç tarafsız okumamışsın peygamberin getirdiklerinide hiç anlıyamamışsın bence hiç adil davranmiyorsunuz elinizi vicdanınıza verin acaba peygamberin yaptıklarını çektiği eziyetleri siz yaşamışmızınız yerinizde oturmuşsunuz nara atıyorsunuz ve paranızı alıyorsunuz sözde kurtuluşdan bahsediyorsunuz malamınııııı?

 23. Müslim
  Kasım 7, 2010, 7:40 am

  Artık öyle bir noktaya geldinizki başka işiniz yokmuş gibi amin kelimesini araştırmış, sonrada bak amin bitti demek, siz demezseniz o kelimeyi Allah sizi anlamaz gibi bir kanıya düşmüşün. Lütfen daha mantıklı konular aç. Zamanını öyle boş işlerle geçirme.

 24. Mütefekkir
  Kasım 14, 2010, 6:09 am

  luca ve ateist özgür size inanan sizin gibi olsun Zavallı yarım akıllı insanlar Az insanlığniz olsa zaten böyle kustahca dine imana hakaret ederek saldırmazdınız dini kimse gelip siz beyin özürlülerden öğrenecek değil. Hakaret etmeden adam gibi yayın ki karşılığınız da ona göre olsun

 25. Mütefekkir
  Kasım 14, 2010, 6:13 am

  Insanca yazarsanız belki kafanızda sizi küfür inkar bataklığına koyan sorulara cevap bulur da hidayete esersiniz yoksa sizin gibi zalim kafirler için cehennem çoktan hayır. Allah size ve siz gibi zavallılara Akıl fikir versin yada kahretsin . Amin : (Allah’im sen kabul et bu duamı)

 26. emel aslan
  Mart 13, 2011, 2:23 pm

  ya Rabbim seni ıslah etsin kardeşim inanmıyorsan da inananlara saygı göster ve bizim için çook önemli olan peygamberimizin adını ağzına alırken biraz daha edepli ol, emin ol kendisi için yazdıklarını bilse sana beddua etmez güzel dualar ederdi o okadar yüce gönüllü bi insandı ki hayatı boyunca hiç bir zaman kendini düşünmedi

 27. Mart 13, 2011, 5:51 pm

  Sevgili Emel Hanim. Peygamberinizin bir insan oldugunu unutuyorsunuz ve onu putlastiriyorsunuz. Kuran’da Tevbe suresi 28. ayette bizzat bana “pislik” diye hakaret etmis birine saygili olmami mi istiyorsunuz?

  – TEVBE 28.Ey inananlar! Müşrikler bir pisliktir.

  Ben onun seviyesine hicbir zaman inmedim, bunu unutmayin 😉

  Bir de size bir sorum var. Eger peygamberiniz zamaninda Medine’de yasamis olsaydiniz, ve bir Yahudi kabilesinde mutlu bir evliliginiz olsaydi, esiniz Islam’i secmeyip Yahudi kalmak isteseydi, hadi atalim, siz de ayni fikirde olsaydiniz, size ne olacagi konusunda bir fikriniz var mi? Yardimci olayim:

  1. Cok sevgili peygamberiniz gelip kabilenizi istila ettigi zaman ve esinizi oldurttugu zaman ya peygambere, ya da takipcilerinden birine cariye (seks kolesi) olarak giderdiniz.

  2. Cok sevgili peygamberiniz gelmeden once esinizi hice sayar Islamiyet’e kosar, isminizi degistirip bir arap ismi alirdiniz ve bir Musluman arapla yeniden evlenir, kapanir, kutsal kitabiniza gore ikinci sinif insan olmayi (kadin) kabullerindiniz.

  Cevabinizi vermeden once Beni Kureyza katliamini hem de Islami kaynaklardan arastirirsaniz sevinirim.

 28. gökçen
  Mart 24, 2011, 8:49 am

  janos gerçekten ciddi bir buhran ve saçmalama krizi içerisindesin. bir kere kureyza yahudilerinin durumunu hiç bilmiyorsun. ikinci olarak savaş hukuku ortamını hiç değerlendirmiyorsun kureyza yahudilerinin durumunu kendince (!) yorumlarken.

  senin bakış açınla olaya bakacak olursak pekala ateizm için de benzer uygulamaları görebiliriz. ateist olmayan insanların sibiryaya sürüldüğü ya da topluca katledildiği, allah inancı olan kadınların ateistler tarafından ırzına geçildiği dönemleri de yaşadı insanlık. bak nikah altına alınıp aile kurulduğu değil, ırzına geçildiği diyorum dikkat et.

  eğer islamda durum dediğin gibi olsaydı, islamiyetin hakim olduğu tüm coğrafya içerisinde 1400 sene boyunca başka tek bir din kalmamış olması gerekirdi. zira islam bir ülkeye gidiyor, erkeklerini topluca kılıçtan getirip kadınlarını seks kölesi yaptırıyor ya.. o bakımdan.

  ama bugün islamın yayıldığı yerlerde sadece müslümanların değil, diğer din mensuplarının da var olduğunu görebiliyoruz. demek ki islam durduk yerde bir katliam yapılmasını öngörüyor tezin sadece yaptığımız durum tesbiti ile bile çürütülebiliyor.

  bana bir toplum söyle ki kendisi ile yapılmış bir anlaşmaya sadık kalmamış, anlaşma yaptığı toplumu arkadan vurmuş olsun ve cezalandırılmamış olsun. insanlık tarihi boyunca ahde vefasızlık yapıp da cezasını görmemiş olan bir tek toplum gösteremezsin.

  bir de tevbe suresi 28. ayetin “sana pislik” dediğini iddia etmişsin. ama o da gülünç olmuş. ayette “müşrikler necistirler(pistirler)” diyor. müşrik tanımı da “allah’a ortak koşan” demektir. oysa sen “allah’ın varlığını” kabul etmiyorsun. dolayısıyla müşrik değil, inkar edensin. dolayısıyla bu ayet sana herhangi bir şekilde hitap etmiyor, pislik falan da demiyor. ha “ben allahı tanıyorum, biliyorum, varlığını da kabul ediyorum ama x’i, y’yi z’yi de ona ortak koşuyorum” diyorsan işte o zaman müşrik olursun.

  önce kavramların ne anlama geldiğini bi öğrenip yorumları da o bilgiler çerçevesinde yapmak lazım. yoksa söylenen laflar boş atılıp dolu tutulmaya çalışılan oltalara benziyor.

  kusura bakmayın ama yaratıcımızın varlığı sizin onu tanıyıp tanımamamanızla, varlığını bilip bilmemenizle değişecek herhangi bir şey değil.

  Allah sana varlığını bil diye çeşit çeşit emareler, bulgular göndermiş. sağına, soluna baktığın herşeyle ben buradayım diye bağırmış resmen. ama senin o sesi duymamış olman onun varlığını engellemiyor. sadece senin baksan da göremediğini vurguluyor. o kadar ki bir “amin(öyle olsun)” sözü üzerinden bile kin kusmaya yelteniyorsun.

  ha bu arada. bütün dinler arasında(tek tanrılı veya çok tanrılı) bir çok ortak nokta olması aslında bir doğruyu da vurguluyor. din tektir, insanlık tarihi kadar eskidir. o tek olandan tarih boyunca çeşitli türetmeler yapılmıştır. yani amin kelimesini ibraniler eski mısırdan almıştır değil, eski mısır bunu insanlığın atalarından, ademi’in, şit’in, nuh’un, ibrahim’in ve sonra gelenlerin tebliğ ettiği ilahi mesajdan almış olması da dikkate alınmalıdır.

  çünkü doğru ve esas olan ilk insana tebliğ edilmiş zaten.

 29. dorkasdes
  Mayıs 16, 2011, 8:20 am

  verdiğiniz emekler için teşekkür ederim. Devam ettirmenizi temenni ediyorum. Gerçekten ilginç bir konuya değinmişsiniz. Ellerinize sağlık!

 30. amin
  Eylül 3, 2011, 2:56 pm

  yusuf doksan dakikalık maçı kaybetti.yine amon kazandı. ve yusuf tan sonra gelen tüm peygamberlerde kaybetti demektir.niye diyecek olursanız banakızacak olan insanlar siz de biliyorsunuz zaten. amon amen amin aman!amun ooo may ğat!!!!!!! -sey giler-

 31. medyenli
  Ocak 5, 2012, 2:01 pm

  “Amin” veya “amen” kelimesi “güvenilir olma, doğru olma” anlamına gelen İbranice/Aramca A-M-N kökünden gelir. (bkz. 1. http://www.nisanyansozluk.com/?k=amin1 2. http://www.etymonline.com/index.php?allowed_in_frame=0&search=amen&searchmode=none )
  Ayrıca aman, amenna, amentü, emanet, emin, emniyet, iman, mümin, temin kelimeleri de aynı kökten gelir. (bkz. http://www.nisanyansozluk.com/?k=emanet)
  “Amon” kelimesi ise Eski Mısırca “imn” (saklı, gizli) kelimesinden gelmektedir. (bkz. http://www.newworldencyclopedia.org/entry/Amun)
  Biz müslümanlar, amin diyenler olarak peygamberimizin kullandığı bir kelimenin yüce Allah’a ortak koşmayla bir ilgisinin bulunmayacağını biliriz. Zaten amin demeyenler kendilerini boş yere yoracaklarına daha derin ve daha bilimsel araştırmalar yapsınlar.

 32. Azeri
  Ağustos 17, 2012, 4:21 pm

  Salam Aleykum.Ben Azeriyim.butun dinlerin Sumer ve Babil-lerden geldiyine eminim.

 33. bilal
  Ağustos 28, 2012, 9:54 am

  Janos ! Diyorsun ki,” FATİHA SURESİNDEKİ CÜMLELERİN SAHİBİ KİM ? BU CÜMLELERİN
  SAHİBİ ALLAH’MI ? CEVAP :Yukarıda Burcu rumuzlu kardeşim gayet güzel bir cevap yazmış-tır.! Ama ben de buna biraz ilave yapmak istiyorum.!
  1- ”FATİHA” metnini kendi katında hazırlayan,cümleleri kuran ve dizayn eden Allah’tır. Melek
  aracılığıyla bize gelen ”Fatiha” yı okuyan ve orjinal metniyle niayaz ve ilticada bulunan ise bi-
  ziz.Yani Allah,kendisine nasıl dua ve iltica edeceğimizi kendi katında hazırlayıp gönderiyor,biz
  de aldığımız metnin aynısını okuyup Allah’a niyazda bulunuyoruz. Bu niyaz ve dua cümleleri
  Yüce Allah kendi katında bizim adımıza en güzel şekliyle hazırlayıp gönderiyor.O,bu cümleleri
  hazırlayıp göndermeseydi ne şekilde kendisine iltica edeceğimizi bilemeyeceğimiz gibi,her kes
  farklı şekilde uygunsuz cümlelerle ibadet eder ve birbirinin kurduğu cümlelere ve ibadet şekli-
  ne karşı çıkardı.Ve bu da namaz kılanlar arsında bile ihtilafa neden olabilirdi.Herkes sadece
  benim kurduğum ve oluşturduğum cümlelerle ibadet etemek daha uygundur diyebilirdi.Kimisi,
  ” Ancak sana kulluk ederim,yalnız senden yardım dilerim,beni doğru yola ilet derdi.” ve böyle-
  ce sadece kendini ve egosunu düşenen bir insan profili ortaya çıkabilirdi. ! Herkes kendisinin kurduğu cümleleri ve yaptığı ibadet şeklini benimser diğerlerinkini kabul etmeyebilirdi.Böylece aynı ibadette ayrıştırıcı,ötekileştirici durumlar ortaya çıkacaktı.
  İşte her konuda olduğu gibi,aynı ibadette de birlik, berebalik ve hoşgörü ortamını oluşturmak,
  bölünme ve ihtilaflara mahal bırakmamak için,Yüce Allah da kendi katında söz konusu cümle- leleri kurup bize gönderiyor : Biz de Allah’tan gelen metnin aynısıyla niyaz ve ilticada bulunu-
  yoruz. İlk inen ALAK Suresiyle hz.Muhamme’de ve ona inananlara ” اقرا بسم ربك الذي خلق ”
  ”Yaratan Rabbinin adıyla oku ! demek suretiyle her inen ayet ve surelerin başında zımnen bu
  emir kipi zaten vardır.!. Yüce Allah da ”Fatiha” daki cümleleri kendi katında hazırladığı şekliy- le okumamızı emrediyor. Yani nasıl ve hangi cümlelerle kendisine niyaz ve iltica edeceğimizin metni olan
  ”Fatiha” yı bizim için kendisi hazırlıyor ve adımıza hazırlanan bu metnin aynısı tarafımızdan
  okunması isteniyor.

  a) Özetle; Fatiha suresinin cümleleri bizim adımıza hazırlayan ve gönderen Yüce Allah’tır.
  b) Allah’a niyaz ve iltica için hazırlanan metnin aynısını okuyan ise,biziz. c) Yüce Allah,kendi
  katında hazırladığı metnin aynısıyla kendisine niyaz ve ilticada bulunmamızı istiyor.

  Janos bey ! Bunu bu şekilde anladığın zaman ”Fatiha” daki metnin sahibi Allah olduğunu ve bizler de ancak Allah katında adımıza hazırlanan metnin aynısını okuduğumuzu anlayacak-
  sın ! Tabi ki,anlamak istersen ! Gayen gerçeği bulmak ise,bunu rahatlıkla anlamalısın !

  Arapçayı gayet iyi bilen biri olarak,Fatiha daki bu cümlelerin bir beşer sözü olamayacağını
  gün gibi aşikar olduğunu görüyorum..!

  EVET ! ADIMIZA METNİ HAZIRLAYAN VE DİZAYN EDEN ALLAH’TIR: AYNI METNİ OKU-
  YAN,NİYAZ VE İLTİCA EDEN İSE BİZLERİZ: YANİ METİN ALLAH’A AİTTİR,OKUNMASI İSE
  BİZE AİTTİR: BUNDA ANLAŞILAMAYACAK NE VAR Kİ, ”FATİHA”NIN CÜMLELERİ KİME
  AİTTİR DİYORSUN ? BÖYLE BİR İDDİA SAÇMALIKTAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR.
  Saygılar.

 34. gh
  Kasım 5, 2012, 4:46 pm

  kardeşim biz amin ile amen arasındaki farkı sordun sen gittin mısır kıralı amon hütebe gittin ne alaka amon huteple.

 35. sami dede
  Kasım 18, 2012, 8:40 am

  Amon – Amen – Amin….

 36. istanbullu
  Aralık 20, 2012, 1:30 am

  janos dun bir yorum yazmistim goremiyorum herhalde yayimlamadin daha, benden kaynaklaniyorsa tekrar yazabilirim

 37. istanbullu
  Aralık 22, 2012, 10:36 am

  fatihanin manasi soyle olsaydi.
  hamd bana aittir.
  ben rahmanim ben rahimim.
  ceza gununun maliki benim.
  yalniz ben yardim ederim yalniz bana kulluk edilir.
  size dogru yolu gostereyim.
  muttakilerin yolu dogrudur. gazaba ugrattiklarimin yolu degil.

  sure bu sekilde olsaydi her halde daha mantikli olurdu. ancak namazlarda okunurken nasil olacakti. o zaman komple insanlar ilah bir tek Allah ta kulmu olacakti.kul yaradanina nasil ibadet edecekti. janos baya kitap okuduguna inaniyorum.kitaplarinda ucuncu tekil sahisi kullanan yada baskasinin agziyla konusan yazarlara rastlamisindir.bu durum o kitabi icindeki kahramanlarmi yazmis oluyor. bilalin yorumu son derece mantikli olmus.

  birde boyle bir durumu daha tek basinaliktan bir devlet kuran dunyadaki devletleri ikna edip onlara peygamber olan savaslar kazanan biri ki bu kisi olsa olsa dahidir ve gunde en az kirk defa okuyan peygamber farkina varmiyor bakin ne ilginc janos farkina variyor. helal be janos super yakalamisin af edersin sen hangi devleti kurmustun janos.hangi savasi kazanmistin hani oteki sureler icin desen anlarimda fatiha icin guldum sana

  bak fatihayi gunde kirk defa anlamini bilerek okuyan insan hayatta inan buna calmaz yalan soylemez insanlara yardimci olur ve hic bir sey icin insanlara egilmez.iste imtihani kazanmalari icin Allah boyle bir durumu insanlara ogretmek icin onlarin soylemelerini istedigi gibi vahyetmis. yani senin yazdiklarin baya mantiksizdi fatiha konusunda janos.

  kurandaki ayet dedigimiz zaman bozulmamis incil bozulmamis tevrat bozulmamis zebur daki ayetlerin mana bakimindan ya dengi yada daha iyisi o toplum icin. simdi kuranda olanlarin diger kitaplarda olmasi yadirganamaz. sunnet ise diger peygamberlere gonderilen ayetlerdendir. aslinda onlarda fazdir. mesala namazin kilinisi.sekil olarak bir peygambere gonderilmistir. cahiliye doneminde de insanlardan namaz kilanlar vardi.namaz farz olunca peygamber namazi toplumdaki gibi kilinca uyari gelmiyor. uyari gelmeyince de dogru devam ediyor.

  amen amin amon eski misirda bir peygamber amon mu diyormus bilmem ama hic bir inanan bir put icin veya Allaha sirk kosulan bir toplumun soyledigi sozu demez. veya bir dilde bir anlama gelen baska dilde farkli anlama gelebilir. birezilyada kaka guzelbirseydir herhalde turkcede baska 🙂

  sami dede amon amen amin diye bir kafiye olusturmaya calismissin da bu tur konularda meydan okuma bence kurani arapca okumadigin belli oluyor. yoksa edebiyat kafiye konusunda hic bulasmazdin. o is senin isin degil…

  burda bunlari yazarken sadece objektif olarak yazmak istiyorum.tarafli degilim. sadece hakkii vermek istiyorum.

  saygilar

 38. Salih
  Şubat 12, 2013, 9:13 am

  Sevgili Admin, umarim bu yazimi medeni cesaret ornegi gostererek ve tahrif etmeden yayinlarsin,

  Goruldugu uzere, hicbiriniz konu basligi (Amin) ile ilgili net bir cevap veremiyorsunuz. Bence birakin Kuran-i Kerim`i elestirmeyi de arastirin biraz ve ogrenmeye calisin… Bu kainat kendiliginden olmadigina-olusmadigina gore birisi yaratti demektir ve bu denge ve ahengin tesaduf eseri olmadigi asikardir… (Aksini soyleyenler yoktan var etsinler de gorelim) Bazilari maymunlardan geldigine inaniyor olabilir, hakikaten, arastirildiginda bazilarinin atalarinin maymun oldugunu ve hatta maymunlardan turemis ve Darwin`in evrim teorisindeki bahsettigi turlerden olabilirler!!! Cunki Kuran`da bu mevzu anlatiliyor… Allah diyor ki; biz nice halklari inkarlarindan dolayi maymuna cevirdik!!!

  http://meal.ihya.org/meal.php?t2=elmali&ara=maymun&sn=0&an=0

  (Biz?) Biz = Allah`in 99 ismi ve sifati olan Esma-ul Husna`dir!

  http://www.mumsema.com/el-esmaul-husna-allahin-guzel-isimleri/2234-esma-ul-husna-ve-anlamlari.html

  O, aklimizin hic bir zaman algilayamayacagi ve idrak edemeyecegimiz yuce varliga`da biz Muslumanlar Allah diyoruz…

  Allah`a ve Cennet`e ulasmamizi saylayacak, Hz.Adem Aleyhisselam`dan Hz. Muhammet (S.A.V.)` e kadar, bir rivayete gore,124.000 baska bir rivayete gore de 224.000 Peygamber gelmistir. Gercek sayisini Allah bilir!

  http://www.fgulenkitap.com/Kitap/Asrin_Getirdigi_Tereddutler_2/04_dunyaya_gelen_peygamberlerin_say.htm

  ve bu Peygamberler ile birlikte Sayfa veya Kitap seklinde cok sayida bildiri de gelmistir… Bu gelen kitaplarin icerisinde sayabilecegimiz en bilinenleri, sirasi ile; Tevrat, Zebur, Incil ve son kitap olarakta Kuran`dir ve son Peygamber Hz. Muhammet`tir diye kabulleniyoruz…
  Bunun dogru olmadigina inananlar-istemeyenler ise Seytan`a uyar ve bu yukaridaki saydiklarimi inkar eder! (ama etmemelidirler!) ve ya puta taparlar…

  Ama Allah`a, Kitaplarina ve Peygamberine dil uzatilmasin!!! gidecekleri yer atestir!!!

  Amin konusuna gelince, herkes nasil biliyorsa oyle desin. Ister Amin desin, isterse Allah`im kabul eyle-kabul et gibi… (kalbinde bir baska tanri olgusu yok ise sorun da zaten yoktur)

  Kuran-i Kerim`de arastirildiginda hakikaten Amin kelimesi yoktur, nerden nasil geldigi de cok onemli degildir… Onemli olan, Allah`a iman edip, olmeden once kendisinden Hidayet dilemektir. Yani, ruhunu olmeden evvel Allah`a teslim etmesidir! Gerisi kendiliginden olusur.

  Her Musluman kulun uzerine dusen en onemli sartlardan 1.si, Allah`a inanip, olmeden once ulasmayi dilemektir ve bunu tum cevresine mujdelemektir…

  Bunu dileyen ve her kulunu, Allah, daha diledigi anda Cennet`i ile mujdeler ve kalbine huzur gelir!

  Sadece buna inananlar cani gonulden diler ve Cennet`e girer!!!

  Saygilarimla,

 39. Şubat 26, 2013, 5:37 pm

  Sevgili Salih, neden medeni cesaret gerektirsin ki sizin guzel guzel ozenerek yazdinigiz yorumu yayinlamak.. Daha cok yazin, hepsi yayinlansin burada, rahat olun… Kufur olmadigi surece hic sorun yok, istediginizi yazabilir, istediginiz gibi de elestirebilirsiniz dusuncelerimi veya yorum yazmis diger arkadaslarin fikirlerini…

  Ben yorumunuzda bir cumleye takildim yalniz.. Hani su 4 kitaba inanmayanlar seytana uyuyormus veya puta tapiyormus ya… Cin’i merak etmistim.. Hani 1.3 milyar nufusa sahip devasa ulke.. Bu ulkenin %3-4’u hristiyan, %1’i musluman sanirim, eger varsa o kadar… Geriye kalanlarsa budist, taoist… Yazik di mi sevgili Musluman arkadasim? 1.2 milyar insan seytana uymus.. Dunyadaki musluman sayisiyla yaklasik ayni 🙂 Ama herkes sizin gibi sansli degil, musluman bir anne babaya sahip olacak, musluman bir ulkede buyuyecek… Bence siz kendinizi, hani sizin tabirinizle, seytana uyan ve puta tapan zavalli 1.2 milyar Cinliye adayiniz… Obur tarafta muhasebeniz yapilirken cok faydasi olur size…

 40. Salih
  Şubat 27, 2013, 8:51 am

  Sevgili Admin, sizin anne ve babaniz musluman mi? Eger musluman ise, yine yuce Allah`in tecellisi ile, Musluman anne ve babadan Ateist bir cocuk cikmis :)… diger taraftan, Hz. Muhammet (S.A.V.)`in annesi ise firavunun kizi idi… eger bunu dusunecek olursaniz, sizde anlayacaksiniz ki bu mumkun… yani, arayan, mevlasini da bulur, belasinida! ben ne peygamberim ne de din adami… hasbelkader, kendi cevresindekilere bildigi dogruyu anlatmaya calisan birisiyim. Isteyen alir, istemeyen almaz… Ben size Kuran ayetlerinden ornek versem de sizin anlayacaginiz yok… dolayisi ile, sizinle tartismayi devam ettirecegim de yok… siz hakikaten yoldan cikmislardansiniz, (hidayet yolundan) Allah sizi islah etsin… Saygilarimla,

 41. Şubat 27, 2013, 12:10 pm

  Tesekkur ederim Salih bey, islah olmak icin arabistan’da uydurulmus psikopat bir tanriya ihtiyacim yok. Musluman annem ve babam beni en dogru bildikleri sekilde yetistirdiler.. Sizin yoldan cikip cikmadiginizi bilecek ve yargilayacak kadar da tanimiyorum sizi, ama eminim muhtesem bir insansinizdir 🙂

  Saygi ve sevgi bizden..

 42. Ben
  Mart 5, 2013, 8:31 pm

  Janos :
  Sevgili Burcu,
  Senin cok zeki bir insan oldugunu ama yeterince cesur olmadigini tahmin ediyorum. Kendince zeki saptamalarda bulunuyor ama cesur olmadigin icin zekani bu saptamalarla daha iyi sentezler yapmada kullanamiyorsun. Icinde bulundugun ortamda bunu yapman da pek tabii zor. Ozellikle inandigin dinde “yarim akilli” veya daha asagi seviyede kabul edildigin icin bunu yapman daha da zor. Ama bu gibi Internet ortamlarinda kendini ifade edebilmen de aslinda nispeten sansli oldugunun gostergesi. Ornegin su kizin yerinde de olabilirdin. (O da senin gibi bir muslumandi, o da senin gibi “yarim akilli” veya asagilanan birisiydi, yani kadindi. Ama o, icinde bulundugu toplum “daha musluman” oldugu icin senden daha sanssizdi. Izle videoyu izlersen, sonra devam edersin yorumumu okumaya: http://www.facebook.com/video/video.php?v=1222351831315&ref=nf
  Dort kitap konusundaki yorumuna gelelim. Tahmin ediyorum Kuran dahil bu bahsettigin “dort” kitabin hicbirini okumuslugun yok. Zaten olsaydi, aslinda dort tane kitap diye bir seyin olmadigini bilirdin. Mesela Incil denince hangi Incilden bahsediyorsun? Hangi bozulmadan bahsediyorsun? Orijinalini Allah mi yazmisti? Tevrat diyince tek bir Tevrat kitabindan mi bahsediyorsun? Yazari kimdi? Dorduncu olarak sana ogretilen kitap sanirim Zeburdur. Yazari da Davut diye biliyorsun muhtemelen. Davut bir peygamber midir? Yoksa sarki soyleyen guzel sesli bir komutan mi? Yazdigi siir kitabina mi Zebur diyorsun acaba? Dort kitapta ayni emirler oldugunu nereden cikarttin?
  Kuran’da “amin” kelimesinin gecmemesinin sebebi, yazarinin Allah olmasidir diyorsun. Peki, sana en bilinen sureyi yazayim:
  Rahmân (ve) rahîm (olan) allah’ın adıyla.
  Hamd (övme ve övülme), âlemlerin rabbi allah’a mahsustur.
  O, rahmândır ve rahîmdir.
  Ceza gününün mâlikidir.
  Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız.
  Bize doğru yolu göster.
  Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil!
  Tanimissindir sanirim. Evet, Fatiha suresi. Simdi tekrar oku bu sureyi.. Sence bu cumlelerin oznesi kim? Bu cumlelerin sahibi Allah mi?
  Rahmân (ve) rahîm (olan) allah’ın adıyla. (Neden basladigi bir sureye ucuncu tekil olarak kendini koyuyor?)
  Hamd (övme ve övülme), âlemlerin rabbi allah’a mahsustur. (???)
  O, rahmândır ve rahîmdir. (Allah kendisi icin “O” mu diyor? Ben rahman ve rahimim dese daha dogru olmaz miydi? Yazari kendisi ya!!!)
  Ceza gününün mâlikidir. (Yine kendisi icin ucunce tekil sahisi kullaniyor…)
  Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız. (Burda “sana” derken kimden bahsediliyor. Eger bahsedilen Allah ise, kulluk ederiz diyen kim? Eger kulluk ederiz deniyorsa ve bunu Allah diyorsa, Allah kime kulluk ediyor? Eger Allah demiyor baskasi diyorsa bu kitabi Allah mi yazmis, hala bunu mu iddia ediyorsun? Sonunda bir de amin demesi uygun olmaz mi? )
  Bize doğru yolu göster. (Kim gostersin? Kime gostersin?)
  Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil! (Daha fazla yorum yok)
  Sevgili Burcu, lutfen diger yazilarimi da oku. Yorumlarini sabirsizlikla bekliyorum Bu arada su hediyemi de kabul edersin umarim (……,,,,,,…,,,,….,,..) Bunlar bir sonraki yorumunda cumle icerisinde kullanman icin noktalama isaretleri…

  Bismillahi´Rahman i Rahim = Allahin Rahman ve Rahim olan Adi´yla tercumen yanlis olabilirmi benim tercumeyle ALLAH ilk oluyor yoksa benim tercumem yanlismi acaba, kardesim sen önce kendi derdine derman bul da ondan sonra Allah ilktemi ücüncü demi gelir onunla ugras arapca okursan Allah ilk ücüncu degilki Bi ismi illah dikkat dikkat… Allah varsa var yoksa yok sana ne denk gelmis be kardas okadarda Allaha karsi teoriler bulupta Allahi kötülesiyorsun sanki gözünü cikarmis bir düsman körsan o baska ama bence evet gözler vaarken bile körssun Janosum …

 43. hayatbosh
  Mart 17, 2013, 6:02 pm

  HERŞEYİN ÖZÜ KİŞİSEL ÇIKARLAR…İNSANLARA CENNET VAAD ETMESENİZ NASIL YANINIZA ÇEKERSİNİZ.KARŞILIKLI ÇIKAR İLİŞKİSİ.GÜNÜMÜZDE DE DİNİ KÖTÜ EMELLERİ İÇİN KULLANANLAR YOK MU.İNANMAK YADA İNANMAMAK ÖZGÜRLÜKTÜR.AMA İNANÇLARIYLA BAŞKALARINA ZARAR VERMEK VE HERKESİ KENDİSİ GİBİ DÜŞÜNMEYE ZORLAYIP SAYI ÜSTÜNLÜĞÜNÜ ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞMAK…HEP MÜSLÜMANLARA LAF ATIYORSUNUZDA MÜSLÜMANLARIN CAHİLLİĞİNDEN YARARLANIP ONLARI BİRBİRİNE DÜŞÜRENDE BATILI MEDENİYETLER DEĞİL Mİ?İNANAN BİRİNE ALLAH YOKTUR DERSENİZ ONUN ÇIKARLARINA ZARAR VERİRSİNİZ.YADA İNANMAYAN BİRİNE ALLAH VARDIR DERSENİZ .BUDA ÇOĞUNLUKLA ŞİDDETLE SONUÇLANIYOR.ALLAHIN VERDİĞİ CANI KUL KOLAYCA ALABİLİYOR.HERGÜN CİNAYET HABERLERİYLE YATIP KALKIYORUZ.BU KATİLLER HEP Mİ DİNSİZ.?YADA CİNAYET DİNİ KURALLARA GÖRE YUMUŞATILABİLİYOR MU?YERYÜZÜNDE ECELİYLE ÖLENLERİN ORANI KATLEDİLEREK ÖLENLERE GÖRE KAÇTIR SİZCE.KANUNLAR YAZILMIŞ AMA HEP MADDEYİ KORUYOR.ADALET GERÇEKTEN VAR MI?HADİ ÜLKEMİZİ GEÇTİM.İSLAMI EN SERT ŞEKİLDE YAŞAYAN ÜLKELERDEN BİRİ İRAN , NEDEN İNSANLAR KAÇMAK İSTİYORLAR ORADAN,NEDEN ORADA Kİ ŞERİAT ADALETİNDEN MEMNUN DEĞİL KİMSE…BU YÜZDEN ATATÜRK Ü SEVMEZLER BAZILARI DİNİ VE DEVLET İŞLERİNİ AYIRMIŞ ZAMANINDA GÖRMÜŞ YOZLAŞMAYI.AMA O DAHİLİ BEDBAHTLAR YILLARCA GİZLİ GİZLİ YÜKSELMİŞLER VE BAŞA GEÇMİŞLER VATANIMDA.VE DİN MASKESİ ALTINDA PARÇA PARÇA BÖLÜYORLAR ÜLKEMİ.İNANIN YADA İNANMAYIN AMA ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSİN………GİDİŞAT KÖTÜ…..

 44. Cafer simsek
  Mart 28, 2013, 4:47 am

  “Âmin, Cenâb-ı Allah’ın mührüdür. Onunla kulunun duasını mühürleyip tasdik etmektedir.” Hazreti Ali (r.a.) tefsir ettiler.

 45. Cafer simsek
  Mart 28, 2013, 4:50 am

  Amin. Esmâ-i efâldir. “Kabul et” manasınadır. “Ey Allahım! Dualarımızı kabul et” manasınadır

 46. Ali
  Ağustos 4, 2013, 3:15 am

  Bir Dost :
  Dindar Kalfa ve Sabri Dino:
  Madem oyle, o zaman su isin dogrusunu yazsanizda ogrensek?

  Arkadaş sana ne desek boş,,, sen herşeyi kontrol edebildiğinimi zannediyorsun. sen fosur fosur uyurken senin kalbini;dolaşım sistemini; senin 1 zerrre kadar katkın olmadan kusursuz bir şekilde çalıştıran ve hayatının devamını sağlayan merhamet sahibini tanımıyorsan… her yutkunduğunda küçük dilinin burun boşluğunu ve gırtlağını kapatarak ve dilinin altındaki tükürük bezlerinden mukoza salgılayıp ağzındaki yemek artıklarını toplayıp midene inidiren bu arada da hayati fonksiyonun olan nefes almanıda sağlayan ve bu kadar şeyi her seferinde refleks olarak yaptıran merhamet sahibini bilmiyorsan…

  Hani diyorsunuz ya din dogma… bende sorguluyorum her gün ama… su soruları bana ikna edici bir şekilde cavaplayın bende sizi dediğinizi kabul edeyim..

  1- yutkunurken kim veya ne veya hangi ilim ve güç benim zarar görmem için hem nefes borumu hem de burun boşluğunu kapatıyor
  2- ben bu yutkunma eylemini yaparken hayati fonksiyonlarımdan olan nefes alıp verme işini de devam ettiren hangi güçtür hangi merhamettir?
  3- tükürük bezi diye bişeyi icat edip oraya yerleştiren kim ve ya nedir ?
  4- mukoza salgısı yapmayı sen nerden öğrendin…kim öğretti. belki omlet bile yapamazken?
  5- Bu işi yapabilen yaptırabilen; bu ürünü icat edebilecek; Allahtan başka bir sebeb gösterin?

  Kuran yani Allah c.c. iddia ediyor!!! sen tüm elindeki imkanları kullan bütün ekonomini, bütün teknolojini bütün ilim adamlarını Kullan devasa fabrikalar inşaa et.

  yinede şu sende bulunan en basit bir ürünü bile bu kadar kusursuz şekilde inşaa edemeyceksin…

  bir hardal tanesi kadar olan hafızamızda tüm dünya hayatımız öğrendiklerimiz, okuduklarımız tüm gördüğümüz yaşadığımız herşey belki ciltlerce ansiklopedik bilgi tutuluyor…. sen bana bunu aynısını icat edebilecek bişey yapabilirmisin…. bildiğin en büyük hafıza kaç terabyte kaç hekzabyte…..ne kadar veriyi harddisklerde saklayabiliyorsun?

  ve dahi bunlar gibi milyon tane olayı gerçekleştiren;icat eden; merhamet sahibini tanımıyorsan…. senin işin dinle diyanetle değil piskolojiktir kardeşim….

  Allah yar ve yardımcımız olsun…

 47. ertug
  Ağustos 16, 2013, 12:04 pm

  komik arkadaşım ögren boş konuşma diye yazıyorum. Amin. Esmâ-i efâldir. “Kabul et” manasınadır. “Ey Allahım! Dualarımızı kabul et” manasınadır. Veya “Ya Rabbiî (böyle) yap” demektir.

  Âmin (kelimesi) iki sakinin bir araya toplanmaması için, (“nerede” manasına; bir istifham edatı olan) ve (nasıl mana­sına olan) gibi fetha üzerine mebnidir.

  (Yani irabı herhangi bir âmin sebebiyle değişmez. îrab kabul etmez. Harekesi her halde fethadır, demektir. Eğer burada harfi üstün olmasaydı, iki sakin içtima edecekti. Ye ve nun harfleri sakin olacaktı» o zaman okumak mümkün olmazdı).

  Âmin (kelimesi bütün âlimlerin) ittifakı ile Kur’an-ı ke-rim’den değildir. Çünkü, asıl mushafta yazılmamıştır. Sahabe (r.a.), tabiîn ve onlardan sonra gelen âlimlerden onun Kur’ân’dan olduğuna dair bir rivayet nakil olunmadı.

  Lâkin, okuyan kişinin Fâtiha-i şerîfeden sonra ondan ayrı olarak (Fatiha süresiyle arasına fasıla vererek), Âmin demesi sünnettir. Bu mevzuda Efendimiz (s.a.v.) Hazretleri şöyle buyur­dular:

  “Bana Cibril Aleyhisselâm, Fatiha sûresinin okumasını bitirdiğimde bana “âmin” demeyi öğretti ve: (Fatiha sûresinden sonra) Âmin demek sanki kitabı hatmetmek gibidir, buyurdu.”

  Bu hadis-i şerifi Hazreti Ali (r.a.) riyâyet etti ve açıklamasında şöyle buyurdu:

  “Âmin, Cenâb-ı Allah’ın mührüdür. Onunla kulunun duasını mühürleyip tasdik etmektedir.” Hazreti Ali (r.a.) tefsir ettiler. Mühür, mühürlenen şeye herhangi bir şeyin müdâhalesine ve orada tasarrufda bulunmasına mani olur. Âmin (duası da) kulun duasına hıyanetin girmesine manidir.

  Veheb (r.h.) şöyle buyurdu: ” Ondan ( Âmİn’in) her harfinden bir Melek yaratılır. Ve Melekler: “Allahım! Âmin diyeni mağfiret et, günahlarını bağışla” diye dua ederler.

  Hadis-i şerifte Efendimiz (s.a.v.) Hazretleri şöyle buyurdular: “Dua eden ve Âmin diyen kişi (duanın feyiz ve bereketinde” “ortakdırlar.” Bu manada Cenâb-ı Allah, şöyle buyurdu:

  -”Peki,” buyurdu. “Duanız kabul olundu. Siz yine istikamette devam edin ve kendini bilmeyenlerin meslekine uymayın.

  “imam deyince, siz “âmin” söyleyin. Çünkü melekler de bunu söylerler. Kimin âmin (söylemesi) meleklerin âminine muvafık olursa (denk gelirse) onun geçmiş günahları bağışlanır.”

  Bunun sırrı Veheb (hazretlerinin) sözünde geçtiği gibidir. (Yani âminin her harfinden bir melek’in yaratılması ve âmin diyene dua etmeleridir).

  Amma (hadisi-i şerîfte geçen) muvaffakiyet (yani denklik), zamanda muvafık olması (gerekir) denildi. (Bir rivâyetde) ihlasta (meleklerin ihlasına) uygun olması lâzımdır, denildi ve bir teveccühdür.

  (İmam ‘’Amin’’ dediğinde, âmin diyen meleklerin hangi melekler olduğunda ihtilaf olundu. Hafaza melekleridir, denildi. Başka meleklerdir, denildi. Bu görüşü şu mübarek hadis-i şerîf desteklemektedir:

  “Okuyan kişi, dediği zaman, arkasındakiler, âmin derler. Âmiin diyen kişinin sözü, semâ ehlinin sözüne muvafık olursa, geçmiş günahları bağışlanır.”

  Aslında; âmin diyenler, “hafaza ve semâ ehli meleklerdir” denilerek her iki görüşün arasını birleştirmek mümkündür.

 48. Kutay
  Mart 1, 2014, 5:20 am

  Amin-Amen bunlar Roma kilisesinin islam çevrelerinde oluşturduğu geleceğe dönük yatırımdır.Ben duaların sonunda amin yazıldığını görmedim yada namaz kılarken de amin demezsin.Amini daha çok şeyh ve onun gibi tarikat liderlerince kullandırıldığını farkettim bakınız kurtuluş savaşı dönemine yada şuanki hocalara aynı şeyi yaparlar defalarca amin kelimesini tekrarlarlar Türkiye’ de de gizli kilise denilen örgütün adı aklıma gelmedi, bu Roma örgütünce ataistten çok zaten Tanrı’ ya inan adamlar yaiıyor bunları manüpule etmek daha kolaydır deyip yaptıkları operasyondur ayrıca islama karşı fazladan asker kazanmaktır.Bakınız Venezuella’ da ki camilerde Hristiyanlar gibi elde imam asa bulundurur ve ucunda haç yerine hilal vardır.Kısaca önce kendi Rituellerini insanlarınkiyle aynı hale getirecekler kendilerinkini empoze edecekler.Bakınız Allah’ a inanıyorum fakat namaz kılmıyorum ama dua ediyorum; ayrıca bakınız Cumadan Cumaya Camiye gitmek.Hristiyanlarda Pazardan Pazara Kiliseye giderler.

  Yukardaki yazıyı yazarken gördüm ve güzel bir anlatım olmuş (@ertug) ama benim düşüncelerim bu şekildedir.

 49. masmaviro
  Mart 8, 2014, 9:51 am

  Firavunlarin yanlis yolda oldugundan dolayidir ki Tevrat geldi… Amen, Amin, Allah kabul etsin, Allahim, duami kabul et atlaminda olsun, bir niyaz, bir temenni ve bir ricadir… Bu soylemleri, kabul olunmasi anlami cercevesinde kullandiginizda sorun olmaktan cikacaktir.

  Akliniza, eski cok tanrili inanislardan, Amon adi,
  ( http://en.wikipedia.org/wiki/Amon:_The_Darkside_of_The_Devilman ) linkteki anlami yani Seytan`a atfen aniliyorsa, o sizin sorununuzdur.!!!

  Eger Amin ve Amen, Amon`u kasderek ve O`na ithafen, O`na tapinma, O`nun adina calisma ve O`nun Cennet`ten Adem`in ayagini kaydirpta kovuldugunda, Allah`a soz verdigindeki; Hicr / 39. ve 40. Ayettler : İblis dedi ki: “Ya Rabbî! Beni azdırmana karşılık, yemin ederim ki ben de dünyada onlara günahları süsleyeceğim ve senin ihlasa erdirdiğin kulların müstesna, onların hepsini azdıracağım”
  ( http://www.kuranmeali.org/15/hicr_suresi/40.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx ) , gibi. Hidayet uzere olan, Ihlasli kullari saptirmak ise; Konunun rengi (sebebi) anlasilir.!

  ***Eger gercekten Allah`a inaniyorsaniz… Hidayeti dileyiniz!!!

 50. ZEHRA
  Mart 27, 2014, 1:44 pm

  bir yerlerde bir şeyler duyuyorsunuz.allaha dine muhalefet etmeye kapı aralıyorsa hamen sahipleniyorsunuz.adam gibi eleştiri alınca da -burcu gibilerden- hemen aşağılamaya başlıyorsunuz.valla kendiniz gibi düşünenler dışındakilere sosyal olarak uzaksınız ve de kapalısınız.açıktan konuşamazsınız.çünkü yetersizsiniz.allah sizi ıslah etsin. AMİN.

Comment pages
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: