Başlangıç > Dinler > Allah – Sıkça Sorulan Sorular

Allah – Sıkça Sorulan Sorular


Soru: Allah var mıdır?

Cevap: Hayır.


Kategoriler:Dinler Etiketler:
 1. ufuk
  Aralık 2, 2013, 10:20 pm

  inanmayanların, inkar etme isteğinden herhalde kaza ve kader kavramlarını yanlış algılayıp yanlışmış gibi göstermesi aptallık. insan istediğini yapmakta özgürdür tamamen tercih meselesidir. iyiyi ya da kötüyü seçer allah da buna izin verir. önceden yazılmış da biz senaryoyu oynuyoruz meselesi yok. allah kararı bize bırakır neyi tercih edeceğimizi bilir . bizim tercihlerimiz kaderimiz tercihlerimizin gerçekleşmesiyse kazadır.
  inanmayanların yanlışa düştüğü bir başka konu ise bu dünyanın daimi ve tek olduğunu sanmalarıdır. bu konuda en iyi örnek kadın hakları konusudur. kadınlar neden müslümanlıkta ezilir erkekler gibi özgür değil. neden erkekler için cinsel algılanıp onlara bu algının engellenmesi için kısıtlamalar getirilir gibi sorular sorulur. alakasız olmuş gibi görünebilir ama şöyle bağlayacam. bu dünya insanların sınanması için bir araçtan başka birşey değil. kadınlar erkekler için sınanma aracıdır. aynı şekilde erkekler de kadınlar için. allah bu dünyada bazı konularda kısıtlanmanı istiyor. erkeklerin de zevklerinin peşlerinden gitmemesini istiyor. bunlar sınanmadır. allah için nelerden vazgeçebileceğini gösterir bunlar.
  en çarpıcı konuya gelelim. allahın varlığı ya da yokluğunu kanıtlama çabaları…
  bu konuda şunu söylemek istiyorum. insanı sadece aklı mantığı yönetmez vicdanı,kalbi de yönetir. inanç tamamen kalbe girer. doğruluğuna inandığı şeyin peşinden gider insan. akıl bu konunun üstesinden gelemez.bir yerde durur. bilim sadece nedenleri açıklar. mesela bardaktan suyu döktüğün zaman aşağı değil de yukarı da akabilirdi. buna bilimin cevabı yerçekimi kanununudur. fakat bu gök çekimi de olabilirdi. bu düzeni belirleyen yerçekimi olmasını sağlayan bir güç olması gerekmez mi? bunu allah belirler.
  bu konuyu çok sorguladım eskiden dinlere inanmıyordum fakat bir yaratıcının olduğuna her zaman inandım. ateistlerin herşeyi inkar etme ve akılla herşeyi açıklama isteklerini aptallık olarak buluyorum. herkesin bildiği gibi hiçbir insan beyninin tamamını kullanamaz. müslümanların da sorgulama gereği duymamalarını araştırmamalarını cahil gibi davranıp allah diye bağıran aslan gibi videoları mucize görüp saf saf inanmalarını ve bunu inanmayanlara kanıtmış gibi karşılık vermelerini aptallık olarak görüyorum.
  saygılarımla

 2. marazz
  Şubat 25, 2014, 12:05 am

  Risale-i Nurlari okuyun tüm sorularınıza cevap bulacaksınız çünkü her sanatli bir eser bir sanatkari gerektirir kitap katipsiz köy muhtarsiz mülk de sahipsiz olamaz o kadar sanatli bir yapıya sahip bir insani kör tesadüflere dayandirmak akıldan iflas etmiş olmayı gerektirir

 3. Ekim 22, 2015, 12:35 pm

  In the name of Allah the most gracious the most miefrcul.The regulation governing the seeking from the jinns and satan and making vows to them.from suleman musa yusif to those who are muslims, may Allah bless them ameen. may peace, mercy and blessing be upon to you all.Some people at the time of calamities invoke certain forces and seek their help, they invoke for instance; The jinns and give offerings and sacrifices of animal to them,some of them cry out saying, O you seven take him! meaning thereby seven chiefs of the jinns. they might also say O you seven inflict on him such and such things .break his bones.drink his blood, mutilate his body some of them may say, O the jinns of noon time, oh the jinns of Asr (evening)time, take him such paractice are privellent in some of the southern areas. in addition,there is also the invoking of the death,including the prophets, the novel soul and the angelas and the other. they are invoke and their help is sought, unfortunately by many profess the islam faith. they do so due to ignorance and due to desire to imitate and fallow what was the practice by their fore fathers. some of them may justify their actions by saying This is something in vague, we do not mean anything by it nor do we have any faith in it I answer to above, i wish to state the following:- praise is to Allah,the one and only Allah and blessing and peace be upon the prophet of Allah, who was the last of all prophets, peace and blessing also be upon on his family,his companions and on all those who will abide by the path of right guidance untill the day of judgement.varily Allah the almighty has created the human beings and jinns in order to worship Him (Allah) along.

Comment pages
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: