Hakkinda…

Ben kimim?

İsmim Janos. Yanoş diye okunur.

Makalelerimde çok bilir gibi bol bol atıp tutuyorum, eğitim durumum nedir?

Mühendislik, yönetim bilimleri ve bilişim teknolojileri dahil olmak üzere üç farklı üniversitenin üç farklı diplomasına sahibim. İlahiyat fakültesi mezunu değilim, Arapça bilmiyorum. Referansım sadece konuya olan aşırı ilgim ve bu ilgim dolayısıyla okuduğum bir çok kitap, makaleler, izlediğim sayısız belgeseller ve en önemlisi, İnternettir.

MeraklininGuncesi bloguyla hangi amaca hizmet ediyorum?

Turan Dursun’un deyimiyle “karanlıkta bir mum ışığı yakmak” için bu blogu hazırladım. Din yalanlarını ortaya dökmek, insanları beyin uyuşukluğundan, yuttuklari afyondan, hafızalarına işlenmiş korkularından arındırmak, sadece bir kişiyi dahi olsa yüzde yüz özgürlüğe ulaştırmak, tek amacimdir.

Inanç durumum nedir?

Ateistim.

Bana nasıl ulaşabilirsiniz?

Ulasamazsiniz.

Yorumlar Hakkında:

 • Yorumların hepsini gözden geçiriyorum. Çoğuna cevap veremesem de ilginç ve aykırı gördüklerimi yanıtlamaya çalışıyorum.
 • Küfür veya suç unsuru içerecek şekilde hakaret olmadığı sürece yorumları olduğu gibi yayınlıyorum.
 • Kendi yorumlarınız yerine bir siteden kopyalayıp yapistirdiginiz yorumları yayinlamiyorum. Dilediğiniz sitelere link vermek isterseniz buna karışmıyorum.
 • Yorumları genelde moderasyonsuz yayinlatsam da bazen troll saldırıları yoğunlaştığında geçici olarak moderasyonu devreye sokabiliyorum. Eğer bir yorum yazarsanız ve yukarıdaki basit kurallara uygunsa, en kısa sürede yayinlanacagindan emin olabilirsiniz. Olası gecikmeler için şimdiden özür dilerim.

 

 1. Bahadır Emin Kurtuluş
  Temmuz 30, 2010, 4:03 am

  “Karşıtları can sıkıcı olduğu için arada bir bir davaya bağlı kalırız” diyor Nietzsche…

  Akıllı mantıklı düşündüğünde veya İslam’ın günümüzde yaşanılan olmadığını anladığında tüm görüşlerin değişecektir eminim…

  Allah hidayet nasip etsin….

 2. gilgames
  Ağustos 6, 2010, 4:25 pm

  Merak ettim neden isim resminde isanın resmini kullanıyorsun?

 3. Ağustos 11, 2010, 4:29 am

  Muhammed’in resmi olsaydi onu kullanirdim aslinda 🙂 Kucak acan bu foto hosuma gidiyor. Tip olarak da gayet benzesiyoruz Isayla, o yuzden calmistim bu fotoyu bir yerlerden.

 4. Ahmet
  Eylül 3, 2010, 7:19 pm

  Bu internet sitesi çok güzel… Buradaki kelimeler, harfler kendiliğinden bir araya gelerek çok güzel yazılar oluşturmuşlar. Bu harflerin kendiliğinden bir araya gelerek böyle anlamlı yazılar oluşturması 1/9999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999 olsa da bir şekilde olmuş. Gerçekten harika olmuş. Siz bu olasılıklara inanıyorsunuz. Biz müslümanlar da bu kadar karmaşık sistemlerin ancak gerçek ilim ve kudret sahibi bir yaratıcı (ki o şüphesiz yüce Allah’tır) tarafından yaratıldığına.
  Evrim… Sizce neden o müthiş evrimi geçiren canlıların kimi aciz bir böcek olduda, kimi insan oldu? Sizce asıl sizin evriminiz çok ırkçı, ayrımcı, katı ve acımasız değil mi? Biz insanlar bunca yıl neden evrimleşmeye devam edip başka garip yaratıklara dönüşmüyoruz?

  Biz dilediğimizi hidayete erdiririz. Hidayete erdirmediklerimiz kendi pislikleri için bocalayıp dururlar da farkında olmazlar… diyor Allah. Siz ve sizin gibilerin durumunu ne kadar güzel açıklıyor.

  Allah size de iman nasip etsin.

 5. Kasım 16, 2010, 3:18 pm

  TERİMLER VAR OLANDAN YAZILI METİNLERDEN FİLOZOFLARDAN GELİR VE LAKİN YERİN YÜZEYİNDE TARİFİ OLMAYAN BİR ZERRE VARMIDIR?İNSAN VAR İLE YOK OLMAYA MAHKÛMDUR NEDEN BUNU DURDURAMAMAKTADIR?İNSAN NEYİN İSPATI İÇİNDE HAYATINI YAŞAMAKTADIR NEDENDİR İÇ GÜDÜ’SEL DUYGULARININ KÖKÜNE ÖZÜNE VAR İSE NETİCE BULAN (ÂLEMDE)ERİŞEMEMEKTEDİR?CAN YAKAN KENDİ SOYUNA SULBÜNE ZARAR VEREN ACABA BİR BAŞKA BİR VARLIK VARMIDIR(ÂLEMDE)?İNSAN ARKADAŞLIK SIRDAŞLIK ÇİFTLEŞME İHTİYACI HİSSİ YAKLAŞIMLARDAN ALI KOYABİLMEKTEMİDİR KENDİSİNİ VEYAHUT NEDENSİZ SEBEPSİZ BİR BAŞI BOŞ YAŞAYANLAR VARMIDIR ARZ’DA VE ARŞ’TA?DÜŞÜNMEK İDRAK ETMEK KAVRAMAK BİLİNÇ NASIL BİR İZAHATTIR ORTAYA KOYULABİLİRMİ GEREK SOYUT GEREK SOMUT EL CEVAP AKIL SAHİBİ OLANLARA SESLENMEK İSTERİM MANTIKSAL DİN MANTIK DİNİDİR BU DİNİN ADI İSEARZ’DA VE ARŞ’DA(İSLAM)DIR YETER’Kİ BİZİ ANLAMASINA İZİN VERELİM Kİ ANLAMAK İŞİN YARISIDIR YOBAZ CAHİL DÜŞÜNCELERE BAKMAMAK İTİBAR ETMEMEK GEREK İZAHAT CEVAP VEREBİLEN SORULAR KARŞISINDA AKIL SİLSİLESİNDE(RUHA)HİTABIDIR.

 6. Ocak 4, 2011, 4:27 pm

  Madem ki sen diyorsun ben özgürlügü getirmek istiyorum ozamdan neden var olan özgürlügü bozmaya calisiyorsun.

  Asil Özgürlük Islama dayanmaktan geldi Devlet-i Aliyye-i Osmaniye misali.
  Ama böyle bir Fikirle gidersen Menzilin ulasacagi ancak Stalin ile Mao dur.
  Bunlarin kiydigi canlarin nasil özgürlük oluyorsa ben anlamiyom?!

 7. Shakabaz
  Temmuz 26, 2011, 6:20 am

  Bence iki tarafta yanlis, bilimde kendi halinde kendine gore olusturdugu kurdugu kurallar ve kosullarla ilerleyen ve zaman zaman kendini yeni bir bulusla duzelten ve bu yuzden hep eski zamana dayanan bir inanc. Cunku amac ayni anlamak, iste bu dogrudur bu boyledir yani gercegi yakalayip tutmak, gercek budur demek. Degisik ve daima degisimin icerisinde degisen bir varlik olarak degismeyen bir gercegin arayisinda tutsak kalmisiz…
  Ne basi nede sonu gozukmeyen bir okyanusta ben sadece bir damlayim;)

 8. Ergenekon
  Ekim 24, 2011, 3:10 pm

  Din ve Allah sadece seninkidir, çünkü biriciktir ve kimseninki bir başkasında asla tekrarlamaz. Aklın aydınlığında ve vicdanın sezgisinde bulabileceğin ve durmaksızın değişerek ilerleyen bir birikimle tüm kavramları her gün yeniden ve yeniden üretirsin. Dünkü inancın bugün öğrendiğini ekleyince başka olur. Ben kainata ve insanlığa göre okyanusta damlayım ama, kendime göre her şeyin üstünde ve hepsinden önemliyim… Ne yazık cahillere ki dinlerini bile bilmeden inanırlar. Ve o inandıklarına “İslam” vs adını takarlar. Din adına kendi cehaletlerini kıyasıya savunurlar. Kendileri ermiş gibi başkasına hidayet dilerler. Oysa esas olan asla ulaşamamak pahasına mutlak iyilik ve bilime doğru (dilerseniz Allah’a doğru deyin) kemâl için ilerlemek ve hem sözde hem de eylemde samimi ve cesur olmak, kendini ve en az kendin kadar başkasını sevmektir.
  Tarihte islam dahil tüm dinler kan, katliam, acı ve yanlışlarla doludur, çünkü iktidar ve çıkar pisliğine bulaştırılmıştır. Bunun kokusu boş laflara hep siner. Bu yanlışlar ayıklanırsa arkasındaki arınmış olana, saf ve temiz inanca ulaşılabilir.. Hep bunu arayınız, safsatayı din edinmeyiniz…

 9. Şubat 11, 2013, 11:09 am

  ” sadece o günü bekle.O zaman haller nice olacak ” Gel ey ölüm siyahla beyazı ayırır gibi akla karayı ayır.Defterin sayfaları gibi bürülün dünya asılır boynuna ömür külfetin bak o zaman neyler baş eğmez nefsin…

 10. Hasanli Hikmet
  Mart 20, 2013, 3:58 am

  Dinler, dini inançlar sadece tanrı ile kul arasında kalırsa, belki insanları mutlu edebilir. “Ben inanıyorum, eyvalla”. Ama senin inandığına başkalarının inanması için cihad etme. Herkes fıtratında “müslüman doğarmış”. Sana ne? Bırak başkalarını. Toplumsal, sosyal yaşamı düzenlemeye dinler kalkışmasın. Yoksa ben de sizin dininizi, allahınızı, yanlışlarınızı yazarım, söylerim. Ama kimseyi kesmeyeceksiniz, öldürmeyeceksiniz! Yani inananın inanması beni rahatsız etmeyecek, etmemeli ki ben ona saygı göstereyim. Sen bangır bangır, horoz sesli birisine sabahın köründe, ben mesaiden gelmişim, uyuyorum ikindi vakti avaz avaz bağırırsan, ben senin inancına saygı göstermem. Sanırım anlaşıldı?

 11. Selami Karahan
  Mayıs 4, 2013, 4:55 pm

  Merhaba Janos Bey;

  Sizden önemli bir istirhamım olacak.

  https://meraklininguncesi.com/2013/05/02/onemli-bir-dini-kurumun-kurucusunun-kalemiyle-islam-gercekleri/

  linkindeki yazı bana ait. Bu yazıda kendimi övücü nitelikte ve çocukça bulduğum bazı ifadeler olduğunu, çokça imla kuralı ve anlatım bozukluğu olduğunu sonradan fark ettim. Bu şekliyle yayınlanmasını doğru bulmuyorum. Ben henüz bazı tepkileri karşılayabilecek kadar güçlü değilim. İleride bundan çok daha kapsamlı olarak yeni bir yazı yollayacağım. Bu nedenle yazımı hemen kaldırmanızı önemle rica ediyorum. Anlayışınız için çok teşekkür ederim. Hoşçakalınız.

 12. olcay
  Temmuz 12, 2014, 4:54 pm

  Bence hayatı bu kadarcık kısa bir ömürle araştırma ve sorgulama yaparak çözebilmek imkansız fakat yorumlar yapılması ve düşünmek çok güzel.Şu küçük aklımla şunu söylemek istiyorum sizlere ; her ne olursa olsun hiçbir zaman birbirinizi kırmayın , kısacık olan bu ömrümüzde mutlu olalım ve sadece olması gereken gibi yaşamaya çalışalım hayattan zevk almaya bakalım. Yaratıcının olduguna inanlar varsa (ki ben kesinlikle inananlardanım) ona kesinlikle bu guzel hayat icin tesekkur etmelidirler. Bende Dinler arasında muammalardayım bu yüzden dinler hakkında yorum yapmıyorum . Ama adaletli ve güzel bir yasam için, bir yaratanın oldugunu idrak edebilmek icin dinlere gerek olmadığını Akıl, irade ve ölüm üçgeninin yeterli olduğunu söylemek istiyorum. Yaşamak harika birsey tabikide bu yüzden harika olan bu yaşamın devamını kim istemezki ? Hersey gönlünüzce olsun 🙂

 13. gaksital
  Mayıs 9, 2015, 8:53 am

  sizin kadar dini inançları suistimal eden bir şahıs görmedim.Sitenin konusu olan yalanlardan birisi de sizsiniz.

 14. inanç tartışılmaz
  Temmuz 24, 2015, 3:58 pm

  açılın ben doktorum..teşhis, inanç tartışılmaz. tedavisi yok. en azından bu gün için ve uzak gelecek için yok.. bi kaç milyar yıla kadar insan nasıl oluştu evren nasıl oluştu tanrı varmı yokmu herşey açığa çıkacak. o zamana kadar ateisler tanrının yokluğunu inananlar allahın varlığını bilimsel olarak kanıtlamak için araştırmalarına devam etsinler. dağılın şimdi

 15. Kübra
  Eylül 23, 2015, 6:14 pm

  Gercekten cok sacma.lailaheillalah muhammeden resulullah

 16. Fenasi Kerim
  Ekim 19, 2015, 8:00 pm

  Müslümanların inanciyla alay eden ateist evrim yalanlarindan neden bahsetmiyorsun acaba?? Mesela şu ana kadar maymundan insana sözde evrimlesmeyi gosteren resimlerin hepsi kurgudur ama bu sahtekarlar resmin altina kurgulandigini hiç yazmazlar. Basit bir ignenin kendine kendine zamanla olustugunu soylersem gulup gecersin ama su muhtesem tasarimi olan bir evrenin tesadufen kendi kendine olustuguna inanirsin. Dogal seleksiyondan bahsedersiniz ama binlerce yildir cok aciz yaratiklarin gunumuze kadar nasil geldiklerini aciklayamazsiniz. Sizin Kuran okumaniz şuna benzemiş. Pencereden muhtesem bir manzaraya yani evrene bakarken gözün pencerenin üstündeki sinek pisliklerine takildigindan manzarayi goremiyorsun. O sinek pislikleri senin evrim unancuna dayali onyargilarin. Kuran 1400 sene once senin gibi ateist birinin yeniden dirilisi inkar etmesi uzerine parmak uclarina varincaya kadar tastamam yaratacagiz diyor. 1400 sene once her insanin parmak ucunun farkli olduğunu kim biliyordu?? Sen Neil Postman’in ‘the end of education’ isimli kitabini oku da ufkun biraz acilsin. Ha bu arada kendisi musluman degil bir yahudidir. Kitap cok satanlar arasindadir. O senin gibi karsit goruslerde olanlara yani evrimcilere senin gibi bayağı bir sekilde saldirmaz. Ac bir oku senin gibilerin beyniyle nasil ince bir sekilde alay ediyor!!!

 17. Aralık 11, 2015, 10:57 am

  vay arkadaslarçok beğendim teker teker herkezinkini beğendim ama bazılarınkini kabul etmedi ona çok üzüldümya buarada bewn burada yeniyim onun için teker tekerbeğendim ama bundansonra sizdebenimkisini beğenin tamammı<3<3<3 çüz öptüm hepinizi <3<3<3<3<3<33<3buda sizedelsin<3<3<3<3<3

 18. babygirl
  Mayıs 29, 2016, 3:51 pm

  Merhabalar. İncelemeleriniz ve olaylara bakış açınızı çok takdir ettim. Kişisel hikayelerinizi anlattığınız postlarınızı da zevkle okudum. Güzel bir blog. Paylaşımlarınız için teşekkürler. Sevgiyle kalın

 19. nermin
  Aralık 3, 2016, 7:52 am

  Ben ateist degilim, ama dinlerede inanmiyorum. Yaraticiya inaniyorum. Size bir sorum olacak.
  Düsüncenizi paylasirsaniz sevinirim. Ateizme neden inanmiyorum, nedenlerinden ikisi;
  1- Üreme konusu, disi ve erkek, üremenin gerceklesmesi…
  2-Duygular, ateizm olayin sadece madde kismi ile ilgileniyor, korku öfke Sevgi….duygular bence ateizm düsünce tarziyla aciklanamiyor.
  Fazla uzatmak istemiyorum, zaten ne demek istedigimi anlamissinizdir.
  Not : Anlatim ve cevaplarinizda biraz daha alcak gönüllü olabilirseniz, karanligi daha cok aydinlatabilirsiniz.

 20. ali soyturk
  Ocak 27, 2017, 1:02 pm

  yanus bey uzun zamandir bu tur yazilar yazan arastirma yapan birilerini arayip durdum nette bende uzun zamandir kendi ic dunyamda cok cekistim din allah peygamber gibi konularla

 21. Akam ali
  Haziran 11, 2017, 3:46 pm

  Ben 10 yaşımda hafızlık okudum türkiyede pek çok cemaatlere daha doğrusu tarikatlara katıldım. İsmail ağa cemati agd iyc süleymancılar ve sayamadığım merdiven altlarından konaklara kadar pek çok okul.türkiyede gitmediğim pek az şehir istanbulda gitmediğim türbe cami neredeyse yok.kuranı kerimi ve arapçayı akıcı bir şekilde konuşabiliyordum kuran kursunda yatılı olarak kalıyordum tişört giymek yasaktı kafadan takkeyi çıkartmak yasaktı.hayatım boyunca hiç sorgulamadan inandım daha doğrusu inanmamın sebebi korkularımdı.sözde dünyadaki en büyük bağışlayıcıdan korkuyordum inanmakla ilgili tek gerçeğim inanmazsam bedelini öteki tarafta ödiyeceğimdi 16 yaşıma geldiğimde çevremde inanmayan insanlarla olan ilişkimi arkadaşlığımı kesiyordum çünkü bana öyle öğretilmişti.müslüman olmayan kafirdi benim düşmanımdı.kursta türkiyede yapılan 100 soruluk sınavlarda 2 sefer 0 yanlışla birinci oldum abim ise 2 sınavdan birinde 1 yanlış diğerinde 2 yanlış alarak 2 sefer ikinci oldu.adeta birbirimizle yarışırdık 12 yasındayken elimize yatsı namazından sonra 40 hadisi verdiler abim o hadisleri 1 gecede ezberledi.çok başarılıydık ama birşeyi unutuyorduk okuduğumuz ayetlerin duaların mealleri hiç dikkatimizi çekmiyordu.ilk dikkatimi çeken Allahtan ayakkabınızın bağcığına kadar herşeyi isteyebilirsiniz her duayı edebilirsiniz.dualarınız kabul olmuyorsa yeteri kadar tevekkül etmemişsinizdir aslında buna verilecek bir cevap yok.gözlerim ilk olarak bir yatsı namazında açıldı ”bizler ne yapıyorduk?”boş bir odada duvara doğru eğilip kalkan elleriyle hareketler yapıp sihirli sözcüklet söyleyen insanlar “kendime şöyle sordum”ne gerek var bunlara”etrafımdakilere sorduğumda bana “tanrıya madem inanıyorsun inandığını ispat etmen için namaz kılmalısın dendi.peki sizce herşeye gücü yeten tanrı bizim içimizi ruhumuzu bilen yaratıcı ona kalben ve ruhen inandığımızı bilmesi yetmezmi.dikkat edin dünyada güzel olan herşey nefisinizi tatmin eden şeylerdir ve cennette asla nefis olmayacaktır bunun dünyadaki pek çok alim arasında 2 görüş ayrılıklı sonucu var cennette hicbirşeyden zevk alamıcaz çünkü nefis yok yada cennette irade sahibi olamıcaz yani cennette hiçbirsey olmıcak kimilerine görede hz.adem dünyaya ilk geldiğinde nefsi olmadığı için yarı özürlü bir insandı bizde aynen öyle olucaz.biliyorum yazdıklarımı okurken sizler sadece benim cümlelerime verilecek cevapları aklınızda analiz ediyorsunuz.ama gerçek bu sizin inancınıza herzaman saygı duyuyorum insanları kandıracak olsaydım tanrıya olan korkunun onun gücünden değil onun sevgisinden mahrum olmamak için hissedilmesi gerektiğini anlatırdım bana ulaşmak isterseniz nerelerde hangi eğitimi aldığımı sizlere anlatabilirim 05359236509

 22. gamze
  Ağustos 25, 2017, 8:34 am

  selam bence yaziniz guzel aylardir bununla ilgili arastirma yapiyordum sayenizde buldum bir konu daha var belki ben yalnis yeri ariyorum kutsal hastalik epilepsi eski tarihte bu hastaliktan olan insanlara yapilani anlatiyormus icerigi,ruslar karanlik odaya kapatir orada kendi cirpinarak olurmus,misirlilar kutsal sayar,hintliler kafalarini delermis seytan veya cin olduna inanirmis o sekilde hala hasta oluyorsa diridiri yakarlarmis cok merak ediyorum ama hala bulamadim 😂😭sizin yaziniz guzel bence sikiyorsa o yazilari kendileri yazsin bi zahmEt demi size kolay gelsin

 23. YEKTA
  Kasım 25, 2017, 12:19 am

  Sanki….
  Ruhunuzu isanın ruhuna benzer buluyorsunuz.
  Profiliniz…
  Sözleriniz…
  Düşünceleriniz…

 24. Dalmazar
  Mayıs 14, 2018, 5:49 am

  Çok güzel yazmışsınız. Emeğinize sağlık. Bilgi paylasırken kaynak vermeye özen gösteriniz. Paylaşılanın doğruluğu veya yanlışlığından ziyade; vakit ayırıp düşencelerinizi özgürce yazmanız, bu dili okuyan ve anlayan herkes için bir nimet ve tamda bu tip bir oluşuma muhtaç. unumamaliyız hristiyanlar dinlerinde ki yozlaşmayı onu sorgulamaya başlayarak yendiler. Bugun ilk okula klisede baslayan cocuklar olsa da orada okuyan cocuklar ve aileleri tamamen kendi bagimsiz iradeleriyle oraya gittiler ve kendilerinden baska kimseye zararlari yok. Cunku kimse kimseyi aldigi karara ve ortaya koyduğu eyleme göre yadırgayıp birbirlerine fiziksel ve mental zarar vermiyor. ya da farklı olanın farkını törpülemeye çalışmıyor. Onlar bu aşamaya gelene kadar yuzbinlerce insan Avrupada canından oldu. umarım biz bir an önce düşünce özgürlüğünün ve farklı olana saygının bir an önce farkına varabiliriz.

 25. Levent
  Ağustos 13, 2019, 4:40 am

  Mrb, geç de olsa sitenizi keşfettiğim için memnunum. Tespitlerinizde ve yorumlarınızda çok haklı olduğunuz açık. Yalnız merak ettiğim bir konu var. İncil ile ilgili hiçbir yazınızı göremedim. Eleştirilecek birşey bulamadınız mı yok sa ilginizi mi çekmiyor?

  Teşekkürler.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: