Başlangıç > Dinler > Müslüman Argümanları

Müslüman Argümanları


Siz hiç bir Müslüman’la oturup dinler ve inanışlar üzerine sohbet ettiniz mi? Ben çok ettim. Gerçekten deneyimliyim bu sohbetlerde. Bakın size kendi tecrübelerimi anlatayım neler bekler sizi bu sohbetlerde 🙂

Müslüman, başlar anlatmaya… “Dünyamız çok bozulmuştu” der. Tarihi kaynakları iyi araştirmiştir belli ki. İslami kaynak dışında bir araştırma da dahil midir bilgi arayışına, şüpheli… Ama iyi araştırmıştır Müslüman. Devam eder anlatımına gülümseyen nur yüzüyle… “Tıpkı bundan önce bozulduğunda Allah’in müdaheleleri gibi, o zaman da bir düzenleme gerekti” der. “Ve yüce peygamberimiz, Muhammed S.A.V. efendimiz gönderildi” diye devam eder. Muhammed öncesinde Arapların nasıl kokuştuğu, hem de nasıl cahil olduklarını anlatır bir süre. Sonra ‘karıncayı dahi incitemeyecek’ kadar sevgi dolu peygamberle nasıl alay edildiğini, o yüce insanın nasıl da ezildiğini anlatır. Ama Muhammed o kadar yücedir ki, tıpkı İsa gibi, bir yanağına tokat atıldığında diğer yanağını çevirir, ona da vursun diye kafir… “Allah, mucizevi bir kitap olan Kuran’ı indirir” diye devam eder Müslüman. Sonra o kokuşmuş kafir Arapların azgınlıkları yüzünden Muhammed savaşmak durumunda kalır, mecburen, hem de hiç istemeyerek… Başkaldıran nankör, hain, geberesice Yahudileri de “mecburen” öldürtmek zorunda kalır. Savaşlar yüzünden, kadınlar ve kızlar yalnız kalmasın diye, yine mecburiyetten, onlara evlenerek sahip çıkar yüce peygamber. Kuran tamamlandıktan sonra da ölür sevgili Peygamber. “Ya işte böyle” der Müslüman… Sözü bırakmak istemez ve devam eder anlatmaya… “İslam barış ve hoşgörü dinidir, Islam’da zorlama yoktur” der. “İslam tüm dinleri kabul eder. Tüm kitapları kabul eder. Ama o kitaplar hep bozulmuştur, o yüzden Allah, İslamı göndermiştir. İslam ve Kuran bozulmayacaktır. Çünkü Allah korur o mucize kitabı… İslam temizliği emreder. İslam çalışmayı emreder. İslam bilime önem verir. İslam, islam, islam…” Bu güzel ve güler yüzlü anlatım sürer gider. Gülücükler saçarak anlatır size bunu bir Müslüman. Ta ki…

Ta ki siz İslam’a en ufak bir eleştiri getirene kadar. O eleştiri geldiği an, bakın hakaret veya küfür demedim, dikkat edin, eleştiri geldiği an, Müslüman’in şakağındaki damarlar belirginleşmeye başlar, dudaklarında belli belirsiz bir titreme oluşur ve 1400 yıldır yapılanı yaparlar… Saldırırlar… Eleştirinin niteliğine ve niceliğine bağlıdır saldırının şekli ve şiddeti. Saldirinin en uç noktası ölümdür. Alt noktasiysa zeka kırıntılarıyla eleştiriyi bitirmek ve eleştiri sahibinin ne kadar kafasız ve aptal olduğunu argumanlarla ispatlamaktır. Bir bilim insanıysa eleştiren, hemen standard soruları gelir Müslümanın:

E, o zaman ilk maddeyi kim yarattı? Haa? Haaa? Big Bang’den önce ne vardı? Haa? Haa?” Mat etmiştir bilim insanını…

Veya şöyle de olabilir bu: “Maymundan geldiysek niye hala maymun var? Senin atan maymun, benim atam Adem Aleyhusselam efendimizdir.” Bir kez daha bitirmiştir bilim insanını, zeka kırıntıları kokan bu muhteşem argümanıyla… Bunu söylerken aslında bilim insanının gerçekten de maymuna benzediğini düşünüyordur belki de, kimbilir.

“Bir kere evrim çürütüldü, zaten sadece bir teori o, ben de ureteyim sana bir teori hemen, he he” der. Bilim insanını eziyordur zekâsıyla, dalga geciyordur adeta. Ağlamaklı olmalıdır o zavalli bilim insanı, bunca yıl kafa patlattığı bilimin aslında ne kadar da boş olduğunu görerek. Hem de bunu ortaokul biyoloji bilgisiyle bir dindar Musluman ispatlamıştır ona. Ne acı bir gündür o gün, bu şanssız bilim insanı için..

Aslında sen de inanıyorsun, ama inanmıyorum diyorsun. Seni bir de düşen uçakta görelim” diye devam eder. Artik bilim insanı ne haldedir siz düşünün. Hayatını adadığı, üzerinde çalıştığı tüm değerler yıkıldığı gibi, neye inanıp neye inanmadığını dahi bilemeyecek kadar içi boş bir insandır bu bilim insanı. İnsan bile denemez artık ona, zavallı, maymun soylu…

Nasıl hesaplıyorlar o dinozor fosillerinin yaşını, dünyanın yaşını; ne bilelim, ha, nerden bileceğiz” diyerek bilim insanlarının aslında ne kadar da boş işlerle uğraştığını, vardıkları sonuçların nasıl da palavra ve gerçeklerden uzak olduğunu vurgulayarak… Yine zekâsıyla çürütmüştür bilim insanlarının tüm argümanlarını…

Hiç Yüce Yaratıcı olmadan bu kadar muhteşem bir düzen olabilir mi? Şu gözü görmüyor musun? Tesadüfen boylesine kompleks, hatasız, muhteşem bir göz oluşur mu? Yaratıldık işte. Bunlar apaçık kanıttır.

Bak kafana vursam acıyı gösterebilir misin? Ama acı var. Yaa, işte Allah da var, aynı mantık yani anladın mı? Salak!” Müslüman, artık haklı olarak karşısındakine saygısını yitirmiştir. Resmen bir salak vardır karşısında…

Ee, bu söylediğin bilimsel şeylerin hepsi zaten Kuran’da yazıyor…” Bilim insanı, yıllardır kafa patlatıp, hayatını adadığı kavramların 1400 yıl önce yazıldığını öğrenince neler hissetmiştir acaba?

Bi kere İsa, Allah’in oğlu olamaz, hiç Allah oğul edinir mi? Akıl var mantık var.” Evet, 2 milyar kadar Hristıyan’in aslında ne kadar da aptal olduğunu muhteşem bir mantıkla ispatlamıştır bile.

E tabii Hristiyanlık da, Yahudilik de Allah’in dinidir, kabul ediyoruz biz o dini de. Ama bozulmuşlar, o yüzden yani! Yoksa her topluma peygamber gonderilmiş bir kere. Vallahi billahi!” Artık bilim insanı tamamen devre dışıdır. Artık bir monologtur cereyan eden… Bir Müslüman şovudur.

Bu Hintlilerin de kafaları hiç çalışmıyor. Hiç ineğe tapılır mı? Tek tanrı vardır, akıl var mantık var!” 1 milyar kadar Hintlinin aptallığı da ortadadır artık.

İnsanlar İslam’ı yanlış anlıyorlar, yoksa İslam ve şiddet zıttır. Ah bir doğru anlasalar şu İslam’ı… O kırbaç cezaları, zina cezaları, taşlama falan hep yanlış anlama, yanlış yorumlama.. Ben çözdüm biliyorum, vallahi billahi… Köleliğe karşıdır İslam. Kadınlar da erkeğe göre fiziken zayıf olduğu için, onları korumak için öyle ayetler var, yoksa bakın, Ayşe anamız nasıl aktif kadın. Yanlış anlıyorlar İslami, yanlış.

Aslında o mezheplerin, o bölünmelerin sebebi de yine yanlış yorumlama… Kuran apaçık indirilmiş bir kere, ama bu cahiller yanlış anlıyor, yanlış

Aslında ateist, agnostik, hepsi hikaye, lafta bunlar lafta… Sıkışınca hepiniz de iman edersiniz. Ben sizi sizden daha iyi biliyorum be! Yalancısınız hepiniz de!

Netice itibariyle, Müslüman icin kendisi kabul etmese de, tek bir gerçek vardır, o da İslam. Gerisi ya yanlıştır, ya da yalan. Böylece tartışmayı kazanır(!) Müslüman, beklenildiği uzere… Son bir defa tekrarlar iddialarını.. . İslam temizlik dinidir. İslam çalışmayı emreder. İslam bilime önem verir. İslam sevgi ve hoşgörü dinidir. İslam barışı önerir. Kuran mucizevi bir kitaptır, apaçıktır o kitap, korunmuştur… Diger dinlerin hepsi de bozulmuş, o yüzden İslam gelmiş be. İslam ülkeleri Kuran’ı doğru anlasa şimdi en ileri toplum olurlardı. O kokuşmuş Avrupalıları çoktan geçerlerdi. Zaten o kokuşmuş Avrupalılar bildikleri herşeyi biz Müslüman’lardan öğrendi. Kuran’da da yazıyor bunlar.Islam’da kötü olarak gördüğün herşeyin yanliş anlama sonucu, yanlış!!!

Özetle argümanlar şu maddeleri içerir:

 • Aslında herkes inanır.
 • Müslüman olmayanların hepsi de yanlış yolda.
 • Müslüman olanlar da İslam’ı tam olarak anlamıyor
 • İslam barış, sevgi, kardeşlik üzerinedir, aksini iddia edenin canına okurum.
 • Bilim, Kuran’a karşı gelmediği sürece bilimi seviyoruz.
 • Tüm dinler Allah’ın dinidir. Ama Islam, tek doğru olanıdır. (“Hakemler hakkında konuşmak istemiyoruz, ama” diyen futbolcular geliyor aklıma 🙂 )

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

 1. first lady
  Mart 11, 2010, 5:26 am

  bu yazılarınıza inanan war mı acaba çok merak ediyorum???

 2. Mart 11, 2010, 12:00 pm

  Aklını kullanan (!) bir insan daha 🙂

  Kendince şov yapıyor işte..

 3. Canlı Yayında Düşen Noter
  Mart 11, 2010, 4:53 pm

  Euzübillahimeneşşeytanirracimbismillahirrahmanirrahim…
  Eselamun Aleykum kardeşlerim.
  Benim bir sorum olacaktı.
  Elektrikli ısıtıcının karşısında namaz kılmanın sakıncası var mıdır ?
  Allah’a emanet olun esselamu aleykum ve rahmetullah..
  السخانات الكهربائية لديها عقل الصلاة ضد

 4. Mart 11, 2010, 7:34 pm

  Uzun suredir yorum yapmamistiniz first lady, demek hala hic bir yazimi inandirici bulmuyorsunuz.. 🙂 Neyse, saglik olsun.

  Noter sen cok komik bir insansin, bu sorunun cevabi tabii ki “evet”. Elektrikli isiticinin karsisinda namaz kilarsan o namaz kabul olmaz. Kibleni gavur icadi aletlerle bloke etmemelisin 😉

 5. Ateist (eski Agnostik)
  Mart 12, 2010, 2:41 pm

  Suda yolunmuş tavuğu yemek caizmidir?
  Domuz derisinden yapılmış montu askıya asmak caizmidir?
  İlişkiye besmeleyle başlayıp elhamdürüllah ile bitirmek sevapmıdır?

  Bilim adamı değilim daha liseye gidiyorum ama yaklaşık 25-30 müslüman ile tartıştım ve aynıları başıma geldi:D sonra bu tür tartışmaları bıraktım kafayı yiyecektim yoksa.

  Bu yazılara inanan yok bizzat başına gelenler var. Bir de kulaklarını tıkayıp gerçeklere inanmayanlar var.

 6. beyazveyagri
  Nisan 14, 2010, 3:09 pm

  keşke her ortamda, yalnız din ile ilgili değil her alanda sizin gibi bilinen doğrulara ve alışagelmiş inançlara meydan okuyanlar olsa. ben şu anda ortanın sağında bir insanım ve buradaki argümanlar beni düşünmeye teşvik ediyor inşallah hep doğru düşünürüm. Müslümanların argümanları ile kendince dalga geçiyorsun (al pacinonun en sevdiği günah kibirdir:))ama üşünmeyip ateistlerin argümaları ile ilgili benzer bir yazı yazılsa acaba çok farklı tablo mu ortaya çıkar? (evrim teorisi, kadın hakları, hadi ispatlasana falan). Tabii müslümanların işi zor. VAr dedikleri bir şeyi ispatlamakla uğraşıyorlar ateistlerin böyle bir derdi yok. Biraz dengesiz bir rekabet.
  Ben Şunu merak ediyorum nasıl bir insan profili istiyorsunuz da islam bunu engelliyor. Eylemler açısından soruyorum yoksa işte “özgür düşünen, açık zihinli” falan değil. yani şunu yapmalı şunu yapmamalı tarzında. Ve bu eylemleri düşündüğünüzde iyi bir müslüman ile iyi bir ateistin ne gibi farkları var?
  Yine tamamen tarafsız olarak soruyorum, yazında “Bi kere İsa, Allah’in oğlu olamaz, hiç Allah oğul edinir mi? Akıl var mantık var.” Evet, 2 milyar kadar Hristıyan’in aslında ne kadar da aptal olduğunu muhteşem bir mantıkla ispatlamıştır bile.” diyorsun. yani müslümanları hristiyanları aptallıkla itham ettiğini söylüyorsun bilinçaltında onların aptal olamayacağı ön kabulünü yaparak..buna karşılık sana soruyorum dünyada inanan milyarlarca insan aptal mı? dünyayı ileriye ve iyiye hep ateistler mi götürmüştür? müslümanları çok aşağılayabilirsin yaşadığın toplumda öğrendiğin kalıplarla fakat çinliler, japonlar, amerikalılar, almanlar hepsi mi aptal inandıkları için? zeki insanlar mı (senin gibi) atesit oluyor yoksa ateist olanların zekası birden bire mi açılıyor?

 7. Nisan 14, 2010, 6:55 pm

  Iyi bir ateist ve iyi bir Muslumanin farki nedir?
  1. Ateist, copcatan bir Allah ve o copcatanin musluman bir genc bakire yaratikla seks vaadlerine kanacak kadar aptal degildir. (huri konsepti)
  2. Ateist bir adam, karisini veya annesini kendinden daha asagilik gosteren bir kitaba saygi duymaz. (kuranda kadini asagilayan ayetleri inkar edemez hicbir musluman)
  3. Ateist, kendi dusuncesinden farkli dusunenlerin kafalarini bulduklari yerde kesilmesini emreden argumanlara itibar gostermez. (defalarca kez oldurun emri verilir kuran’da, aksini iddia etmek yalan soylemektir)
  4. Ateist, iyilik yaparsa bunu cikar beklemeden yapar. Karsiliginda sarap irmaklari olan yere tatile gitme amaciyla iyilik yapmaz.
  5. Ateist, aclarin halinden anlamasi ve onlara yardim etmesi icin kendini 1 ay boyunca gunduzleri ac birakip geceleri kral sofralariyla sisirip, ay sonunda da cikar (sevap) bekleyerek insanlara yardim (zekat) yapmaz. Elinden geldigince her zaman yardim eder, veya etmez..
  6. Ateist, bilimsel verilere ve mantiga gore karar verir. Eger bilimsel veriler ona, daha once inandigi degerlerin yanlis oldugunu soylerse, gocunmadan inandigi degerler konusunda fikrini degistirir. Ayni durumda kalan muslumansa kendi inanclarina saygi gosterilmedigi icin cingar cikartir. (Ornek: evrim teorisi)
  7. Ateist, Artemis’i, Zeus’u, Ra’yi, Horus’u, Islam’i, Hristiyanligi, Yahudiligi, Scientology’i, Mormonlugu ve benzeri yuzlerce dini reddeder. Muslumansa bu saydiklarimdan Islam haric hepsini reddeder 🙂
  8. Ateist, kendine delil sunulmadan onerilen hicbir veriyi dogrudan kabul etmez, arastirir, mantigina yatmazsa reddeder. Muslumansa cocuklara uyumadan okunabilecek la fontaine masallarindan daha ucuk hikayelere bile kosulsuz inanacak kadar koyundur.

  Istersem sana 500 madde daha siralayabilirim, ama sanirim yeterlidir yukaridaki 8 madde.

  Diger soruna gelirsek..

  Inanan tum insanlar aptal degil. Sadece korkaklar (olum sonrasi korkusu). Siz de dahil hepinizin beyni var, lisede mantik dersi de gordunuz, umarim. Mantiginiz, size Nuh’un gemisi gibi sacma sapan bir seyin olamayacagini soyler. Ama inanclilarin sorunu, korkakliklarindan dolayi, mantiklarini geri plana cekerler, yargilamazlar, sorgulamazlar, sorgulayanlarin (benim) sundugum gerceklere kulaklarini kapatarak “lalalala duymuyorum ki” diye bagirirlar ve kosarak uzaklasirlar, neticesinde inanirlar. 15 yil once universitede ogrenciyken benim de cuma namazina gitmisligim vardir arkadaslarimla. Kafam suphelerle dolu olmasina ragmen ya dogruysa diye korkarak dusunmemeye calismisligim vardir. Ben o zaman su ankinden daha aptal veya daha akilli degildim. Sevgili arkadasim, sizi dusunmeye itiyorsa bu okudugunuz yazi, lutfen yorumumun devaminda listeleyecegim seyler icin bir kez daha dusununuz. “Benim mantigima gore bunlarin hepsi de dogru olabilir” deyiniz, ve eger bunu soyluyorsaniz, bana cevap yazmaniza gerek yok artik…

  1. Dunya ve kainat, her biri 1000 gune denk gelen 6 gunde yaratilmistir. Bu durumda dunyanin yasi, asagi yukari 10,000 civarindadir. (kuranda bir ayet bunu acikca soyler.) Bu durumda dinozorlar da 10,000 yildan daha once olamaz. Bu durumda insanlarla dinozorlar ayni zaman diliminde yasamislardir. Bilim bu konuda hatalidir. Kuran hatasizdir. (birinden birini secmek zorundasiniz)

  2. Adem topraktan bir heykeltrasin elinden cikar gibi cikmis, Allah isminde bir yaratik/yaratici tarafindan uflenerek bir anda canlandirilmistir. (Kafanizda boyle bir seyi hayal edin.) Adem’in kemiginden de bir kadin yaratilmistir. Bu ikisi, konusan bir yilan tarafindan kandirilmis (seytan ismindeki yaratik oluyor bu), cennetten kovulmus, yillar icinde cocuk sahibi olmustur. Bu cocuklarin ve anne babanin ensest iliskileriyle bin yillar suren bir surecte biz insanlar olusmusuzdur.

  3. Allah cok sinirlenip (sinirlenen bir yaratici!) butun dunyayi (butun kelimesine dikkat edin) sular altinda birakmis, bir kac ay icinde (sadece bir kac ay bakin) butun sular kaybolmus (bir kac ayda nereye)…. Ama bir adam (nuh), oyle bir gemi yapmis ve oyle bir gucu varmis ki, butun hayvanlardan ciftler alip gemide aylarca ac susuz dolanmis, ve sonrasindaki binlerce yillik surecte yine biz olusmusuz.. (https://meraklininguncesi.com/2009/01/12/nuh-tufani/)

  Yine, size 500 maddelik bir liste yapabilirim, ama sanirim yukaridaki 3 madde yeterli. Merakla bekliyorum cevabinizi..

 8. beyazveyagri
  Nisan 15, 2010, 1:47 am

  Uğraşın için teşekkür ederim..Bütün yazdıklarına şu anda yorum yapmam mümkün değil. iyi bir atesit ile iyi bir müslümanın farkları bölümü ile ilgili bir kaç şey söylemek istiyorum:
  1.madde: inanç 2.madde:saygı3.madde: itibar 4.madde:beklenti 5.madde:beklenti 6.madde:inanç ve saygı 7.maddde:inkar 8.madde:inanma eğilimi…. evet bunlar saydığın maddelerdeki duygular yani ruhla ilgili. Bilimsel bir yanı yok. İnsanın ruhu hep aç hep arayışta. kimi inancıyla huzur bulur kimi kavga eder.. sonuçta kendi öz çocuğunu sevip sevmemen gerektiğini sorgulayıp neticesinde diğer çocuklardan farkı yok içgüdüsel olarak yaptım ne hali varsa görsün de diyebilirsin veya aradaki sevgi bağlarını (sevgi de değersizdir tabii bilimin yanında) sımsıkı tutarak, onun için bir şeyler yaparak iyi ki yaşıyorum da diyebilirsin. tercih bunlar..
  ben somut eylemlerden bahsetmiştim farklarda..yazdıklarının hiçbiri günlük insani eylemlerle ilgili değil. örneğin 3.maddeyi ele alalım.. senin dediğin gibiyse. dünyada 1.5 milyar müslüman zannederim kendisinden bayağı farklı düşünen insanları hergün gönül rahatlığı ile öldürmeli.. öyle mi acaba? islam bir insanı öldürenin tüm insalığı öldürmüş gibi kabul ettiğini söyler..niye buraları görmüyorsun.. genelde müslüman bir ülke olan türkiye de neden her gün 50-100 ateist öldürülmüyor? aksine haberleri izlersen dünyanın farklı yerlerinde her gün 100-200 müslüman öldürüyor? sen de biliyorsun müslümanların böyle olmadığını (tabii müslümanlardan el kaideyi falan anlamıyorsan).. yaşadığın çevreye bak..insan sadece kuru akıldan ibaret değil tatminini aradığın vicdanının sesini de dinle biraz. bu kadar acımasız olma müslümanlara karşı..
  örneğin 2.madde islamın kadınları aşağıladığı senin söylediğin gibi kesinse ben neden karıma saygı duyuyorum. ben müslüman değilmiyim? veya islam benim gibi davrananları cezalandıracağını mı söylüyor?
  4.madde: Amaç iyilik yapmak mı yoksa iyilik yaparken hissettiğin duygular mı? yani birisi senin dediğin gibi bile olsa günde 50 iyilik yapıyor kıymeti harbiyesi yok diğeri kafasına eserse ve beklentisi olmadığına inandığında 1 iyilik yapıyor. hangisi acaba insanlığa daha faydalı..

  7.madde: islam diğer dinlerin hepsini reddeder iddiası… biliyorsun ki böyle bir şey yok. islam generik bir isimdir. yani Allahın doğru olduğunu bildirdiği inanış biçimi. hristiyanlık, yahudilik dinine mensup veya değil , islamın esaslarını gönlünde hisseden herkes müslümandır. ayrıca Allah diğer inanışları hakir göstermez.. sevmedği kibir, nankörlük, tamamen inkar ve çıkarı için inanıyormuş gibi görünmektir.
  alttaki 3 maddeyle de ilgili düşüncelerimi daha sonra yazabilirim.
  sonuç olarak insan mutlu ve huzurlu olmak istiyor. inancınla mutlu ve huzurlu isen ve diğer insanların mutluluk ve huzuruna zararın olmuyorsa belki de bazen iyiliğin oluyorsa ne mutlu sana..sorun yok..Gerisi benim var olduğuna inandığım Allah ile senin arandaki mesele..

 9. davet
  Nisan 15, 2010, 5:25 am

  müslüman kardeşim eline ve diline sağlık güzel cevap vermişsin.Bende bir kaç kelime yazayım. (ateistlere)
  1:müslümanın annesine ve eşine olan sevgisiyle,ateistin(janos)olan sevgisi acaba nasıl?
  2:senin bedenin,nefsin ve kainat Allahın varlığına birer delildir.
  3:sen mantıkdemişsin acaba senin mantığın (ilk ve son) nasıl yaratıldığını söyler.
  4:Hz Havva kaburgadan değil aynı özden yaratılmıştır
  5:Hz Nuh ilk gemi yapandır,gemi dediğiniz gibi, değil bütün dünyayı sadece yaşanılan bölgede olan bir olaydır.
  6:Söylediğin 500 madde yi yazda bizde saçmalıklarına …..?

 10. musluman kardes
  Nisan 15, 2010, 7:45 am

  Belkide içinizdeki zoruların cevaplarını yanlış yerlerde arıyorsunuzdur.
  Farklı biryerlerden başlayın derim size.
  Bir müslümanın sizinle tartışması da çok yanlış. Önce ortak bir platformda buluşmanız gerekiyor. Çözüme kavuşturmanız gereken konu Tevhiddir. Ona odaklanın ve onu çözmeye çalışın. Sonra detay konularda tartışırsınız. Bu saydıklarınız çok kolay yanıtlanabilecek sorular. Önceliği Tevhid’e verin ve o konuda düşünün. Risale-i Nur’dan Sözler okursanız olay hallolur. Düşünen ve akıl yürüten insanlar olmanız olumlu. Allah size hidayet versin.

 11. beyazveyagri
  Nisan 15, 2010, 9:39 am

  Öncelikle Allah tabii ki hepimize hidayet nasip etsin. Bir müslümanın bir atesitle tartışması bazen yanlış olabilir (özellikle nefis devreye girerse) ama yazılara bakınca bunlar tartışma sayılmaz bana göre yanlış da değil. Hem tevhid olayını çözmüş olsak bu kadar konuşmamıza da gerek kalmazdı. ben tevhide inanıyorum, o inanmıyor zaten sorun bu.. ama bu büyük lokmayı yemek kolay değil parçalamamız gerekiyor. Nereye kadar..? karşımdakinin gözü var fakat görmediğine, kulağı var fakat duymadığına aklı var fakat doğru işletmediğine kani olana kadar konuşuruz detaylarda. yoksa keseriz muhabbeti. Arkadaş da bir hınç, bir intikam duygusu, bir zafer elde etme arzusu var bence. bunun için de çok okumasına rağmen sadece beynindeki fikirleri doğrulamak için okuduğunu düşünüyorum,, kendisinin iddia ettiği gibi açık bir zihinle değil. benim derdim de bu psikoloji ve onu anlamak..Bu kadar nefrete gerek yok.. inanan müslümanların çoğu iyi insanlardır.Bi de şunu anlamıyorum: çok özgür düşünen cesur insanlar nasıl oluyor da bir ölümlünün yazdığı kitap (darwin) üzerine hayatlarını bina ediyorlar. onların bu hakkı varsa iddia ettikleri gibi Allah tarafından gönderilmiş değil de bir insan tarafından yazılmış olsa bile başka bir kitap (kuran) üzerine diğer insanların hayatlarını bina etmelerinde ne sakınca var. Kuranın insan yazması olduğunu süper bilimsel olarak ispat etseler de ne geçecek ellerine.. ben bu psikolojiyi merak ediyorum ve düşüncelerini almaya açığım.

 12. Ateist
  Nisan 15, 2010, 10:51 am

  @Davet
  1) Aslında bu dinden çok kişisel bir meseldir. Ama bir genelleme yaparsak dinsizler eşlerini çok daha fazla severler. Çünkü eşlerini iyi seçerler. Dindarlar ise genelde görücü usulüyle falan evlenirler veya evlenmenin sünnet olduğu için zorla evlenirler.

  2) Hayır, bence evrimin kanıtı.

  3) Kainatın bigbang ile, insan yaşamının ise evrim ile başladığını söyler mantık. Bigbang’den öncesini şu anda keşfedbilmiş değiliz. Yani ondan önce ne olduğunu şu anda bilmiyoruz ama bir gün keşfedeceğiz.
  Peki sen Allah’ın ilk yarattığı şeyden önce ne yaptığını biliyor musun? Veya Allah’ın nasıl var olduğunu? İşte sen bunun cevabını asla öğrenemeyeceksin ama biz Bigbang’in nasıl oluştuğunu er-geç öğreneceğiz.

  4) Yaratmak nedir? Yoktan var etmek değil mi? Tanrı bizi topraktan üretmişse buna yaratmak değil yapmak denir.
  Havva’nın kaburga kemiğinden üretilmiş olması ise tüm müslümanlar tarafından kabul edilen bir şeydir boşuna bunu inkar etme.

  5) Şu bilimsel uyarlamalar hasta ediyor beni Sadık, pardon Davet 😀
  Nuh tufanının bölgesel olduğuna dair hiç bir kanıt yok. Bölgesel olduğunu söyleyen tarihi bir yazıt falan da yok. Sizin dininizden para kazananların söylediği bir yalandan başka bir şey değil. Düşünsene milyonlarca kitaptan ve başörtüsünden kazanılan para, hacca giden insanlardan yolunan para, imamların maaşı vs. hepsi iptal olacak. Müslümanlığın yok olması, bu dinden “TRİLYONLARCA DOLAR” kazananları üzer. Bu yüzden müslümanlığın yok olmaması için biraz bilime ayak uydurması gerekir ve böyle saçmalıklar uydurulur.
  Üstelik nuh tufanının bölgesel olması yine mantıklı bir cevap değil. Bölgesel bir yerde su seviyesinin binlerce metre yükselmesi çok saçma olur.
  ——————————————————————-

  Müslüman kardeşim, ben risalelerin hepsini okudum müslümanken ama verdiği örneklerin hepsi akıllıca kurulmuş bir akıl oyunundan başka bir şey değil.

 13. Nisan 15, 2010, 11:32 am

  MuslumanKardes, cok ilgincsiniz… Detaylari sonra tartisirsiniz diyorsunuz, farkinda degil misiniz ki benim tartismadaki ana argumanim kurandir. Kuran’i detay, Risale’yi ana mi yapiyorsunuz?

  Beyaz arkadasim. Yazdiginiz yorumda asil sordugum 3 maddeyi cevaplamamissiniz, hala bekledigimi soyleyeyim. Yine de diger kisimlari yanitlayayim. Oncelikle sizinle ilgili ogrenmek istedigim bir sey var. Kendi muslumanliginiza 1 ile 10 arasinda bir not verecek olsaniz kac verirdiniz?

  Diger maddelere gelince:
  Muslumanliktan El-Kaide, Taliban, Hizbullah’i da anliyorum tabii ki, nasil reddedebilirim onlari? 🙂 Onlar Musluman olduklari icin, inanclari ugruna bu eylemleri yapan insanlar. O kadar inancli ki, ugruna kendini oldurebiliyor. Kalkip da o kendini olduren insanin inancini burdan yargilamamiz komik kacar bence. O yuzden soruyorum size muslumanliginiza 1 ile 10 arasinda kac verirsiniz diye. El Kaideli Musluman, terorist olarak tanimlansa da, kendi muslumanligina buyuk ihtimalle 10 verebilirdi. Bence bu gayet hakedilmis bir 10’dur. O kendini olduren Musluman, gercekten de inandigi ahiret hayatini tercih etti bu dunya hayatina… Peygamberi bile bu kadarini yapamadi, onlarca kadin aldi kendini bekleyen bakire hurilere ragmen.. Neyse, siz yapabilir misiniz bunu? Onlar Kuran’daki emirleri harfiyen uyguladiklari icin gunumuzde “terorist” olarak tanimlaniyorlar. Turkiye’deyse Muslumanim diye gecinenler, islerine geleni kabul edip islerine gelmeyeni reddediyor ve kendilerine iyi musluman diyor, bu gercek muslumanlari elestiriyorlar. Her neyse, Turkiye’de birak ateisti, birak aleviyi, hristiyani, oruc tutmayan bir sunni musluman bile kendini gergin hissediyor ve oruc tutmadigini saklamak durumunda kaliyor. Siz bana hangi Turkiye’yi anlatiyorsunuz? Alevi sanatcilarin Sivasta “Allahu Ekber” nidalari arasinda canli canli yakilisini pek cabuk unutmussunuz anlasilan. Ateist oldugunu cesurca aciklayabilen ve Islam’i elestiren Turan Dursun’un katledilisi uzerine kac tane Ateist cikip da ben ateistim diyebiliyor Turkiye’de? Derse ne olacagini siz bilmiyor musunuz sanki bana barscil iddialarda bulunoyorsunuz? Ateistim diyen ve Islam’i elestiren bir baska isim Aziz Nesin’de nasil nefret edildigini, oldurmek icin nasil cirpinildigini unuttunuz mu? Allah dovmesi yaptirdigi icin oldurulen barmene ne demeli ya? Hem de zavalli cocuk gayet de Musluman cikmisti… Danimarka’da Muhammed karikaturu yapildi diye dunyadaki tum Muslumanlar galeyana geliyor, karikaturistciler hayatlarinin geri kalanini koruma altinda gecirmek durumunda kaliyorlar. Hollandali bir yonetmen, Islam’i biraz elestiren bir film yapiyor ve hemen olduruluyor. Siz de bana vicdan sesinden bahsediyorsunuz. Evet dunyada Muslumanlar her gun 50-100 ateist oldurmuyor, cunku kimse bulasamiyor Muslumanlara. Muslumanlar o kadar dik kafali, o kadar cahil, o kadar saldirganlar ki, bulasmayalim diyor ateistler… CIA sitesinden ulkelerin dini profilerrini incelerseniz eger, tum ulkelerde her dinden belli bir oran oldugunu gorursunuz. Ama Musluman ulkelerde bu oran 100% Muslimdir. Saniyor musunuz ki gercekten de 100%’dur? Yoksa insanlar korkularindan saklamak zorunda midirlar inancsizliklarini? Ama Almanya’da, Hollanda’da, Fransa’da musluman var diyeceksiniz. Evet, gocmen Muslumanlar dinlerini rahatca ifade edebiliyorlar o begenmedikleri ve kafir ismini taktiklarinin ulkelerinde. Kimse satasmiyor onlara belki bir kac nazi disinda.

  Ateist ve Musluman kiyaslamasi yapmami istiyorsunuz, tam olarak ne istedinigiz de belli degil aslinda ama, sonra olayi sen-bene indirgiyorsunuz. Sizin veya benim kadinlara duydugumuz saygi degil ki argumanin ana noktasi. Sizin rehber kitabinizda kadinlarin onemsiz kilinmasi.

  Iyilik yapmanin insanliga faydasi degil ki arguman. Ateistin karsilik beklemeden yaparken Muslumanin cikar bekleyerek yapmasi iyiligi. Misal, Haiti gibi fakir zavalli bir ulke, depremle yerle bir olmus. Dunyada tek yardim gelmeyen ulkeler, bizim ulkemiz dahil, musluman ulkeler. Cunku Muslumanlarin umrunda bile degil Haiti’de ne olmus, ne bitmis.

  Islamin generik isim oldugu masallarini da gecelim lutffen. Ya Muslumansindir, ya da kafir. Bunu Allah soyluyor, siz reddediyorsaniz eger, notunuzdan 2 puan da ben kiricam bakin 🙂 Islam, Hristiyanligi kabul ediyor ama Isa tanrinin oglu degil sartiyla.. Bu suna benziyor. Islam’i kabul ediyorum ama Muhammed yalancinin tekidir, kurani da oturup arkadaslariyla kendisi yazdi. E bu kabul etmek mi oldu simdi?

  Son olarak darwin uzerine.. Darwin bir ateist icin kutsal bir insan degildir. Hic bir ateist de hayatini Darwin’in 150 yil once yazdigi kitap uzerine bina etmez. Siz de Musluman oldugunuzu soylemenize ragmen hayatinizi Kuran uzerine insa etmiyorsunuz. Etmeniz gerek ama etmiyorsunuz. Edenlere de terorist diyorsunuz. 🙂 Benimle ilgili analiziniz icin de tesekkur ederim. Umarim psikoloji okumamis veya mesleginiz bunun uzerine degildir, basarili bulmadim sizi 🙂

 14. beyazveyagri
  Nisan 15, 2010, 1:33 pm

  Adem ile ilgili… Ademin cennette yaratıldığını unutuyorsun herhalde.. bi de sembollerin dilini.. cennet, cehennem, elma falan hepsi semboldür. ama cennetin bu gördüğümüz maddi dünya olmadığı kesin. dolayısıyla buradaki maddeyle eşleştirme kurmak yanlış.üfleme olayı..neden cansız dediğimiz maddeler evrim geçirmiyor sence? canlı dediklerimizle aynı carbon, hidrojen, oksijen atomlarından oluşmalarına rağmen.. neden? canlılığı sağlayan sadece atomların bir araya gelmesi olmadığına göre başka bir şey olması lazım değil mi? yılan vb. lerinin serbest iradeyi sembolize ettiğini sen de biliyorsun da bilmemezlikten geliyorsun… Allahın sadece iki insanı mı yaratmaya gücü yetmişdir de bunların birbirlerinden türemesini seyretmiştir…adem ile havva da bir semboldür kısaca..insan türünün sembolü..
  o kadar çok şey yazmışsın ki…
  müslümanlığıma not meselesi. valla bilmiyorum ama 3-6 arası birşey olabilir belki..

  inananlara korkak diyorsun ölümden korktukları için inanıyorlar diyorsun..ölümden korkanlar inançları yüzünden rahatça ölüme atlıyorlar..mantığın tutarlı mı?

  Dindarlara baskı meselesi.. benim bir oğlum var..ona en ufak kötü bir bakışta bile bile bozuluyorum ki bırakın insanları hayata bağlayan kutsal inançlara sövülmesine.. ancak bazı gerizekalı ateistler kendilerini çok akıllı zannettiğinden aşağılıkça bir konuşma uslubu benimsiyorlar. örneğin, yukarıda “elektrikli ısıtıcının önünde namaz kılmak caiz midir?” diyen çok bilmiş gibi.. sen kim olduğunu zannediyorsun..inanmıyorsan inanma canın cehenneme..ama hiçbir zararı olmayan namazla alay etme hakkını kim veriyor sana..önce adam olup sonra ateist olmaya çalış..
  tabii hiçbir düşünceleri ateistlerin öldürülmesini gerektirmez.. ama onlar da saygılı davranmadığı sürece kendine hakim olamayan ve allahın görmesi gereken hesabı kendisi görmeye çalışan cahil müslümanlar olacaktır.
  dolayısıyla adam gibi inanmayana kimse bir şey demiyor bence aksine daha düne kadar bu ülkede inananlara müthiş bir baskı vardı.
  gerçek müslümanlardan el kaideyi anlama meselesi.. tabii ben bilemem Allah katında durumları nedir.bizim gibi çağdaş dünyanın çerçevesi içinde yaşamadıkları için kınamam da onları.kınadığım nokta düşmanlarını yani devlet güçlerini değil masum insanları öldürmeleri. bu terörizmdir. diğeri cihat.. ama cihat önce imanla ve akılla yapılmalı.. silahla değil..sonuçta gerçek müslüman diye birşey yok..islamı şu veya bu şekilde anlayan ve yaşayan insanlar var..Ayrıca el kaidenin cıa tarafından kurdurulduğunu biliyorsundur.. uyuşturucu, petrol, silah ve sonuçta para ve iktidar bunlar tatlı şeylerdir.
  psikolojik tahlilimi beğenmediğine üzüldüm oysa ki tutturduğumu zannediyordum:)neyse.. herkes bir şeyden nefret eder umarım nefret ettiğimiz şeye muhtaç olmayız bir gün..

 15. merhaba
  Nisan 15, 2010, 1:38 pm

  Merhabalar,
  Janos el kaide ile ilgili söylemiş olduğunuz şeye katılmak mümkün değil. Onun kendini ne olarak gördüğü nasıl önemli olabilir? Masumların öldürülmesi apaçık yasaklanmışken masum insanları öldürenler isterse bu uğurda hayatını feda etmiş olsun günahkardırlar. Kendine isterse 10/10 versin. İzin verin öğrencilerle ilgili bir örnek vereyim. Bütün bir dönem boyunca sabahlara kadar ders çalışmış bir öğrenci eğer hocayı bazı temel noktalarda yanlış anlamışsa kitaptan çalıştığı ve sınav kağıdına yazdığı onlarca sayfada da hocanın sorduğu soruyu doğru cevaplayamamışsa doğal olarak kalır. Ama ona sorarsanız kendini çok iyi bir öğrenci olarak görebilir pekala. Çünkü çok çalışmıştır ve çok emek sarfetmiştir. Diğer taraftan çok çalışmayan ve zayıf alan bir öğrenciye sorsanız kendisinin iyi bir öğrenci olmadığını kabul edebilir pekala. Gerçekte ikinci daha iyi bir öğrencidir çünkü en azından hatalarını görebiliyor. Diğeri büyük bir yanlış içinde olduğunun farkında bile değil.

  Ayrıca müslümanların eleştiriyi kaldıramayan insanlar olduğuna inanmıyorum. En azından hepsi değil. Eleştiriyi hazmadememek sırf müslümanların bir sorunu değil ki? İnsana has bir sorun. Bana söyler misiniz hangi insan grubu eleştiriyi kolayca kabul edebiliyor? Ateistlere müslümanlıkla ilgili bir şeyler söyleyince onlarda çok sert tepki verebiliyorlar. Ben eleştiri karşısında müslümanların vermiş olduğu tepkilere bir iki ekleme yapmak istiyorum. Kimisi siz dini eleştirince küfre girip dinden çıktığınızı düşünerek size üzülebilir. Veya kızabilir çünkü sizin alaycı ve aşağılayıcı üslubunuz kalbini kırmıştır, yaralamıştır onu. Ben bazı müslümanların tanımadığı bazı ateistler hidayete ersin cehennemden kurtulsun diye cehenneme gitmeye razı olduklarını biliyorum. Sizi gerçekten çok seven bazı müslümanlar var anlıyor musunuz? Eğer siz gerçekten görüşlerinizde yanılmış aldanmış iseniz ve bu yol sizi ateşe götürecekse buna çok üzülecek insanlar var. Ama aynı durumu ateistler için söylemek mümkün mü? Aklı fikri hurilerde ve çok eşlilikte olan korkak zavallıları sevmek mi? Takdiri size bırakıyorum.
  Son olarak musluman kardesin soylemis oldugu seye dikkatinizi cekmek isterim. Inanmiyorsaniz bir numaralı konunuz Tevhid olmalı. İnanın yukarıda bahsedilen argumanlar detay. Tevhidi arastirin. Beyazla grinin soylediklerinin cogunas katilmakla birlikte söylediği gibi keskin bir ayrımın oldugunu dusunmuyorum. Yukarıdaki satırlrın yazarını tam olarak inanmayan görmem mümkün değil. Bilseydi kesinlikle iman eder cunku akil ve vicdan sahibi. İyi akşamlar.

 16. beyazveyagri
  Nisan 15, 2010, 3:28 pm

  “merhaba” el kaide ve eleştiri konusunda yorumunun güzel olmuş..
  janos.. eksik kalmasın maddeler… nuh tufanı olayı.. neden bu kadar takıntı yapıyorsunuz bunu anlamadım. bütün dünyadaki canlıların yok olduğunu da nerden çıkarıyorsun…ama açıkçası cahil olduğumdan dolayı olayın gemi-su-boğulmama boyutlarını klasik anlatım şekliyle benim de benimsediğim söylenemez. ben yine burada olayın farklı geliştiğini.. bunun büyük bir sel olduğunu, bölgesel olduğunu düşünüyorum.. hem Allah aynı dünyada aynı insanlarla ki hemen sonrasında zaten yoldan çıkacak insanlarla hayatı devam ettirecekse neden tüm insanlığı yok etsin.Bir de öncesinde yarattığı hayvanları tekrar yaratamayacak da ikişer çift al masını bütün hayvan çiftleri de alınamayacağına göre sanki diğer tüm hayvanları yok etmiş diye düşünüyorsun. .. bu yorumumum da kurana aykırı olmadığını zannediyorum. sonuçta olayın aslını ne sen biliyorsun tam manasıyla ne ben ve sanırım bilmemize de imkan yok. bu olaydan yola çıkıp inanmak veya inanmamak kararı almak yaşadığımız gün itibariyle akla hakarettir. belki yine sembollerin diliyle ancak şöyle düşünülebilir inanırsan kurtulursun inanmazsan azabı hakedersin.

 17. Nisan 15, 2010, 3:55 pm

  Adem, Havva, Nuh Tufani, semboller, semboller 🙂 Ah dostum biz seninle o kadar cok benzesiyoruz ki.. Bak anlaticam nasil benzesiyoruz.. Ama once olumden korkma uzerine soylediklerimi anlamamissin, onu duzelteyim. Ben olumden korkuyorlar demedim, olum sonrasindan korkuyorlar dedim. Gercekten, tum kalbiyle inananlar (yazik cok uzuluyorum onlara) bu dunyanin sadece bir sinav olduguna inananlar, iste bunlar Muhammed’in tuzagina cok fena dusmus insanlar. Iste bunlar intihar komandolari martyrlar… Senin durumunsa daha farkli. senin Musluman olmanin oncelikli nedeni anne babanin musluman olmasi, sonra cevrendekilerin musluman olmasi, senin muslumanlikta direnmenin nedeniyse Muslumanligi (muhtemelen yakin zamana kadar) tek tarafli olarak arastirmis olman ve yine daha once de soyledigim gibi “olum sonrasindan” korkuyor olman.

  Yukaridaki zavalli ateistin komik olmayan sakasi mesela cok fena canin sikmis. Iste bu Muslumanlardaki genel bir alinganlik olayi. Hani Azerilerin asiri alingan olmasi, milliyetcilerin asiri alingan olmasi, Kemalistlerin asiri alingan olmasi, en ufak elestiriyi kabul etmemesi (gundemden ornekler vermeye calisiyorum), iste bunu 1000’le carpin, karesini alin, o zaman Muslumanlarin alinganligi cikiyor ortaya. Bilmiyorum South Park izler misin? Herkesle ve her kurumla saldirgan bir sekilde dalga gecen bir cizgi film. Family Guy gibi. Jesusla da, Mosesla da dalgalarini gecerler, politikacilarla da, muzisyenlerle de.. En yeni bolumu dun yayinlandi ve bolumde Muhammed’in super gucunden bahsediyordu. Neydi bu guc biliyor musun dostum? Kesinlikle ve kesinlikle, hicbir durumda “elestirilememe” gucu.. Butun celebrityler bu gucu elde edebilmek istiyordu. Iste dunku bolum bunun uzerineydi. Burnunu silen bir Buda, sapsal bir Musa, biraz gay gorunumlu Jesus vardi. Ama Muhammed’i goster-e-miyorlardi. Amerika gibi ozgur bir ulke bile bulasmak istemiyordu Muhammed’e.. Anlatabildim mi demek istedigimi? 🙂

  CIA olaylarina falan hic girmeyelim ama. O konuda eminim ki seninle hem fikir cikariz ama bulasmayalim bence.. 🙂

  Simdi sembol olayina geri donelim. Bundan yaklasik 15-20 yil onceydi sanirim. Muslumandim. Muslumanligima verecegim not da uc asagi bes yukari seninkiyle es degerdi. Ama kafam cok karisikti. Kader konusu kafami kurcaliyordu. Sacma oldugunu goruyordum ve dusunmemeye calisiyordum. Kuran’i okumaya karar verdim. Okurken gozlerim faltasi gibi aciliyor, nasil yani, nasil boyle bir sey yazabilir diyor, korkuyordum. Sonra senin varsayiminda karar kildim. Semboller bunlar… Sacma sapan, vahsi, yalan dolan kisimlariniysa beynimde blokladim ve dusunmemeye calistim. Sonra bir gun tesadufen Ramses kitaplari serisini okudum. Musa’nin kurandaki hikayesini farkli bir sekilde anlatiyordu. Musa’nin pesindeki Yahudilerle nasil batakliktan gectigini, sonra yagmurlarin nasil bastirdigini, firavun Ramses’in nasil geri dondugunu anlatiyordu uzun uzun. Kuran’daki hikayeyi hatirladim. Bu kitap Kuran’i cebinden cikartirdi anlatim bakimindan da, mantik bakimindan da.. Iste benim sorgulamaya karar vermem boyle baslamisti. Belki bir gun bunun uzerine bir yazi yazar daha ayrintili anlatirim. Ama sana simdilik soyleyebilecegim tek sey, Kuran semboller kitabi degil. Ben de kendimi buna inandirmaya calissam da aci gercek, Adem bir sembol degil, gercekten de anlatilan, Adem isminde bir adam. Nuh bir sembol degil, gercekten de yasanmis bir sel felaketinin bilinen bir kahramani.Allah neden tum insanlari bogdu? Cunku ofkelendi. Hic Allah ofkelenir mi? Nuh Tufani yazimi okursan Sumerlerdeki gercek hikayeyi gorursun. Veya usenmezsen Gilgamis Destanini oku, cok da zevklidir okumasi bu tarihi kitabi.. Umarim diger yazilarima da goz atarsin ve biraz da olsa sorgulamana yardimci olabilirim yazilarimla..

 18. Nisan 15, 2010, 4:22 pm

  Sevgili merhaba, egitmenlik yapiyorsunuz sanirim verdiginiz ornege bakilirsa.
  Size veya bana gore El Kaide, masum insanlari olduruyor mu? Evet.
  Peki El Kaide de boyle mi dusunuyor? Hayir dostum. El Kaide, Hizbullah, bunlar Kuran’i ve Muhammed’in politikalarini hayat tarzi olarak benimsemisler ve eylemlerini bu dogrultuda yapiyorlar. Ne kadar inkar ederseniz edin, Kurani referans alarak El Kaidenin yaptigi eylemlerin hakliligini gorebilirsiniz. El kaide cihadda olduguna inaniyor. Cihad surecince kafirlere (Musluman olmayan herkes kafirdir) savasmak, olmek ve oldurmek durumunda. Bakin asagiya kopyaliyorum bazi ayetler, dikkatlice okuyunuz:

  Arzu ettiler ki kendilerinin küfre saptıkları gibi siz de sapasınız da beraber olasınız. Bu sebeple, onlar Allah yolunda hicret edinceye kadar içlerinden dost edinmeyin. Eğer bundan yüz çevirirlerse onları yakalayın ve bulduğunuz yerde öldürün. Onlardan ne bir dost edinin, ne de bir yardımcı. (Nisa Suresi, 89. ayet)

  Allah yolunda öldürülenleri sakin ölüler sanma. Bilakis onlar diridirler, Rableri katinda Allah’in, lütfundan kendilerine verdigi nimetlerin sevincini yasayarak riziklandirilmaktadirlar. Arkalarindan kendilerine ulasamayan (henüz sehit olmamis) kimselere de hiçbir korku olmayacagina ve onlarin üzülmeyeceklerine sevinirler. (Sehitler) Allah’in nimetine, keremine ve Allah’in, mü’minlerin ecrini zayi etmeyecegine sevinirler.(Sehitler) Allah’in nimetine, keremine ve Allah’in, mü’minlerin ecrini zayi etmeyecegine sevinirler. (Al-i Imran Suresi, 169-171. ayetler)

  De ki: “Bizim için siz, (sehitlik veya zafer olmak üzere) ancak iki güzellikten birini bekleyebilirsiniz. Biz de, Allah’in kendi katindan veya bizim ellerimizle size ulastiracagi bir azabi bekliyoruz. Haydi bekleyedurun. Süphesiz biz de sizinle birlikte beklemekteyiz.” (Tevbe Suresi, 52. ayet)

  Süphesiz Allah, mü’minlerden canlarini ve mallarini, kendilerine verecegi cennet karsiliginda satin almistir. Artik, onlar Allah yolunda savasirlar, öldürürler ve ölürler.(Tevbe Suresi, 170. ayet)

  Diðer bir takýmýný da hem sizden emin kalmak hem de kendi milletinden güven içinde olmayý ister halde bulacaksýn. Fitneye sürüklendikçe de döner döner içine atýlýrlar. Eðer bunlar sizden çekinmez ve barýþa yanaþýp saldýrýdan geri durmazlarsa, kendilerini bulduðunuz yerde yakalayýp öldürün. Ýþte bunlarýn aleyhine size açýk bir yetki verdik. (Nisa 91)

  Onları nerede yakalarsanız öldürün. Sizi çıkardıkları yerden (Mekke’den) siz de onları çıkarın. Zulüm ve baskı adam öldürmekten daha ağırdır. Yalnız, Mescid-i Haram yanında, onlar sizinle savaşmadıkça, siz de onlarla savaşmayın. Sizinle savaşırlarsa (siz de onlarla savaşın) onları öldürün. Kâfirlerin cezası böyledir. (Bakara Suresi, 191. ayet)

  Ey iman edenler! Eğer küfrü imana tercih ederlerse, babalarınızı ve kardeşlerinizi bile dost edinmeyin. İçinizden kim onları dost edinirse, işte onlar, zalimlerin ta kendileridir. De ki: “Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, aşiretiniz, kazandığınız mallar, kesada uğramasından korktuğunuz bir ticâret ve beğendiğiniz meskenler size Allah’tan, peygamberinden ve onun yolunda cihattan daha sevgili ise, artık Allah’ın emri gelinceye kadar bekleyin! Allah fasık topluluğu doğru yola erdirmez.” (Tevbe Suresi, 23-24. ayetler)

  Allah’a ve Resûlüne savaş açanların ve yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya çalışanların cezası; ancak öldürülmeleri, yahut asılmaları veya ellerinin ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, yahut o yerden sürülmeleridir. Bu cezalar onlar için dünyadaki bir rezilliktir. Ahirette de onlara büyük bir azap vardır. (Maide Suresi, 33. ayet)

  Bu ayetlerin disinda Muhammed’in hayati boyunca yaptigi bir cok saldiri ve katliam da El Kaide’ye ornek teskil eder. Her ne kadar ben katliam desem de, bu katliamlarda, silahsiz insanlarin baslarinin kesilerek oldurulmesi, kadinlarinin ve kiz cocuklarinin seks kolesi olarak alinmasi, Muslumanlarca hakli bulunur. Medine civarlarinda yasayan Yahudi kabileleri bu zulume ugramislardir. Bunlardan en bilineni Kureyza kabilesidir. Diledigin arastirmayi yapabilirsin bu konuda. Gorecegin sey, 800 kadar erkegin (teslim olmus ve silahsiz) kafalarinin kesildigi, hepsinin karilarinin ve kiz cocukarinin seks kolesi (cariye) olarak alindigi, oglan cocuklarinin da kole pazarlarinda satildigidir. Muhammed de o gun kafasi kesilen bir Kureyza liderinin guzel esi Reyhane’yi kendine kole alarak almis, hemen orada cadir kurdurup gerdege girmistir. Bunlari bir tarafimdan uydurmuyorum pek tabii ki, hepsi de belgelidir 🙂 Dilersen ilgili yazima goz atabilirsin: (https://meraklininguncesi.com/2009/05/13/beni-kureyza-yahudi-katliami/)

  Gunumuzde, elestiri alinca kafa kesen tek insan gurubu Muslumanlardir. Bunun binlerce ornegi mevcut. Tevhidi arastirmama gerek yok. Ben sans eseri veya babadan ateist olmadim, yillar suren bir arastirma sonucu vardigim sonuctur ateizm.
  Size de iyi aksamlar. 🙂

 19. merhaba
  Nisan 15, 2010, 5:01 pm

  Janos yanlış anlama ama yazdıklarını okuduktan sonra senin tarihsel metinleri okuduğun dışında bir izlenimim olmadı. Ayrıca kafa kesilmesini neden bu kadar vurguladığını da anlamadım. Çokca dile getirince gereksiz tekrarlamış oluyorsun sadece. Zaten kafa kesme argumanı herhangi bir yerinden tutulabilecek bir arguman değil. Neresinden tutayım desem elimde kalacak. Yalnızca doğru olmadığını ve yanlı olduğunu söyleyeyim.

  Kuran ayetlerini böyle alakalı alakasız vermek de doğru değil. Hepsinin bir amacı ve anlamı var ama sen kalkıp cümle cümle kesip karşıma koyuyorsun. Böyle yaparak konuşmaların bir kısmını makaslayıp kendi işine gelen yerleri gösteren televizyonculardan ne farkın kalıyor sorabilir miyim?

  Eleştiri alınca kafa kesen grup müslümansa sana burada cevap verenler ne oluyor? Ben müslüman değil miyim sence?

  El kaide’ye tekrar gelelim. Ben müslümanlıkla alakalı olduklarını düşünmüyorum. En iyi ihtimalle günahkarlardır. Bakın masum öldürme ile alakalı bir kaç örnek var islam tarihinde. Bunları yapanlar lanetlenmiş. Ben size bir soru soracağım ve yanıt istiyorum. El kaidenin İslamda açıkça yasaklanmış olan “masum çocuklar ve sivilleri” öldürmesini ısrarla İslamla ilişkilendiriyorsunuz peki bu insanların tüm paralarını uyuşturucudan kazanmasını nasıl İslamla ilişkilendiriyorsunuz? Buda mı İslamda var? Lütfen objektif olmaya çalışın.

  Beni Kureyza ile ilgili olarak şunu söyleyebilirim. Olaya tamamen yahudi kaynaklarından bakarsanız durum sizin söylediğiniz gibi. Ama İslam kaynakları pekde masum olmadıklarını doğruluyor. Dönem şartlarında belkide yapılması gereken buydu. Onlara Tevrata göre hüküm verilmesi de çok doğru. Bu insanlar müslümanları yense kendilerine yapılanın aynını yapmayacaklar mıydı? Kesinlikle aynını hemde hiç tereddüt bile etmeden yapacaklardı. Eğer Tevrata göre değil de Kurana göre yargılanmak istiyorlardıysa o zaman müslüman olmaları gerekirdi. Eğer müslüman olsalardı zaten yargılama vs. olmayacaktı. O sahabilerin kardeşi olacaklardı.

  Son olarak tekrar Tevhid. Janos eğer gerçekten samimi bir şekilde gerçeğin peşinde iseniz size tek bir şey önerebilirim o da Tevhid. böyle hikayelerle vakit kaybetmeyin. Vaktinize yazık

 20. Nisan 15, 2010, 5:22 pm

  Kafa kesilmesini emreden kutsal kitabiniz, kafa kesme eylemini gerceklestiren peygamberiniz Muhammed, bunu soyledigim icin tarafinizdan suclanansa benim 🙂 Haklisin, vaktime yazik ettigimi anladim simdi.

 21. davet(sadık)
  Nisan 16, 2010, 1:12 am

  janos yazılarını okudum anlaşılan o ki sen sadece tek taraflı düşünüyorsun.İslamı bile, bilirsin ama bilmek yetmiyor.senin durumun buz zemininin üzerine ev yapmak gibidir.Çok bilmiş bir insansın kendince. sana tavsiyem başını bir mengenenin arasına bırak ve sık taa beynin gözükene kadar ve içine bak eyer aklını içinde göre bilirsen o anda Allaha iman et eyer göremiyorsan,inandığın gibi yaşıya bilirsin. Dileyen iman eder,dileyen küfründe devam eder…?

 22. musluman kardes
  Nisan 16, 2010, 1:13 am

  Kutsal kitabın bilfiil kafa kesme emri verdiğini nereden çıkardınız?
  Bu konuyu öncede söylediğim gibi kafa kesmeye indirgediğiniz ısrarla bunun üzerine gittiğiniz için tartışmanızın derinliği de kafa kesme düzeyinden öteye geçemeyecek anlaşılan. Ayrıca bundan önceki yazılarda müslümanların eleştiriyi kabul edemediklerini söylemişsiniz ama son cümlenizden anlaşılan eleştiri konusunda eleştirdiğiniz müslümanlardan geri kalan yanınız yok. Hımm bu arada eğer vejeteryan değilseniz hemen başlamanızı öneririm. O etler (balıkda dahil) süt yumurta gibi elde edilmiyor.

 23. beyazveyagri
  Nisan 16, 2010, 2:11 am

  janos, işin başlangcında benzeştiğimizi söylemişsin, inşallah sonumuz benzemez:) Adem , nuh vb . konularda semboller yaklaşımımı devam ettiriyorum, ısrarcıyım ve günümüzden ve yazıdan onbinlerce yıl önce olmuş olaylar üzerinde düşünülecek kadar delilli ve detaylı olmadığından beni çok ilgilendirmiyor açıkçası.. havanda su dövmek gibi..
  Ölüm-üldürülme olayları tabii ki somut olduğu için sembol diyemeyeceğiz. benim biraz daha okumam lazım o konuları.

  Ayrıca ölüm korkusu ile ilgili seni yanlış anladığımı; ölüm değil ölüm sonrası korkusundan bahsettiğini söylemişsin.ölüm sonrasından korkmayanın ölümden korkması veya tersi ne kadar mümkün sence?

  zavallı ateistin sözde sakası canını sıkmış bak işte eleştiriye gelemiyorsunuz diyorsun..bunun neresi şaka neresi espri. müslümanların diğerlerinden farkı diğer inançlarla dalga geçmemeleridir dolayısıyla kendi diniyle de dalga geçilmesini kaldıramıyor. özellikle hristiyanlar din konusunun cılkını çıkardılar ne yaptıkları belli değil..materyalizm ve kapitalizm onları acımasız ve saygısız yaptı..

 24. beyazveyagri
  Nisan 16, 2010, 5:37 am

  daha önce de sordum ama sordum ama atladın. neden aynı atomlardan oluşmasına rağmen –sana göre– canlı varlıklar evrim geçiyor da cansız varlıklar geçirmiyor?
  Bir de futbolda hangi takımı tuttuğunu ve fanatiklik düzeyini sormak istiyorum
  son soru: yazında Allah hiç öflelenir mi diyorsun..sanki öyle olmadığını iddia eden var gibi..Kurana göre inkarcıları gazabın beklediğini buyuruyor. Ama rahmetinin kat be kat fazla olduğunu da..Yanlış olan ne?

 25. Nisan 16, 2010, 11:12 am

  beyaz, olmekten korkmak ve kacinmak her canlinin genlerinde yazili olan bir bilgi. Hayatta kalmaya calisiriz ve olmekten sakiniriz. Ama diger canlilari bilemesek de bilincli olan biz insanlar olum sonrasi icin de bir korku gelistirmisiz ve sonrasinda ne olacak diye korkariz kendimizce. On beynimizin gelismesi ve konusabiliyor duruma gelmemiz bizi diger hayvanlardan ayirdi ve biz kendimizi gayet onemli bir mahluk durumuna getirdik. Haliyle bu eskiden 600 simdi (gelismis ulkelerde) 900 aylik yasam sureci bize yetersiz geliyor. O yuzden olum sonrasi hayatin olmasina gerektigine karar verdik dinleri ve tanrilari icat ettik. Bu, tarimin bulunmasina paralel olan bir sey. Ilk inanilan tanrilar haliyle gorebildigimiz ama tanimlayamadigimiz gunes ve ay oldu. Gunesin ve ayin hareketleri incelenerek tanrilara sifatlar konuldu. Diger gok cisimlerini de tanrilastirdik. Isa ve Horus (misir gunes tanrisi) tesaduf otesi benzerlikler vardir. Populer dinlerin hepsinin de ayni cografyadan cikmis olmasi ve aralarindaki benzerlikler, bu benzerliklerin daha once yasamis toplumlarin efsaneleriyle birebir ayni olmalari, bu hikayelerin de keloglan masallarindan farksiz olmalari, bunlari sembolik degil, eskilerin hikayeleri yapiyor. Sumer tarihi ve Tevrat arasinda inanilmaz benzerlikler vardir. Kuran, Tevrat’in cok kotu bir kopyasidir. Tabii bunlari gorebilmen icin arastirman gerekiyor. Hazir arastirilmisi var gerci, Muazzez Ilmiye Cig’in kitaplarindan herhangi birini okursan bu benzerlikleri gorebilirsin. Veya su yazima bir gozat:(https://meraklininguncesi.com/2009/08/30/inanislar-ve-kokenleri-1/)

  Muslumanlar diger inanclari kabul etmiyor ki dalga gecsin. Kafadan silip atiyorlar.
  Hristiyanlik – En temel ogretisi olan baba-ogulu reddediyor
  Yahudilik – Ustun yahudi irkini, vadedilmis topraklari reddediyor
  Budizm, Hinduizm – Ciddiye bile almiyor
  Geriye kalan binlerce minik dini din olarak bile kabul etmiyor. Ama senin gibi iyimser light muslumanlar da diyorsunuz ki, Islam bariscildir, falandir filandir.. 🙂

  Gelismis bati ulkelerinde dinin cilkinin cikmis olmasi, dinlerin sacmaliklarini farketmis olmalarindan ve ifade ve dusunce ozgurluklerine sahip olmalarindan ileri geliyor. Dinden uzaklasan her toplum hizli bir gelisim surecine giriyor. Egitim seviyesi ve dindarlik arasinda ispatlanmis bir ters oran var. TUrkiye gibi kadinlarinin %20’ye yakinin daha okuma yazma bilmedigi, kulaklarinin kesildigi bir ulkede tabii ki dinden arinma beklenemez kisa vadede ama batinin bizden 50 yil ileride olmasinin sebeplerinden biri de batinin dinden 250 yila yakindir adim adim uzaklasiyor olmasi. Muslumanlarin ille bir saygi beklentileri vardir ya hani. Sen benim peygamberime nasil Hazreti demezsin, onu nasil elestirirsin. En cok komigime giden de budur. O sana gore Hazrettir, bana goreyse Adolf Hitler’den hicbir farki olmayan bir Arap liderdir. Benim saygi gostermek gibi bir sorumlulugum yok boyle bir insana. Pastafarianism dinini duydun mu? Amerika’da dogmus bir din. Tanrisi ucan bir spagetti canavari. Cennet’inde bira puskurten yanardaglar ve ciplak kizlar var. Cehenneminde de ciplak kizlar var ama hepsi de STD’li.. Saygi gosteriyor musun bu dine? 🙂 Benim gozumde en kutsal din budur, saygi bekliyorum 😉

  Canli varlik ve cansiz varlik sorunda ciddi misin? Canli organizmalar buyurler, urerler, besin kaynaklaridirlar (birbirlerinin), enerji uretirler, karbon temellidirler, DNA’lari vardi, ortama ve kosullara adapte olurlar ve evrimlesirler. Cansiz varliklar bunlari yapmazlar. 🙂

  Son soruna gelirsek, tabii ki Galatasarayliyim ve fanatik sayilabilirim. (Formam var ve gururla giyerim 🙂

 26. beyazveyagri
  Nisan 16, 2010, 4:04 pm

  Evet sayın janos bu son yazını pek beğenmedim..sağlam değil..
  diyorsun ki ölümden korkmak her canılının geninde var.. 1- her canlıya sordun mu bunu örneğin soğana, patatese sordun mu? 2- genlerinde var demek ne demek? genlerin temel taşı aminoasitler değil mi? hani şu hergün yediğimiz kuzu şişte bol bol bulunan aminoasit, onlar mı karar veriyor neden korkmamız gerektiğine..bayağı zekiler..ama hergün hatur hutur yenmekten ve sindirilmekten kurtulamıyorlar..
  dinlerin özellikle semavi dinlerin (yoksa islamla budizm arasında çok da bir benzerlik yoktur demi) hep benzer olması meselesi… 1- bunların benzer olması aynı kaynaktan gelmiş olabileceğini hiç çağrıştırmıyor mu sana? 2- semavi dinlerin ortak atası hazreti ibrahim dir ve aslında hepsi onun benimsediği din anlayışının devamıdır temelde.. m.ö. 2000 yılından beri..3-üç dinde yakın coğrafyada çıkmıştır. sümerler de bu coğrafyaya çok uzak değildi herhalde.. bu arada muazzez ilmiye çığ a da iki kelime edelim. bu vatandaş sümerlerin türk olduğunu da iddia ediyor demi..ayrıca benim gözümde siz ateistler ondan bin kat değerlisiniz.en azından kimseye tapmıyorsunuz..o nun ise ne yaptığı kime taptığı belli değil..onun gibi birini referans aldığın için üç puanını kırıyorum:)
  islam barışçıldır olayı.. bu konuda tamamen sevgili başbakanımıza katılıyorum.. yumuşak başlıysak da uysal koyun değiliz.. islam ne olursa olsun barış demiyor ama durduk yere savaş hiç demiyor..
  hristiyanların din eleştirisindeki rahatlığını yücelttiğin önceki yazınla bu yazın çok çelişiyor be.. şimdi de diyorsun ki adamlar doğru yolu buldu dinden uzaklaştı..bu şekilde dinlerle rahat rahat dalga geçerler tabii. bu onların hoşgörüsünden kaynaklanmıyor kısaca.. müslümanlar toplum nüfuslarının yüzde 30 -40 ına ulaşnca görürsün onların sonsuz hoşgörü ve özgür düşünce ortamlarını.. başka kıta ve ülkelerde yaşayan müslümanlara yaptıkları sömürü ve eziyeti kendi toplumlarında yaşayanlara da yapacaklar mı yapmayacaklar mı? o zaman konuşalım bunları.. 100 sene sonra falan yani..
  “Canli varlik ve cansiz varlik sorunda ciddi misin? Canli organizmalar buyurler, urerler, besin kaynaklaridirlar (birbirlerinin), enerji uretirler, karbon temellidirler, DNA’lari vardi, ortama ve kosullara adapte olurlar ve evrimlesirler. Cansiz varliklar bunlari yapmazlar”” demişsin.. hiç senin kalitene yakışmıyor bu cevap.. biz müslümanların bazı sorulara verdiği ve inancını sarsmamak için derinlemesine düşünmekten kaçtığı tarzda bir cevap bu.. canlı varlıklar ile cansız varlıklar aynı elementlerden oluşuyor demi genelde.. işte bunu sana ciddi soruyorum neden evrim geçirmiyorlar.. neden ..neden?? canlılar büyürler, ürerler diye bir açıklama getirmişsin zaten ona canlı dememizin sebebi bu değil mi.. ben sana canlılar ne yaparlar diye sormadım ki.. soruma çok çok detaylı kalitene yakışır bir cevap bekliyorum senden..

  bir de inançlılara çok saldırıyorsun ya.. fanatiklik olayıyla bir bağlantı kurmak için sordum o soruyu.. sana desem ki galatasaray (-ki zaten takım tercihin de kötü beşiktaş dururken o ayrı:)) 2000-2001 sezonunda gençlerbirliği maçını şike ile aldı.. hemen anında bırakırmısın galatasarayı.benden kesin delil mi istersen..yoksa şüphe yeter mi.. yoksa olsun ne yapayim mı dersin..cevabını beklemekle birlikte.. bunu din inancıyla ilgili bir metafor olarak da düşünüp yorumlamanı isterim..

  saygı beklediğini söylediğin bir din yazmışsın. senin gözünde kutsal diye.. dine gerek yok biz insan olduğun için asgari saygıyı hakettiğini düşünüyoruz inancın ne olursa olsun. ha eylemleriyle ben adam değilim diyen olursa ona da gereken saygısızlığı yaparız:)

 27. Bir Dost
  Nisan 16, 2010, 5:18 pm

  Bu ilginc tartismaya bende aradan girmek istedim. Beyaz’in yazisinin en basindakilere cevap verilebilir ama ben futbol ornegine deginmek istiyorum.

  Aslinda burada muthis bir tespitte bulunmussun. Cogumuz 3 buyuk takimdan birini tutuyoruz ve aslinda bu tuttugumuz takimlarin gecmislerindeki sike, tesvik primleri, tuhaf hakem hatalarini duyduk, tartistik, cogunlukla inanmadik veya o konuyu hemen gectik. Aslinda suphelendik ama elimizde kanit yoktu ve bu konu uzerinde fazla kafa yormadik oyle degil mi? Eger bu 3 buyuk takimdan birinin taraftari suphelenmiyorsa ya gozleri kapalidir, ya suphelenmeyecek kadar saftir yada yalan soyluyordur.

  Aslinda dinle epey paralellik gosteriyor bu durum. Etrafta tek bir din oldugu icin hepimiz Musluman olarak doguyoruz baska bir secenegimiz yok. Hristiyanlar’in cocuklari Hristiyan, Yahudiler’in cocuklari Yahudi olarak doguyor ve %99 oraninda oylede mezara giriyorlar. Herkese gore kendi dini semavi din ve digerleri ya semaviymis bozulmus yada kafadan uydurulmus (Hristiyanlar’in Islamiyet’e bakisi), bunlarda hem fikiriz sanirim.

  Simdi burada olan ise su. Bazilarimiz dogumla beraber gelen din hakkinda bazi sike, tesvik primleri ve tuhaf hakem hatalari iddialarini duyduk, arastirdik ve kafamizda uzun sure tarttik. Sonucta peygamberi ve dini inkar etmek cehennemde cayir cayir yanmak demek, Allah’i inkar etmek demek onun hiddetine maruz kalmak demek. Anladik ki aslinda bizim bildigimiz Muslumanlik ile gercek Muslumanlik arasinda daglar kadar fark var. Bizim ulkemizde yasadigimiz, etraftaki insanlarin uyguladigi Islamiyet aslinda Yanos’un dedigi gibi light Islamiyet. Esas dinin Turk orf ve adetlerine gore sekillenmis hali yani baska bir sey, arada cok fark var (burayi tartisiriz).

  Disaridan bakip Kuran’i, peygamberi inceledigimizde gorduk ki sike iddialari (Kuran’daki tutarsizliklar), tesvik primleri (mumin toplamak icin ganimet paylasimi ve cariye/seks kolesi uygulamalari), hakem hatalari (Kuran tefsirlerinde ve cevirilerinde durumu kurtarmak icin getirilen “yorumlar”) gercektende supheli, en azindan biz kendi akillarimizda bunun saglamasini rahatlikla yapabiliyoruz. Siz ise aynen tuttugunuz takimdaki iddialar hakkinda yaptiginiz gibi derine inmek istemiyorsunuz, gormek hic istemiyorsunuz. (Senin icin demiyorum) Bize genelde denilen ise “ama Kuran’da Allah’in tek oldugunu cennetin var oldugunu su su su ayetlerde soyluyor”. Bize gore ise bu “ama Fenerbahce tuzugu en buyugun Fenerbahce oldugunu soyluyor” demekten farkli bir sey degil, Besiktasli arkadasim sen Fenerbahce tuzugunde yazan, insan yapimi oldugundan emin oldugun bir kitaba ne kadar deger verirsin?

  Bir dine ya hepten inanirsin yada hic inanmazsin. Sizlerin yaptigi bazi kurallara inanmak, bazi kurallarini gormemezlikten gelmek acikcasi. Kuran’da kadinlara atfedilen sureleri hicbir yorum olmadan okuyun ve kendi kafanizda ne demek oldugunu cozmeye calisin. Sonrada:

  -Muhtac durumda ve kocasi savasta olen kadinlari es olarak almak sizce ne kadar dogru. Mesela Guneydogu’da siz rahat uyuyun diye sehit olan bir askerin dul karisini 3. es olarak koynunuza almak mi iyidir yoksa ona yardim etmek mi? Peki onu alma hakkinizin olmasi icinize siniyor mu? Ac insan her seyi kabul eder baskasinin koynuna girmeyi bile. Din sadece yardim edin dese bu kadinlari gercekten koruma altina almis olmaz mi?

  -Kadinlar bizi tahrik etmemek icin kapanmali. Peki kadinlarda erkeklerden tahrik olmaz mi? Elbette olurlar (olmaz diyorsaniz kadinlar hakkindaki bilgilerinizi gozden gecirin). Peki onlar bizi tahrik etmemek icin kapaniyorsa onlara haksizlik degil mi Kivanc Tatlitug’u gorunce tahrik oluyorlar gunaha giriyorlar?

  -2 kadinin sahitligi neden 1 erkege denk olmali? Kadinlardan birisi unutursa digeri hatirlatsin sizce gercekci bir sebep mi?
  sorularini cevaplamaya calisin. Eger hala bu kurallar size mantikli ve her cagda kullanilabilir geliyorsa o zaman ne siz bizi anlayabilirsiniz ne biz sizi; zamanimizi bosa harcamayalim.

 28. Nisan 17, 2010, 10:31 am

  Beyaz dostum, gri buldum bu son yorumunu 😉 Olmekten sakinmak baska, olum sonrasi icin, beyinlerde yaratilan fantazi hayattan sakinmak baska. Kisaca bunu soyluyorum sana, sen bana amino asitlerden bahsediyorsun. Patatesin, senin onu yerin altindan cikarmana karsi savunma mekanizmasi gelistirmesini mi bekliyorsun? “Survival”, yana hayatta kalabilmek demekten kastim ne olabilir sence, birazcik saksiyi zorlasak nasil olur? Predatorlerinden kacan bir canli bir sey cagristirmiyor mu sana? Bitkilerin de yine hayatta kalabilmek icin basardiklari bir suru olayi dusunsene? Sun flower (ay cicegi) gunes yonunce bukulmelerini, agaclarin iklime gore degisen hayatta kalabilme stratejilerini… Ben biyolog veya zoolog veya herneyse falan degilim ki bilmedigim seyleri sana detayiyla aciklayayim. Ama sana biraz detayli bilgi vermeyip yuzeysel gecince sen lafi sundurup bana nelerle geliyorsun geri, yakismiyor bu tavir 😉

  Semavi dinlerin ortak ozelligi icin zaten ben de sana farkli bir sey demedim ki? Ayni noktadan geliyorlar, ayni cografyadanlar, yani ayni inanislarin kollara ayrilmasi dedim kisaca. Tipki bir dilin onlarca degisik toplumda onlarca degisik kola ayrilmasi gibi… Sumer’den ornek verdim. Konunun uzmanindan alintilar yaptim yine cok kisa ozetlerle. Sen konunun uzmanina saldirip benim puanimi kirdin 🙂 Umarim sen de mesleginde en az Muazzez Ilmiye cig kadar basarili olur, saygi gorursun bir gun, bu kadar atip tuttuguna gore… Ha Cig’in karakterini, politik goruslerini bilemem ben, ne tanirim, ne ederim, ne de umurumdadir bunlar.

  Muslumanlarin (senin gibi lafta Musluman degil ama) kendi ulkelerinden kacip, nefret ettikleri, kafir dedikleri batili toplumlarin ulkelerine akin akin gittiklerinin sen de farkindasin demek ki, nufuslarinin artisindan bahsettigine gore. Batili toplumlar kendi eski ve sacma dinlerinden arinirken, halen ulkelerinde yasayan Hristiyanlarin yasayisini elestirirken, ulkelerine gelen bu fanatiklerden tabii ki hosnut kalmazlar. Cunku batili toplumlar sevgi ve saygiyi esas alip herseyi insani degerlere gore yaparlarken, bu ulkelerine gelen yobazlarsa 1500 yil oncesinin col Araplarinin yasayisini esas alip ustune ustluk bir de ulkelerine geldikleri batili toplumlari kafir olarak nitelendiren ve onlardan haz almayan insanlardir. Hristiyanlik rahatlikla elestirilebilinir, hicbir Hristiyan kendini bombaya sarip metroda patlatmaz. Isa’ya “gay” dense dahi kinarlar ama binlerce hristiyan sokaklara dokulup ortaligi yangin yerine cevirmez. Dusunce ozgurlugu vardir cunku, ifade ozgurlugu, demokrasi… Bizim ulkedeki gibi lafta degil ama, gercekte… Bunlari bir de 1500 yil oncesinde yasayan 3 karili yobaz bir Musluman’a anlatmayi denesene… Sen olayi politik boyutlara, somurgecilige getirmeye calisiyor, batiya cok afedersin ama bok atiyorsun. Hakli olabilirsin, ama tarihte temiz bir toplum var midir ki olayi bu noktaya cekiyorsun? Muhammed’in islami yayisi, barisla ve guler yuzlu bir davetle mi oldu, yoksa savas, kolelik, ganimet, cariyelikle mi? Bunlar zaten cok alakasiz konular, tartismayi buraya getirmeye gerek var mi sence? Bence hic yok.

  Ha, Galatasaray benzetmende tipki “Bir Dost” gibi ben de seni tebrik etmek istiyorum. Cok yerinde bir benzetme. Galatasaray’in sike yaptigini soylersen bana, tabii ki delil isterim senden. Ateistim dedim ya ;). Delilsiz gelme bana. Ama delil de getirirsen, Ilhan Cavcav’in durust takimi Genclerin parayi kapip Galatasaray’a maci sattigini ispatlarsan eger, benim sempatim kalmaz Galatasaray’a. Benim hayatta en tahammul edemedigim seydir yalancilik, sahtekarlik. Neden Muhammed’den hoslanmiyorum saniyorsun? Bak sana bir ornek vereyim; Amerika’da Falcons isminde bir futbol takiminin yildiziydi Michael Vick. (Bilmiyorum ilgilenir misin Amerikan futboluyla ama ben cok severim ve az cok takip ederim.) Siyah bir quarterbackti. Quarterback, futboldaki oyun kurucu gibidir, ofans takiminin lideridir. Oyuna karar verir ve bu adamlar her zaman beyaz Amerikalidir. Bu mevki, siyah Amerikalilar gibi atlet olmalarini gerektirmez ama cok ustun lider ozellikleri ve zeka gerektirir. Iste Vick hem siyahi atletik ozelliklere, hem de lider ozelliklerine ve zekaya sahipti. Bir ekoldu. Herkes tapiyordu ona. Sonra, sanirim 3-4 yil kadar once, kopek dovusleri duzenlettigi ve hayvanlarin katline yol actigi icin dava acildi aleyhine. Yalan soyledi, kivirdi. Ve ne oldu biliyor musun bu muthis sporcuya? Tum Falcons taraftarlari tarafindan silindi bir anda. Falcons takimindan kovuldu. Hicbir futbol takimi da onu takimina almadi. Cunku etik, herseyden once geliyordu. Hatirlarsin, Turkiye’de Gokdeniz isimli bir sahtekar futbolcu, sike yaptigi ispatlanmis, sonrasindaysa milli takimda Yunanistan’a harika bir gol atmis, Turkiye’yi sevince bogmustu. Bense protesto ediyordum kendi capimda o sahtekar insani, milli takimda oynuyor diye. Nokta 🙂

  Not: Bir dostun sorularina verecegin cevaplari merakla bekliyorum.

 29. beyazveyagri
  Nisan 17, 2010, 11:25 am

  janos ve bir dost.. çok verimli bir noktaya geldi konuşmalar ama ne yazik ki ben 5-6 günlüğüne şehir dışına çıktım ve sakin kafayla yazacak vaktim olmayacak sanırım. Ancak janos un biraz agresifleştiğini farkediyorum ve cansız varlıkların neden evrim geçirmediğine doyurucu bir yanıt vermekten kaçındığını.bir dost ise eleştirel ama çok saygılı.çok teşekkür ediyorum sana.. şu noktada söyleyeceğim , din ile ilgili düşünürken sadece metinlere ve tekil olaylara değil, kültüre, psikolojiye, sosyolojiye, ekonomiye, toplumsal mücadeleye de önem vermeniz. Dr. muazzez ilmiye çığ.. konunun uzmanı. ben de bir doktora derecesi alayım da ilgili ilgisiz her konuda ahkam keseyim bari..görüşürüz..Allah hepimize hidayet nasip etsin.

 30. shafak
  Nisan 17, 2010, 11:09 pm

  Burda yazılan yazıları okudum…Janos’un eleştirilerinide malesef(müslimanları eleştirme konusunda sadece) haklı buldum. Ama içimden şunu da söyledim,keşke bunu geçmiş bir müslüman değil de, hala bir müslüman olan birisi söyleseydi…Malesef diyorum, bu konuda haklı. Biz müslümanlar neleri bir kenara koyup neleri konuşuyoruz senelerdir. Bilmem namazda elleri kapalı değilde şöyle tutulmalı, abdest böyle değlde böyle alınmalı, başörtüsü böyle değilde şöyle olmalı…şu böyle değilde böyle olmalı lardan tutmuş…bu hadis sahihdir şu şunu böyle öldürmüş ZAMANINDA….Bizim artık bu şeyleri bırakmamız lazım arkadaşlar.Yani dünya bir tarafa,müslümanlar bir tarafa olamaz. Çağımıza ayak uydurmalıyız. Ne anlamda? İlk başta(!)ekonomimizi geliştirmemiz lazım (kendi aşılarımızdan tutmuş….kendi evim olsuna kadar), eğitimimiz sıfır derecesinde( amerika bilgisayarı bilmeyenler için cahil ve çağdışı diyor, bizlerde hala ismini yazamayanlar var(!), ve bu liste böyle devam eder…Ama bizler ne yapıyoruz, paramız var-futbola ve onun milyonluk oyuncularına ve bunun gibi bir çok saçma şeylere ki, kendiniz de biliyorsunuz, yatırırız(komşusu aç kalan bizden değil-i unutarak), hakkı ayaklar altına alındığında ve kendisiyle köle muamelesi yapıldığı zaman ”e, ne yapalım, alıştık artık”diyen, ama saçma şeyler yüzünden(mesela futbolda kaybetmek yada bu konuda haksızlığa uğramak)hemen sokaklara dökülüp kavğa çıkaran bir acaip müslümanlar olmuşuz!…
  Bizler gülümseyen koyun olmamalıyız!!Neyi niçin yaptığını anlayan bir müslüman olmalıyız. Namazı niyçin kıldığını, zekat ve humsun ne olduğunu….bilmeyen müslümanlar çok çoktur. Her yerde. Hiiç farketmez, arabı olsun, türkü olsun, o olsun bu olsun…Müslüman toplum dediğin her yer böyledir malesef.Bu satırı kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum.
  Janos kardeşimiz belliki, müslüman olmuş zamanında(zaten kendisi de söylüyo), ama demekki, mü’min olamamış…Bu çok önemlidir. Her kes müslüman olabilir, ama herkes mü’min olamaz! Bu Allah tarafından verilen bir lütufdur…Bakara’nın birinci ayeti ne diyor: bu kitab, SADECE MUTTAKİLERE doğru yolu gösteren bir kitaptır….Kuran’ın biliyorsunuzudur bir zahiri var birde batını,(insanların da bir küllüsü var bir cuz’i’si). Kuran o kadar ucuz bir kitap değildir ki, herkes onu anlayıp da hidayet olduktan sonra yine hidayet olsun. Bir kolay dili vardır bir de sadece ariflerin, muttakilerin anlayabileceği bir dil…O artık sana bağlıdır, kendini geliştirirsen, anlamak istersen olur bu iş…Allah her dinde vardır, olmuş ve olacaktır. Sadece insanlar görmek ve duymak istediklerini görür duyar ve şekillendirirler, işlerine nasıl gelirse artık…Bizler Allah’a değil-korkuya, paraya ve iktidara taparız!!(bakın ”taparız”diyorum, ”inanıyoruz” demiyorum!) Ama kendimizi hep kandırarak(!) Allah’a inandığımızı ve bu yüzden namaz kıldığımızı söyleriz!Şimdi görün bizler ne haldeyiz!
  Her insanın hayatında ,hayatı boyunca bir kaç kez geçtiği bir Sirat köprüsü vardır, inanın bunu yaşarız(bazı zor kararlar verdiğimiz zaman), bu Sirat köprüsünü illaki, kafamızda öldükten sonra canlandırmamıza gerek yok, bunlar hepsi gerçek olan hayatta yaşanır…Cenneti de cehennemi de bu dünyada iken yaşarız, bunu hayal etmeğe gerek yok…Ha doğru yaşarsan öldükten sonra Allah’u-Taala katmer katmerini verir, ama şimdilik bu dünyadayız…Ve şunu ilave etmek isterdim, herkesin Cennet ve Cehennem hakkkındaki tasavvuru kendisine göredir, senin cennetin bana cehennem gibi gelebilir, aynen benim cehennemim sana cennet geldiği gibi….
  Sayın okurlar yabancı olduğuma göre dil kusurum varsa büyüklüğünüze verin, görmezlikten gelin, Allah hepimizi kendi hak yolundan ayırmasın…

 31. beyazveyagri
  Nisan 26, 2010, 1:21 pm

  merhaba, siz veya biz her ne kadar akli deliller sunmaya çalışsak da kafalarımız biraz karışsa da herkes sonuçta ana istikametine gidiyor…ben müslümanlığın iyi birşey olduğunu herkesin adam gibi inanırsa dünyanın daha güzel olacağını, Kuran daki “Kalpler yalnız Allah ı anmakla huzur bulur”ifadesini hayatımda yaşayarak yani namaz kıldığım kısa dönemdeki huzuru daha sonra hiç bir şeyde bulamadığımı görmüş veya düşünmüşüm ve bundan dolayı doğru inandığıma inanıyorum.. sizlerse bir şekilde şüphelerinize yenik düşmüşsünüz. kuran ın insan yazması olduğunu düşünüyorsunuz.. islamın toplumları geri bıraktığını(son 400 yılı düşünüyorsunuz ilk 1000 yılı görmeden bizim aksimize) , hitap ettiği kitlenin yüzde ellisini yani kadınları dışladığını (-insan veya Allah kim yazmış olursa olsun akıllıca bir strateji değil bu herhalde-), peygamberin bizim ifade etiğimiz gibi en yüce ahlaka sahip biri olmayı bırakın sıradan bir insandan bile -haşa- daha kötü ahlaklı olduğunu düşünüyorsunuz. Tabii ben güzel ahlakını anlatan bin olaya bakıyorum ikna oluyorum. siz şüphelendiğiniz ve bugünün aklı ve koşullarıyla değerlendirdiğiniz bir olaya bakıp soğuyorsunuz peygamberden. İsterdim aslında hem sizi hem kendimi tartışılmayacak şekilde inandırmaya.. ama bunu hz. musa bile becerememiş..mucizenin hemen arkasından herkes eski inancına devam etmiş.. zaten bizim inandığımız Allah varsa herhalde kesin kanıtlardan sonra inanmanın çok da kıymeti olmaz onun katında. Bu fiziksel dünyaya ait olmayan tek şey ruhumuz.. ruh biraz fıtrat biraz kalp biraz da akıldır. üçü birden tatmin olmalı tabii en güzel inacı yaşayabilelim. sizin bazen yaptığınız gibi fıtratı ve kalbi bizim bazen yaptığımız gibi aklı boşvererek olmuyor işte. sonuçta herkes yarım ve huzursuz. Allah hepimize Onu anmayı ve andıkça huzur bulmayı nasip etsin.

 32. Ateist
  Nisan 27, 2010, 11:04 am

  Akli deliller mi sunuyorsunuz? 😀 güldürme beni “Madem insanlar maymundan geldi, o halde neden hala maymun var, onlar niye evrim geçirmedi?” demek veya “Allah’a yok diyebilmeniz için önce onun yokluğunu kanıtlamanız gerekir!” demek çok mu akıllıca?

  Sen Allah’ı anınca huzur bulacağına inandığın için Allah’ı anınca huzur buluyorsun. Fakat buna inanmayan insanlar, (mesela ben) bunu yapınca huzur duymayız. Ben 2 yıl boyunca 5 vakit namaz kıldım ama hiç bir zaman bu namazlarımdan zevk almadım. Sırf cehenneme girmek istemediğimden ve cennetin nimetlerini kaçırmak istemediğimden kılıyordum namaz.

  Müslümanlık 1000 yıl boyunca müslümanların çok işine yaradı çünkü askerler hiç ölüm korkusu olmadan savaşabiliyor ve cihad emredildiğinden her daim gayrimüslimlerle savaş yapılıyordu. Bu yüzden müslümanlar çok fazla yayıldı dünya üzerinde. 1000 yıldan sonra ise artık teknoloji konuşmaya başladı. Oruç tutmaktan, cihad etmekten, hafızlık yapmaktan, namaz kılmaktan vs. bolca zaman ve akıl kaybeden müslümanlar ise teknoljide diğer devletlere göre geri kaldı ve müslümanlık artık işe yaramaz bir hale geldi.
  Burada aklıma şu geldi. Dünyada en gelişmiş müslüman ülke Türkiye’dir. Aynı zamanda en laik müslüman ülke de Türkiye’dir. Ve bu haliyle bile Dünya üzerinde Türkiyeden daha gelişmiş 20-25 devlet vardır. Farkındaysan devletler Müslümanlıktan uzaklaştıkça gelişmeye başlıyor. Burada şunu sormak istiyorum: Sizce Müslümanlık Allah’tan gelen bir din olsaydı, 1000 yıl için değil her zaman için devletleri en ileri noktalara getiren bir din olması gerekmez miydi?

  Muhammed’in iyi veya kötü ahlaklı biri olup olmadığına şu anda karar veremeyiz çünkü bahsettiğimiz kişi 1500 yıl önce yaşamış bir insan. Ben 3 günde bile bir sözün başka bir yere çok farklı bir şekilde gittiğini gördüm. Burada 3 günden değil 1500 yıldan bahsediyoruz. 1500 yıl önce yaşamış bu kişinin hayatı bize çok farklı şekilde aktarılmış olabilir. Zaten burada esas incelenmesi gereken şey İslam’ın kurucusu değil İslam’ın kendisidir.

  Sanırım İslam’ın kesin kanıtları olmadığını kabul ediyorsun. Peki neden kanıtı olmayan bir şeye inanmak zorunda hissediyorsun kendini. Kanıtı olmayan şey demek gerçek olmayan demeketir. Hem Allah var olsa bile seni inandığın şeyden değil yaptığın şeylerden yargılaması gerekir. Sırf insanların inançlarına bakarak onları hiç acımadan cehenneme atan bir Allah’ı gerçek olarak anlatan bir dinin saçma olduğunu kavramak zor olmasa gerek.

  Hem şunu da eklemek istiyorum, benim islamı yok etmeye çalışmamdaki amaç daha insancıl daha barışçıl bir dünya için değil daha gerçekçi bir dünya içindir. Amacım insanların gerçeği görmesi, ve gerçeği göremeyen insanlardan kazanç sağlayanların yok olması.

 33. beyazveyagri
  Nisan 27, 2010, 1:36 pm

  Akli deliller kısmında yazdıkların bana ait cümleler değil ve ben bu tarz ifadeler kullanmam zaten. Benim anlamadığım bir teorinin nasıl bu kadar bir iman objesine döndüğü. ayrıca evrim teorisi yüzde 100 gerçek bile olsa neden Allah ı inkarı gerektirsin?

  Benim kendimi öyle inandırdığım için Allah ı andığım da huzur bulduğumu iddia ediyorsun.. afedersin ama sen kendini istediğin kadar inandırmaya çalış bakalım bu ateistliğinle huzur bulabilecek misin? bi dene..

  “Farkındaysan devletler Müslümanlıktan uzaklaştıkça gelişmeye başlıyor” bu senin cümlen.. sebebi bilmiyorum – ki aslında biliyorum:kibir- ama içindeki nefretle ne kadar yanlış cümleler kuruyorsun.. dünyada 200 den fazla ülke var.. bunların 30-40’ı gelişmiş diyebileceğimiz ülkeler ve çoğu hristiyan veya uzakdoğu inançlarından.. peki söyler misin geri kalanların hepsi mi müslüman? veya veya en gelişmiş ülkeler ateist olmadığına göre (şöyle veya böyle hepsi bir yaratıcının varlığına inanıyor) sen neden uygulamada pek takmasan da bir yaratıcının varlığına inanmıyorsun ne de olsa hepsinin ortak özelliği bir yaratıcıyı kabul etmeleri değil mi?

  “Sizce Müslümanlık Allah’tan gelen bir din olsaydı, 1000 yıl için değil her zaman için devletleri en ileri noktalara getiren bir din olması gerekmez miydi?” bu da senin cümlen.. sen dinleri devletlerin benimsediğini zannediyorsun herhalde? ayrıca müslümanlık değildir o din dediğinin adı, islam dır..İslam veya bir başka inanç kimseye reçete yazmaz ve Allah dünyayı yönlendirmez.. aklını işletmeyene de kızar.. Müslümanlar geçmiş birkaç yüzyılda geri kalmışsa bu akıllarını işletmediklerinden.. işletmeye başlarlarsa yeniden ilerleyecektir. batı teknolojiyle gelişti değil mi.. hani müslümanlar gibi sadece savaşarak değil? tabii kızılderilileri öldürüp, afrikalıların kanını emerken son teknoloji ürünü gemi ve silahlardan yararlandılar… yoksa bu kadar zenginliği microsoft un sayesinde mi yaptılar? Dünya savaşları neden çıktı haberin var mı senin?

  Hz. Muhammed in ahlakı ile yorumun gerçekten çok güzeldi.

  Evet İslama inandırmak için kesin kanıtlar yoktur.. Ama incelemek ve düşünmek gerekir. en ufak atoma in ve binlerce evrene çık..

  Allah sırf inanca bakarak cehenneme atar mı? atabilir..Kuralları o koyuyorsa istediğini yapar.. hele O nu tümden inkar ediyorsan.. ama sorun şu ki cehennemin ne olduğunu bilmiyoruz tam olarak.. senin şu anda yaşadığın inkar psikolojisi cehennemdir belki senin için..

 34. Ateist
  Nisan 27, 2010, 3:38 pm

  İman etmek, kanıtı olmayan bir şeye inanmaktır. Biz evrime iman etmiyoruz onu biliyoruz. Ayrıca evrimin doğru olması dinleri otomatik olarak ortadan kaldıracağı için insanlar tarafından bir türlü kabul edilmiyor. Yani Tanrı’yı değil ama dinleri inkarı gerektiriyor.

  Peki bu ülkeler ne kadar dindar? Dindar olsalar bile dinleri ne kadar sert? Dinsiz olana 2.sınıf muamelesi yapılıyor mu? “Farkındaysan devletler Müslümanlıktan uzaklaştıkça gelişmeye başlıyor” cümlemde dinlerden bahsetmiyorum sadece müslümanlıktan bahsediyorum.
  Yaratıcıyı kabul etmek herhangi bir dine inanmaktan apayrı bir olaydır. Bu tür kişilere “Deist” denir. Bir “Ateist”den tek farkları yaratıcıya inanmaktır.

  Akıllarını işletip kuranın emrettiği şeyleri fazlasıyla uyguluyorlar işte. Dinsizleri kırbaçlarlar, günlük 12 saatlik performansın 2 saatini ibadete ayırırlar, zina edeni öldürürler, cihad yaparlar vs. sırf cennette daha çok şey kazanabilmek için. Peki gerçekte bunların ne faydası vardır, hiç.
  Eee, avrupa istediği şerefsizliği yapsın bunun konumuzla ne alakası var. Onların şerefsizlik yapması dinlerinin emrettiği bir şey değil ki. İncilde “İnsanları sömürgeniz olarak kullanın” gibi şeyler yazmıyor ki.
  Ama kuranda, gayrimüslimlere saldırıp vergiye bağlayıncaya kadar savaşılması emrediliyor. İnamıyorsan aç “tevbe” suresini oku.

  Bak, birazcık tanrı inancı ile din inancını karıştırıyorsun. Bir tanrının var olması, müslümanlığı doğru çıkarmaz. Hiç bir dini doğru çıkarmaz.

  Maalesef düşündüğün kadar iyimser değil, müslüman olmayanlar sonsuza kadar cehennemin dibini boylar müslümanlığa göre bu kadar basit. Zaten ne biçim Allahsa artık insanların %85ini sonsuza kadar cehennemde kavuracak 😀

 35. Ateist
  Nisan 27, 2010, 3:41 pm

  Yazım biraz karmaşık oldu kusura bakma şimdi okuyunca fark ettim. Kendi yazındaki paragraflarla eşleştir işte.

 36. shafak
  Nisan 28, 2010, 1:36 am

  ”Sırf cehenneme girmek istemediğimden ve cennetin nimetlerini kaçırmak istemediğimden kılıyordum namaz” -demişsin. Allahın ne kadar büyük olduğunu, nasıl yüce bir zat olduğunu ve ona karşı sevgi dolu bir yüreğinle kılsaydın daha farklı olurdu belki…Malesef sen de bir çok müslümanların yaptığı gibi KORKARAK VE BİR ŞEYLER BEKLEYEREK kılmışsın namazını, halbuki, bir şey beklemeden, tam teslimiyyetle ve samimi bir yürekle kılınması yada dua edilmesi lazım…

 37. Ateist
  Nisan 28, 2010, 4:43 am

  Namaz kılmazsan her rekat için 40000 yıl cehennemde yanacağını söylüyorsa kormadan duramıyor düşünebilen bir insan. Böyle zalim bir Allah’a da tam teslim olamıyorsun.

 38. Nisan 28, 2010, 12:27 pm

  “There is a basic division of the ways of men: those who wish for peace of soul and happiness must believe and embrace faith, while those who wish to pursue the truth must forsake peace of mind and devote their life to inquiry.” F. Nietzsche

  Türkçesi:
  İnsanlar arasında temel bir ayırım vardır: ruhun saadeti ve mutluluğu arayanlar inanmalı ve bir dine mensup olmalıdırlar, gerçeğin peşinde olanlarsa saadeti bir yana bırakıp hayatlarını sorgulamaya adamalidirlar.

  Yukarıda tartışılan “huzur islamdadir” konsepti üzerine tartışmaya katılmaya karar verdim. Öncelikle Matrix filminde geçen bir sözü hatırlatayım: “Ignorance is bliss”. Bu lafın kaynağının Shakespeare’e dayandığı söylenir. Kabaca, ne kadar cahilseniz o kadar mutlu olursunuz.

  Anneannem ilkokula bile gitmemiş, ezberden arapça duaları öğrenmiş (tebbet süresinde Muhammed’in amcasına küfürler yağdırdığını bilmez mesela), çocukluğundan beri KORKARAK VE BİR ŞEYLER BEKLEYEREK (ben de bazılarınız gibi büyük harfle yazım modasına uyayım, komik olayım) namazını kılan bir kadındır. Hayatında kendi şehrini ve çocuklarının ve torunlarının (ehem) yoğun ısrarlarıyla belki bir kaç başka şehri daha görebilmiş, bilgisi ve görgüsü bu kültürle sınırlı, dünya tatlısı bir insandır. Gece gündüz dualar ederek gideceği Cennet’i hayal eder. Müslüman dedemin Kuran’dan aldığı yetkiyle aldığı (satın almak) ikinci eşidir. Medeni kanuna göre eş bile değildir. Ama inandığı Ay Tanrısına göre eştir. Hayatı boyunca aşkı yaşamamış, aşkın ne olduğunuysa sadece izlediği Brezilya ve Türk dizilerinde görmüş, hatta bunun sadece bir film olgusu olduğunu düşünmektedir. Ama onun için bu önemli değildir. Çünkü Cennet’e gidecektir. Kendinden 22 yaş büyük olan asık suratlı ve aksi “hacı dedemle” bir hayat geçirmiş, dedemin gerçek eşini belki de bir üvey anne gibi görmüştür. Ama Cennet’e gidecektir. “Anneanne, Cennet’e gidince dedemle mi yaşamayı düşünüyorsun” diye sorduğumda “şeytan görsün yüzünü” diye cevap verecek kadar çok sevmektedir eşini. (Dedem 23 sene önce vefat etti.) Ha, neden anlattım bunu? Çünkü anneannem huzurludur. Bahsettiğiniz huzurdur bu işte tam olarak. Ben bu huzuru uzun surecli bir “ot” huzuru gibi görmüşümdür hep…

  Bense anneannemin tersine, hayatımın büyük kısmını okuyarak ve gezerek geçirdim. Muhammed’in yalancı olduğunu anladigimdan itibaren bu dünyadaki güzellikleri daha farklı bir şekilde irdelemeye başladım. Çünkü biliyordum ki, “hayat tektir” (one life), kaybedecek vaktim yok. En büyük yatırımı kendime yapmalı, yaptığım yatırımla geri dönüşümü hem kendim için, hem çevrem için maksimumda tutmaya çalısmalıydım. Hep sorgulamayı ve gerçeği bulmayı tercih ettim. İman etmek ve kul olmak, en kabul edemediğim şeydi hayatım boyunca. En az saygı duyduğum insanlar, ilköğretim hayatımda karşılaştığım cahil ve itaat açlığıyla yanan egitmenlerdi. Yaşlandıkça daha pek çok “saygı duyulmaması” gereken insan çıktı karşıma. Ama hepsinden de bir şey öğrendim. Anneannemin huzuru bende yok, belki de çocuk olduğum günler dışında da hiç olmadı. Ama bende anneannemde olmayan bir şey var. Doğrulara sahibim. Belki onun kadar acı çekmedim. Ama çektiğim acılarda huzuru gökte aramadım. Acının kaynağında aradım. işte bu, anneannemin hiçbir zaman algılayamacagı farklı bir huzur kaynağıdır. Cahil mutluluğu seviyesine belki hiçbir zaman ulasamayacagım. Ama beni mutlu edecek o kadar çok küçük enstantane var ki hayatta, bunların birini dahi cahil mutluluğun tümüne değişmem. Doğruya ulaşma süreci acılıdır. Cahil mutluluğu gibi acısız ve pembe değildir. Çobanı atlatıp sürüden ayrılarak dağın zirvesine doğru tırmanmaya benzer. Attığın her adımda arkanda bıraktığın dünya biraz daha küçük görünür. Dunya daha uzak, an daha sessizdir. Zirvedeyse sonsuz görüşe sahip olursun. Zirveyi görmek benim için bir hayal. Ama sürü daha da uzak. Zirveye ulaşabilme umudum var ve en guzel tarafsa, bunun için ölmeyi beklemem gerekmeyecek. Çünkü “Where death is, I am not. Where I am, death is not.” Yani, “ölüm varsa ben yokum, ben varsam ölüm yok.” Bunu biliyorum. Umarım bir gün ben de zirveye ulaşabilir, anneannemin yaşadığı ruhsal tatmini “exponential” olarak yasayabilirim.

  Ha şunu da ekleyeyim, bir şey beklemeden dua edilmez. Dua etmenin temeli zaten beklenti üzerinedir. Kendi kendimizi kandırmayalım lütfen.

 39. beyazveyagri
  Nisan 28, 2010, 1:54 pm

  Değerli arkadaşlar, bunları konuşmamız sanki atomun yapısını konuşmamıza benziyor. 100 sene önceye kadar pek bir şey bilinmiyordu, sonra elektronlar çıktı, sonra elektronların yörüngeleri, sonra proton sonra da nötron, en son da hayır dediler kuantlara geçtiler. Bence bunun sonu hiçlik. yani atomlar hiçden oluşmuştur diyebilirler. Biz de işte küçük beynimizle belki hala elektronlar serbest mi dolaşıyorlar belli yörüngede belli kurallarla mı onu konuşuyoruz düzeyindeyiz. Tabii bir kısmımız biraz daha bilgili.

  Bilgili olmak her zaman mutsuz olmak demek değildir. hatta benzetmemle bağlantı kurarsak sonunda hiçlik olduğunu kavrayıp daha olgun ve daha naif olmayı gerektirir belki. işte bizim gibi kendini bilgili sanıp da yeterince olmayanlar asıl ıztırabı çekenler.

  Sizin özel olarak islamla ilgili takıntılarınız var diğer dinlerden ziyade. Gerçekten bilgili olan insan bu kadar takıntılı olamaz. bırakır herkesi kendi haline ve anlayışlı olur. Ve her zaman kendi yanılma payını da hesaba katar çünkü geçmişte daha önceden bilmeyip de öğrendiklerinden dersler çıkarmıştır.

  Herkes okusun araştırsın ve istediğine inansın. inanıyor diye de kimseye koyun deme hakkı1nız yok bence..

 40. kimseyi kırmak değil derdim
  Mayıs 16, 2010, 2:42 am

  Herkese merhaba,
  Burada tartışanların bilgisayar ve internet kullanmayı bilmesi, düşüncelerini, bazen öfkelerini düzgünce yazıya dökebilmesi gibi durumları göz önüne aldığımda, hiçbirininin zır cahil olmadığını görüyorum.
  Belirtmek isterim ki ölene dek bu konuları tartışsak da hiçbirimiz diğerini ikna edemez.yapılması gereken herkesin seçtiği yolda en güzeli yapmak için işine gücüne odaklanması, daha çok çalışması ve çalışmasıdır. inançlar üzerinde tartışmak çok zor ama yaşadığımız evrenin varolduğu andan beri geçerli olan ve hiç değişmeyen kurallarını anlamaya çalışmak ve bunlardan sonuçlar çıkararak, hayatımızı geliştirmek elimizde yoksa bir arpa boyu bile yol alamayız

 41. Murat
  Temmuz 14, 2010, 1:17 pm

  ilginç… kimi zaman ciddi, içeriği zengin, anlamlı; kimi zaman da “laf olsun torba dolsun” kabilinden cümlelere tanıklık ettim… bilemiyorum devamı gelecek mi? Belki tartışılan konulara karınca kaderince ben de tuz biber olurum… hayırlısı…

 42. Arih
  Şubat 1, 2011, 6:28 am

  Mrb Eski bir konu ama sanırım yazmamda yarar olacağını düşünüyorum. Din, İnsanları uyuşturmak ve daha rahat yönetmek ve yönlendirmek için araçtır.Düşünsenize din olmadan kapitalizm olurmuydu? Bir çoban olsaydınız sürünüzü keçidenmi yoksa koyundanmı seçerdiniz. Bence fazla aşırıya kaçmadan böylede kalması insanlığın yararınadır. Diyer tarafta düşünen insan zaten bir araştırma içerisine girecek ve yüzyıllardır nasıl bir yalanın içinde olduğunun farkına varacaktır.
  Saygılar

 43. istanbullu
  Aralık 16, 2012, 8:44 am

  janos ben bir seyi merak ediyorum gercekten cevabini bulmaya calisiyorum canlilar neden olumlu olarak evrimlesiyor mademki canliliklarini kendi takdir ettikleri dogrultuda sekillendirip evrimlesiyorlar yada neden her bir canli tek tur olmuyor hepsi birbirine benzeyen bireyler toplulugu tur oluyor ben olumsuz olmak istiyorum yok olup gitmek istemiyorum kendimide iradem dogrultusunda olumsuzlestirmeye calisiyorum bu konuda bana yardimci olabilirmisin.

 44. istanbullu
  Aralık 16, 2012, 9:07 am

  gecenlerde bir haber geldi kulagima arkadaslar telefonlardan telefona dolasan bir haber adamin biri yaninda calisan adamin karisina zorla tecavuze yeltenmis ve tecavuz etmis.adamda yakalamis. kadinda kocasina soyluyor iscisini suc ustu yaptirarak yakalatiyor. kadinin kocasi patronunu yakalamis kulagini kesmis ve gercekten af edersiniz deynek sokmus… seviyesizlesmek icin anlatmiyorum inanin bu olay gercek. kendinizi iscinin yerine koysaydiniz ne yapardiniz?
  a)isci az bile yapmis kim benim karima bunu yapabilir on yil hapis yatsamda aynini yapardim.
  b)savciliga sikayet ederdim on yil mahkeme kapilarinda surunurdum patron akilliysa.
  c)savciliga verirdim adam sucunu kabul ederse 2 -3 yil yatar buda bana yeter.
  d)keske seriat olsaydida adami devlet oldurseydi benimde icim sogusaydi on yil da hapis yatmasaydim.ibreti alem olurdu birdaha buna kimse kalkisamazdi.
  e)cinsellik insanin dogasinda olan bir seydir adam etkilenmis bir hatadir yapmis sinirlenirdim hatta adama bir iki vurmak isterdim ama bunu yapmazdim medeni yollardan isimi hallederdim.
  f)karimi bosardim.basimi alir giderdim.

  musluman kimligi kullanmiyorum. lutfen herkez yorum yazabirmi. baska sik ekliyebilirsiniz.

 45. istanbullu
  Aralık 16, 2012, 10:33 am

  ben bir is verenim.yanimda calistirdigim iscilerin gorev alanlarini belirlerim.onlara isini ogretirim.ogrettigim iside onlardan is olarak isterim.ancak isini severek yapmaya calistiklarini ben bilirim.ancak buna ben bile inanmam.insanin fitrati bu hep kendine calisir.bosa biraksam fitrati geregi kendine calisacak.yatarak.bunu ben cozdum.prim veriyorum. gene kendine calisiyor.yaptigi is karsiligi. bana zarar veremiyor.mesai arkadaslarinada zarar veremiyor. ne kadar cok calisti o kadar para.mesai arkadasida bir sey diyemiyor.yaptiklari isler sayili.herkez yaptigi kadar para alir.banane kardesim yatandan.isten atarim olur biter.

  is sistemime kimseyi karistirmam is politikamda her sey yazili.is politikam disinda isime iftira atiyor bana rakip olanlar. demisler adam kayirma var falan diye. hurafeler beni baglamaz ben is politikama uyarim.soran olursa onu gosteririm.gerisi beni baglamaz.

  ALLAH INSAN ILISKISI. ASLINDA ALLAHI TAKLIT ETTIM.

 46. Aralık 16, 2012, 4:47 pm

  istanbullu :

  janos ben bir seyi merak ediyorum gercekten cevabini bulmaya calisiyorum canlilar neden olumlu olarak evrimlesiyor mademki canliliklarini kendi takdir ettikleri dogrultuda sekillendirip evrimlesiyorlar yada neden her bir canli tek tur olmuyor hepsi birbirine benzeyen bireyler toplulugu tur oluyor ben olumsuz olmak istiyorum yok olup gitmek istemiyorum kendimide iradem dogrultusunda olumsuzlestirmeye calisiyorum bu konuda bana yardimci olabilirmisin.

  Istanbullu, duzelteyim, canlilar olumlu olarak evrimlesmiyor. mutasyon hep olan bir sey, bir hata bu, bilincli yapilmis bir sey degil. Olur da bu hata canliya avantaj saglarsa, o turun devami saglaniyor. Hangi durumda saglaniyor? Cevre, iklim, besin zinciri, predatorler, vs. vs. Atiyorum bir tavsan bozkur bir alanda acik kahve renge sahipse bu onun predatorlerden kurtulmasi icin avantaj saglar, Yanlis mi? Bembeyaz bir tavsansa predatorlerin direk avi olur. Bu durumda bu bir avantajdir. Beyaz tavsan icinse yok olmaya yonelik dezavantaj. Bununla ilgili bir cok yazi var bu sitede. Misal Iskandinav ulkelerinde yasayan ve az gunes goren insanlarin neden acik tenli olduklarini incelemistim bir yazimda.

  Tam olarak rakamlari bilmiyorum, yalniz, su gune kadar yasamis canli turlerinin %99’u gibi bir orani zaten yok olmus durumdalar. Bizim dahil oldugumuz familyada da durum farkli degil. Misal, neandarthellerin yok olusu daha bir 15-20 bin yil oncesinde gerceklesiyor, Yani daha cok yakin zamanda yok olmuslar. Biz de hala yok olabiliriz. Her ne kadar dunyanin her noktasindaysak da, surekliligimizin bir garantisi yok. Yok olursak da baska bir turun bizden daha zeki olmayacaginin da garantisi yok. Dunyanin yasi eger 24 saat olsaydi, bizim dunyadaki varligimiz bu 24 saatin son 1 dakikasina denk geliyordu. Yani 23 saat 59 dakikasi boyunca biz yoktuk. 1 dakika sonra yok olmayacagimizin da garantisi yok. Tek kabul etmemiz gereken sey, bunca canli turleri icinde sadece bir tanesi olmamiz ve diger canlilardan olusum acisindan bir farka sahip olmamamiz. Bunu kabul ettigin zaman zaten insan yapimi olan tanrilarin (allah, yehova, apollo, ra vb tanrilar) hepsinin de hayal urunu oldugunu goreceksin. Sorgulamanda bol sans.

 47. beyazveyagri
  Aralık 17, 2012, 4:31 pm

  “Dunyanin yasi eger 24 saat olsaydi, bizim dunyadaki varligimiz bu 24 saatin son 1 dakikasina denk geliyordu. Yani 23 saat 59 dakikasi boyunca biz yoktuk. 1 dakika sonra yok olmayacagimizin da garantisi yok. Tek kabul etmemiz gereken sey, bunca canli turleri icinde sadece bir tanesi olmamiz ve diger canlilardan olusum acisindan bir farka sahip olmamamiz. Bunu kabul ettigin zaman zaten insan yapimi olan tanrilarin (allah, yehova, apollo, ra vb tanrilar) hepsinin de hayal urunu oldugunu goreceksin. ”

  Geçenlerde istatistikten sınavım vardı. Dağılım ve merkezilik ölçülerinden sorumluyduk. 40 sayfa falan. Sonra baktım kitap 900 sayfa. ayrıca yazarın bunun gibi 16 kitabı daha varmış. Ayrıca karısı da akademisyenmiş onun da 10 kitabı varmış. Bunlar toplamda 400 kitap ve 1200 makale okumuşlar. Bu 400 kitap ve 1200 makale yazanların da her biri ortalama 200 kitap ve 400 makale okumuşlar. Sadece istatistik de değil 250 farklı alanda. sonra vazgeçtim kendimi küçük gördüm ve aman dedim ortalama, medyan, standart sapma falan da öğrenmeyeyim en iyisi. Benim çalışacağım konu çok küçük olduğu için bu yazarların hepsinin hayal ürünü olduğuna karar verdim ve rahatladım. Kavrayamadım, gücün yettiğince öğrenmeye çalışmak yerine nasılsa aklım almaz diyerek toptan hepsini küçük gördüm. Şimdi çok mutluyum…

 48. istanbullu
  Aralık 17, 2012, 5:02 pm

  janos kardes inan bu soylediklerin ok dusundum belki yeterli degildir zaman harcamalarim ancak neandarthellerin dunyadan yok olusunu gercekten mantik cercevesindemi soyluyorsun nasil yok olabilirler ole bir sey olamaz ara gecis formu nasil yok olur.bundan 10 sene onceki insan olur kemik yapisi belli 100 sene onceki insan olur kemik yapisi belli 1000 yil onceki nsan olur kemik yapisi belli 10000yil 100000 yil 1000000 yil bir neandarthel toplu olarak ortadan kalkamaz beyaz la siyah arasinda giderek koyu griye yaklasan bir renk gibi degisen fosiller olmasi gerekirki neandarthelin belli bir maymun turu oldugu daha mantikli geliyor.

  janos tipki tavsanin renk degistirdigi gibi afrikaya giden insan sihaylasiyor avrupaya giden insanda beyazlasiyor o halde her sey aslina donuyor mantigi daha agir basmiyormu sencede
  o kadar zor ki inan evrimi kendime kanitlamaya calisiyorum ancak eksiklikler cok fazla bak o soylediklerinin uzerine cok dusundum ancak inan tatmin etmiyor.

 49. Aralık 17, 2012, 5:53 pm

  Neandarthellerin belli bir maymun turu oldugu dogru, ama insanlar da belli bir maymun turu. Anlasamadigimiz nokta, ara gecis formu diye tabir ettigin sey istanbullu. Neanlar oldu da sonra biz de onlardan turedik degil dogrusu. Onlar da vardi, biz de. Hatta ayni zamanlarda ayni yerlerde yasadigimiz bile tespit edildi. Hatta ve hatta belki de karistik ve uredik bile… Nasil yok olduklari tam olarak bilinmiyor. Belki daha zeki olan biz insanlar onlari yokettik. Belki nezle gibi basit bir viruse direnc gosteremeyip yok oldular. Ama yok olmuslar bir sekilde.. Maymun degiller, konusabiliyorlar, toplu olarak yasayip avlaniyorlar, etlerin pisirerek yiyorlar, arac kullaniyorlar. Ama insan degiller, farklilar biraz… Neanler Avrupa’da yasamislar fosil kalintilarina gore, biz de… Tipki bir agacin dallari gibi. Bir dal nasil diger dala esit degilse, ama ayni daldan cikiyorsa, canlilar da durum ayni. Agacin govdesi de tek hucreli canlilara denk geliyor bu benzetmede.

  Tavsanlarin siyahlasmasi, beyazlasmasi da aslinda donmesi degil, sadece cevreye uyum saglamasi. Saglayabiliyorsa tur devam ediyor, yoksa yokoluyor. Bunu saglamasi da bilincli bir sey degil, tamamen mutasyonlarin tesadufen olumlu sonuclanmasi, tipki tavsan ornegi gibi…

  Bak sana soyle bir ornek de verebilirim. Boz ayi ile siyah ayi ayni midir? Degil. Biri kucuk, hani cocuklugumuzda sokaklarda oynatilirken izledigimiz zavalli ayilar.. Digeriyse sokakta oynatan okuz herifi bir oturusta yiyebilecek kadar iri ve saldirgan bir ayi… Ikisi de ayni familyadan… Ama farklilar. Ikisi de gunumuzde yasiyor. Hatta ayni ortamlarda… Ama farklilar. Neandarthellerle insanlarda da durum farkli degil. Boz ayi siyah ayidan gelmedi, insan da neandarthellerden.. Ama iki ayinin da oncesinde ayristiklari baska bir ayi turu vardi, sonra baska bir ayi turu.. Arada ayrisan ve yokolan bir cok da ayi turu olmustur eminim ki, arastirmadim, sadece ornek veriyorum sana… Bizde de durum ayni…

 50. istanbullu
  Aralık 18, 2012, 4:17 pm

  janos ben kus beslerim hayvanlarlada aram gayet iyidir.simdi kanaryanin hemen her cesidini besledim. mesale manolia turu kanarya(sessiz oter) ile belcika turu kanarya(sesli oter) eslesince yavru kanarya hangisine ceker bilinmez seslimi oter sessizmi ancak yavru kus eslesince yavrusu oluyor.saka kusuyla kanarya kusu eslesince iki cinsin ozeliklerini tasiyan yeni bir kus cinsi ortaya cikiyor. cok guzelde otuyor ancak yavrusu olmuyor. atla esek eslesince katir oluyor ancak yavrusu olmuyor.aslanla kaplan eslesince kaslan diye yeni bir tur oluyor ancak yavrusu olmuyor. yani kisir oluyor yavrular.insanla neandartaller eslesince veya insanla maymun eslesince yavrusu olurmu bilmem ancak onlarda kisir olurdu herhalde.farkli turler eslesince yavru olsa dahi kisir oluyor. bunun aciklamasi nedir.

Comment pages
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: