Başlangıç > Dinler > Kriddinal – Uyustucunun Her Turlusunden Uzak Durun…

Kriddinal – Uyustucunun Her Turlusunden Uzak Durun…


Kriddinal (orijinal adiyla Geriniol) dogrudan merkezi sinir sistemini etkileyen çok güçlü bir uyusturucudur. Kullananlarda kendine ve çevresine zarar vermek gibi semptomlar gözlemlenmektedir. Çocuklarda beyinde kalici hasara yol açabilir ve bu hasarlar ilerleyen yillarda tedavisi mümkün olmayan sanrilara sebep olabilir.

11 Eylül 2001’de ABD’de düsürülen dört uçakta da uçagi kaçiran teröristlerin asiri doz Kriddinal kullandigi tespit edilmistir. Tarih boyunca da Kriddinal kullanimindan kaynaklanan, cadi avlamak, haçli seferleri gibi sayisiz zalimlik yapilmistir. Ortaçagdaki savaslarin pek çoguna neden olan Kriddinal, günümüzde de Hint Yarimadasi ve Irlanda’nin bölünmüs olmasinin sebebidir.

Bu uyusturucuya yeni baslayanlar zamanla mevcut hayatlarinda soyutlanir, sadece bagimlilardan olusan yeni bir çevreye girerler. Bu yeni çevrede genellikle karsi cinsten kimse bulunmaz ve baskici biçimde karsi cinsle iliski yasaktir. Bu cinsel açlik ve çektikleri aci nedeniyle bagimlilar, saglikli insanlara ve cinsel yasamlarina büyük bir nefret ve kin duyarlar.

Diger uyusturucular gibi Kriddinal’in de alçak dozda kullanilmasi çogu zaman zararsizdir. Evlilik içi sorunlar veya bir yakinini kaybetmek gibi durumlarda bu uyusturucunun kullanimi rahatlatici etki yapabilmektedir. Yanliz bilim çevrelerinde tartismali olan sey, bu tip kullanimin kisiyi daha yüksek doz kullanima tesvik etmesi ve bir bagimli haline getirmesi riskidir.

Orta dozda kullanilan Kriddinal kendi basina zararli olmamakla birlikte, kisinin gerçeklik aligisini bozabilir. Temeli olmayan batil inançlara yatkinlik, uyusturucunun sinir sistemine olan etkisinin bir sonucudur. Bagimlilar, hava bosluguyla konusurken görülebilir. Kendi kendine yapilan bu konusma esnasinda bagimlinin bir takim kisisel isteklerde bulundugu tespit edilmistir. Bu istekler kimi zaman fizik kanunlarina bile aykiri olabilir. Gerçeklik algisinin tamamen kayboldugu bu tür anlarda, bagimlilarin bu isteklerini mimikler ve tekrarlanan vücut hareketleri ile desteklemeye çalistigi da gözlemlenir.

Yüksek doz kullaniminda ise bagimli halisünasyon görür. Gerçekte varolmayan seyler görünebilir, varolamayan sesler duyulabilir. Hatta bu seslerle konusulabilir. Sik sik böyle yüksek dereceli hayali diyaloglar gerçeklestiren bagimlilar, diger bagimlilar tarafindan bir çesit önder veya lider olarak seçilebilir. Lideri takip etme dürtüsü uzun süreli olabilir ve lider öldükten sonra bile devam edebilir

Kronik bagimlilar, korku ve dehset verici hayali yolculuklar yapabilir. Bu genellikle zombilerin bulundugu, oraya düsenlere sonsuza kadar iskence yapilan ve aci çektirilen fantastik evrenlerdir. Igrenç iskencelere ilgi duyulmasi bu uyusturucunun karakteristik özelligidir. Cinsellik takintisina yukarida deginmistik. Iskence etme kültürünü besleyen bazi baska Kriddinal ritüelleri arasinda, kirbaçlamak, ölümüne taslamak, el kesmek, çarmiha germek sayilabilir.

Belki bu kadar tehlikeli bir uyusturucunun yasaklanmis oldugunu ve tacirlerinin cezalandirildigini düsündünüz. Ama hayir, dünyanin her yerinde açik olarak, üstelik reçetesiz olarak dagitilmaktadir. Bu uyusturucunun sayisiz taciri var ve bunlar hiyerarsik bir biçimde örgütlenmis durumdalar. Gerek sokaklarda, gerekse kendilerine özel yapitirdiklari binalarda açik seçik bu ticareti yapiyorlar. Bu kartellerin basindaki Babalarin, toplumda yüksek pozisyonlara ulasmis pek çok kisi üzerinde dogrudan etkinlikleri var, hatta devlet baskanlari üzerinde bile. Devletler bu durumu görmezden geliyorlar, ve hatta bu ticaretin rahat yapilmasi için destek veriyorlar. Daha kötüsü, uyusturucunun ne oldugundan habersiz çocuklarin genç yasta bu tuzaga düsmelerine sebep oluyorlar.

Beni bu makaleyi yazmaya sevk eden olay, Hindistan’in Bali adasinda bir katilin gülen yüzü. Bu katil hiçbirini tanimadigi çok sayida masum turisti toplu halde öldürmüs. Ve simdi de mahkemede ölüm cezasi almis. Mahkemedekiler katilin neden mutlu oldugu konusunda saskinlar. Katil ise, ölümü “dini için sehitlik” olarak gördügü için çok mutlu. Iste bu mutluluk, ancak bir eroinmanin yüzündeki gülümseme ile tam olarak benzesmektedir. Iste bu noktada da devreye yüksek oktan Kriddinal giriyor!

Ölüm cezasina karsi olmak veya olmamak bir yana, su olayda idamin ayni zihniyetteki diger potansiyel katilleri caydirmayacagi gayet açik. Önemli olan nokta bu olaylari olmadan engellemek, en basta çocuklari bu uyusturucunun tuzagina düsmekten korumamiz gerekiyor.

Richard Dawkins’in yazdigi bu yazinin orijinali, 2003 Aralik’da Free Inquiry dergisinde yayinlanmistir. Yazinin orijinalinde Din manasina gelen Religion kelimesinin anagrami olan Geriniol ve Gerin-Oil kelimeleri kullanilmistir. Bu hayali kelimeyi Türkçe’ye çevirirken de Dindarlik kelimesinin anagrami olan Kriddinal seçilmistir.

Makale Agnostik.org sitesinden alinmistir. (http://www.agnostik.org/1000-richard-dawkinsden-geriniol.html)

Makalenin Ingilizce orijinali icin: RichardDawkins.net (http://richarddawkins.net/articles/122)

Kategoriler:Dinler Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: